Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Kamilklimczuk,masz identyczny kocioł jak ja, więc krótko powiem katastrofa.Moja rada: komora, a co najważniejsze ruszt zaślepić szamotem i palić od góry w miarę możliwości szczelnie ułożyć drewno, PP w minimalnych ilościach, główna regulacja to poprzez KPW praktycznie odwrotnie jak przy węglu bo to zupełnie inne spalanie.Ważne pozostawić szczelinę na miarkowniku żeby nie przerwać procesu spalania(usypianie kotła w jest tym przypadku niemożliwe)Pozdrawiam.

 

Kolego gdzie masz KPW ja na górze mam zamontowaną, tam gdzie zawirowacze spalin, cały tył wyłożyłem szamotem o grubości 32mm, i jest lepiej smoła znikła, dopala się tam na górze gdzie mam KPW widać tylko szarą sadzę bez smoły, więc płytka szamotowa na przewężeniu dopala sadzęObraz 041.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekaw jestem, co by było gdyby to powietrze wtórne trafiało do samego ujścia komory zasypowej, bo tak naprawdę to miałem na myśli sugerując podawanie powietrza przez drzwi wyczystne. Tak jak pisałem wcześniej bezpieczniej byłoby gdyby zlot tego powietrza wtórnego był przedłużony w dół. W razie problemu z ciągiem teraz zadymisz kotłownię + niebezpieczeństwo zaczadzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, rozumiem. Tylko wszystko jest w fazie prób, testów. Docelowo dorobię do drzwiczek wyczystnych rurę, profil skierowaną pod kątem w dół. Mam jeszcze jedną myśl na razie ta KPW jest skierowana do dolnej części wymiennika pieca, a gdyby ją dać na górną półkę tam gdzie czopuch już łączy się z wkładem?

Obraz 041.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.KPW mam tak jak ty na górze i ten profil co chcesz zrobić przez drzwiczki wyczystne też mam w postaci rury 6/4 na końcu wspawany nipel 1 cal i ponacinany z kilku stron w celu lepszego zawirowania,a zwężenie przez nipel dodaje prędkości.Funkcjonuje super dopóki masz ogień na górze zasypu,jak się obniży to raczej za bardzo wychładza niż dopala.Dlatego dokładam co jakiś czas(wiem że nieprawidłowo) ale pomimo to kanały(wymienniki) czyste.Muszę jednak zaznaczyć że mam bufor a średnia temp. na kotle 75 st. Przy obecnych temperaturach palę co 2 dni jakieś 4-5 h a temp. spalin 150-230 st. (zamontowałem zwykły termometr do 300 st. do pieczenia mięsa i.t.p. z długą sondą za jakieś 18 zł.).Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak taki piec zmodyfikować jest to GS znajomego dmuchawa zamontowana ,palone drewnem suchym liściastym ,czy można w tym piecu dać szamot po bokach ,oczywiście miarkownik ,dmuchawę wyrzucić i czy dać PW w drzwiczki załadunkowe ? Piec jest za duży 18kw ,powinien być 10kw

Piec GS- 18kw.jpg

Edytowane przez zbyszekr114
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bokach z tyłu i koniecznie ruszt,ale zostaw po bokach 1-2 cm. szparę na PP(tą szparą zgarniasz również popiół po wypaleniu).Jeśli masz dmuchawę na dole z boku można użyć klapki do regulacji PP,w drzwiczkach zasypowych dorobić KPW.Miarkownik do palenia drewnem właściwie niepotrzebny,wystarczy min. uchylenie klapki z dmuchawy lub dorobić jakąś zasuwę w drzwiczkach popielnikowych,a jeśli miarkownik to nie może szczelnie zamykać bo kopcenie i smoła na 100%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak taki piec zmodyfikować jest to GS znajomego dmuchawa zamontowana ,palone drewnem suchym liściastym ,czy można w tym piecu dać szamot po bokach ,oczywiście miarkownik ,dmuchawę wyrzucić i czy dać PW w drzwiczki załadunkowe ? Piec jest za duży 18kw ,powinien być 10kw

 

Witam.Mam poobny piec.Czerwone po lewej to przycieta blacha ustawiona pod katem ok60st.Dzieki niej spaliny nie omijaja pierwszego wymiennika.

Piec GS- 18kw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek KPW nad zasyp z możliwością regulacji u mnie zrobiłem zasuwę z resztek profila ościeżnicowego 50 mm. do rigipsu a zasuwa to płaskownik 40 mm.na szynie prowadzącej z kątownika 10 mm.Praktycznie materiał nic nie kosztował tylko trochę roboty,ale można też coś innego wymyśleć,lub kupić coś gotowego.Jeśli masz otwory może wystarczą trzeba wypróbować ale KPW przyspieszy wlot powietrza i to tam gdzie powinno iść inaczej część ucieknie(i wychłodzi) w komin.Paląc drewnem nie można dopuścić do uśpienia kotła jak i palenia bezpośrednio na ruszcie to nie węgiel.Połóż tylko szamot na ruszcie a zobaczysz jak długo i spokojnie będzie się palić. Piotrkaw to t.z.w. deflektor mądra rzecz ale nie można przesadzić z wymiarami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę działał .Choć bedzie ciężko bo ten kolega który ma piec jechał na tem. 40 st. całą zimę i miał ciepło ,sam nie wierzyłem ,komin ma z jakiegoś betonu lany za gierka jak na razie wszystko w porządku ale do kiedy .Moim zdaniem powinien ,,ocieplić'' szamotem i dać 60st co najmniej .dzięki Edytowane przez zbyszekr114
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 do 6 cm i trzyma temp. ok 50 st.Zalezy jaki minus na zewnatrz..Po srodku blachy jest jajcowaty otwor.Taka juz byla.Piec cieply ,wylot do komina ok60st.mierzony termometrem docisnietym do czopucha. Piec 50 -czopuch -ok 60-70st.Troche dupiaty wegiel mam ale spalilem tej "zimy"1800 kg.W domu ok20 st. Nie ocieplony pustak z lat 70.Boki komory wylozone swzamotemna wys. ok 15 cm. i tyl 2 cegly z OBI 1,5 cm pionowo.AAAA i dodatkowy ruszt na wodnym dzwigniety ok 4 cm.Łatwiej przerusztowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, komin najlepiej ocieplić węłną mineralną. QIM masz całkowitą rację albo miarkownik albo dmuchawa. Piotrkaw zamontuj termometr który opisałem a zobaczysz jakie są różnice powiem krótko ogromne,a nie kosztuje wiele jedynie trzeba wywiercić w górze czopucha dziurkę 3 albo 4 mm. już nie pamiętam dokładnie.Przedtem mierzyłem laserem czopuch i może on mieć 60 st. a spaliny np. 100 a mogą też mieć 180 (np. przy rozpalaniu),więc mierzenie temp. z zewnątrz czopucha nie jest miarodajne.Palenie drewnem ma jedną wielką zaletę nie trzeba i nie należy przerusztować podczas palenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...