Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Myjk ,sorry ale chyba kombinujesz jak kon pod gore.

Taka natura. :p ;)

 

Piszesz ,ze miales gorace grzejniki na gorze a zimne na dole.To wg mnie [jezeli nie sa zapowietrzone] wina szybkosci przeplywu wody.Poprostu woda wolno plynie,wplywa do grzejnika i zanim wroci do kotla to sie sporo wychladza,

Przecież tak napisałem właśnie -- i to parokrotnie. Kalafiory zapowietrzone nie są, ale przy niskiej temperaturze na piecu nie mogłem uruchomić pompki, ponieważ w domu robiła się sauna, na piecu z kolei przeciąg, przez co wsyp się mocno rozpalał a potem musiał hamować by za chwilę znowu wstawać i często mu się to już nie udawało. I od dawna twierdzę, że mam uwaloną CAŁĄ instalację CO -- ale już mi się nie chce z tym walczyć. Postanowiłem się wybudować i uwolnić w ogóle od paliw stałych. :p

 

Przykrecanie grzejnikow na pewno nie jest ekonomiczne

Mam inne spostrzeżenia -- co więcej, poza utrzymaniem ekonomiki, doszedł element czystego spalania (pomimo mocniejszego węgla w końcu mam białawy piec i w końcu zaczęła się sypać nagromadzona przez lata smoła) poprawił się komfort temperaturowy w domu na przełomie doby (tzn. już nie ma huśtawki).

 

stalopalnosc masz na pewno "dobra" :)

Stałopalność to 7-9kg na 12h grzania od -5 do +2 na zewnątrz, przy temperaturze w domu 21-22sC.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwiększenie obrotów pompek na 3 bieg, spowodowało iż nie mogłem zagrzać wody do 60 stopni .Czy to świadczy o zbyt małym palenisku,Klapka była ustawiona na stałe ,tak jak zaleciłeś

Tak jak pisałem, musisz najpierw wygrzać CAŁĄ wodę w układzie. To może zająć 2-3 dni. W ten sposób zbudujesz sobie bufor w układzie CO i będziesz go później tylko uzupełniać. Na razie proponuję nie kombinować z wielkością paleniska i ilością paliwa, palić normalnie, acz systematycznie, póki piec nie dobije do tych 60 na wyjściu. Cierpliwości. :) Jak po tym paleniu z uchyloną klapą PG? Usnął zasyp? Paliło się brudniej, czyściej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie apap5 to bilans mojego mieszkania - nie zrobiony dziś tylko kilka tygodni temu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/gl2.

Faktycznie masz rację co do porównywania mieszkań można tylko ogólnikować.

Poradziłeś sobie z koksem ?

Jeżeli z węgla koksującego Marcel zostanie Tobie tyle co mi to będziemy rozmawiać. Zdjęcie - W zasypie 10kg wkład 7kg Chwałłowice + Marcel pół na pół. Zdjęcie też nie zrobione dziś tylko 08.12.2014. Dodam że kociołek masz lepszy do spalania koksu. lDSC00446.jpg. Dalsza polemika nie ma z tobą sensu. Przyznałem Tobie rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Photomatic, mam taki sam kocioł jak twój, do ogrzania podobną powierzchnię .Komin 35 na25 ocieplony czapka na górze 16 na16.wysoki na 6 m.Problem z usypianiem kociołka ,czyli wszystko jak u Ciebie .Tylko komin mniejszy no i suchy ale kocioł usypia .Obserwuje twoje poczynania bo pewnie czeka mnie zmniejszenie komina .Czekam na twoje wieści i więcej szczegółów na temat wkładu kominowego

Witaj Tomaszu.

Wiecej szczegolow? Wreszcie pali sie bardzo fajnie. Ostatnio mam sporo roboty z trudniejszymi niz zwykle zleceniami ale kociol rozpalam 2x dziennie i ciagle testuje minimalne zmiany. Grzejniki nie spadaja ponizej 30st. PG wysterowane mozliwie oszczednie - podczas rozpalania skrecam miarkownik ponizej skali 30st - co daje mi minimalna szczeline klapki od PG. Nastepnie co ok 1h chodze do kotlowni i delikatnie podkrecam utrzymujac szczeline tak zeby sie nie kisilo i powoli temp rosla az dojde do 45st. Po skoksowaniu zamykam PW. Dymienia nie widze wiec moze to jest ok z drugiej strony jesli w kotle mam czysty C i on ma sie utlenic do CO2 to nie wiem czy w momencie zamkniecia klapki nie trace CO ktory bez PW poleci do komina. Z drugiej strony czy przy tak subtelnym spalaniu jaki wtedy ma miejsce nawet minimalna dawka PG nie spowoduje spadku temp w kotle. co rowniez zaowocuje wywiewaniem CO do komina + straty zwiazane z wiekszym przedmuchem kotla.

