Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

QIM, w kilku słowach o tym jak to sobie kiedyś wymyśliłem, teraz już tylko próbuję troszkę to wygładzać, podstawowym celem było, uwolnić się od częstszego niż 3 razy na dobę biegania do kotła, do sterowania wykorzystuję KG dostępną w sterowniku, próbuję utrzymać temp. wody CO jak najbliżej wartości wynikającej z tej krzywej, osiągnąć zadaną w czasie nie krótszym niż ok. 1, 5-2 h od rozpalenia, nie przekraczać 200C w spalinach.

Niestety nie korzystałem dotychczas z PID sterownika, na tą chwilę powoduje to duże komplikacje w aktualnym rozwiązaniu sterowania klapką PP, może kiedyś to zmienię, ale muszę doznać większej mobilizacji, powinno to znacząco wpłynąć na przebieg tych wartości.

Dla opanowania tych parametrów wykorzystuję tak jak pisałem przesłonę przepustnicy oraz w sposób bardzo prozaiczny czujnik paleniska ( chwilowo zmieniony na sondę lambda), ponieważ palę krocząco i węgiel usypany mam do drzwiczek zasypowych, temp. w tym czujniku, który lokalizuje się gdzieś w połowie wysokości węgla, w miarę narastania mocno wpływa na otwarcie PP, być może ilość tych różnych wpływów skutecznie dezorganizuje proces, ale tak naprawdę nic bym się tym nie przejmował gdybym zachował pkt. zasadniczy, tj, 3 razy do kotła / doba. Za Twoją sgestią zmieniłem U-rurkę na taką jak niżej i dużo lepiej się mierzy, nie trzeba "zezować".

Dzięki za zainteresowanie.

Photomatic, w kwestii zabezpieczenia klapki PP, ja zrobiłem sprzęgło magnetyczne, przy zaniku napięcia, niekontrolowanym wzroście którejś z temp. CO, spaliny, zwalnia klapę i fertig, mój wariant pozostał w najprostszej wersji, czyli trzeba ręcznie przywrócić mocowanie, ale można to wg mnie rozwiązać lepiej tyle, że mnie nic do tego nie zmusilo.

20151013_174623.jpg

20151023_215255.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja dorobiłem stalową płytkę zamiast tej która zamyka dostęp do czopucha kotła i tam wstawiłem rurkę. Skalą jest papier mm, widoczne kreski i liczby tylko trochę ułatwiają orientację. Dla ustalenia tzw. "0" wyjmuję wężyk z rurki i codziennie wiem od czego liczyć aktualne pomiary. Wczoraj u mnie zaczęło wiać i z normalnych ok. 4 mm zrobiło się 8. Te 4 mm to wg moich wyliczeń ok. 23Pa. Przez 10 dni ubyło z tej cienkiej ok. 2mm poziomu czyli wyparował troszkę.płynu.

20151024_133244.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Mam pytanie - co sądzicie o dostępnych na allegro gotowych kierownicach powietrza wtórnego i klapkach do miarkownika ciągu? Które będą się nadawały do kotła Defro optima comfort plus 20 kW? (stara linia).

 

1. KPW - http://allegro.pl/kierownica-powietrza-wtornego-miarkownik-ciagu-i5757725263.html

2. klapka - http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i5753653647.html

3. klapka większa - http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i5754283149.html

 

