Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zapoznaj się z opinią o twoim kotle

http://czysteogrzewanie.pl/kociol/rodzaje-kotlow-weglowych/

 

Jak przeczytasz wątek w którym właśnie zapisałeś post to będziesz wiedział co dalej.

Skrótem, musisz przerobić kocioł na górny lub dolny. Ewentualnie palić krocząco.

 

Witam

dzięki za pomoc właśnie przeczytałem artykuł o tym piecu co kupiłem i chyba się wpieprzyłem na maksa,no cóż za błędy trzeba płacić kumpel mi go polecił.Dzisiaj znowu pale od góry zobaczymy jak będzie ponieważ wczoraj wszystko było ok, ale jak trzymam temperaturę 55 na kotle to mam smołę i chyba będę musiał palić minimum 60 stopni.A jak nie to tam opisali ,że można zaślepić dolny przepływ powietrza cegłą szamotową i wtedy będzie to piec górnego spalania,mam tylko nadzieję że nic się złego nie stanie i czy nie stracę gwarancji. Jak coś się zmieni to napiszę i jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów !

 

Ponieważ muszę szybko zakupić piec na pow.220m, (nieocieplony dom z ceramiki, stara instalacja, rurki żelazne, panele. ) a nie jestem zdecydowany jaki prosze o poradę Będę palił głownie drewnem, większość to sosna i trochę węglem.

Obecnie mam duzo bali sosnowych z rozbiórki i nie wiem jaki ten piec zakupic aby spalanie było efektywne.Cena 3000- 4000 zł.

Z góry dzięki za szybkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów !

 

Ponieważ muszę szybko zakupić piec na pow.220m, (nieocieplony dom z ceramiki, stara instalacja, rurki żelazne, panele. ) a nie jestem zdecydowany jaki prosze o poradę Będę palił głownie drewnem, większość to sosna i trochę węglem.

Obecnie mam duzo bali sosnowych z rozbiórki i nie wiem jaki ten piec zakupic aby spalanie było efektywne.Cena 3000- 4000 zł.

Z góry dzięki za szybkie odpowiedzi

 

Defro kdr 3 20 kW -25kW + bufor na ponad 1m3 wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/mpm-ds-ii-21-25kw-kociol-dolnego-spalania-dolniak-CID628-IDfm3oF.html#47e3f57ca8 zobacz jeszcze takiego kotła

dolnego spalania :) ale 300L bufor jest za mało ...

Kubik wody na 1st różnicy temperatur mieści 1,16 kWh energii pomnóż sobie to razy różnicę temperatur np 70 st ..

i masz 81 kWh energii .. przez 25 = 3,24 godziny w pełnej mocy do osiągnięcia takiego załadowania ciepłem.

 

Jeszcze nie wiem jakie będzie spalanie w tym piecu, ten tydzień pokarze podłączenie. Ale to już by z dolniakiem była za duża rewolucja w paleniu ;)

 

Zobaczymy, dla mnie ważne, że można zapodać powietrze z zewnątrz:) które podawane jest pod ruszt. Nie trzeba jakiś kombinacji itp.

Z czasem wypada zrobić z niego dolniaka.

 

Bufor jak na razie jest 1300 L z nierdzewki (używka, ale bez znaczenia). jak by było mało z buforem, dostanie kolejny. Choć pojemność instalacji- to jakieś blisko 300 L wody ..

1600L wody piec ma do ruszenia..

 

Bez bufora - to piec jest dobry przez jeden tydzień raz na 10 lat .. kiedy może pracować nominalną mocą(pod warunkiem dobrego dobrania). A tak jak teraz ile 1/4 1/6 mocy tej którą może rozwinąć, da się spożytkować.

 

Parę worków na najsilniejsze mrozy- węgla będzie przygotowane, aby odpalić od góry i mieć te 12 -15 godzin spokoju z podkładaniem. Z czasem zapas energii z buforu starcz na parę dni, bez grzania ( suta izolacja w palnie).

