Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masakra.

Krótko mówiąc, powinnaś znaleźć kogoś, kto zrobi przeróbki od Cysiokysio. Ten piec jest dobrze pomyślany - ale tylko do połowy :). Idea sie zgadza, wykonanie niekoniecznie

Wykonanie tego kanału jest moim zdaniem niezbędne, dodatek w postaci ukośnego rusztu na pewno się przyda, a dolot powietrza wtórnego do paleniska jest bardzo potrzebny.

Zobacz na schemat budowy DAKONów (jestem ich zwolennikiem, nie sprzedaję ich). Z grubsza rysunek pokazuje o co chodzi. Na drugim widać wlot PW

http://levne-topeni.kvalitne.cz/images/dakon-kotel-rez-3.pnghttp://www.fuego.pl/my_photo/dakon_dorspa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zasypujesz kocioł np.mieszanką węgla z miałem,na to trochę drewna,na sterowniku ustawiasz temp zadaną,w menu dmuchawę ustaw na węgiel,żeby zbyt mocno nie wiało,a resztę pracy wykona sterownik,jeśli się nie mylę st28 ma algorytm PID.

Oprócz tego ustawiasz min. i max obroty dmuchawy takie,żeby przy rozpalaniu temp.spalin nie przekroczyła np.230*(przy normalnej pracy ok.150-160*)

Jest to b. ważne,żeby drogiej energii nie wydmuchiwać w komin.

Kup sobie stosowny termometr do mierzenia temp. spalin do min.300*,żeby to wszystko dobrze dograć i wychodzisz z kotłowni na 24h.

Następnego dnia wybierasz popiół,zasypujesz i wychodzisz.

Mam nadzieję,że moc kotła dobrana jest prawidłowo.

 

http://allegro.pl/termometr-analogowy-tarczowy-sonda-0-350c-metalowy-i4888052228.html?source=mlt

 

Dzieki Grabpa 58,ja na sterowniku nie umie ustawic dmuchawe na rodzaj opału mam tylko skale od 1 do 10,mam ustawione na 1 bo sporo dmucha.Mam piec Defro optima komfort plus 25 kw,dom 260 m2 ocieplony,okna nowe i dach podwójnie ocieplony i troche chyba za duży ten piec.To znaczy ze moge w nim palic jak nie mam powietrza wtórnego.Dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Grabpa 58,ja na sterowniku nie umie ustawic dmuchawe na rodzaj opału mam tylko skale od 1 do 10,mam ustawione na 1 bo sporo dmucha.Mam piec Defro optima komfort plus 25 kw,dom 260 m2 ocieplony,okna nowe i dach podwójnie ocieplony i troche chyba za duży ten piec.To znaczy ze moge w nim palic jak nie mam powietrza wtórnego.Dzieki za odpowiedz.

 

Powinny być na bocznych ściankach kotła małe otwory,którymi dostarczane jest powietrze nad zasyp i które powinny zapobiegać wybuchom gazów w kotle.

To wystarczy do palenia z dmuchawą.

Czy Twój sterownik ma algorytm PID?

Jak jeszcze za mocno dmucha,przysłoną na dmuchawie zostaw ok. 2 cm wlotu powietrza,a jeżeli niema zaklej taśmą.

Kup sobie ten termometr i będziesz wiedział co i jak ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Eworajka,że babka jesteś z jajami to widać :) i nie bądżmy tacy kulturalnie,czasem każdy trochę poprzeklina.Ja na twoim miejscu nie kombinował bym za dużo,a zrobił bym tak:ściany boczne wyłożyć na sucho szamotem,drzwiczek nie uszczelniać,zasypać 3/4 kotła węglem i rozpalić od góry.Czyli to samo co próbowałaś ale ze strachu nasypałaś tak mało że ledwo zakryty ruszt co jest logiczne że po rozpaleniu wszystko się rozpala.Wierz mi że będzie się palić jeśli słabo uchyl trochę drzwiczki załadunkowe,2 tygodnie temu przekonałem sąsiadkę i też musiałem pół godziny czekać bo kobita w strachu że się nie rozpali,dziś mnie pozdrawia z daleka,wydłużyła stało palność z 8 do 15 godz. i o paleniu tradycyjnym nie chce więcej słyszeć :cool:.Przeróbka na DS to moim zdaniem na początkującego, ekstremalne wyzwanie.Kolego apap5, cały czas uczysz nas gramatyki a sam kobiety od mężczyzny nie odróżniasz :eek: ,wstyd profesorze na cały murator.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinny być na bocznych ściankach kotła małe otwory,którymi dostarczane jest powietrze nad zasyp i które powinny zapobiegać wybuchom gazów w kotle.

