Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

LastRico

Dwa pytanka:

1. skąd wziąć taki serwomechanizm do klapki? Zapodaj jakieś fotki, schematy.

2. Kwestia komina - jak przy górnym spalaniu ustawić wlot do komina - maksymalnie otworzyć czy jak?

 

Myślę,że wlot do komina powinien być cały czas otwarty na maxa.Last Rico wielokrotnie pisał o tym, że sterujemy powietrzem spalania a nie odprowadzeniem spalin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie zamurowałem część rusztu cegłami i czekam na związanie zaprawy ale teraz mam problem z wycięciem otworu w tych górnych drzwiczkach, tzn. wyciąć to sobie wytnę ale co dalej, jak tam zamontować drzwiczki, jak w miarę to uszczelnić, w ogóle jak to zrobić od strony praktycznej żeby było ładnie i efektywnie. A może są jakieś gotowce do takich rzeczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LastRico

Dwa pytanka:

1. skąd wziąć taki serwomechanizm do klapki? Zapodaj jakieś fotki, schematy.

2. Kwestia komina - jak przy górnym spalaniu ustawić wlot do komina - maksymalnie otworzyć czy jak?

 

Ubek, kolega Mikrus64 dobrze radzi. Mocą kotła sterujemy wyłącznie powietrzem dolotowym

podobnie jak w silniku spalinowym. Rury wydechowej nie zatykamy żeby zmniejszyć obroty. ;)

Serwo to silnik prądu stałego zespolony z przekładnią ale ja tego nie robiłem - kupiłem gotowy ster,

Jeśli masz czas i potrafisz, to możesz sobie zrobić coś na LM-mie albo na Dallas. Jedna jest tylko

ważna uwaga. Sterownik bezwzględnie MUSI zamknąć klapę kiedy braknie prądu. Mój ma kond.

elektrolityczne i to z nich pobiera prąd potrzebny do zamknięcia kotła. Inaczej w wypadku zaniku

230V (np. śpisz w nocy... klapka akurat otwarta) kocioł mógłby się rozbiec i zagotować wodę :(.

Zatem albo akumulatorek, albo kondensatory.... brak prądu - klapa się zamyka, prąd wróci, ster.

automatycznie klapę otworzy, nawet nie będziesz wiedział że w nocy nie było napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie zamurowałem część rusztu cegłami i czekam na związanie zaprawy ale teraz mam problem z wycięciem otworu w tych górnych drzwiczkach, tzn. wyciąć to sobie wytnę ale co dalej, jak tam zamontować drzwiczki, jak w miarę to uszczelnić, w ogóle jak to zrobić od strony praktycznej żeby było ładnie i efektywnie. A może są jakieś gotowce do takich rzeczy ?

 

Niestety nie wiem czy drzwiczki masz (od zewnątrz) z grubej blachy i to wszystko, czy jest jeszcze

na nich jakaś cienka blacha zewnętrzna ? Tak czy śmak klapę mocujemy do tych drzwi właściwych.

Trzeba kupić dwa zawiasy uniwersalne, takie około 30 mm szerokie, oraz wyciąć prostokąt z blachy

grubej na 4- 5 mm. Potrzebna będzie wiertarka, wiertło fi 3,3 mm oraz gwintownik M4.z uchwytem.

Drzwiczki trzeba odkręcić, uważaj na uszczelkę, mam nadzieję że kocioł ma uszczelki w drzwiczkach

bo jeśli nie ma to trzeba je dorobić koniecznie ! Wycinasz więc w drzwiach prostokątny otwór

przykładasz klapkę, centrujesz ją do otwory i ściągasz ściskiem obie rzeczy, przykładasz zawiasy

i punktujesz po dwa otwory w zawiasie. Czyli jeden w klapce, drugi w drzwiach (zawias ma cztery).

 

Zapunktowane otwory wiercisz i gwintujesz. Teraz to skręcasz i kontrolujesz. Jeśli wszystko o.k.

to nie odkręcając klapki wiercisz pozostałe cztery otwory i gwintujesz. Czyli razem osiem śrub M4.

