Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie podajesz pw. Mierzyłeś temperaturę w czopuchu ?
Tylko PG pod ruszta , do tego miarkownik ciągu boleckiego przy KPG ,nie mierzyłem tem.powietrza w czopuchu bo nie mam jak i czym ,musiałbym wywiercić otwór ,ale jest bardzo ciepły ,ręką można przez moment dotknąć . Edytowane przez zbyszekr114
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawię się właśnie w podobną przeróbkę tylko zwykłego miałowca, w porównaniu do GS dużo wyższa temperatura spalin i dłużej do zadanej dochodzi, pewnie kocioł stracił dużo z 24 kw które miał. Muszę nad palnikiem popracować bo mi dymi przez pierwszą godzinę po rozpaleniu :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

yareka

Pozwolę sobie się wtrącić. Kolega zbyszekr114 pytał się mnie na prywa i dałem mu kilka wskazówek odnośnie palnika. PW miało iść z popielnika przez dwa otwory 10-12mm za dyszą w dolnej skośnej płytce ze względu na palenie drewnem. W przypadku węgla wystarczy PW które idzie z ruszty przed dyszą. Rozmiar otworu dyszy 8x5cm.

Tu zdjęcia palnika http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6316467#post6316467

Tu schemat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6321592#post6321592

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS

yareka

Pozwolę sobie się wtrącić. Kolega zbyszekr114 pytał się mnie na prywa i dałem mu kilka wskazówek odnośnie palnika. PW miało iść z popielnika przez dwa otwory 10-12mm za dyszą w dolnej skośnej płytce ze względu na palenie drewnem. W przypadku węgla wystarczy PW które idzie z ruszty przed dyszą. Rozmiar otworu dyszy 8x5cm.

Tu zdjęcia palnika http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6316467#post6316467

Tu schemat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=6321592#post6321592

Kolego ja dałem otwory równo z dyszą ,czy to źle ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja dałem otwory równo z dyszą ,czy to źle ?

Patrząc na twoje wideo, to raczej jest bardzo dobrze. Ja nie mogę nic sugerować, bo trzeba mieć możliwość obserwacji i analizator żeby cokolwiek stwierdzić. Myślałem, że dobrym miejscem jest środek wiru, tak żeby PW szło wzdłuż osi turbulencji, ale mogę się mylić.

W sumie, jak PW jest podawane równo z dyszą, to nie zakłóca turbulencje i ma możliwość dobrze się wymieszać z gazem.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś u jednego ze sprzedawców kotłów. "Macałem" przez chwilkę viadrusa u24 (dolniaka) 5-cio członowego.

W trakcie rozmowy mówię, że mi mój u22 GS przy normalnym zasypie kopci (zapalanie od dołu). Wszyscy zrobili na mnie wielkie oczy i od razu zapytali o ciąg w kominie.

Następnie uzyskałem poradę,że mam zainstalować dmuchawę by wywiała dym przez komin .

Trochę czasu mało, żona nerwowa w samochodzie itd..

Wracając do u24 stwierdzili, że także mi będzie kopcić, biorą go głównie do spalania drewna itd.

Pytają się o dom, mówię że przeszło 200m2 i tym że chcę najmniejszego z DS czyli o mocy 13-18kW.

No to słyszę że za mały.

Rozmowę zakończyliśmy tym, że podałem iż w ostatnie mrozy (-10 do -15 w nocy) spalałem 48kg węgla na dobę, czyli średnia potrzebna moc to niespełna 10kW. Ten argument został pozytywnie przyjęty. Niestety żona stała już w bramie, musiałem szybko wychodzić.

Cena kotła to 4,6k wraz z montażem + dodatkowe koszty materiałów (jeśli wystąpią) po stronie instalacji CO i komina.

Tak w skrócie.

W sumie byłem tam pół godziny.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczne ustrojstwo wiele lat i chwała Bogu, że szlag go trafił :yes: 8 ton węgla na sezon, czopuch chwilami prawie czerwony, wieczne zadymienia wiochy, z 10 razy dziennie tam i nazad do piwnicy ( w trakcie użytkowania pewnie na Księżyc się wdrapałem :mad:) Teraz mam święty spokój- Idę do piwnicy jeden raz dziennie rozpalić (chyba, że po jakiś kompot, buraczki czy ziemniaki albo inne ogórki :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko trochę bezsensowna konstrukcja, ze względu na brak możliwości zrobienia normalnego ceramicznego palnika.

