Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli zdecydujesz się na węgiel to może okazać się kocioł na tym paliwie będzie przewymiarowany (za duża moc na węglu). Jeśli Ci się jednak uda to ogrzewanie węglem okaże się bardziej pracochłonne a to oznacza częstsze wizyty w kotłowni czyli 2-3 razy dziennie a być może okaże się też drożej. Ja bym nic nie zmieniał i nic nie przerabiał tylko kupił kilka worków dobrego, bardziej energetycznego miału 23-25 Mj i kilka worków słabszego groszku na próbę i spróbował na miale i na groszku (osobno bo mieszanie jest pracochłonne) jak się będzie spalać. Jeśli wszystko dobrze poustawiasz w sterowniku to masz duże szanse, że do kotła będziesz zaglądał raz na dobę a w okresach przejściowych jeszcze rzadziej a strzałami nie musisz się przejmować jak masz sterownik PID bo one tak pracują żeby strzałów nie było. Poza tym wydaje się to też tańszym rozwiązaniem względem węgla ale przede wszystkim wygodniejszy także warto najpierw spróbować zanim się cofnie kocioł w rozwoju i zmarnuje wydane pieniądze na niego.

 

Według niektórych lekarstwem na każde zło jest zubożenie kotłów o sterownik i dmuchawę i nie ważne jaki to kocioł, jakie rozwiązania, elektronika samo zło, moim zdaniem często to błąd bo nie każdy kocioł to typowy górniak z podpiętą dmuchawą byle gdzie i produkujący straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

QIM

Nie mieszkamy jeszcze w tym domu,gdyż go wykańczamy-akcja z piecem ma na celu utrzymanie plusowej temp.podczas mrozów gdyż w domu jest puszczona woda w podłogówce i całej instalacji.

 

Co do palenia w CO,to oczywiście palę od ładnych paru lat w piecu opalanym drewnem-niestety dla mnie ciągłe dokładanie tego paliwa to porażka,dlatego

chciałem w nowym domu załadować palenisko miałem,rozpalić ,ustawić parametry w sterowniku i ZAPOMNIEĆ o piecu chociaż przez 12 godz.

 

PaulAdmin

Piec kupiłem 20 kw sugerując się tą stroną - http://czysteogrzewanie.pl/-wynika z niej że chcąc palić miałem piec powinien być trochę przewymiarowany,

co innego dot. oczywiście węgla,ale podobno z racji tego paliwa jakim jest miał moc takiego piecyka powinna być OK .

 

Po zamontowaniu pieca i jego rozpaleniu, na pewno do Was zajrzę dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i pytaniami;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do OT to nie każdy materiał wymaga dodatkowych dociepleń, żeby osiągnąć potrzebne normy, przykładem może być BK i jego różne formy o odpowiedniej grubości. Przy okazji BK w takich rozwiązaniach i precyzyjnym murowaniu masz gładź, bloczek, tynk strukturalny i koniec zamiast płyta k-g, klej pustak, klej, styropian, klej z siatką, tynk strukturalny ale to temat na inny dział i za brak styropianu można zostać zbanowanym przez innych użytkowników więc się nie udzielam.

 

Co do przewymiarowania miałem na myśli właśnie węgiel w formie grubszych sortów, dla miału moc tego kotła jest raczej odpowiednia, powodzenia przy testach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wypowiedź kolegi dokładnie tłumaczy jak ciepłe ma te ściany.

To ja sugeruję za mocno nie wykończyć tego kotła podczas wykończania chaty a potem go sprzedać. Pozyskane pieniądze zainwestować w docelowe źródło ciepła.

Marbero, czy zrobiłeś symulację, jakiej mocy grzewczej będziesz potrzebować po ociepleniu domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QIM

Marbero, czy zrobiłeś symulację, jakiej mocy grzewczej będziesz potrzebować po ociepleniu domu?

Nie,mówiąc szczerze nie znam się na tym,zapotrzebowanie budynku na ciepło wg projektu ma wynosić Q=10,33KW,

To ja sugeruję za mocno nie wykończyć tego kotła podczas wykończania chaty a potem go sprzedać

-mógłbyś rozwinąć ?.Przez jeden sezon zimowy załatwię nowy piec?(styropian w przyszłym roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulację przeprowadzisz na cieplowlasciwie.pl, dodaj tyle ocieplenia, ile będzie docelowo na ścianach i dachu, bo rozumiem, że absolutne minimum czyli 10cm styropianu pod podłogę dałeś?

Chodziło mi o to, żebyś utrzymał kocioł w należytej formie przez okres wykończeniowy, to więcej odzyskasz pieniędzy przy sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QIM

Na podłodze przez błąd ekipy budowlanej jest 20cm styropianu,a jeśli chodzi o ten piec to ja nie mam najmniejszego zamiaru go sprzedawać,piecyk miał

z nami zostać przez ładnych parę lat(no chyba że to prawie bezobsługowe palenie miałem okaże się totalną porażką)

Czy jest w ogóle ktoś zadowolony paląc miałem w defo optima komfort plus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli docieplenie nie będzie ponadprzeciętne to ten kocioł sprawdzi się dobrze teraz i później o ile będzie opalany miałem lub gorszym groszkiem, nie koniecznie eko bo przy grubym sorcie wyjdzie jego przewymiarowanie i skończy się tak jak kolega wspomniał, dlatego polecam sobie potestować w okres przejściowy bo kiedy coś nie pójdzie to się zbytnio nie wychłodzi i będzie czas na decyzje co spalać przez cały sezon. Mnie na przykład wiele osób przekonywało o beznadziejności ogrzewania miałem z resztą pisałem o tym nie raz bo nie mieli racji. O ile ma się przyzwoity kocioł miałowy i się go poprawnie ustawi co wymaga trochę cierpliwości to jest najbardziej komfortowy przed podajnikowymi i wcale nie szkodzi bardziej atmosferze a kasowo też wychodzi bardzo dobrze. Pytanie jak ten Twój się sprawdzi bo przewidziana jest wszystko palność a raczej nie da się połączyć technicznie wszystkich metod spalania różnych paliw i nie widać na schematach podawania powietrza głównego pod opał ale wątpliwe żeby go nie było.