Ponieważ oś zawiasu leży w osi pionowej klapki, to klapka będzie zaledwie wisieć na zawiasach

(słabo domyka), trzeba na jej końcu przykręcić jakiś odważnik żeby zamykanie było pewne.

Spróbuj znaleźć prostą blachę na tę klapkę, chodzi o jej szczelność do powierzchni drzwiczek.

Gotowych elementów niestety nie ma, ale to proste – dasz radę. :)

 

p.s. klapa oczywiście większa od otworu ;), zachodzi na drzwiczki około 10 mm na każdej ze stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico, Ubek proił o zapodanie fotki !? Tez jestem ciekawy jak wygląda ten sterownik w twoim piecu. Fajnie radzisz i tłumaczysz, lecz chyba prościej wstawić jeszcze fotę (chyba ,ze masz jakieś powody aby tego nie robić) Podaj łaskawie jakiego(Producenta,typ ) masz piec. Do wszystkich czytających-

w sprawie mego zapytania dot. Litweskiego piec "Stropuva" prędzej bym się doczekał śniegu niz tu odpowiedzi

:evil:

Ten piec to kosmos............ lecz cenowy prawie 2500 Euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry:

Jeszce raz proszę podawajcie nazwy waszych dobrych i godnych polecenia pieców to wielkie ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych. Dotychczasowa rozmowa to jakiś bełkot, mam piec, kupiłem sterownik itp.... Podaj nazwę producenta itp. czy to takie trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie rzeczy, pierwsza ominąłem jedno pytanie kol. Ubek co do serwomechanizmu.

Serwo kupisz w Discotech (silnik z przekładnią) albo na Allegro, myślę że nawet taki silnik

od wycieraczki tylnej szyby samochodowej by się świetnie nadał, np. od CC, mały jest

tyle tylko że pobiera trochę większy prąd.

 

Miol, tylko nie pal teraz przez następne 24 godziny, a potem troszkę drewnem aż wysuszysz,

bo rozwalisz zaprawę. Zagotuje się woda zawarta w szamocie i wszystko popęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich czytających-

w sprawie mego zapytania dot. Litweskiego piec "Stropuva" prędzej bym się doczekał śniegu niz tu odpowiedzi

:evil:

 

Uprzejmie informuję że wyżej odniosłem się do twojej prośby co do litewskiego kotła. :)

 

 

Dotychczasowa rozmowa to jakiś bełkot, mam piec, kupiłem sterownik itp.... Podaj nazwę producenta itp. czy to takie trudne?

 

No trochę bełkoczemy :) ale cóż zrobić.

Kolego, nie jestem sprzedawcą, producentem ani instalatorem kotłów, sterowników czy czego

tam jeszcze. Można mi wierzyć albo nie. Świadomie nie podaję żadnych informacji dot.

marki aby nie zostać posądzonym o kryptoreklamę. Masz Google to możesz sobie poszukać,

ja to zrobiłem i znalazłem chyba trzy typy sterowników do kotłów węglowych. Nie posiadam

jakiś specjalnych cech, skoro ja znalazłem, to pewnie i tobie się uda. Mam prosty kocioł

górnego spalania, uwierz mi że wszystkie one puszczają wielkie kłęby czarnego gryzącego

dymu jeśli są zapalane od dołu. Podanie marki kotła nic tu nie zmieni, bo zasada jest wszędzie

ta sama. Założyłem ten wątek nie po to żeby robić za lodołamacz, ale po to żeby pomóc

ludziom palić W ICH kotłach czysto i ekonomicznie. Naprawdę taki mialem cel. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rico, napisz proszę jaka powinna byćtemp spalin, a dokładnie jaka powinna byćtemp. na rurze wychodzącej z pieca, bo spalin nie zmierzę, a na rurze kładętermometr i pokazuje około 100stC.

 

czy ten parametr o czymś mówi? o czym?

 

i jeszcze jedno. jak uzyskać żar bez plomienia w piecu z podajnikeim na ekogroszek? to chyba nie możliwe. jak zwalniam entylator, to ledwo się żarzy.

jak przyspieszam ,to płomień mocno obejmuję deflektor. tak źle i tak niedobrze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... jeszcze odnośnie kotłów Stropuva.....

