Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chlopaki od jakiegoś czasu walczę z usypianiem kotła. Rozpala sie ładnie. Pali sie ładnie. Temp skoczy do 50-55. Po paru godzinach (3-4) zwiecha. Temp spada w kotle ciemno, kupa dymu. Wrzucę zapałke, buchnie płomień, chwilę sie pali i zwiecha. Co moze być. Regulacja PW i PP nic nie daje. Słychać jak w środku zasypu bulgocze ale temp spada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U siebie zaobserwowałem coś podobnego tzn po upływie około 3 godzin temperatura spadła z 55 na 48 i tak się ustatkowała. Musiałem przymknąć rozetkę PW, która była otwarta prawie na full do spalania gazów (zostawiłem dosłownie 2 mm szczelinkę żeby nie zdmuchiwało tych niebieskawych płomyków) i podkręcić miarkownik o 10 stopni w górę. Kocioł ożył po kilkunastu / kilkudziesięciu minutach i dobił do 55. Kwestia opału a może znaczenie ma tutaj PW, które wychładza w fazie koksu żar na górze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Na marginesie to u mnie w życiu nie widziałem niebieskich plomykow. Przeważnie długie jasnozolte. I tylko jakiś czas. Później góra wyglada jakby wygasła i tyle. Zawsze sie zastanawiałem jak u was powstają te niebieskie a czasami nawet fioletowe płomienie. I czy cały czas sie tak utrzymują czy jak. U mnie to najczęściej sa ale po skoksowaniu juz. I tez sporadycznie Edytowane przez P_R_O_B_O_S_H_C_Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie zanudziłem. Pozdrawiam ciepło.

 

Dzięki za wyczerpujący opis.

Czyli z tego wynika, że przy swoim nakładzie pracy i obserwacji, mozna osiągnąć satysfakcjonujące wyniki.

Ja obecnie uzupełniam wode do układu i palę z nadzieją, że do wiosny dociągnę. Jeżeli będzie inaczej to kupuję Viadrusa i w jeden dzien podmianka i wio do przodu. Jak osiągnę cel /wiosna/ to wtedy będę kombinował.

Kupiłem obecnie kilka wiaderek węgla z Rosji, celem porównania - może będzie dobry efekt. Ale musi mnie bardzo zadowolić, bo cena wcale nie rewelacja. Co do ceny to nie sezon na promocje.

Pozdr.

Edytowane przez JackD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JackD

Mam takiego samego Viadrusa U22 24KW. Do ogrzania 100m2 ocieplone 12cm styropianu. Zapotrzebowanie w/g OZC 6KW. Kocioł solidnie przewymiarowany.

 

Bufor to dobra rzecz. Dzięki sporej bezwładności i akumulacji, grzanie jest stabilne. A w jakiś sposób przerabiałeś swojego kociołka?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujący opis.

Czyli z tego wynika, że przy swoim nakładzie pracy i obserwacji, mozna osiągnąć satysfakcjonujące wyniki.

Ja obecnie uzupełniam wode do układu i palę z nadzieją, że do wiosny dociągnę. Jeżeli będzie inaczej to kupuję Viadrusa i w jeden dzien podmianka i wio do przodu. Jak osiągnę cel /wiosna/ to wtedy będę kombinował.

Kupiłem obecnie kilka wiaderek węgla z Rosji, celem porównania - może będzie dobry efekt. Ale musi mnie bardzo zadowolić, bo cena wcale nie rewelacja. Co do ceny to nie sezon na promocje.

Pozdr.

a nie lepiej zaoszczędzić sobie nerwów, przerabiania, kombinowania, cyklicznego rozpalania i kupić kocioł automatyczny? a jeśli kasy mniej to chociaż DS-a? Edytowane przez cysiokysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie się do opisu budowy kierownicy wg tego opisu

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/

długość ok. 70mm mi wystarczy dobierając tylko kąt aby powietrze wtórne padało mniej więcej w środek paleniska. Czy długość kpw ma duże znaczenie?

 

Oczywiście możesz skorzystać z opisu podanego na czysteogrzewanie.pl.

Opis jest prawidłowy, dodałbym jedynie to by kierownica była skierowana

w środek zasypu - który węgiel osiągnie po około 3 godzinach (obniży się).