 

Co polecisz w podobnej mocy?

Układ grawitacyjny z 500 litrami wody.

Na razie obecny viadrus u22 działa.

W przypadku awarii (około 15 lat), trzeba będzie na szybko zakupić coś konkretnego.

Na grawitacji około 40-50*C na zasilaniu, jedynie coś żeliwnego da radę.

Można oczywiście wstawić zawór 4d.

 

EDIT:

 

Na magazynie widziałem Tylko jednego u24.

Zresztą, dzwoniłem do nich od lutego, dopiero dzisiaj mieli na stanie.

Reszta to u22, oraz u26, większość z dmuchawami, tak gadał mój rozmówca.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dikij.Petia podpowiesz mi jeszcze jaką masz przerwę w pierwszym kanale(zaznaczyłem co mnie interesuje na Twoim rysunku).

Około 9 cm. Górę tylnej płytki można ściąć pod skosem, jak masz za wąsko, najważniejsze, z dołu mieć te 3cm.

klaudiusz_x

Nie mogę za bardzo coś polecać, bo nie mam doświadczenia z różnymi kotłami. Jak chcesz DS, to patrz coś takiego, żeby był porządny ruchomy ruszt komora zasypowa wąska i wysoka, i możliwość zrobienia ceramicznego palnika.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy tych dodatnich temperaturach kombinuję z pracą dwustanową nadmuchu żeby zmniejszyć stratę po nagrzaniu wody w układzie (mniejsze zapotrzebowanie na moc). Myślę że to będzie dobre rozwiązanie na okresy przejściowe i oczywiście mniejszy załadunek. Może zimą też się to sprawdzi.

 

Zwiększyłem minimalny nadmuch dla 1% nadmuchu (z 32 do 52) co skutkuje przebiciem temperatury i odcięciem dopływu powietrza. Wiem że brzmi to strasznie ale lepszy minimalny dymek przez kilkanaście sekund a później falujące powietrze niż dymienie powolne przez np godzinę.

 

Podaje też powietrze dodatkowo otworami znajdującymi się pod wiszącym wymiennikiem wydaje mi się że lepiej spaliny mieszają się z powietrzem na skutek zawirowań które tam powstają. Powietrze nad zasyp też jest podawana dwoma otworami nad samej górze komory.

Nie wiem czy jest to słuszne ale na razie spisuje się dobrze jeśli chodzi o dym a płomień jest tylko na samym dole.

Nie pamiętam żeby mi się wszystko zaczęło palić po przeróbkach na dolniaka.

Edytowane przez stone21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, tam gdzie mieszkam obecnie, minimalnie przegrzewam chałupę.

Wszystko leci na grawitacji, kiedy nastawię niższą temperaturę, bardziej grzeje piwnicę.

Dom jest niedogrzany, brakuje ciepełka. Przy ustawieniu o 2*C większej temperatury, dom się lepiej nagrzeje i to wystarcza do rozpalania raz na dobę.

Przy niższej temperaturze na kotle grzeje dłużej, ale w domu tego nie czuć. Dużo zostaje w rurach w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dikij.Petia podpowiesz mi jeszcze jaką masz przerwę w pierwszym kanale(zaznaczyłem co mnie interesuje na Twoim rysunku).
Dzisiaj paliłem węglem i zauważyłem ze ogień wychodzący z palnika i wlatujący w pierwszy kanał ładnie się rozkłada na całej jej powierzchni ,nie wiem czy dobrze rozumuję ale wydaje mi się że mając szczelinę węższą ogień dobrze wyłapuję dym i spala ,ja mam 5cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj paliłem węglem i zauważyłem ze ogień wychodzący z palnika i wlatujący w pierwszy kanał ładnie się rozkłada na całej jej powierzchni ,nie wiem czy dobrze rozumuję ale wydaje mi się że mając szczelinę węższą ogień dobrze wyłapuję dym i spala ,ja mam 5cm

Jak możesz, to zrób wideo przy spalaniu węgla, płomień miał by się zachowywać, jak przy drewnie, chyba że nie dałeś płytki z góry przed dyszą.

Jak kanał jest za wąski, to może obniżać ciąg.

I popraw ten filmik, bo pisze, że jest prywatny

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...