 

Poganiałem trochę na stronach naszych wschodnich sąsiadów... niestety nie znalazłem żadnych opinii...ani złych ani dobrych...

A cena wydaje się dość atrakcyjna... pomijając oczywiście naszego polskiego dystrybutora - na Litwie to 4949LT (kurs NBP 1,1261)- czyli gdzieś 5570PLN za kociołek US20 + transport od litewskiej granicy :-)

 

Ile trzeba zapłacić w Polsce za dobry kocioł dolnego spalania?...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego dzieki za tak błyskawiczną odpowiedz i wyjaśnienia.

aby nie zostać posądzonym o kryptoreklamę......

Podanie marki kotła nic tu nie zmieni, bo zasada jest wszędzie

ta sama......

Warto zareklamować dobry produkt :D

Założyłem ten wątek nie po to żeby robić za lodołamacz, ale po to żeby pomóc

ludziom palić W ICH kotłach czysto i ekonomicznie. Naprawdę taki mialem cel.

I jestem Tobie bardzo wdzięczny za wszystkie uwagi :D

Dzieki Twoim radom już od kilku dni lepiej -efektywniej spalam węgiel w swoim (robionym przez mały warsztat wiele lat temu) kociołku.

Wielkie dzieki za wszystkie info Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rico, napisz proszę jaka powinna byćtemp spalin, a dokładnie jaka powinna byćtemp. na rurze wychodzącej z pieca

 

Temperatura czopucha mało się różni od temp spalin, dla zakresu do 100*C jest porównywalna.

Z temperaturą spalin wiąże się wprost sprawność układu grzewczego - im chłodniejsze spaliny,

tym więcej ciepła zostało w wymienniku. Wniosek z tego taki, że najlepiej by było zabrać całe

ciepło ze spalin i wprowadzić je w wodę a do komina wpuszczać zimne produkty spalania. :)

Niestety nie możemy tego zrobić w typowych kotłach węglowych (robią to kotły kondensacyjne)

z dwóch powodów. Po pierwsze głównymi produktami czystego spalania są dwutlenek i woda,

oba związki są cięższe od powietrza, zatem (zimne) same nie pójdą do komina. Drugi powód jest

ważniejszy, chodzi o to że woda zawarta w spalinach nie może kondensować na ścianach komina

bo doprowadzi to do zniszczenia (komin z cegły). Mając to wszystko na uwadze, należy trzymać się

widełek w dolnej granicy kondensacyjnej 60 -80*C oraz górnej, zapłonu sadzy w kominie 1000*C.

To są typowe powiedziałbym standardowe temperatury dla standardowych instalacji. U mnie jest

trochę inaczej bo mam dobrze ocieplony cały komin, nad dachem również. Kocioł praktycznie

nie gaśnie od połowy września do połowy kwietnia. Komin jest więc wygrzany na całej długości

i woda się tam nie wykropi nawet ze stosunkowo chłodnych spalin. Kiedy kocioł ma otwarty wlot

powietrza temp. rury wynosi 60 - 70*C, kiedy się zamknie to temperatura spada do 40 - 45*C.

 

Co do drugiego pytania, to niestety jedynym sposobem poprawienia sprawności ekogroszkowca

jest powiększenie objętości spalanego groszku, ale to nie jest takie łatwe bo trzeba dorobić coś

w rodzaju stożkowego kołnierza w którym ten żar mógłby siedzieć i grzać. Kotły z aut. podajnikiem

grzeją płomieniem, mój kocioł grzeje głównie żarem, masą - objętością węgla o krótkim płomieniu,

stąd nie muszę tam tak mocno dmuchać i ciepła wywiewać - dlatego spaliny mają niską temperaturę.

Mimo to klapka w górnych drzwiczkach jest ciut uchylona i komin jest lekko ale stale wentylowany.

Myślę że jak na kocioł z retortą, to masz dość dobrą temperaturę, trudno będzie zejść niżej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zareklamować dobry produkt :D

 

Oczywiście że warto i może to robić każdy, ale założyciel nie powinien bo nie o tym jest wątek.. :)

 

 

już od kilku dni lepiej -efektywniej spalam węgiel w swoim (robionym przez mały warsztat wiele lat temu) kociołku.

