Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

uuu. Był na forum już ktoś z podobnym kotłem, te blachy w kotle bardzo utrudniają podawanie PW przez górne drzwiczki. Nie mniej jednak śmiało możesz rozpalić w tym kotle od góry ale dopływ powietrza reguluj tylko dolnymi drzwiczkami.PW nad zasyp będzie dostarczane tymi kanalikami z dziurkami po bokach kotła(zadbaj o drożność tych nad zasypem, jeśli są jakieś niżej to ja bym je zatkał), wada będzie taka że po odgazowaniu nie będziesz miała możliwości odcięcia tego powietrza oraz to że nie będzie ono odpowiednio ukierunkowane na ale cóż "lepszy rydz niż nic".

Edytowane przez cysiokysio
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wrzucę tutaj swoje 3 grosze, bo nie wiem czy było o paleniu od góry w piecach wolnostojących. Szukałem jakiegoś taniego piecyka z wysoką komorą na węgiel. Wybór padł na Thorma Bozen. Po miesiącu uczenia się palenia w tym piecu wczoraj osiągnąłem znakomity rezultat. Napaliłem o godz 10:00 i po 24 godzinach nadal jest żar a piec jest letni !!! Oczywiście wszystko bez otwierania, bez dokładania. Napaliłem i tylko regulowałem odpowiednio dolnym dolotem powietrza od czasu do czasu. Jak robiłem się za gorąco to przymykałem na maksa i ogień gasł. Po 8 godzinach od rozpalenia piec już ciągle był przymknięty na maksa. Wcześniej jak paliłem to trochę przyduszałem na początku palenia a teraz pozwalam uzyskać dużą temperaturę na początku dzięki czemu mogę później całkowicie zamknąć dopływ powietrza. Takie palenie dla mnie to super wygoda w porównaniu do palenia drewnem. Drewno szybko się wypala, robi się syf wokół kominka, trzeba mieć miejsce żeby składować paliwo. Teraz to w zasadzie przeznaczam 20 min rano na rozpalenie/wyrzucenie popiołu i może łącznie 10 min w ciągu dnia na podejściu do kominka i sterowanie dolotem. Wokół piecyka rano czasami wypadnie trochę popiołu to zmiotę i jest czystko. Wiele osób mówiło mi żeby nie robić sobie z pokoju kotłowni, ale jak się odpowiednio do tego podejdzie to można mieć fajny klimat w pokoju i zarazem czysto, bez zapachów itd. Niedługo postaram się nakręcić film z palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie jednak wydaje ze jak bysmy nie dmuchneli w glab kotla to i tak to powietrze w koncu wyhamuje i zostanie zassane przez komin. Moze sie myle ale mala wiazka ktora doleci do wegla ma wieksza szanse wziac udzial w utlenianiu niz duza ilosc powolnego powietrz ktora odrazu po wyloci jest zasysana przez komin... Ktos robil jakies testy?
Przez dziurę w drzwiczkach zasypowych nikt nie dmucha, niezależnie czy to tylko dziura czy do tej dziury podczepiona jest dowolnego kształtu i przekroju rurka. Powietrza nie można "wiązkować" - dopóki nie zamkniesz tej dziury w drzwiczkach powietrze przepływa strugą, o parametrach określonych przez średnicę dziury i wielkość podciśnienia w kotle. Niezależnie od kształtu KPW struga powietrza natychmiast po wylocie z niej kieruje się w górę, do wylotu spalin. KPW przesuwa ten wylot od drzwiczek do centralnej części kotla i to jedyna rola tego urządzenia. Jak przesłonisz KPW to dostarczysz tego powietrza mniej, bo przy stałym podciśnieniu zwiększony zostanie jego przepływ przez ruszta.

...Ktos probowal wykonac jakas automatyke do sterowania klapka od PW? np. poczatkowo prosta czasowka. Przymykajaca klapke po np. 30min. calkowite zamkniecie nastepowalo by po rozgrzaniu dolnych drzwiczek. Ewentualnie po rozgrzaniu i odliczeniu jakiegos czasu.
Powinieneś ten wątek, chociażby pobieżnie, ale jednak przeczytać.

Pozdrawiam

Edytowane przez apap5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie pisałem ,natknąłem się na coś takiego ,czy ktoś z Was testował takie urządzenie na swoim kotle, firma TECH

Elektroniczny miarkownik ciągu 350 złociszy

 

Funkcje realizowane przez sterownik:

- sterowanie przepustnicą montowaną zamiast wentylatora

- sterowanie pompą CO

- sterowanie pompą CWU

- oprogramowanie SIGMA (opcja)

- oprogramowanie zPID (opcja)

 

http://www.techsterowniki.pl/!data/shop/shop_148.png

http://www.techsterowniki.pl/shop,21,148,st-322

http://allegro.pl/elektroniczny-miarkownik-ciagu-tech-st-322-i4836603443.html

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apap5

Nie zgadzam się z Twoją interpretacją.