Wiec przerobka mi sie sprawdzila. Co prawda nie wiem ile to wytrzyma bo material, z ktorego to wykonalem jest mocno dyskusyjnym pomyslem ale od poczatku priorytetem byla szybkosc instalacji i prostota wykonania.

 

To co teraz chce ulepszyc po za KPW z dopalaczem to automatyczne otwieranie klapki PG podczas rozpalania i osiagania zadanej temp. Miarkownik mi z tym nie specjalnie radzi. W kazdym razie mysle o bebenku z silnikiem krokowym, na ktory nawijala by sie linka idaca nastepnie do miarkownika, a pozniej w dol do klapki PG. Na miarkowniku bylaby rolka w postaci bloczka. Silnik regulowalby ilosc linki miedzy miarkownikiem, a klapka PG. Sterowanie dowolne czasowka, temperatura, temp spalin itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno poniżej około 30 kilku stopni grzejniki praktycznie nie grzeją
energia jest ciągle uwalniana, tylko nie czuć efektu jej przy tak niskiej temp zasilania.

 

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/04/swk_przekroj.jpg mam taki oto kliniczny przypadek mastodonta piecowego

28 kW mocy, liczyłem podług mocy grzejników jakie są zamontowane i wynosi ta moc koło 12 kW, ponad 1/2 mocy to nadwyżka na różne gotowanie wody, przypadki nagminne. OZC delikatnie do uszczegółowienia, przy czasie dokładnie będę znał potrzeby mocy.(teraz jest koło 400 W/K .. czyli przy -20 niby ma wyjść 16kW.)

Ale nie oto mnie chodzi, tylko jak zabudować palenisko szamotem, aby palić w tej bestii od góry. Myślę patrzeć na parametry między SWK10 a 14

i pojemność komory zrobić zbliżoną. Piec ma tylko miarkownik "ciągu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpaliłem po raz drugi z otwartą na stałe klapką pg ,po1god termometr wskazał 56s nad zasypem płomyk który zgasł po kolejnych 15 min z komina dymek ciemnawy przez cały czas a zasyp usypia teraz temp 42s

Jeśli zasyp usypia (przed odgazowaniem całości) pomimo ciągłego otwarcia PG, spróbuj zmniejszyć ilość PW.

 

mam taki oto kliniczny przypadek mastodonta piecowego 28 kW mocy

Mam (prawie) dokładnie taki sam przypadek. SWK 21kW na 7-9kW zapotrzebowania. ;) Jedyna opcja zmniejszenia komory to ustawienie cegieł na tylnej ścianie od podstawy aż po sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photomatic.Czyli zmniejszenie komina pomogło i teraz kociołek nie usypia.Ja mam tez duży komin i problem ze spaniem kociolka

 

Pomoglo. Moze sprobuj najpierw zrobic korek zwezajacy na kominie. U mnie widac bylo roznice na plus ale niestety nie wystarczajaco i kociol moze wolniej ale jednak stygl. Ile masz komina nieocieplonego/po za domem? Inna z metod doraznego ratowania sytuacji to nie pozwalanie do calkowitego zamykania klapki. No i oczywiscie pamietaj ze jak poprawisz ciag kominowy to moze sie okazac tak jak u mnie ze kociol zaczal szybciej spalac opal. Ale na to juz sa sposoby :) Sprobuj calkowitego zamykania PW - zawsze to wiecej powietrza pojdzie przez zasyp. Ja u siebie zatkalem otwory pod drzwiczkami zasypowymi czerwonym silikonem wysokotemperaturowym i jak narazie ladnie sie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało proszę czy mógłby jeszcze ktoś odnieść się do mojego postu z poprzedniej strony?Dziękuję:)

 

Aby zapobiegać wychłodzeniu zasobnika CWU po wygaśnięciu w kotle, obieg CWU powinien być sterowany i zasilany osobno np. druga pompa, zawór zwrotny plus sterownik różnicowy albo inny dedykowany do grzania cwu. Jeśli obecnie wodę użytkową możesz grzać "grawitacyjnie" czyli bez udziału pompy obiegowej, warto po przeróbce pozostawić w instalacji możliwość takiego grzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photomatic ty nie zmniejszałeś paleniska ,palisz 2 razy dziennie węglem ruskim ile kilo na raz czy to jest pełen zasyp ,na jaki czas to starcza,ile niedopału,pompka na którym biegu chodzi.Komin zmniejszyłeś tylko na 3m,od dołu a góra pozostała 39 na39.Ile drewna na rozpałkę dajesz .Kolejny zasyp rozpalę bardzo pomału i nie będzie tego dymu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...