Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość mtdeusz

Górny kopcióch GS.

Masz przwymiarowany kocioł.

Zmniejsz ruszt i komorę zasypową cegłami szamtowymi i to dość znacznie aby była wąska a wysoka, prawdiłowo spalany węgiel daje dużo energi z małej objętości więc braku mocy nię będzie.

Zrób ruszt 15x20 lub 15x15 nasyp mała ilość węgla na 5kg podpal od góry i nie żałuj powietrza.

Wiesz może skąd masz węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dodałem do albumu zdjęcia podczas palenia w piecu, wydaje mi się ze dodałem dobry schemat jaki piec posiadam...

zdjęcia są na samym dole galerii

https://photos.app.goo.gl/kWvWeRjhWrlYnfcr2

 

olsztyn-ski-przeplyw.jpg

 

czyli mam ułożyć cegły szamotowe w tej szczelinie i zrobić pionowy kanał spalania tak jak niżej na rysunku który przerobiłem?

 

przeobka.jpg

Edytowane przez oczko992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zeby zaladowanie pieca zrzynkami, weglem, lub mieszanką starczała mi na około minimum 10-12h

jesli pale tak jak obecnie czyli dolnego spalania jak juz mi wygasa żar węglowy, i wrzuce na to np,4 kawałki zrzynek to z temperatury mniejszej niż 50 stopni po 10 minutach robi się prawie 60, i jak nie zamkne drzwiczek to sie zaraz chyba zagotuje, pytanie teraz czy miarkownik załatwi ten problem?

czy jak załaduje do pełna drzewa piec na ten żar to miarkownik bedzie sobie odpowidnio dozował powietrze i starczy o chociaz na kilka godzin, czy poprostu to drzewo jest za cienkie i tak nie bedzie sie dlugo palic co bym nie zrobił ?

 

kokok.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mtdeusz

To co teraz robisz to jest spalnie przeciwprądowe czyli górne spalanie.

Jak dużo naładujesz na żar i zamkniesz powietrzę to będziesz miał fajną destylarnię i parowóz z komina.

Masz schematyczny rysunek kotła DS

kociol-dolnego-spalania-przekroje-1024x667.jpg

On jest tylko schematyczny,ponieważ powinineń być jeszcze ceramiczny palnik,wlot PW kanała dopalania nad palnikiem.

Co byś nie zrobił to albo musisz zainwestować w bufor ciepła i zrobić kocioł DS albo zrobić podajnik do tego drewna i zrobić kocioł DS.

Nawet jak przerobisz na DS to i tak mało do niego załadujesz bo będzie za duża moc.

Należało by zrobić wąską a bardzo wysoką komorę zasypową i mały ruszt.

Oczywiście można zrobić średniej wielkośći komorę zasypową i zmniejszyć ruszt do postaci szczątkowej ale wtedy mamy problem popiołu i pewnie będzie nadmiar mocy dopuki się nie zapopieli.

Dlatego właśnie mój następny kocioł DS będzie miał 5kw.

Bo do obecnego nie mogę dużo nasypać ponieważ nie chcę robić zakiszenia.

Ogrzeam 100m2 powierzchni użytkowej w totalnie nie ocieplonym domu o całkowitej powierzchni około 280m2.

Edytowane przez mtdeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym zeby zaladowanie pieca zrzynkami, weglem, lub mieszanką starczała mi na około minimum 10-12h

 

 

[ATTACH=CONFIG]399791[/ATTACH]

 

Witam

Masz kocioł górnego spalania, co do jego przewymiarowania jest to sprawa na później.

Po pierwsze sprawdź szczelność kotła, czy nie dostaje gdzieś "lewego powietrza". Przede wszystkim sznury uszczelniające we wszystkich drzwiczkach.

Następnie napraw, a najlepiej kup nowy miarkownik ciągu, gdyż to właśnie urządzenie jest sterownikiem pracy kotła i zastępuje Cię w pilnowaniu temperatury.

Po sprawdzeniu działania kotła po tych zabiegach, rozpaleniu, dojściu do żądanej temp., ustawieniu miarkownika możesz zacząć normalnie palić.

Zasypujesz cały kocioł paliwem; co tam masz. Kotły górnego spalania nie są wybredne. Podpalasz zasyp od góry i podziwiasz efekty swojej pracy.

Dopiero wtedy wczytujesz się w treści zawarte na tym forum związane z powietrzem wtórnym i innymi takimi rzeczami.

A śrubunek po prostu sobie dokręć.

Powodzenia :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jest to mój pierwszy post sory że odrazu tutaj ale już mam dosyć swojego kotła. Kocioł zamawiałem u miejscowego producenta o mocy 10kW i zachciało mi sie pewnych modyfikacji przy zakupie jak PW, głębsza komora w celu załadunku dłuższych kawałków drewna bo palę tylko drewnem bez bufora, klapka krótkiego obiegu i ruszt żeliwny zamiast wodnego. Niestety wtedy nie widziałem o pewnych sprawach bo tylko czytałem czysteogrzewanie i zapewne przesadziłem z powierzchnią rusztu mam teraz 24x34. Bardzo dużo modyfikacji palników nie przynosi rezultatów bezdymnego palenia. Mój kocioł wygląda tak

spalanie_dolne_schemat.jpg

Te niebieskie to PW. Jedynie jak mi sie uda spalać bez dymu to temperatura spalin mam 350-450 a wiadomo na takiej temperaturze długo nie pojadę i strata materiału. Zastanawiam się czy nie zrobić górniaka o powierzchni rusztu 24x20 i zacząć palić weglem od góry. PW nie problem zrobić. Ścianka będzie z pełnej cegły szamotowej. Dodam że i tak rozpalam co dzień DS-a a w większe mrozy 2 razy dziennie żeby nie kisić drewna bo dopiero wtedy kłęby dymu zaczynają się robić. Z tego co widzę to niby i drewno w ala górniaku można spalać bedymnie

