Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie przesiedzialem nad lekturą czystego ogrzewania i walczę cały czas. KIlka razy udało mi się niežle odpalić od góry. Najgorsze jest dojście do zadanej temperatury. Jak juz dojdzie to jest ok, bo nic nie dymi, na palenisku fajny niebieski płomień, no ale niestety strasznie długo to dojście do np. 60 stopni trwa. Nawet 4 godziny. Prawdopodobnie jest tak jak lektura głosi i powietrze ucieka nie przez zasyp. Myślę o tych cegłach szamotowych, ale boję się za to zabrać. Stąd moje pytanie. Czy zna ktoś firme czy osoby zajmujące się czymś takim, a jeśli nie to może ktoś z Was jest z Radomia lub okolic i wie jak to zrobić profesjonalnie.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Najlepszego w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie przesiedzialem nad lekturą czystego ogrzewania i walczę cały czas. KIlka razy udało mi się niežle odpalić od góry.

 

Najlepszego w Nowym Roku!

 

Być może opatrznie zrozumiałeś odpowiedź kolegi ordy, który próbował Ci poradzić, jak zrobić z Twojego kotła kocioł DS. Ale kotłów DS nie rozpala się jak kotłów GS (górnego spalania). Jeżeli chcesz rozpalać od góry jak w kotle górnego spalania musisz po pierwsze zaślepić przelot spalin pomiędzy pierwszym (wiszącym wymiennikiem), a drugim, którędy ucieka właśnie to fałszywe powietrze!! Najlepszym sposobem (wiem z autopsji) jest zmierzenie odstępów pomiędzy oboma wymiennikami poprzez wyczystkę spalin i następnie docięcie z jakiejś cienkiej blachy odpowiedniej wkładki i uszczelnienie jej za pomocą wełny mineralnej. To tylko na początek, żebyś w Siebie uwierzył i rozpalaj od góry. Później przyjdzie czas na dorobienie klapki w drzwiczkach zasypowych itd... Powodzenia i pozdrawiam.:welcome: in GS

Edytowane przez camel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

eworajka

50kg w 15 godzin na 130m mieszkalnego 95 to kosmos. Nawet połowa z tego w takim czasie to też za dużo. Masz w domu utylizator węgla. Teraz najtaniej przerabiaj na dolniaka koszt cegieł + zaprawy ok 100pln.

Z tym że kanały dymowe pewnie są o duży rozmiarze (może być 10 lub wiecej cm) i nie wiem jak będą odbierały ciepło ale są tu osoby które więcej się znają i powinny coś podpowiedzieć

 

No i chyba najważniejsze. od czego powinno się zacząć

Wyczytałem, że masz nieocieplone nad pomieszczeniami użytkowymi to kilkadzeisiąt % utraty ciepła i kilkadziesiąt % krótsza stało-palność. Nawet przez to że kociołek będziesz mogła gonić na 50 kilka stopni. Znam to z doświadczenia u ciotki przed ociepleniem i zmianą zasad palenia i zmniejszeniem komory zasypowej w kotle 14KW schodziło 3 x 20kg w chałupie zimno. Teraz 1x20 w lokum w krótkich spodenkach.

Najkorzystniej rozwinąć nad - na podłodze wełnę (jeśli użytkowe poddasze zawsze można zwinąć po okresie zimowy lub zabudować ocieplenie na stałe). Koszt 18m2 najtańszej i najgorszej 50mm w castoramie to ok 54zł takich warstw trzeba położyć ze 3 minimum lub zawsze można użyć tej z wysokiej półki. Ciepło zostanie w domu a nie uleci przez sufit. Koszt najtańszej zwróci się nawet nie w sezon tylko przy takim spalaniu w 1,5 miesiąca (wychodzi że w miesiąc spalasz 1,5 węgla).

Jeszcze jedna uwaga z własnego doświadczenia. Ja zasypuję w ten sposób na od dołu orzech2 ok 7cm potem uszczelnienie czyli drobny 1-2cm i jak leci tak do 20cm. Żar na tych 20cm do dołu rusztu schodzi od 2-3 godzin.