 

Czy długość KPW ma duże znaczenie?

 

To zależy głównie od ciągu kominowego, głównie ale nie tylko. Zależy także

od stosunku boków samej prowadnicy. Trzymaj się max proporcji 1:1,5

długości ścianek np. profil 30 mm wysoki, to max 45 mm szeroki. Długość

trzeba dobrać do danych warunków kotła. Zdarza się też tak, że drzwiczki

zasypowe nie dają się otworzyć więcej niż o 90* - wtedy KPW zasłoni okno

do kotła co utrudniałoby załadunek. Wtedy trzeba wykonać kierownicę tak,

aby można było ją łatwo zdejmować z drzwiczek - bez użycia narzędzi.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico... Pewnie trudno w to uwierzyć ale nie mam aparatu foto.Pozdrawiam i dzięki za chęci.

 

Nie stresuj się, przecież nie ma obowiązku posiadania aparatu foto. :)

Ja np. nie mam kominka i też żyję! Poczekamy, może znajdzie się ktoś

kto pstryknie zdjątko, a reszta pójdzie jak radzi kolega K750i. Będzie dobrze.

Pozdrówka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(,,,)Załadowałem na ruszt dwa kawały kostki i obłożyłem dosyc ciasno orzechem, potem jeszcze jeden kawał kostki na to i cały piec orzecha, bez flotu. No i według mnie rewelacja, po osiągnieciu temperatury zadanej 47 stopni , paliło się 14 godzin, potem zaczynało spadac, - zar w piecu był jeszcze po 18 godzinach,

myślę, że to jest dobry wynik, na te nasze 300 metrów, i straszna wygoda, mam nadzieję,że Was nie zanudziłem , ale musiałem się tym pochwalic

Więc na silne mrozy mam już alternatywę na wydłużenie palenia, kostka u mnie się sprawdza (...)

 

Cześć Palacz 46 :)

Bardzo się cieszę że jesteś kolejnym zadowolonym, świat oszczędzasz

i kieszeń. Chciałbym tylko w paru słowach odnieść się do węgla Kostki i jego

przydatności. Otóż parę postów wyżej pisałem aby raczej unikać tego sortu

węgla bo tworzy zbyt dużo pustych miejsc w komorze zasypowej (po prostu

mało węgla wchodzi do określonej pojemności kotła). Ty kostkę spalasz bez

problemu, a nawet jesteś zadowolony.

 

Właśnie cała sztuka w tym, że tę kostkę zasypujesz drobniejszym sortem.

Zatykasz w ten sposób puste miejsca - którymi tylko hula wiatr i nic więcej.

Do takiego sposobu spalania kostki nie mam nic - bo jest dobry.

Dzięki za opinię i pozdrawiam!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jednak widać na zewnątrz - para ledwie dostrzegalna nad kominem jako przeciwieństwo mojego uśmiechu na twarzy - bardzo widoczny :D.

 

(...)

 

Polecam modyfikacje kotła wg zawartych w tym temacie wskazówek bo to działa! Na kieszeń, nogi i nastrój!

 

Witaj Zioleks :)

Wycisnąłeś torebkę z herbatą do końca, nawet esencję też wycisnąłeś!

Zostało samo suche i o to chodzi. Cieszę się razem z tobą i pozdrawiam!

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zaoszczędzić sobie nerwów, przerabiania, kombinowania, cyklicznego rozpalania i kupić kocioł automatyczny? a jeśli kasy mniej to chociaż DS-a?

 

Nie zmieszczę do piwnicy pieca, który ma wiecej niż 100 cm wys, i musi mieć podłączenie zasilania z tyłu. Takie warunki zastałem, a w obecnej chwili /cieknący piec / nie mam czasu na rewolucję w ogrzewaniu. Instalacja grawitacyjna spisuje się wspaniale, mimo tez wad, ale ja sobie chwalę to rozwiązanie. Jeszcze biorę pod uwagę kocioł KEMPES z Działdowa. Dzwoniłem tam i mogą dla mnie zrobić kocioł z podłączeniem z tyłu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieszczę do piwnicy pieca, który ma wiecej niż 100 cm wys, i musi mieć podłączenie zasilania z tyłu. Takie warunki zastałem, a w obecnej chwili /cieknący piec / nie mam czasu na rewolucję w ogrzewaniu. Instalacja grawitacyjna spisuje się wspaniale, mimo tez wad, ale ja sobie chwalę to rozwiązanie. Jeszcze biorę pod uwagę kocioł KEMPES z Działdowa. Dzwoniłem tam i mogą dla mnie zrobić kocioł z podłączeniem z tyłu kotła.