Moim zdaniem zanim dojdzie do ewakuacji kominem powietrza, które dostarczyliśmy przez otwór w drzwiach zasypowych, na zasadzie różnicy gęstości opada ono ku zasypowi, tak, jak zimne powietrze ze szczeliny w oknie "ciągnie po nogach". Gorące spaliny "mają pierwszeństwo" w ucieczce do komina.

Animuss

no ładne cacko :) widać, że Tech śledzi rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie co do oceny jakości węgla lub wytłumaczenia mi co robię źle gdyż paląc w kotle ( niestety ) typu SKZ ( górno - dolne ) :mad: takim oto węglem :

 

20141128_103514.jpg20141128_102909.jpg20141128_102936.jpg

 

Moc kotła również źle dobrana ( nie ja to wybierałem ) 17kw na 98m2 powierzchni do ogrzania :sick: , fakt że stare budownictwo ale dom ocieplony styropianem 10cm , strop niedocieplony , co nie zmienia faktu że ja wsadziłbym tam 10-12,5kw .

 

Co do kotła będe chciał zmniejszyć komore zaspypową za pomocą szamotówki i zaślepić górny otwór i zrobić z niego typowego dolniaka a że kocioł ma już swoje lata , na przyszły sezon zastanowić się nad nowym kotłem , ale nastawiam się już na górne spalanie a mianowicie Defro Optima Komfort 10 kW .

 

Wracając do tematu , w popielniku i na rusztach zostaje coś takiego :

 

20141128_102502.jpg20141128_102520.jpg

 

Smoli również solidnie ..

 

Czy to wina węgla , czy jednak palacza ?

 

Nie mam miarkownika ciągu , dolne drzwiczki są ciągle uchylone na około 2cm czopuch otworzony na 3/4.

 

Temperatura na kotle średnio 60-75st . W domu potrafi nabić do 24st ..

Edytowane przez Peter Peterson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dziurę w drzwiczkach zasypowych nikt nie dmucha, niezależnie czy to tylko dziura czy do tej dziury podczepiona jest dowolnego kształtu i przekroju rurka. Powietrza nie można "wiązkować" - dopóki nie zamkniesz tej dziury w drzwiczkach powietrze przepływa strugą, o parametrach określonych przez średnicę dziury i wielkość podciśnienia w kotle. Niezależnie od kształtu KPW struga powietrza natychmiast po wylocie z niej kieruje się w górę, do wylotu spalin. KPW przesuwa ten wylot od drzwiczek do centralnej części kotla i to jedyna rola tego urządzenia. Jak przesłonisz KPW to dostarczysz tego powietrza mniej, bo przy stałym podciśnieniu zwiększony zostanie jego przepływ przez ruszta.

 

Pozwolisz ze sie jednak z Toba nie zgodze. Chocby dlatego ze jak otworze kpw podczas rozpalania to bardzo dobrze widze jak rozzarza drewno, rozdmuchuje delikatny popiol z kartonu itp. Z reszta z samej zasady zachowania pedu wynika jak zachowa sie struga powietrza. Ktore im bardziej przyspieszymy tym teoretycznie dalej zaleci. Co prawda wszystko z umiarem i pod kontrola co by za bardzo nie chlodzic. Z reszta wlansie w tym watku tylko bardzo dawno temu sam Last Rico zalecal zwezenie KPW oraz rysowal przekroj kotla w ktorem ewidentnie bylo ze PW ma wrecz rozzarzac wegiel na gorze zasypu - mialo to zapobiegac fukaniu. Wiec na moj wlasny chlopski rozum jesli zwezam to po to zeby dalej polecialo. Dalej poleci jesli na wylocie przeplyw bedzie bardziej laminarny. Co daje wlansie zwezka ventouriego. Czy to dziala w praktycze - nie wiem ale uzywam i wierze ze tak jest lepiej :)

 

Powinieneś ten wątek, chociażby pobieżnie, ale jednak przeczytać.

Pozdrawiam

Czytam oczywiscie ze czytam. Jestem na 70stronie i brne dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peterson

 

Węgiel masz dobry i mocny ok. 30MJ/kg

Problemem we właściwym spaleniu jest górno-dolny,przewymiarowany kocioł i nie właściwe proporcje powietrza.

Proponuje zmniejszyć o ok. 40% pow.rusztu.

Zamurować na dole szamotem cały prześwit łącznie z rusztem,żeby nie przedostawało się powietrze.

Palić od góry.