 

Dzięki za cenne dla mnie rady. Dodałeś mi chęci do działania i spróbowałam pokombinować z tym dolniakiem. Obejrzałam kocioł uważnie,biorąc pod uwagę wszystkie cechy jakie powinien posiadać typowy dolniak i myślę, że z mojego kotła byłby całkiem dobry piec dolnego spalania ale sama niestety temu nie podołam. Ruszta ma lekko pochylone ku tyłowi - wcześniej mnie to zastanawiało dlaczego są takie krzywe a teraz już rozumiem dlaczego. Wykonawca tego pieca częściowo dobrze myślał ale nie do końca. Strasznie żałuję, że nie zrobił jeszcze tej ścianki z przodu. Z szamotu da radę ją zrobić ale może lepiej by było dospawać grubą blachę - jeśli tak wogóle można ??? Potrzebuje kogoś kto by mi pomógł to zrobić i wogóle jak się pali w takim dolniaku ? Chciałabym przetestowć wszystkie możliwe wersje po przeróbce tego pieca i dowiedzieć się która będzie najlepsza i najkorzystniejsza. Dolniak mógłby być strzałem w dziesiątkę ale ja tego nie dam rady zrobić a nie znam nikogo kto by mógł i chciał się w to bawić... Może ktoś z Was kto ma wiedzę, czas i chęci mieszka w pobliżu ...??? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,widziałem przekrój ale to jest nieaktualne.

Obecnie są proste pionowe kanały i łatwy dostęp do czyszczenia.

Na konkurencyjnym forum kol.@geoorge był na miejscu u producenta i kupił od nich.

Był pod wrażeniem jakości wykonania.

Poprosiłem o zdjęcia i opinię z użytkowania ale na razie cisza,może się odezwie.

Jest początkującym palaczem.

Link do tematu:

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17425-a-mo%C5%BCe-jednak-co%C5%9B-drgn%C4%99%C5%82o/page-3

post #46

 

Przeczytałem te fora i nie wiem o co Ci chodzi? Dla mnie są tam typowe antyreklamy kotłów DS.:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eworajko

Kanały są za szerokie. Należy centralnie w środek włożyć wypełnienie, aby poprawić odbiór ciepła lub wstawić zawirowywacze.

 

Ale co tam włożyć ? Do czyszczenia potem będzie problem. Teraz kanały są takie że mogę je swobodnie czyścić łopatką/haczką do popiołu a i ręka bez problemu wejdzie :-)

Co to są te zawirowywacze i gdzie je nabyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem te fora i nie wiem o co Ci chodzi? Dla mnie są tam typowe antyreklamy kotłów DS.:jawdrop:

 

A Ty co chcesz powiedzieć w tym temacie?

Jaki kocioł DS jest wg, Ciebie dobry,bez przeróbek?

Co pożytecznego wniosłeś do tematu?

Masz lepszy do zaoferowania?,to się pochwal,krytykować każdy potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się uśmiałem, bo jak to ? sadza w kominie ? przy spalaniu od góry ? RCK zamknąć ? ja pracuję, żona też, więc nie zawsze jestem w domu, ale oczywiście sprawa prosta, w razie zapłonu sadzy, której nie ma, zamknąć RCK gdy mnie nie ma. Gratuluję aż tak czystego spalania, pozazdrościć.

 

Pozdrawiam kolegę apap, cieszę się, że wróciłeś :-)

Edytowane przez potle
dopisanie pozdrowień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tam włożyć ? Do czyszczenia potem będzie problem. Teraz kanały są takie że mogę je swobodnie czyścić łopatką/haczką do popiołu a i ręka bez problemu wejdzie :-)

Co to są te zawirowywacze i gdzie je nabyć ?

 

Zawirowywacze:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5018006&viewfull=1#post5018006

 

lub patent profesora Heso:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5091456&viewfull=1#post5091456

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty co chcesz powiedzieć w tym temacie?

Jaki kocioł DS jest wg, Ciebie dobry,bez przeróbek?

Co pożytecznego wniosłeś do tematu?

Masz lepszy do zaoferowania?,to się pochwal,krytykować każdy potrafi.