Wielkie dzieki za wszystkie info Pozdrawiam

 

Tego nie wiedziałem, to b. się cieszę że mogłem się do czegoś przydać, Też pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico - mam pytanie,czy ten elektr. miarkownik u Ciebie zamyka i otwiera klapkę powietrza płynnie,

tak jak termostatyczny miarkownik,czy działa na zasadzie ,,otwarte,,- ,,zamknięte,,?.

 

Miarkownik ma dwa stany, albo otwórz albo zamknij ale przejście z jednego do drugiego trwa

kilka sekund. Musi tak być, bo natychmiastowe odcięcie powietrza może skutkować fukaniem

gazu, tak więc elektromagnes jako element wykonawczy ...się nie sprawdzi. Siłownik drzwi

samochodowych też jest zbyt szybki. :roll: Jeśli chodzi natomiast o samą charakterystykę skokową

to działa poprawnie. Chwilę rozgrzeje kocioł, potem całkowicie zamyka dolne powietrze i czeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołnierz na retorze!!!! to jest mysl!!!!!!

 

czy kocioł na ekogroszek z podajnikiem o większej mocy ma więszą retorę? na czym polega większa moc?

 

wybrałem kocioł na styk, czyli 15kW, sądząc, że palenie w górnych granicach mocy jest optymalne.

 

wczesniej pisałeś, że kotły na eko większej mocy są lepsze i jak potrzeba 10kW, to warto zamówić 25kW.

 

to pod prąd innym forumowym zaleceniom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołnierz na retorze!!!! to jest mysl!!!!!!

 

No tak. :)

Większa moc kotła z podajnikiem, to większy tygiel - rura podawcza nie stanowi o mocy,

oraz większy odbiornik ciepła, czyli wymiennik. Ktoś natychmiast powie oraz więcej węgla,

bo to z niego przecież bierze się ciepło. ;) To prawda, ale do pewnego stopnia.

Posłużę się tu przykładem:

 

Zobacz, mam tu kostkę lodu (taką do drinków) kładę ją na talerzyku i czekam aż się roztopi.

12 minut i woda. Pytanie jest takie, to ile trzeba poczekać aż rozpłynie się 50 takich kostek lodu ?

Dziecko policzy 12 x 50 i powie że 600 minut czyli 10 godzin i co ciekawe będzie bliższe prawdy.

No jak to ?.... Też 12 minut, przecież wszystkie one wyjęte zostały z lodówki w tym samym czasie.

No właśnie, to zależy jak te kostki ułożymy :D, jeśli będą rozłożone szeroko to tak, ale jeśli zrobię

z nich bloczek ?? Okazuje się że w bloczku lód przetrwa wielokrotnie dłużej gdyż kostki umieszczone

wewnątrz takiego bloczka nie będą się kontaktować ani z dnem talerzyka, ani z otaczającym ciepłym

powietrzem. W takich warunkach można je utrzymam naprawdę długo...

 

Zmierzam do tego, że węgiel w małych ilościach "topnieje" szybciej, a w dużych wielokrotnie wolniej.

Ta objętość zachowuje się jak lód w bloczku. :)

 

No zaraz, cuda nie istnieją, aby otrzymać określoną ilość ciepła to trzeba spalić określoną ilość węgla.

Wszystko się zgadza, tak jest i nie może być inaczej bo to by było perpetum mobile, chodzi tylko

o to że możemy ten węgiel spalać przy różnym nadmiarze powietrza i tu albo są straty duże, albo małe.

Każde powietrze które wpuszczamy do kotła chłodzi ten kocioł czy tego chcemy czy nie.

Trudno się ogrzać przy ognisku kiedy wokół hula silny zimny wiatr. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serwo - to tez myślałem o silniku wycieraczki z przekładnią. Sam sterownik to 0 problem - zrobi się na Dallas.

 

Na silniku od wycieraczek uda się, trzeba tylko podać niższe napięcie, może tak... z 6V,

zresztą sam zobaczysz. Na nominalnym przekładnia kręci trochę za szybko jak na mój gust. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...