Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już teraz masz kocioł o jakieś 50% za duży. Przyszłe zapotrzebowanie będzie zależało jak grubo i jak dokładnie ocieplenie zostanie zrobione. Np dasz 20 styro zrobisz termosik , a zapotrzebowanie na -20 będzie ok 5kW a średnie trochę powyżej 1kW . W tej chwili to wróżenie. Oczywiście palisz od góry, na zasypie robisz ognisko i włączasz dmuchawę. Edytowane przez Mario1969/1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę od góry. Problem w tym że w pewnym momencie pali się cały zasyp i wówczas skacze temperatura. Cug jest spory i "zaciąga" powietrze przed dmuchawę.

 

Nie mam zbyt wiele miejsca na duży bufor.

Styro poleci 10cm. Już odczuwam po wymianie okien i ociepleniu dachu że piec jest za duży .... a co będzie ...

 

 

Czy miarkownik coś zmieni? zamiast dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama problem z utrzymaniem stałej temperatury w piecu.

Viadrus U26 pięcioczłonowy 30KW.

Rozpalam przy pomocy dmuchawy - piec osiągnie zadaną temperaturę 65oC - wtedy wyłączam dmuchawę ale po 2h przy pełnym zasypie piec potrafi rozbujać się (klapka nie jest na tyle szczelna i podciąga powietrze) eksperymentuję z górną rozetą. Węgiel dopala się w całości, Piec czysty, dym znikomy - spalanie OK ale za szybko. 20 kg węgla wystarcza za 10-12h

 

Drugie pytanie - na wiosnę planuję ocieplić dom styropianem - jak wtedy ograniczyć moc kotła - bufor? Piec wydaje mi się że już teraz jest przewymiarowany względem mieszkania dlatego założyłem zawór czworodrogowy i 300l bojler.

 

20kg /10h odpowiada nocy około 10kW czyli 30% mocy znamionowej. Jak często rozpalasz? Jaką [i jak] utrzymujesz temperaturę w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz na węglu z Knurowa (orzech, typ 34.2) idzie 9-10 kg na dobę( 0,37 kg na godzinę). Pale nie wygaszając kotła, bo to DS. Do tego jeszcze pale z dmuchawą, według moich obserwacyj, spala trochę lepiej, niż na miarkowniku. Dmuchawa dmucha w ruszt pionowy. Na kotle 70°C.

 

Pytanie jak sie spala w kotle DS weglem typu 34,2 czy dobrze sie spala czy zawiesza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama problem z utrzymaniem stałej temperatury w piecu.

Viadrus U26 pięcioczłonowy 30KW.

Rozpalam przy pomocy dmuchawy - piec osiągnie zadaną temperaturę 65oC - wtedy wyłączam dmuchawę ale po 2h przy pełnym zasypie piec potrafi rozbujać się (klapka nie jest na tyle szczelna i podciąga powietrze) eksperymentuję z górną rozetą. Węgiel dopala się w całości, Piec czysty, dym znikomy - spalanie OK ale za szybko. 20 kg węgla wystarcza za 10-12h

 

Drugie pytanie - na wiosnę planuję ocieplić dom styropianem - jak wtedy ograniczyć moc kotła - bufor? Piec wydaje mi się że już teraz jest przewymiarowany względem mieszkania dlatego założyłem zawór czworodrogowy i 300l bojler.

ja co prawda mam piec 10 kv , ale mieszkanie 78m2 i zapodałem do pieca 5 cegieł szamotowych , zmniejszając palenisko , jak ustawię temp. na miarkowniku to wahania są +/- 3 *C a przeważnie to 2*C jedyny problem miałem jak rozpalałem od góry z dużą ilością drzewa to temp , umiała podskoczyć do 90*C przez pierwszą godzinę teraz daję 6 patyków i 6 - 7 małych węgielków na nie . Palę orzechem II z "Wieczorka" za 620 zł tona Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy węgiel jest inny. Wcześniej paliłem z KWK Rydułtowy-Anna, też 34.2, i masakrycznie się spiekał, znalazlem sposób na niego, że dało się go spalać. A ten z Knurowa znacznie mniej stwarza problemów, nie topi się tak i nie wydziela tyle tej plastycznej masy przy koksowaniu. Paliłem kilka dni samim groszkiem, to tylko parę razy się zawiesił. Rydułtowski to by nie dało się spalić, musiałbym o wiele bardziej pochylać ścianki komory zasypowej. Również koks z Knurowskiego jest bardziej zbity, dlatego wolniej się spala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty na grzejnikach. Cześć pomieszczeń około 20 stopni. Sypialnie regulowane 22 przez dzień a na noc 19. Łazienka bez termostatu ale pomieszczenie małe. Rozpalam dwukrotnie - rano gdy wychodzę do pracy i wieczorem.