 

Nie unoś się, ja nie krytykuję kotłów DS. Chciałem jedynie wyrazić swoją opinię, że prowadzenie najlepszego kotła DS (naprawdę nie wiem jaki jest najlepszy) jest bez porównania trudniejsze, niż palenie w zwykłym kotle GS. Oczywiście, żeby nie było nieścisłości, rozpalanym od góry. Palę w zwykłym starym SAS-ie, czyli tzw. "śmieciuchu". Po wielu próbach przeróbek go na DS, do jakiego rodzaju spalania niby jest przeznaczony; po poznaniu co to zasmołowana komora zasypowa, dym w kotłowni przy dorzucaniu opału, trudności z dobraniem wielkości palnika i wielu innych, które na pewno znasz...Zatkałem przelot pomiędzy pierwszym a drugim wymiennikiem i dzięki temu zadowolony palę już drugi sezon jak w GS. Szkoda, że tylko drugi, ale dopiero rok temu znalazłem to forum. Jeżeli Cię w czymś uraziłem kolego, to chyba nie tym, że mogę mieć własne zdanie. Pozdrawiam...ale szczerze:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pracuję, żona też, więc nie zawsze jestem w domu, ale oczywiście sprawa prosta, w razie zapłonu sadzy, której nie ma, zamknąć RCK gdy mnie nie ma.

Jak żeś taki bojaźliwy, zacznij razem ze swoim kolegą tarapapem, grzać dom prądem -- a nie będziecie się tutaj spuszczać nad pożarem komina. Miałem pożar w kominie parę lat temu, i teraz uwaga, usiądź bezpiecznie i pomyśl -- nie posiadałem i nie posiadam RCK. Gdyby nie to, że akurat byłem w domu, pewnie bym teraz nie miał domu. Rozumiesz co chcę przekazać, czy trzeba takim jak wy to rozrysować jak małemu dziecku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słów kilka na temat RCK...

TU:

Mały Mariusz & Tofek :D

Osobiście wolałbym nie montować RCK na czopuchu - głównie z powodu

kłopotu z dobrym uszczelnieniem i wysoką temperaturą podczas rozpalania.

Dwa zadane przez kolegów pytania - właściwie łączą się tematycznie zatem

odpowiem na nie tak:

 

W żadnym wyobrażalnym wypadku - spaliny nie mogą wyjść przez RCK.

Głównie z tego powodu, że w przewodzie kominowym ciągle panuje niższe

ciśnienie niż w kotłowni. :) Moje tłumaczenie dotyczy WYŁĄCZNIE sytuacji

gdy kocioł sterowany jest miarkownikiem !! Przy kotle z dmuchawą - może

być inaczej, bardzo łatwo może pojawić się nadciśnienie czyli więcej cząstek

gazu (ogólnie) mamy wtedy w kotle - jak w kotłowni. Tu gwarancji dać nie mogę.

 

Jeśli chodzi o dokładne uszczelnianie wyczystek i czopucha - to potwierdzam

w. sens takiego uszczelniania także przy RCK. Mariuszu, w sezonie są różne

dni. Jest mróz i wiatr - tu uszczelnienia nie byłyby nam aż tak konieczne, bo

ciąg jest taki - że ruszta wciąga do komina. Są jednak i inne dni - zwłaszcza

wiosną czy jesienią. Na zewnątrz ciepło, żadnego wiatru, żeglarska pogoda. :)

Wtedy jakakolwiek nieszczelność w wyczystce, czopuchu kładzie całe spalanie.

Dlatego właśnie warto zadbać o dużą szczelność całego układu odprowadzania

spalin. Generalnie - po to uszczelniamy -- żeby potem móc cały ten układ ssący

odpowiednio rozszczelniać, :D a to przez klapę PG, a to przez KPW, a to RCK.

 

Regulator nie powinien pracować ciągle uchylony, on ma otwierać się wyłącznie

wtedy - kiedy poziom podciśnienia przekracza ustaloną wartość. Podobnie rzecz

ma się z wychładzaniem komina. Do wychłodzenia komina nie dojdzie, jeśli tylko

czułość RCK wyregulujemy dobrze. Dobrze to znaczy tak, jak napisałem powyżej.