Pozdrawiam

Edytowane przez aqqryq
sprecyzowano zapytanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Potrzebuję pomocy. Od 2 tygodni zacząłem palić od góry i nie mam pewności, czy dobrze to robię. Kocioł ma 10 lat, 24KW, dom do ogrzania ok. 180 słabo ocieplony, szeregowy, z jednej strony dom sąsiada jest nieogrzewany. Moja prośba dotyczy skorygowania moich ustawień. Niestety mam dmuchawę ze sterownikiem (METRIX AB) i jak na ten moment nie wchodzi w grę wstawianie miarkownika ciepła (czy jakoś tak). Sterownik na piecu ustawiony na 60C. Zasypuje ok. 26 kg węgla (to nie jest max dla tego pieca), przedmuch ustawiony co 4 min na 50 s, moc wiatraka na 8, wiatrak włącza się jak tem. spadnie do 57. Po przeczytaniu tego forum już zbaraniałem. Przy tej ilości węgla z tego forum wychodzi mi, że powinno palić się ok. 24 h. U mnie, jak rozpalam ok. 20, to temperatura 60 trzyma się do godziny max. 11-12. Chcę wiedzieć, czy waszym zdaniem jest to poprawne, czy coś robię nie tak. Może złe ustawienia dmuchawy, może za duży piec, albo ten czas przy tym zasypie jest ok. Nie wiem, proszę o jakieś wskazówki i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim głównym błędem jest dmuchawa z przedmuchami. Powietrze powinno być dostarczane ciągle, teraz jeśli dmuchawa nie dmucha to opał wylatuje ci przez komin nie oddając ciepła (bez powietrza gazy z węgla się nie palą). Żeby wykorzystać z węgla jak najwięcej powietrze powinno być dostarczone ciągle w odpowiedniej dawce i najlepiej w odpowiednie miejsce. Nie za dużo i nie za mało. Da się osiągnąć niezłe wyniki z dmuchawą z płyną regulacją obrotów (nie włącz /wyłącz jak u ciebie) ustawioną na minimum i dodatkowo z przysłoniętym wlotem na 85-95 % aczkolwiek najlepsze wyniki osiąga się na naturalnym ciągu.

Oczywiście przewymiarowanie kotła czy jakość opału też ma wpływ ale na pewno mniejszy niż dmuchawa on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kotłów z dmuchawą lepszym paliwem jest miał,najlepiej z Piasta lub mieszanka miału z groszkiem.

Paląc grubszym sortem węgla generuje się duże straty,marnowanie opału i grzanie atmosfery(ucieczka ciepła przez komin)

Zbyt silny nadmuch w czasie pracy kotła oraz długie przedmuchy w podtrzymaniu skracają znacząco stałopalność.

Na następny zasyp zmniejsz moc dmuchawy z 8 na 5 oraz przedmuchy skróć z 50s do 10-15s co 4 min. i napisz jaka jest różnica.

Dobrze jakbyś miał na czopuchu zamontowany termometr spalin taki do 300-400*C,żeby wiedzieć jak ustawić obroty dmuchawy,żeby nie wyrzucać ciepła przez komin.(podczas normalnej pracy nie powinny być większe niż 140-180*C,oprócz rozpalania,są na ogół dużo wyższe)

Jak masz wolne środki możesz kupić sterownik z PID i palić w automacie np:

 

http://www.domer.pl/regulator-temperatury-sterownik-do-kotla-proton-pid.html

 

Przed ewentualnym zakupem sprawdzić należy typ dmuchawy jaką masz przy swoim kotle,żeby mogła współpracować z tym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kolanin.

 

Wczoraj zmniejszyłem obroty dmuchawy do 6 (przed przeczytaniem Twojej wiadomości, niestety brak jeszcze podłączenia do internetu) i po rozpaleniu, kiedy pierwszy raz temp. na kotle zaczęła spadać i włączyła się dmuchawa mimo tego, że działa, to temp. spadła do 49 i nie wiem, czy przy tak małym nadmuchu, da radę rozpalić mi to do tej zadanej (60), czy może rozpali mi to, ale będzie to dłużej trwało. Wcześniej jak obroty były na 8, to temp. nie spadała poniżej 50. Z tymi przedmuchami to spróbuje dzisiaj, ale ten sterownik ma tak, że zanim dmuchawa wejdzie na ustawione obroty to mija już te 15s i gaśnie dmuchawa więc nie wiem, czy to nie za krótko i czy w kotle nie będzie za dużo dymu, ale dzisiaj ustawię. Co do czujnika to ok, ale nie mam pojęcia w jaki sposób go zamontować, a czujnik +osoba do montażu= kolejne koszty. Można coś więcej o tym sterowniku, bo nie bardzo rozumiem różnicę od tego, który mam (ten Twój dmucha cały czas, czy też ma przerwy), bo jeżeli to poprawi efektywność spalania, to może mam już prezent na święta :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup niedrogi termometr z sondą,w rurze między kotłem,a kominem wywiercisz odpowiedniej śr. otwór i włożysz termometr na taką głębokość żeby końcówka sondy była po środku strumienia spalin i to wszystko,cała filozofia.

