Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dlaczego czepiacie się górników przecież to już wszystko dawno zostało wyjaśnione, normalny zarobek miesięczny rocznego pracownika dołowego zatrudnionego nie w ciężkich warunkach (bo w takich nawet nie można bo trzeba miec skończone 21 lat ) to 2100zł i to z dodatkiem na węgiel 400zł bo bez tego dodatku było by tylko 1700zł to smutne ze ciągle obwinia się za to wszystko górników zamiast szanowac i czcic ta trudna prace ,czy jest ktoś z was tu chętny do takiej pracy na dole za 1700zł miesiecznie trzeba dodac do tego równiez koszty codziennego dojazdu np 100km :p http://www.superstacja.tv/Wiadomosc,6698/Ile_Zarabiaja_Gornicy_Cala_Prawda_O_Placach,1423763/KRAJ,214899/index.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tylko górnicy zarabiają...A może otwórzcie oczy i zobaczcie jak jest naprawdę? Zauważcie, że pieniądze kopalń rozpływają się nie dla górników, lecz po prezesach i tej całej reszcie, która pracuje nad ziemią, a nie pod. Do tego dochodzi brak odpowiedniej dystrybucji węgla, masa pośredników, cła, akcyzy oraz podatek vat i tu absurd: vat na polski węgiel 23%, a na sprowadzany z zagranicy (w tym z rosji) 15%. Rząd tak zarządza kopalniami, aby możliwa była jak najszybsza ich prywatyzacja. Podobnie zacznie się dziać z lasami państwowymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd tak zarządza kopalniami, aby możliwa była jak najszybsza ich prywatyzacja.

Masz racje im najlepiej pasowało by jakby ktoś to w końcu wział i nie musieli by tego restrukturyzowac bo to ciężki temat spychany na kolejne wybrane ugrupowania,lepiej sie odciac od odpowiedzialności i kasowac czysty zysk z podatków ;)

taniej jest sprowadzić węgiel z Chin/Syberii/Kazachstanu

Oczywiście taki jest współczesny wolny rynek kapitalizm ,tylko na jak długo myslicie ze ktoś będzie zawsze dobrym wójkiem i tanio bedzie nam sprzedawał wegiel czy gaz cokolwiek ,jak juz sie zniszczy rynek własny to potem zobaczycie jak ceny pójdą w górę .Dlatego my jako kraj nie możemy odciąc sie od wszystkich gałęzi przemysłu tylko dlatego że akurat na wolnym rynku jest coś taniej to krótkowzrocznośc ;):)

Jak można go przerobić na DS?

Tak na szybko to zbudowac przegrodę palnik i już na początek ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Masz racje im najlepiej pasowało by jakby ktoś to w końcu wział i nie musieli by tego restrukturyzowac bo to ciężki temat spychany na kolejne wybrane ugrupowania,lepiej sie odciac od odpowiedzialności i kasowac czysty zysk z podatków

 

dokładnie, jak piszesz. Z cementownią Górażdże było, to samo, się nie opłaci, a Niemcy teraz sprzedają cement z byłej naszej cementowni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to na dole nie widać dziury do odprowadzania spalin

No faktycznie tak na szybko to nie widac tam żadnej dziury trzeba ją dopiero zbudowac ;):)

pieniądze kopalń rozpływają się nie dla górników, lecz po prezesach i tej całej reszcie

No własnie i jak tu restrukturyzowac jak z tego takie zyski i posady , kto sie zdecyduje obciąc gałąż na której siedzi :no:

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to na dole nie widać dziury do odprowadzania spalin więc raczej diaksem jej nie wytnie.

Tylko palenie od góry wchodzi w grę.

 

Nie nie, to co widzisz na schemacie pod kątem prostym wchodzące w ścianke to są dwie rurki wodne o średnicy ok 4cm także jest tam sporo miejsca zarówno pomiędzy nimi jak i za nimi...

 

Czy jeśli zrobimy ściankę grodziową z cegieł lub płytek szamotowych tak jak tutaj to będzie to piec DS?

uks_gornokanalowy.jpg

 

Pali czy rozpala ?

 

Rozpalać to masakra, dym i jeszcze raz dym, a palić się jakoś pali mozolnie

uks_gornokanalowy.jpg

Edytowane przez djvolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po przeanalizowaniu aktualnego cennika składu węglowego, wyłowiłem sobie trzy atrakcyjne pozycje. Aktualnie spalam Groszek Ziemowita, bo z poniższych ma najlepszy stosunek kalorie/cena. Nie zasypia i dobrze się dopala. Ma niestety dużo popiołu i kamyków. Palę w S6WC 17kW. Od zera „wątkowo”, z wygody krocząco, choć ruszt pionowy blokuję. Nie mam problemów z paleniem, to ich sobie sam szukam. Przejść na grubszy sort, mniej spalę, więcej zapłacę? Raczej się nie widzę, że pojadę sobie kupić na próbę po worku z tych węgli…lenistwo, a poza tym…nie lubię zbytnio testować.

