Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam , kiedyś jak zaczynałem z CO paliłem miałem od góry - nie polecam , następnie znalazłem tu wątek o paleniu węglem od góry - no trochę lepiej, w obu przypadkach niestety gonił wentylator. W końcu stary piec wywaliłem a w jego miejsce wstawiłem robiony na zamówienie piec dolnego spalania 24kw, rożni się od seryjnych tym że grodź nad rusztami ma na wysokości 15cm , myślałem że będzie za dużo , ale niema opcji , żeby się zapchał . Na ruszta mam przyspawane płaskowniki , które tworzą szczeliny około 5mm. na drzwiczkach od popielnika klapka sterowana zwykłym mechanicznym palaczem i teraz mogę powiedzieć -rewelacja. Dom 200m2 pustak szlakowy nie ocieplony, do tego bufor wody użytkowej 200 litrów, jak temperatura utrzymywała się około -5 na noc zasypywałem mu o 21:00 20 kilo węgla (zwykłego) to o 5:00 na piecu jeszcze miałem 48 stopni , przegrzebuje żar dorzucam węgla i do pracy , a dym z komina siwy . Mam jeszcze elektroniczny miarkownik ciągu z opcją regulacji temperatury pieca na panelu zdalnym , ale na tym miarkowniku w momencie zamknięcia klapki piec puszcza bąki , kombinowałem z przedmuchem że podbijało mi temperaturę na piecu i nic . co można zrobić żeby te bąki wyeliminować? jak się nie da będę dalej jechał na palaczu . dzięki za uwagę . najlepsze jest to że na drzwiczkach nie mam żadnych uszczelek i nic się nie dymi , po prostu naturalny cug Edytowane przez wrzesien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sporo czytałem o paleniu "odgórnym" na Waszej stronie

 

Witam. Zrób tak jak ja to robiłem zanim nie zamontowałem DS, zatem kupiłem sobie palnik dużej mocy na propan i nim odpalałem węgiel od góry. trwało to krótko i bez zbędnego wyszukiwania drewienek. Aby szybko odpalić należy na samą górę paliwa wsypać trochę drobnego węgla, może być ekogroszek. Zaręczam,że rozpalanie od góry od tej chwili btanie się przyjemnością. Z mojego doświadczenia wynika, że palenie od Góry jest oszczędniejsze, potrzebuje mniej obsługi - zaglądałem do kotła co 2 lub 3dni. Teraz 2 razy na dobę przy DS, lecz teraz idę tylko przerusztowć i dosypać węgla, nie rozpalałe już od 2m-cy. Podsumowując nie ma idealnych rozwiązań, każde ma wady i zalety. Zyczę wytrwałości. Co do górników, to ich zarobki teraz 2-3 tys nie jest to chyba dużo za tak niebezpieczną pracę. Cena węgla w kopalni 200- 300 złotych. W składach 700- 900. zatem nie szczujmy jednych na drugich, bo ludzie na dole nie są niczemu winni. Ratują się tylko przed bezrobociem i nie idą na żeż jak barany bez sprzeciwu. Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś młodym członkiem tego forum więc zanim dostanie Ci się po uszach zaproszę Cię do przeczytania od początku tego tematu a później wyrobienia sobie opinii kto po kim jeździ forum po apap czy apap po forum.

Jego posty pisane są z sensem szczególnie sensowny był ten w którym zarzekał sie że więcej w tym temacie nie będzie pisał.

Forum po nikim jeździć nie może i odwrotnie także. Chciałbym zobaczyć choć jeden post w którym apap5 kogoś bezpośrednio obraża, bo nie potrafie takiego znaleźć, ale tych gdzie forumowicze obrażają apap5'a bez problemu odnajduje, to ciekawe mając na uwadze dziesiątki postów, w których to oskarża się go o obrażaniu innych użytkowników tego forum. Jak ktoś nie potrafi dyskutować to niech zamilknie, a nie wylewa pomyje na niego.

 

Forma jaką apap5 przyjął może razić, ale tutaj można ewentualnie zwrócić uwagę i poprosić o jej zmianę, tak jak to zrobił apap5 w stosunku do Last Rico, czy poproszony ją zmieni? Nie wiem, ale warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko to trzeba wyłączyć wentylator i zmniejszyć pole powierzchni jego wlotu.

Czytałeś pewnie o miarkowniku i dlaczego dmuchawa to zło..

 

A jest klapka które podaje powietrze od dołu (PG) bo na zdjęciu nie widać?