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam takie pytania dotyczące mojego pieca spalania dolno-górnego z wymiennikiem poziomym,bo nie wiem czy jak zaślepię dół czyli ten otwór na ruszcie cegłą szamotową czy będę musiał uszczelniać to jakąś zaprawą ? I czy idzie kupić gdzieś drzwiczki wsadowe z kierownicą ponieważ nie chcę nic robić w obecnych drzwiczkach ponieważ piec ma gwarancję.I czy wtedy przy spalaniu górnym będą mi potrzebne te akcesoria co piec posiada : (sterownik TECH 24 i dmuchawa na dole popielnika).W załączniku przekrój kotłów,z tym że ja mam właśnie kocioł z WYMIENNIKIEM POZIOMYM.kociol-gorno-dolny-przekroje.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zamiar palić na dmuchawie to nie wolno korzystać z powietrza wtórnego, pod karą śmierci. Jeżeli masz zamiar palić od góry to kładziesz pod pierwszym wymiennikiem szczelnie cegły szamotowe , (może trzeba dociąć), i pustą przestrzeń za przegrodą zasypujesz popiołem. Drzwiczki dorobisz w zakładzie ślusarskim lub produkujący kotły robiąc kopie obecnych lub kupujesz od producenta twojego kotła i przerabiasz. Koszt w wyprodukowania w miejscowym zakładzie kotlarskim mnie wyszedł 120 pln. Edytowane przez Mario1969/1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zamiar palić na dmuchawie to nie wolno korzystać z powietrza wtórnego, pod karą śmierci. Jeżeli masz zamiar palić od góry to kładziesz pod pierwszym wymiennikiem szczelnie cegły szamotowe , (może trzeba dociąć), i pustą przestrzeń za przegrodą zasypujesz popiołem. Drzwiczki dorobisz w zakładzie ślusarskim lub produkujący kotły robiąc kopie obecnych lub kupujesz od producenta twojego kotła i przerabiasz. Koszt w wyprodukowania w miejscowym zakładzie kotlarskim mnie wyszedł 120 pln.

 

Dzięki Mario1969/1 jak zwykle za dobrą poradę,ale mam taki problem,że mam w piecu dwa ruszty jeden to ruszt wodny (odległość między rurkami około 2 cm) a drugi to ruszt wyciągany(4 pojedyncze profilowane pręty stalowe które opierają się na ruszcie wodnym) i jak bym zabudował cegłami szamotowymi ten obszar na dole i zasypał tą przestrzeń popiołem to przy codziennym czyszczeniu pieca muszę to wszystko demontować ponieważ mam te nieszczęsne wyciągane ruszty stalowe.Dzisiaj palę od góry bo tak rozpaliłem,ale i tak po pewnym czasie spalanie przechodzi mi na dół i pali się od dołu a na górze ciemno jak w......i strasznie wolno idzie temperatura do góry(po 2 godz 50 stopni na kotle) przy takim rozpalaniu.A przy paleniu od góry chyba nie muszę rezygnować z dmuchawy,tak przeczytałem na jednym z forów,nie wiem nie znam się czytałem tyle artykułów,że nie wiadomo co jest grane ponieważ różnie piszą o tym.Krótko mówiąc wpieprzyłem się z tym kotłem na amen,ale muszę jakoś palić,siedze przy nim trzeci tydzień i kombinuję co by tutaj było najlepsze,lecz więcej nic nie poradzę.Nie jestem tak obcykany w tym temacie jak ty Mario.Dzięki nara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł górnego spalania 25 kw z wymiennikiem pionowym, jest także miarkownik ciągu. Komora zasypowa ma głębokość = 43 cm, szerokość = 34 cm wysokość = 65 cm. W drzwiczkach zasypowych wlot PW i zrobiłem KPW. Palił będę przeważnie drewnem, obecnie bale sosnowe z rozbiórki a także deski. Jak palic w takim piecu i co mógłbym usprawnić by spalać drewno w miarę poprawnie? Może szamot coś by pomógł, jesli tak to gdzie? Palenie od góry czy inaczej? Do ogrzania ok.220 m, bufor obecnie niemożliwy Edytowane przez andix1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andix1 25 kW jest pewnie w miarę ok na tą powierzchnię jeśli dom nie gacony itp.