To wystarczy do palenia z dmuchawą.

Czy Twój sterownik ma algorytm PID?

Jak jeszcze za mocno dmucha,przysłoną na dmuchawie zostaw ok. 2 cm wlotu powietrza,a jeżeli niema zaklej taśmą.

Kup sobie ten termometr i będziesz wiedział co i jak ustawić.

 

Musze pomyśleć nad tym termometrem a gdzie go zainstalować?Czy z tyłu za zamykaniem komina.

Czy mój sterownik ma algorytm PID,nie wiem,nie wiem nawet co to jest ten PID ale raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze pomyśleć nad tym termometrem a gdzie go zainstalować?Czy z tyłu za zamykaniem komina.

Czy mój sterownik ma algorytm PID,nie wiem,nie wiem nawet co to jest ten PID ale raczej nie.

 

Na czopuchu,przed kominem.

Co pisze w instrukcji sterownika,zamieść zdjęcie.

Napisz,czym palisz i na jak długo ci starcza zasyp.

Zasypujesz cały kocioł,czy pół?

Jak masz ustawiony sterownik,podaj wszystkie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czopuchu,przed kominem.

Co pisze w instrukcji sterownika,zamieść zdjęcie.

Napisz,czym palisz i na jak długo ci starcza zasyp.

Zasypujesz cały kocioł,czy pół?

Jak masz ustawiony sterownik,podaj wszystkie parametry.

 

Pale weglem dziś przyłożyłem z 6 łopatek koło 16 i na razie jeszcze grzeje.Sterownik mam ustawiony na 52 lub 55 histereza 5 st a dmuchawa na 1

DSCF0375.jpg

DSCF0372.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? odnośnie EKONOMICZNEGO spalania węgla zadziwiła mnie jedna rzecz. Po rozpaleniu pieca(od góry), wyłączyłem pompę CO żeby szło na grawitacji. Efekt - dłuższe spalanie węgla (paliwa ogólnie rzecz biorąc). Nie chcę robić OT, przeszukałem Internet i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak sie dzieje. Dlaczego pompa "zżera" ciepło? (CO grawitacyjne na "grubych rurach..średnica 2,5 cala??" - instalacja 1969).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinbbb

kocioł przy rozpalaniu pracował dla ogrzania wody w kotle PLUS bojlera CWU (chciałem sprawdzić "jak szybko dochodzi" :lol2: ) Swoją drogą - ogrzewanie samego bojlera to chyba najtańszy sposób na testowanie spalania paliwa w piecu, gdyż o ile instalacja CO różni się znacząco, o tyle bojlery już w znacznie mniejszych proporcjach.

Później włączyłem pompę CO, co ochłodziło wodę w kotle (dość gwałtownie w stosunku do obiegu grawitacyjnego). Na marginesie - ta grawitacja nie jest taka wolna z tego co pamiętam z palenia starym piecem. Trzeba będzie pomierzyć stoperem.

 

Istotne w eksperymencie było to, że po dojściu do zadanej temp. wyłączyłem pompę (ustawiłem grubo ponad wartość zadaną ) i jej nie używałem aż do ponownego rozpalania. Zauważyłem, że PiD miał dużo trudniej bez pompy :yes: Dwa razy przeciągnął o 5 stopni, dzięki czemu w końcu udało mi się zobaczyć pracę wentylatora w podtrzymaniu.

 

Gdyby kogoś ten podtemat interesował, to założyłem wczoraj wątek aby tutaj nie zaśmiecać: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232975-Spalanie-w-kotle-a-szybko%C5%9B%C4%87-przep%C5%82ywu-wody&p=6702754#post6702754

Edytowane przez babilon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jak tak sobie przemyślam opcje z przeróbką mojego "olbrzyma" na dolniaka ( tak jak to pięknie zailustrował Cysiokysio ) to czuje, że mogłoby się udać i to całkiem pozytywnie ale jakoś zupełnie sama nie dam rady tego dokonać. Szamota ok - nie będzie problemu, gorzej z tym PW. Czy przy dolniaku węgiel też by się z czasem za mocno nie rozhejcowywał w całości ? Musiałabym zrobić niezły uchył w kierunku tyłu pieca. Z tym byłby niemały problem.

 

 

Na początek możesz możesz spróbować z PW podwanym z popielnika (tzn zrobić w tej skośnej cegle dwa otwory 3cm x 3 cm) ale zdecydowanie dużo lepszy efekt będzie z niezależnym PW podawanym właśnie tą rurą. Ja na twoim miejscu pomierzył bym kocioł i kupił bym gotowe nagwintowane długości, kilka kolanek i taśme teflon do uszczelnienia połączeń na zewnątrz kotła.