 

Próbowałem różnych ustawień włącznie z wyłączeniem całkiem dmuchawy a na dole są trzecie drzwiczki od popielnika i jak nie mam dmuchawy to je otwieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do górników, to ich zarobki teraz 2-3 tys nie jest to chyba dużo za tak niebezpieczną pracę. Cena węgla w kopalni 200- 300 złotych. W składach 700- 900. zatem nie szczujmy jednych na drugich, bo ludzie na dole nie są niczemu winni. Ratują się tylko przed bezrobociem i nie idą na żeż jak barany bez sprzeciwu. Pozdrawiam .

 

Więc zacznijmy od końca:

- Średnia emerytura górnicza w 2014 r wynosi 5800 PLN brutto.

- Górnicy otrzymują trzy dodatkowe wypłaty – trzynastkę, barbórkowe i czternastkę z zysku kopalni w danym roku.

- Do tego dochodzą dodatki: za pracę w soboty i niedziele, za nadgodziny, za pracę w nocy, nagrody jubileuszowe, premie akordowe, premię dniówkowe, premie zadaniowe, dopłaty do wakacyjnych biletów kolejowych i deputat węglowy (6 – 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość).

542b161134304_p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z PW ?Niektórzy polecają pod stałą kontrolą otwieranie drzwiczek zasypowych lub rozszczelnienie sznura na dole tych drzwi ale wtedy bez dmuchawy żeby spaliny nie zatruły palacza.

 

 

EDYCJA:

Do tego dochodzą dodatki: za pracę w soboty i niedziele, za nadgodziny, za pracę w nocy, nagrody jubileuszowe, premie akordowe, premię dniówkowe, premie zadaniowe, dopłaty do wakacyjnych biletów kolejowych i deputat węglowy (6 – 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość).

To co pogrubiłem to moim zdaniem normalne, że za takie coś dostaje się premie i każdy tak powinien dostawać(w innych branżach itd).

 

A deputat IMO zbyt wysoki 6-8 ton (to raczej duże spalanie roczne.) Chyba, że każdy górnik ma wielki dom..

Edytowane przez Bluepb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc zacznijmy od

zatem 2000 na rękę młody ,3200 elektryk w kopalni brutto lub netto czyli co, za dużo? O dyrektorach i innych lepszych nie wspominam. średnia emerytura z dyrektorami. Zgodzę się, że kiedyś to była grupa uprzywilejowana ,dziś tak już nie jest. Kto pali rosyjskim węglem to zna jego zalety. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie pracuje na kopalni nie jestem górnikiem, ale z tym 6000zł miesięcznie to przesada.

Górnik przeciętnie zarabia od 2000-3500zł. Deputat węgla, już pomału znoszą, kilku moich kolegów już musieli podpisać, że zrzekają się deputatu, kto by nie podpisał, to natychmiastowe zwolnienie.

Gdyby węgiel kupować bezpośrednio od kopalni, to by był dużo tańszy, ale spółki, przez których ręce przechodzi, muszą swoje zarobić i tak koło się zamyka.

Tak samo rolnik, który produkuje warzywa i mięso, zarabia najmniej, a najwięcej zarabiają pośrednicy, którzy nie mają zielonego pojęcia ile trzeba się narobić, żeby ziemniaki się urodziły, czy wołowina, zanim zostanie wołowiną. ;)

 

Czy przy paleniu w piecu drzewem sosnowym, zawsze powstaje coś na styl smoły.

Tak.

Pozdrawiam.

Edytowane przez tomek 1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb, skoro taki obeznany jesteś w zarobkach górników, to powiedz mi kiedy dostaję 13-tkę ? bo barbórkę w grudniu, w lutym czternastkę, a trzynastkę ?

 

"kiedy dostaję 13-tkę" - wiesz nie siedzę w Twoim portfelu więc ciężko mi to określić, jednak myślę że jak sprzedasz 5 tonę węgla z tego co Ci się należy z kopalni. Jako właściciel firmy też mam iść żebrać bod wiejską aby kto mi więcej płacił, odbiorca?

Czy jak pracuje u prywaciarza to też mam iść na Wiejską aby mi więcej płacił? Dostajesz wypłatę z naszych podatków, i z moich podatków odprowadzasz podatki. Znaczy pracujemy na ciebie i całą budżetówkę 2 razy. Masz wypłatę z moich podatków, i Ty też podatek za zakupy odprowadzasz z mojej kasy ;)

Płacę na Twoją wypłatę/emeryturę i moją emeryturę w wysokości najniższej krajowej - jako właściciel firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżankę oraz kolegów. :D

 

(...)jak już

wspomniałem najgorsze jest to aby na piecu uzyskać temp około 50 stopni

trwa to od momentu pierwszego rozpalenia z 4-5 godz a czasem i więcej.