 

Groszek Ziemowit: 24 / 9.00 / 1.00---530,00 zł

Orzech Jankowice: 28 / 10.00 / 0.60---635,00 zł

Orzech II Wesoła: 28 / 6.00 / 0.60---690,00 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalać to masakra, dym i jeszcze raz dym, a palić się jakoś pali mozolnie

Nie powinno tak byc ,przeróbka na DS na pewno w tym nie pomoże ,trzeba najpierw poszukac przyczyny dlaczego tak słabo sie pali ,sprawdzic drożnosc komina wyczyscic kocioł dokładnie ,sprawdzic szczelnośc kotła połaczeń do komina ,zadac sobie pytanie czy zawsze tak było czy od jakiegos czasu ,czy po wymiane kotła ,przekrój komina wysokośc,nieszczelnosci w kominie miedzykanałowe jezeli takie są, dobry opał , to wszystko ma wpływ na dobre palenie ;):p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli zrobimy ściankę grodziową z cegieł lub płytek szamotowych tak jak tutaj to będzie to piec DS?

Do pełni szczęścia brakować ci będzie palnika z PW lub z dyszą ala DikijPetia

 

 

Rozpalać to masakra, dym i jeszcze raz dym, a palić się jakoś pali mozolnie

 

Popracuj nad ciągiem w kominie bo przy DS wdaje mi się że będzie gorzej.

 

Rozpalać to masakra, dym i jeszcze raz dym, a palić się jakoś pali mozolnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, to co widzisz na schemacie pod kątem prostym wchodzące w ścianke to są dwie rurki wodne o średnicy ok 4cm także jest tam sporo miejsca zarówno pomiędzy nimi jak i za nimi...

 

Czy jeśli zrobimy ściankę grodziową z cegieł lub płytek szamotowych tak jak tutaj to będzie to piec DS?

[ATTACH=CONFIG]307223[/ATTACH]

 

 

 

Rozpalać to masakra, dym i jeszcze raz dym, a palić się jakoś pali mozolnie

 

Tak jak napisano należy doprowadzić do zwiększenia ciągu poprzez uszczelnienie doprowadzenia do komina, oczyszczenie kanałów dymnych, wysuszenie komina itd.

Jak nie masz Zetki to otwórz okienko doprowadzające powietrze do piwnicy. Przed rozpaleniem przygotuj najlepiej luźne kulki z gazety. . Otwórz drzwiczki wyczystki pieca te dolne z boku na dole. Wybierz popiół, włóż przygotowaną gazetę podpal ją i zamknij wyczystkę. Teraz rozpalaj delikatnie od góry suche drewno nawet bez papieru ale z drzazgą.

Kulki z gazet można palić w kominie poprzez rewizję.

Jak masz mokry niewygrzany komin to zawsze będą kłopoty z rozpalaniem.

Ta rzecz to normalna przy pierwszym paleniu w sezonie, lub przy dłuższych przerwach w paleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po przeanalizowaniu aktualnego cennika składu węglowego, wyłowiłem sobie trzy atrakcyjne pozycje. Aktualnie spalam Groszek Ziemowita, bo z poniższych ma najlepszy stosunek kalorie/cena. Nie zasypia i dobrze się dopala. Ma niestety dużo popiołu i kamyków. Palę w S6WC 17kW. Od zera „wątkowo”, z wygody krocząco, choć ruszt pionowy blokuję. Nie mam problemów z paleniem, to ich sobie sam szukam. Przejść na grubszy sort, mniej spalę, więcej zapłacę? Raczej się nie widzę, że pojadę sobie kupić na próbę po worku z tych węgli…lenistwo, a poza tym…nie lubię zbytnio testować.

 

Groszek Ziemowit: 24 / 9.00 / 1.00---530,00 zł

Orzech Jankowice: 28 / 10.00 / 0.60---635,00 zł

Orzech II Wesoła: 28 / 6.00 / 0.60---690,00 zł

To może trochę inaczej…

Jeśli wezmę po 10kg węgla o tych samych parametrach, lecz o innej frakcji, to groszek 8-40mm w stosunku do orzecha 40-100mm będzie się spalał równie długo? Rozważamy spalanie od góry.