Problemem jest palenie w takich okresach jak teraz, gdzie potrzeba wg prostego wzorku ..

25 kW= -20 18,75 kW =-10 12,5 kW = 0 ...6,25 = +10 niech by to tak podzielić ..

to teraz gdy skacze do +15 potrzeba 1/2 z 6,25 i tu jest właśnie sęk.

Właśnie tu potrzeba gdzieś odebrać ciepło i rozprowadzić na później.

A teraz niech by dom miał 60-70 W/m2 potrzebę szczytową .. o tak +12cm izolacji w miarę bez balkonów i większych mostków termicznych.

to potrzeba 13,2kW i też można tak podzielić .. wyniki wyjdą przez pół.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym obmurowac czopuch, w miejscu gdzie wchodzi do komina, by sie nie wykruszalo po czasie? Probowalem szamotem, zaprawa i nic. A wykrusza sie od naciskania ruchomego rusztu.

Siema

Mi tez sie wykruszało ale ze względu, że nie mam wyczystki w czopuchu i za każdym razem musze zdejmować cały czopuch. Dopóki nie wymienię kotła i automatycznie czopucha o okrągłym przekroju z wyczystką wziąłem sie na sposób i okładam dookoła wełną mineralną. Jest niepalna i dobrze uszczelnia. Mi wystarcza. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł górnego spalania 25 kw z wymiennikiem pionowym, jest także miarkownik ciągu. Komora zasypowa ma głębokość = 43 cm, szerokość = 34 cm wysokość = 65 cm. W drzwiczkach zasypowych wlot PW i zrobiłem KPW. Palił będę przeważnie drewnem, obecnie bale sosnowe z rozbiórki a także deski. Jak palic w takim piecu i co mógłbym usprawnić by spalać drewno w miarę poprawnie? Może szamot coś by pomógł, jesli tak to gdzie? Palenie od góry czy inaczej? Do ogrzania ok.220 m, bufor obecnie niemożliwy

 

Z drewnem jest ten problem, że musi się palić aż do całkowitego spalenia.

Nie można zamykać mu powietrza, bo zacznie się wędzić i cenne kwh ulecą kominem, przy okazji powodując dużo groźnych problemów..

1m3 na bufor dla takiego domu, to za mało.

Na razie mocno zmniejszyć palenisko i lecieć na węglu.

Przy mrozach można palić drewnem, wykorzystując cały ruszt.

Jeśli masz z 500-600 litrów wody w układzie, to da radę przy mrozach zimną instalację rozgonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę śledziłem wątek i chwała założycielowi za to :D

Podsuszam deski aktualnie w super małym pomieszczeniu i wczoraj z 3 razy dorzucałem wungla do "kozy". Za każdym razem kopciło z godzinę niesamowicie :(. Dzisiaj wygarnąłem żar i wrzuciłem 2/3 zasypu a na wierzch właśnie ten żar i... bosko... prawie jak "silnik rakietowy" - z komina prawie nic a w "kozie" zółty płomień :D

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Chlopaki mam pytanie. Chce wymienić kociołek. Mam starego trupka GS samoróbke po poprzednim wlascicielu. Nawet nie wiem ile kw. Sprawuje mi sie dobrze. Pale od góry. Ale chcialbym sobie ułatwić życie i pomyślałem o DS:

1. KSGW Zgoda 11kw

2. MPM DS 10kw

Mieszkanie 76m2. Parter domu wielorodzinnego. Bez piwnicy. Ocieplenie tak dost+

Na przyszły rok planuje rozbudowę o ok 50m2 (nie wiecej)

Kotłownia bardzo malutka. Bardzo.

Myślałem o podajnikowym Ogniwo Eko Plus ale naczytalem sie opini ze podajnikowe jednak halasuja trochę.

A ze nie mam piwnicy to boje sie ze nie pospie przy takim.

Pomozecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...