Trzeba chodzić co chwile kontrolować czy sie pali czy nie bo czasem

ładnie się pali a po 20 min zamiast się palić to już drewno tylko się

żarzy. Piec stąporków z dmuchawą i sterownikiem.(...)

 

 

Brakuje mi czasu (jeszcze trochę), ale trzeba koniecznie napisać koledze

Buczots, bo jego kocioł - ma teraz sprawność dochodzącą może do 40%. :(

 

Zaraz bym cię odesłał do rysunków (byłoby łatwiej), ale one poginęły już

z serwera a ja jeszcze ich nie umieściłem ponownie niestety. Podam więc

kierunek, a i koledzy pewnie pomogą. Chodzi o to, że bez przeróbki dość

prostej - ale KONIECZNEJ twój kocioł bardzo słabo grzeje, bywa także że

trudno go rozpalić, a nawet jeśli się uda, to czasem sam z siebie przygasa.

 

Odpowiedzialna za ten stan, jest konstrukcja tzw. górno-dolna czyli kocioł

niby "uniwersalny". Powinieneś zablokować przelot pierwszego pionowego

wymiennika, w tej chwili (bez tej blokady) powietrze ucieka przez ruszt

za wymiennikiem i raz że w ten sposób zasyp jest źle dotleniany, a dwa

powierzchnie wymienników wychładzane są zimnym powietrzem. Jeśli to

zmienisz, kocioł ożyje i przekonasz się ile energii jest w węglu. :)

 

Możesz także pokusić się o przeróbkę tego kotła na DS (dolne spalanie).

Koniecznie trzeba jednak coś zdecydować i dokonać zmian, bo teraz to

masa paliwa idzie w powietrze (stąd ta słaba efektywność).

-----------------------------

 

Chciałbym z tego miejsca poprosić kolegów - jeśli można, aby pousuwali

posty o polityce, zarobkach czy innych tematach, pewnie ciekawych, ale

jednak dość luźno powiedziałbym związanych z tematyką wątku. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżankę oraz kolegów. :D

 

 

 

 

Brakuje mi czasu (jeszcze trochę), ale trzeba koniecznie napisać koledze

Buczots, bo jego kocioł - ma teraz sprawność dochodzącą może do 40%. :(

 

Zaraz bym cię odesłał do rysunków (byłoby łatwiej), ale one poginęły już

z serwera a ja jeszcze ich nie umieściłem ponownie niestety. Podam więc

kierunek, a i koledzy pewnie pomogą. Chodzi o to, że bez przeróbki dość

prostej - ale KONIECZNEJ twój kocioł bardzo słabo grzeje, bywa także że

trudno go rozpalić, a nawet jeśli się uda, to czasem sam z siebie przygasa.

 

Odpowiedzialna za ten stan, jest konstrukcja tzw. górno-dolna czyli kocioł

niby "uniwersalny". Powinieneś zablokować przelot pierwszego pionowego

wymiennika, w tej chwili (bez tej blokady) powietrze ucieka przez ruszt

za wymiennikiem i raz że w ten sposób zasyp jest źle dotleniany, a dwa

powierzchnie wymienników wychładzane są zimnym powietrzem. Jeśli to

zmienisz, kocioł ożyje i przekonasz się ile energii jest w węglu. :)

 

Możesz także pokusić się o przeróbkę tego kotła na DS (dolne spalanie).

Koniecznie trzeba jednak coś zdecydować i dokonać zmian, bo teraz to

masa paliwa idzie w powietrze (stąd ta słaba efektywność).

-----------------------------

 

Chciałbym z tego miejsca poprosić kolegów - jeśli można, aby pousuwali

posty o polityce, zarobkach czy innych tematach, pewnie ciekawych, ale

jednak dość luźno powiedziałbym związanych z tematyką wątku. Dzięki!

 

Wreszcie ktoś odpisał konkretnie na pytanie :)

 

Mógłbyś troszke bardziej to opisać : "Powinieneś zablokować przelot pierwszego pionowego

wymiennika, w tej chwili (bez tej blokady) powietrze ucieka przez ruszt

za wymiennikiem" bo tak prawdę mówiąc nie bardzo wiem oco chodzi a ja się decyduje na palenie od górne bo są same korzyści prócz tego właśnie rozpalania

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...