Osobiście twierdzę, że w zasadzie powinno być podobnie, bo pomimo mniejszego ziarna groszku, tworzy on w miarę szczelną warstwę i spala się warstwowo. A między przestrzenie orzecha spada grawitacyjnie żar, lecz znów nadrabia średnicą ziarna…zgoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam „palących od góry”

 

Trafiłem na Forum poprzez stronę czysteogrzewanie.pl

 

Używam starego (ale sprawnego) kociołka żeliwnego Camino 1,5; ciągnę na nim kamienicę ok. 220m2. Kocioł jest wpięty do instalacji CO otwartej (z naczyniem wzbiorczym ok. 30L), równolegle z kotłem gazowym – stary model Termet 19,8 kW. Odcinanie kotłów (krótki obieg wody – piece wtłaczałyby wodę do siebie nawzajem) wykonałem poprzez zawory zwrotne zamontowane na zasilaniu jednego i drugiego kotła. Do zabezpieczenia przed nadciśnieniem w kotle, oprócz rury fi 15 mm (nie dało rady pociągnąć grubszej) podłączonej do naczynia wzbiorczego, zamontowałem dwa zawory nadciśnieniowe bezpośrednio przy kotle 1,5 atm i 2,5 atm. obydwa na wolny wypływ poprzez rurę na zewnątrz budynku („na glebę”). Ciągiem steruje markownik Regulus, wodę tłoczy pompa „Września”, pompę załącza regulator przy temp. wody na piecu ok. 38-40 oC.

 

Kotła węglowego używam, gdy mam czas na palenie, no i „towar do spalania” – drewno tanio pozyskane lub z rozbiórek (troszkę buduję i remontuję). W kotle palę tylko wtedy, gdy jestem w domu i mam go pod dozorem. Gdy mnie nie ma, używam „gazówki”.

 

Palę oczywiście od góry (kiedyś od dołu – opisałem te męki jakiś czas temu na stronie czysteogrzewanie.pl) – rewelacja – 30-50% opału mniej, wygrzany i „czysty” kanał kominowy (o średnicy tylko 140 mm, wysokości 12 m – cug jest ok.), żadnej smoły, mazi, skroplin, zgorzeli, tylko niewielkie ilości suchej sadzy, a na dole w wyczystce siwy pył popiołowy delikatnie pomieszany z popielatą sadzą. Podczas palenia leciutki – prawie niewidoczny – dymek z komina. W kotle w komorze spalania po spaleniu całego wsadu opału – zaznaczam całego (do zera) – prawie biało i super sucho – ścianki komory białe, wewnętrzna strona drzwiczek zasypowych – biała, popiołu tyle, co kot napłakał.

 

Wsad sosnowego drewna do wysokości 1/4 drzwiczek zasypowych wystarcza po odpaleniu na ok. 5-6 godzin przy temp. na kotle ok. 50-55 oC, przy temp. na dworze ok. -2 do + 5 oC. Ogrzewam, tak jak już wspominałem, 220 m2. Wydaję mi się, że jest to wynik (przy moim sprzęcie) dobry.

 

Chciałem wykonać kierownicę powietrza taką jak Last Rico, ale wykorzystałem inny patent – stalowa rura od odkurzacza fi 30 mm, wsunięta przez otwór w górnych drzwiczkach na głębokość ok. 25 cm podwieszona na łańcuszku. Do górnych drzwiczek od środka przykręciłem blachę kwasówkę gr. 0,6 mm, bo „odpadła” mi ze starości osłona żeliwna oryginalnie montowana. W blasze tej, w obrysie drzwiczek powietrza wtórnego, wyciąłem otwór ciasno spasowany z opisaną wyżej rurą. Dopowietrzenie palącego się towaru – rewelacyjne – dmucha do komory spalania jak z dmuchawy.

 

Proszę o ewentualne sugestie polepszające „palenie od góry" z moimi patentami.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Peter_ha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły typu camino nie mają nic z ekonomią spalania . Są to spalacze opału 20 lat temu dałem go na złom. Jest to najmniej ekonomiczny kocioł ze wszystkich kotłów . Fakt jest czysty bo jest mało ekonomiczny i jest w nim wysoka temp spalin tym bardziej na drewnie. Jest to kocioł żarłoczny i mało efektywny. Zmierz temp spalin w trakcie spalania i się zdziwisz jaką ma wysoką . Podczas dłuższego palenia nawet na 1 piętrze komin potrafi być dość ciepły . W domu w mrozy było zimno nie wyrabiał a komin gorący. Dołożyłem ze 30 żebar mała poprawa. Spalanie ; lubiał drewno , drogi koks , i wysoko gatunkowe węgle. Częste czyszczenie poziomych kanałów . Po wymianie na kocioł z blachy [tylno płaszczowy pionowy wymiennik] Spadek apetytu o około 3T rocznie i możliwość przejści na gorsze gatunki węgli. Także u mnie się nie sprawdził . U znajomego co pali drewnem jest OKI chwalił sobie miał drewna opór więc mu nie zależy na oszczędnościach .1 zaleta to to że niby wieczny bo żeliwo nie gnije. Ale czasami pękają. Edytowane przez Adik50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...