 

Jeśli kocioł nie zarasta sadzą, to widocznie tyle potrzebujesz opału. Jeszcze pytanie kontrolne. Jeśli odkręcisz termostaty na full, to stałopalność spada, czy pozostanie na niezmienionym poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Stasiu

czytam ,że masz piec 10 kw i trzymie ci od 17-20 godzin i mam takie pytanie ponieważ ja mam kocioł górno - dolny ,ale przerobiony na górniaka , dół zablokowany cegłami szamotowymi i wysypany popiołem.A moje pytanie brzmi : czy jest ok skoro kocioł wytrzymuje mi 8-9 godzin . Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Stasiu

czytam ,że masz piec 10 kw i trzymie ci od 17-20 godzin i mam takie pytanie ponieważ ja mam kocioł górno - dolny ,ale przerobiony na górniaka , dół zablokowany cegłami szamotowymi i wysypany popiołem.A moje pytanie brzmi : czy jest ok skoro kocioł wytrzymuje mi 8-9 godzin . Pozdro

 

wiesz nie jestem tam jakimś ekspertem bo sam dopiero palę od lipca tego roku , i wydaje mi się że stałopalność zależy od jakości węgla ,ile go kg wsypujesz, poboru mocy , czyli ile ten kocioł ogrzewa metrów z jaką temp wody i jaka jest temp w pomieszczeniach , jakie jest ocieplenie ścian , jakie okna ,czy ogrzewasz CWU itp

Edytowane przez Stasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (lubuskie, przy samej granicy zachodniej) - węgiel kamienny orzech, KJ 27, typ 32.2, kopalnia Bogdanka - 650zł/tona. Zawartość popiołu 5-11%. http://czysteogrzewanie.pl/opal/katalog-polskiego-wegla/?kopalnia=Bogdanka&typ=&sortyment=orzech

W poniedziałek przywiozą, więc napiszę coś więcej jak się to cudo pali. :)

 

Witam.

Bogdanka jest jak kobieta. Trafisz dobrze ,będzie gorąca, bezproblemowa i czysta.

Trafisz wredny pokład będzie zimna, kapryśna, pełno sprzątania, częste czyszczenie komina (choć u kobiet to nie minus ;) )

Mieszkam dość blisko Bogdanki i prawdę pisząc, mało kto z miejscowych ją kupuje.Na 10 składów jest do kupienia w dwóch Orzech po 600zł/t. Te różnice prawdopodobnie biorą się z tego że wegiel wydobywany jest z dwóch o ile nie z trzech szybów (nie jestem na tyle w temacie) Bogdanka, Stefanów, Nadrybie

Sam paliłem trzy latka, tylko Bogdanką i byłem zadowolony. Niestety na czwarty rok dostałem coś co jedynie wyglądało jak węgiel :/ Namęczyłem się by to spalić. W tym roku kupiłem dwa worki na testy, niestety nie wypadły pozytywnie :/ Wpłynęło to znacznie na moją decyzję o przejściu na Drewno i jego pochodne. Choć już widzę że najekonomiczniej i bezproblemowo, w moim kotle (Mpm-ds) jest mieszać drewno/węgiel ;) Bardzo dobrze te dwa paliwa się uzupełniają :stirthepot:

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś powiedzieć czym jest wskaźnik zapotrzebowania na moc cieplną? Wg znanej pewnie wszystkim strony wyszło mi 0,47W/m2. Ale to jest na m2 podłogi czy wszystkich ścian, podłóg i sufitów docieplonych,"zewnętrznych"? I czy da się z tego policzyć zapotrzebowanie na ciepło w danych warunkach, gdy np. w domu jest 22 a za zewnątrz dajmy na to -5st.C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...