W drzwiczkach zasypowych wyciąć otwór pod kierownicę(lub wywiercić kilka mniejszych i po wewn. stronie drzwiczek przykręcić pod skosem kawałek blachy,żeby skierować PW nad zasyp)

Czopuch przy kominie ma być otwarty całkowicie!

Nie wiem ile masz tego węgla z Wesołej ale dobrze byłoby wymieszać 50x50 ze słabszym typu Piast,Ziemowit o kal. 24-25MJ/kg.

Nie wiem też jaką masz wersję tego kotła SKZ czy SKZ ll.

Dla zobrazowania dołączam szkic.

 

skztab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apap5 Nie zgadzam się z Twoją interpretacją.
Niczego nie interpretuję, opisałem zjawisko fizyczne.
Moim zdaniem zanim dojdzie do ewakuacji kominem powietrza, które dostarczyliśmy przez otwór w drzwiach zasypowych, na zasadzie różnicy gęstości opada ono ku zasypowi, tak, jak zimne powietrze ze szczeliny w oknie "ciągnie po nogach".
Tak będzie, jeśli różnica temperatur między komorą spalania kotła i zewnętrzną będzie miała podobną wartość, jak różnica temperatur w pokoju i zewnętrzną.
Gorące spaliny "mają pierwszeństwo" w ucieczce do komina.
Nie jest to mądre, ale napiszę: o ile zostaną odseparowane od tych zimnych.

Pozdrawiam

Edytowane przez apap5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz ze sie jednak z Toba nie zgodze. Chocby dlatego ze jak otworze kpw podczas rozpalania to bardzo dobrze widze jak rozzarza drewno, rozdmuchuje delikatny popiol z kartonu itp.
To co obserwujesz, czyli intensywne żarzenie się drewna to znak, że to drewno otrzymało porcję tlenu.
Z reszta z samej zasady zachowania pedu wynika jak zachowa sie struga powietrza. Ktore im bardziej przyspieszymy tym teoretycznie dalej zaleci.
Tak będzie, jeśli będziesz do tej rurki dmuchał. Jak kocioł sobie z tej rurki sam ciągnie, to ma tyle ile pociągnie. Przez większą dziurę więcej, przez mniejszą mniej. W sytuacji skrajnej, kiedy zrobisz na końcu rurki dyszę nie pociągnie prawie wcale. Jak piszą tu niektórzy koledzy i z czym się zgadzam, nie potrzeba żadnej kierownicy - optymalna jest wyprofilowana blacha niepozwalająca na bezpośrednie zassanie PW do komina. Edytowane przez apap5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co obserwujesz, czyli intensywne żarzenie się drewna to znak, że to drewno otrzymało porcję tlenu. Tak będzie, jeśli będziesz do tej rurki dmuchał. Jak kocioł sobie z tej rurki sam ciągnie, to ma tyle ile pociągnie. Przez większą dziurę więcej, przez mniejszą mniej. W sytuacji skrajnej, kiedy zrobisz na końcu rurki dyszę nie pociągnie prawie wcale. Jak piszą tu niektórzy koledzy i z czym się zgadzam, nie potrzeba żadnej kierownicy - optymalna jest wyprofilowana blacha niepozwalająca na bezpośrednie zassanie PW do komina.

 

Jestem tu nowy i wiem ze z kolegami starszymi stazem nie powinno sie wdawac w tego rodzaju dysputy. Ale brniesz w cos co nie specjalnie ma sens. Pytanie czy warto to udowadniac bo tak jak mowie nie mam dowodow zeby wiedziec ze to co robie jest dobre/lepsze. Moze po za tym ze tak jak mowisz mialem pod drzwiczkami zasypowymi 2 kanaly doprowadzajace PW i niestety nie dzialalo to tak jak powinno.

Ale fizyka przeplywu gazow nie rozni sie specjalnie od przeplywu cieczy, tak samo jak dmuchanie nie rozni sie specjalnie od ssania, ze o inteligentnym kotle/komienie co to wie ile zassac powietrza nie wspomne.

Ps. moj komin jest glupi bo jak mu tylko zakrece kurek z gazami po spaleniu palnych weglowodorow z wegla to strzela focha i przestaje wydajnie ciagnac... Ale ja go jeszcze naucze.

Pps. Co sadzicie o jednorazowym wkladzie z 0,7mm blachy ocynkowanej. Tak aby do wiosny. Wiem ze to nie jest najlepsze rozwiazanie, ani nawet dobre. Ale obrobka tego materialu nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu i w 1 dzien mialbym gotowy wklad. Moze by te pare miesiecy wytrzymal? Tym bardziej ze lubie jak czopuch jest tylko lekko goracy, a teraz musze palic z wieksza strata kominowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...