Będziesz miał podgląd jak w poszczególnych fazach palenia kształtuje się temp. spalin.

 

http://allegro.pl/termometr-z-sonda-0-300c-do-wedzarni-piekarnika-i5437988362.html

 

Sterownik z algorytmem PID sam dobiera obroty dmuchawy i praktycznie dmuchawa chodzi nieprzerwanie nawet na 1% mocy po osiągnięciu przez kocioł zadanej i utrzymuje temp. na wyznaczonym poziomie.

Poczytaj dokładnie instrukcję i będziesz wiedział więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co jest na nim napisane to :) Kocioł c.o. Typ kotła WRS, Odmiana WRS Moc 24 KW Klasa I, pojemność wodna 60 l z 2005 r. Koleś od piecy mówił, że górno-dolny i że problem z podłęczeniem tego łancuszka.

Takie coś ?

http://img01.staticclassifieds.com/images_tablicapl/306961789_3_1000x700_kociol-wrs-24-kw-2012r-wegiel-drzewo-pelet-ogrzewanie.jpg

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem moc dmuchawy na 6, nie wiem czy da sobie radę, żeby rozpalić piec i dopalić wszystko, bo dzisiaj rano ok. godz. 6.40 w piec było jeszcze żar, węgiel, który powinien jeszcze spokojnie się wypalić, ogień z niebieską poświatą, ale temp. była 53*, pewnie przez to, że dmuchawa nie dawała rady rozpalić. przedmuchy ustawiłem co 4 min, ale będę próbował zmniejszyć do 5, natomiast czas przedmuchu mam na 55 s, dlatego, że jak sprawdzałem, to zanim powietrze zaczyna się wydostawać z dmuchawy mija min. 30s, a przy zmniejszonych obrotach będzie go jeszcze mniej, więc dlatego taki czas. Dzisiaj mam zamiar sprawdzić jak się zachowuje piec w 2-3 godzinie od rozpalenia, bo wtedy jest chyba największa faza dymienia, a nie chce otwierać drzwiczek zasypu, bo jak to zrobiłem ostatnio to wybiło sporo dymu, więc mniema, że wtedy jest go najwięcej i nie wiem jak się tego pozbyć. Wejdę na dach i sprawdzę jaki kolor i jak dużo jest tego dymu, jeżeli mi się uda, bo będzie już późno i ciemno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba dobrze,że długo się palił zasyp,a konkretnie ile h się paliło?

Właśnie o to chodzi,żeby kocioł po rozpaleniu powoli dochodził do zadanej,a nie w 20 min.

Widok wewnątrz kotła prawidłowy.

Narysuj przekrój swojego kotła i napisz czy ma wewnątrz komory zasypowej otworki na bocznych ściankach lub powiercone w kątownikach lub profilach,jeżeli nie ma trzeba pomyśleć o jakiejś protezie,żeby dostarczać trochę pow. nad zasyp.

Będzie mniej dymiło i lepiej dopali gazy.(ograniczy ryzyko wybuchów gazów w kotle w 1 fazie palenia)

Napisz też jakim węglem palisz:sort,kaloryczność oraz z jakiej kopalni jest ten węgiel.

Jeszcze jedno,nigdy nie otwieraj drzwiczek zasypowych kotła,grozi wybuchem gazów w twarz!

Chcesz się pozbyć włosów i poparzyć twarz?

Można podglądać,zachowując ostrożność dopiero w fazie koksu jak żar zejdzie do rusztu po 4-5h.

Edytowane przez Kolanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...