 

Tu masz jakiś filmik ze spalania mieszanki miału i groszku na YT ale pewnie w najlepszym momencie tylko

Edytowane przez PaulAdmin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QIM

Na podłodze przez błąd ekipy budowlanej jest 20cm styropianu,a jeśli chodzi o ten piec to ja nie mam najmniejszego zamiaru go sprzedawać,piecyk miał

z nami zostać przez ładnych parę lat(no chyba że to prawie bezobsługowe palenie miałem okaże się totalną porażką)

Czy jest w ogóle ktoś zadowolony paląc miałem w defo optima komfort plus?

 

Żaden błąd! Im lepiej ocieplony dom, tym niższe później rachunki za ogrzewanie. Podasz wyniki symulacji zapotrzebowania po ociepleniu domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paul Admin napisał:

 

O ile ma się przyzwoity kocioł miałowy i się go poprawnie ustawi co wymaga trochę cierpliwości to jest najbardziej komfortowy przed podajnikowymi .

 

Chyba przesadziłeś.

Kotła nie wygaszam od 3lat,w sezonie czyszczę 1x na tydzień tzn. zgarniam pył z wymiennika w 5 min.,latem 1x na m-c.

Popiół zimą 1x na tydzień,w duże mrozy co 4 dni tak samo z uzupełnianiem paliwa.

Latem popiół 2x na m-c,paliwo 1x na m-c.

 

W miałowcu obsługa 1x na dobę zimą,w okresach przejściowych co 48h,wiem bo paliłem w takim kotle 12 lat.

Edytowane przez grabpa58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marbero

bardzo proste i efektywne rozwiązanie opisał kolega krzy27 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=6627436&viewfull=1#post6627436

Kiedyś też miałem przerobiony zwykły kocioł na miałowca w ten sposób. U mnie była zwykła rura 5/4 i około 40 otworów fi5mm wywierconych w niej. Praktycznie całe powietrze z dmuchawy buło podawane w tą rurę. Zero wybuchów( bez przedmuchów), stałopalność do 3 dni na 50 litrach miału, a latem kiedy grzałem CWU, starczało na 2 tygodni, programator włączał dmuchawą na godzinę-dwie codziennie, rozdmuchiwał ogień, a potem, to jakoś tam się tliło przez dobę. Tyle że, tą rurę trzeba było raz w sezonie wymienić, bo się przepalała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie przesadziłem tylko się nie zrozumieliśmy, miałem na myśli zasypowe kotły węglowe a nie automaty z podajnikiem bo to jest inna liga. Co do rury napowietrzającej w środku zasypu mam mieszane uczucia bo wiem, że najlepiej kiedy spala się cała cienka warstwa zasypu i tak się dzieje kiedy dmuchawa podaje powietrze do popielnika a wtórne dyszami na całym obwodzie węwnętrznym kotła. Taka rura podając powietrze od środka na zewnątrz zasypu może spowodować, że będzie szybciej wypalało się przy rurze a najwyższe temperatury będą osiągane dalej od bocznych wymienników choć jako proteza może to rozwiązanie się sprawdzić nie przesądzam. Edytowane przez PaulAdmin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kotła nie wygaszam od 3lat,w sezonie czyszczę 1x na tydzień tzn. zgarniam pył z wymiennika w 5 min.,latem 1x na m-c.

Popiół zimą 1x na tydzień,w duże mrozy co 4 dni tak samo z uzupełnianiem paliwa.

Latem popiół 2x na m-c,paliwo 1x na m-c.

 

 

Oj kolego ale żeś naczarował :lol2:

No chyba że tym kotłem ogrzewasz kurnik w którym trzymasz piętnaście kurek.;)

 

Co do zasypowych pieców miałowych, to żeby nie wybuchało trzeba po prostu używać dobrego miału i starać się go nie kisić.

Edytowane przez robit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego ale żeś naczarował :lol2:

No chyba że tym kotłem ogrzewasz kurnik w którym trzymasz piętnaście kurek.;)

 

Co do zasypowych pieców miałowych, to żeby nie wybuchało trzeba po prostu używać dobrego miału i starać się go nie kisić.

 

 

 

 

Czytaj ze zrozumieniem, w tym fragmencie piszę o kotle z podajnikiem,który użytkuję od 3 lat:jawdrop: kogutku

(kol. PaulAdmin postawił miałowca przed podajnikowym i stad moja odpowiedz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juzef

 

 

Szacun, to wyróżnienie za wspaniałą prace i zaangażowanie w czystym(cywilizowanym) spalaniu węgla od dawna Ci się należy :yes:

 

A sam fakt,że z tej strony to podwójna satysfakcja.

Swoją drogą trzeba im w dalszym ciągu uważnie patrzeć na ręce.

Być może,jak będą dostawali coraz mniejsze środki na swoją działalność(kryzys),zaczną śpiewać z innego klucza i będą naszymi sojusznikami?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...