 

Obczaj to: http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html - wysokość 80 cm i producent otwarty na dostosowywanie kotła do kotłowni

Lub http://www.p2ar.pl tu to w ogóle zamawiasz co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki załóżmy, że chcę zmienić kociołek. Na podajnikowy nie mam miejsca więc padło na DS.

Mam na oku 3 producentów:

MPM DS

p2ar INO

Logiterm Unimax

Jest tylko jeden problem. Mam niecałe 80mkw chałupkę. Może kiedyś rozbuduje do ok 100mkw.

A kiedyś Last Rico pisał:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=3842364&viewfull=1#post3842364

To jak z tym w końcu? Mogę kupić kociołek 8-12 kw czy nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę z innej beczki jako że nie znalazlem wśród grona forumowiczów palaczy w takim kotle czyli Elektromet EKO KWR 15 kw. a ja wlaśnie coś takiego mameko-kwr-3.JPG]

i myślę że może to być dobra baza do przeróbki na DS.(albo ew. coś na wzór pieca Wery). Co o tym myślicie?

eko-kwr-3 DS.JPG

Mistrzem Painta nie jestem ale chyba będzie widać o co chodzi:)

Edytowane przez Hamous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę z innej beczki jako że nie znalazlem wśród grona forumowiczów palaczy w takim kotle czyli Elektromet EKO KWR 15 kw. a ja wlaśnie coś takiego mam[ATTACH=CONFIG]343800[/ATTACH]]

i myślę że może to być dobra baza do przeróbki na DS.(albo ew. coś na wzór pieca Wery). Co o tym myślicie?

[ATTACH=CONFIG]343798[/ATTACH]

Mistrzem Painta nie jestem ale chyba będzie widać o co chodzi:)

Zapomniałeś górę zaślepić jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę z innej beczki jako że nie znalazlem wśród grona forumowiczów palaczy w takim kotle czyli Elektromet EKO KWR 15 kw. a ja wlaśnie coś takiego mam[ATTACH=CONFIG]343800[/ATTACH]]

i myślę że może to być dobra baza do przeróbki na DS.(albo ew. coś na wzór pieca Wery). Co o tym myślicie?

[ATTACH=CONFIG]343798[/ATTACH]

Mistrzem Painta nie jestem ale chyba będzie widać o co chodzi:)

 

Na sąsiednim forum kolega o nicku dar12 pisze o tym kotle, tzn o jego przeróbkach (mam nadzieję że nikt nie oskalpuje mnie za linka):

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16401-elektromet-kwrw-15-pomocy/

 

W ogóle jak wpiszesz w google: Elektromet EKO KWR i przejdziesz do grafik to zobaczysz rysunek (kolorowe paski wrysowane w przekrój) właśnie z ww tematu z postu #16. Tam przerobiony jest na GS. W ogóle z tego co wyczytałem to ten kocioł nie ma dobrych opinii, zresztą patrząc na przekrój to chyba słabo z powierzchnią wymiennika. Wstawili zawirowywacze i nawet jest specjalny "kij" do ich montażu ale to chyba nie zastąpi niezbędnych do efektywnego spalania m2 wymiany ciepła, obojętnie jakbyś nie zechciał w nim palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Last Rico nie wiem w jakim kontekście użyłeś określenia "nie stresuj się" ale myślę że nie w tym o którym ja pomyślałem :) Nie ukrywam że zazdroszczę tym którzy mają aparat :D i palą czysto, ale zignorowałem powiedzenie "chytry dwa razy traci" bo chciałem po mojemu:) Mam co chciałem mieć :yes: Spalę co mam do spalenia, a to dwa sezony :( i zakładam gazowca.Skarbonkę już kupiłem. Pozdrawiam i szacunek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...