Zanim zaczniesz coś robić musisz uszczelnić drzwiczki, zabierz je do jakiegoś spawacza niech ci dospawa rant po obwodzie a później w miejscu dolegania drzwiczek do kotła przyklej na silikon sznurek szklany (taki miękki do uszczelniania kominków się chyba najlepiej sprawdzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Koks to oglądałem na wagonach jak stałem przed przejazdem.

 

No widzisz młody , nie pisz głupot , bo ja w tamtych czasach , paliłem już w swoim kotle płacąc za opał , a Ty przy torach stałeś w krótkich spodniach i uczyłeś się liczyć wagony .

Tyle w temacie.

 

A teraz pytanie do życzliwych :)

GS

Kocioł wg. zaleceń powinien pracować w temperaturze ok 60* C , by uchronić płaszcz wodny przed nadmierną korozją .

Mój kocioł większość czasu teraz pracuje od 40 -50 * C . Palę od góry nie mam żadnej smoły i kocioł jest suchy .

Pytanie - jak to właściwie jest z tą temperaturą i korozją ?, czy moje palenie jest niewłaściwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A teraz pytanie do życzliwych :)

GS

Kocioł wg. zaleceń powinien pracować w temperaturze ok 60* C , by uchronić płaszcz wodny przed nadmierną korozją .

Mój kocioł większość czasu teraz pracuje od 40 -50 * C . Palę od góry nie mam żadnej smoły i kocioł jest suchy .

Pytanie - jak to właściwie jest z tą temperaturą i korozją ?, czy moje palenie jest niewłaściwe

 

Moim zdaniem nie ma takiego zagrożenia,które wynika m.innymi z konstrukcji Twojego kotła(poziomy wymiennik nad paleniskiem).

Powrót jest u mieszczony w strefie żaru,jeżeli dodać do tego jeszcze powrót z bojlera b. blisko kotła to już jest pełna i wystarczająca ochrona.

Trochę gorzej jest w przypadku pionowego wymiennika,a króciec powrotu umieszczony z tyłu kotła(po za strefą żaru)wtedy rzeczywiście trzeba zadbać o tzw. krótki obieg kotła dogrzewając to najbardziej narażone na korozję miejsce w kotle.

Ale jak znam życie,zdania na ten temat mogą być różne:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,< Grabpa58

Z mojej wiedzy wynika ( może się mylę ) , że korozja od strony wody jest znikoma , nie zależnie od jej temperatury . A najbardziej atakuje od strony ognia , gdy kocioł jest brudny z mokrym nagarem i związkami smolistymi . Paląc bardzo suchym węglem jak i mała ilością suchego drewna , w dość niskiej temperaturze ( szczególnie po wypaleniu się drewna ) mam w kotle sucho , więc pewno jest dobrze - a może nie ?

Pozdrawiam.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,< Grabpa58

Z mojej wiedzy wynika ( może się mylę ) , że korozja od strony wody jest znikoma , nie zależnie od jej temperatury . A najbardziej atakuje od strony ognia , gdy kocioł jest brudny z mokrym nagarem i związkami smolistymi . Paląc bardzo suchym węglem jak i mała ilością suchego drewna , w dość niskiej temperaturze ( szczególnie po wypaleniu się drewna ) mam w kotle sucho , więc pewno jest dobrze - a może nie ?

Pozdrawiam.:yes:

 

W swojej poprzedniej wypowiedzi,odniosłem się tylko do temperatur.

Jeśli chodzi o opał(suchość),zgadzam się z Tobą w 100%.

To decydujący czynnik,który przesądza o żywotności kotła.

 

Jako przykład ale trochę z innego podwórka,przedstawię dylemat użytkowników kotłów z podajnikiem.

Od 4 lat jestem również posiadaczem takiego kotła.

Opał kupuję luzem latem i jest suchy.

Natomiast wielu użytkowników kupuje opał w workach foliowych przez internet,a więc z reguły mokry albo bardzo mokry.

Tak na prawdę kupują nie "czarne złoto", a czarne błoto i jeszcze za to przepłacają.

Skutki:

Po 2 latach dziurawy kosz,po 3 latach załatwiony jest ślimak,niedługo pózniej korpus,następnie palnik na kolanie,a na końcu po ok. 5 latach kocioł.(zamiast 12-15 lat)

Producentom kotłów to oczywiście nie przeszkadza(zacierają ręce)

Firmy handlujące opałem mają czysty zysk sprzedając najdrożej w Europie wodę(min 20-30%) wagi opału.

 

Suchy węgiel i suche drewno(nawet na rozpałkę) to podstawa.

Ciepełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...