 

P.S. Nawet fajnie się pisze w tym NOWYM ROKU 2012 heheee...

Pozdrawiam Wszystkich !! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żeś taki bojaźliwy, zacznij razem ze swoim kolegą tarapapem, grzać dom prądem -- a nie będziecie się tutaj spuszczać nad pożarem komina. Miałem pożar w kominie parę lat temu.... Gdyby nie to, że akurat byłem w domu, pewnie bym teraz nie miał domu....
Cztery dni temu pisałeś:

"wysadzone drzwiczki wyczystki -- co mnie się w zeszłym sezonie przydarzyło. Aczkolwiek pożaru komina nie było, bo przecież komin mam czysty i nie ma się tam co palić."

Teraz piszesz o wcześniejszym pożarze komina. Chłopie, zmień sobie hobby, koniecznie! Na coś mniej skomplikowanego niż dokładanie do piecyka: znaczki, etykiety, może gry planszowe? Chłopie; jak pisałem w wcześniejszych postach, - zabawa w rekonstruktora instalacji CO i nawet niewielkich kociołków przez osoby nie mające do tego przygotowania zawodowego a do tego jeszcze udzielanie porad na publicznym forum, jest igraniem (nomen omen) z ogniem. Tu nie chodzi o kwestię jak piszesz - bojaźni, ale wyobraźni, rozsądkui i odpowiedzialności.

Aha, nie zapomnij napisać do admina kolejnej skargi.

Edytowane przez apap5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kol. @camel1

 

Nie czuję się obrażony i absolutnie nie mam nic do Ciebie:)

Każdy pali u siebie jak mu wygodniej i nie o to chodzi,żeby mówić jaka metoda palenia jest lepsza.

 

 

Wiele osób szuka i pyta na różnych forach o kociołki DS takich,których nie trzeba od razu poprawiać po producencie i kombinować na różne sposoby,żeby spalać opał poprawnie.

Tego konkretnego producenta odkryłem w maju ub. roku i cały czas śledzę,żeby było jak najwięcej wiadomości o tym konkretnym modelu(zdjęcia,przekrój) opinie użytkowników aby móc poddać ten wyrób surowej i merytorycznej ocenie.

 

Właśnie jeden z kol. wczoraj wieczorem zamieścił fotki kotła wewnątrz i przekrój kotła,które dostał od producenta(można zobaczyć w 1 linku,który zamieściłem wczoraj)

 

Dlaczego potencjalni użytkownicy mają przepłacać za litewskie kotły(cena kotła z podajnikiem),skoro można kupić u nas za 60% ich ceny.

 

Pozdrawiam również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w środku był cały biały, nawet czopuch i aż do komina w górę. To wyglądało tak, jakby ktoś mąką wysypał ściany pieca. Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Powiedzcie mi, czy 50 kg węgla spalanego przez około 14 godzin to nie za dużo...? Ogrzewam jakieś 130 metrów, parter 95m2 a reszta to piwnica z kotłownią i pomieszczenia gosp. oraz korytarz.

 

Nikt wprost tego nie napisał, ale spalanie w sensie temperatury masz znakomite, ten biały pył to wypalona skutecznie sadza.

Ilość spalanego węgla jest za duża, ja taką ilość spalam w starym, nieocieplanym domu o powierzchni 370m2 (rozpalam wieczorem a rano dosypuję odsiany koks z popiołu). Moim zdaniem oprócz strat z domu dochodzi lewe powietrze do spalania albo wymiennik jest do niczego i efektywność spalania jest beznadziejna.

 

Jak masz kasę, kupuj nowy piec, jak nie masz to przerabiaj, to proste. Kanał "dolniakowy" powinien byc zrobiony z porządnego szamotu, nie z blachy (choć i tak sie da), ale najlepsze piece mają kanał zabudowany szamotem. Wydaje mi się, że wymurowanie tego kanału leży w Twoich mozliwościach :), będzie to kosztować stosunkowo niedużo, a jak będzie do niczego, to zawsze można go zlikwidować (w przeciwieństwie dp spawanego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...