Dodam że zamontowałem też palnik na pellet ale wydajność mojego wymiennika jest żałosna więc dlatego myślę o GS bo przy pellecie pójdę z torbami. Ewentualnie mogę powrócić do HG https://photos.app.goo.gl/KuvKMjykb7xDSnWt1 https://photos.app.goo.gl/n0ORbUbHFj13cKsr1 bo też miałęm ale 2 godziny i koniec palenia więc czesto trzeba było chodzić do kotłowni ale było czysto a przy załadunku strasznie dymiło co też mnie zniechęciło. Zrezygnowałem z HG na rzecz palnika na pellet i musiałem to wszystko zdemontować a teraz nie chce mi się ponownie tego składać bo jest dużo przy tym zabawy. Więc jeszcze GSa nie testowałem a jestem ciekaw jak by się to sprawowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że przy GS drewno to katastrofa i dlatego myślę nad przerzuceniem się na węgiel bo w moim DS słabo wychodziły próby na węglu ale to napewno przez wegiel bo u nas nie da sie kupic dobrego wegla chyba ze za 1200 ale takiego nie testowalem a GS czytałem że mniej wybredne na rodzaj wegla. Jak paliłem weglem to musialem komore zmniejszyc o 2/3 i bylo nawet spoko 2 tygodnie poleciałem bez wygaszania i się wszystko zatkało a czyszczenie zmniejszonego rusztu to katorga. Mój palnik jaki chodzi w miarę najlepiej to 8x18 ewentualnie 6x18 przy wlocie później się zweża na 4x24 lub 4x18 zależy jaki palnik akurat zmontowany. Przy małym PG zawsze jest jakiś ogień chyba że drewno się zawiesi ale to już inna historia. Podczas rozpalania jak wszystko odgazowuje to płomienie są jasno żółte i wtedy dym leci niebieski i wydaje mi się że wtedy robi sie smolisty nalot na wymienniku później zaczynają być bardziej czerwone i leci czarny dym PG otwarte może na 20mm. PW zawsze tak samo otwarte. Ta szczelina PG w szamocie to niby jakiej wielkosci?

palnik szamot.jpg

tutaj np jeden z testow palnika ale palic sie nie chciało

palnik testowy maly.jpg

Edytowane przez adrian_1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecą takie długi czerwone płomienie ale raczej trochę później niż przy podkładaniu, bo jak podłożę to są bardzo jasne. PG otwarte mam cały czas na 2cm dopiero jak kocioł osiagnie 70* to zaczyna się przymykać ale to zazwyczaj już kończę palenie które trwa 4-6 godzin . Oto fotki palnika niebieskim zaznaczyłem kanały PW

IMG_20171101_085848184.jpg

IMG_20171101_090139872.jpg

PG podawane jest tylko i wyłącznie pod ruszt. Dodam filmik z początku spalania

w którym oczywiscie też dymi Edytowane przez adrian_1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywane jest przez górna wyczestke, płomienie zakrecaja między palnikiem a wymiennikiem. Ta skośna szamotka w celu nie zapopielania palnika i żeby spaliny miały swobodny przepływ bo tak mają kotły które oglądam na Google. Jak zrobię mniejszy palnik to mi się potrafi zadusic i zero ciągu wtedy aż muszę otworzyć drzwiczki żeby pociągnął ogień i palnik dostał zapłonu. A swoj palnik mógł byś narysować ewentualnie jakieś fotki. Chyba bez wyłożenia całej komory zasypowej szamotem się nie obędzie i najlepiej jak bym PG dostarczyl nad ruszt nie pod bo wydaje mi się że powietrze robi sobie najkrutrza drogę do palnika i wypali wszystko przed samym palnikiem pozostawiając dziurę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Google jak se wpisuje palnik szamotowy i zdjęcia to tam szukam inspiracji, np kotły Przemka p2ar. A co do zaduszania przy małym palniku to nie wiem czemu się tak dzieje bo pali się niby wszystko normalnie ładnie po rozpaleniu i biegając do kotłowni sprawdzać jak się pali nagle spaliny niskie a zagladajac do palnika od góry (wyczystki) widać ciemność i kłęby dymu to otwieram dolne drzwiczki żeby dostał ciągu i zapłonu palnik i tak w kółko bieganie i otwieranie drzwiczek. Może w złym miejscu mam tę PW? U Ciebie jak jest z tym PW?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się zawiesza ale wtedy to wiem że ma prawo dymić. A co do otwartych drzwiczek to mam taką włąśnie sytuacje że po otwarciu pali się jasnym płomieniem ale mimo to i tak leci dym, wygląda na to że komora dopalająca nie jest w stanie wypalić tak dużej ilości wprowadzonego dymu mimo że mam PW na maxa. Trzeba by było przedłużyć komore dopalającą nad palnikiem ale u mnie tylko wejdą 2 szamotki do góry. Ale jak już się tak pali przy otwartych drzwiczkach dosyć długo aż większość drewna odgazuje (tak m i się wydaje) to już nie dymi z komina. Tylko że jak drzwiczki zamknę intensywność palenia spada i zaraz znowu powstaje dym i już nie mam pojecia o co chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Wg mnie musiałbyś przed samą przegrodą ora wlot do tak zwanego palnika zasłonić ruszta , ruszt ma być tylko z samego przodu i nie może go być więcej jak dwie trzecie całego rusztu , też poległem kiedyś na tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowalem z tej kpw w fajerce a teraz jest w dzwiczkach rozpala sie ladnie ale zasyp robi sie ciemny kurde no teraz to mi ręce opadly co dziwne wogole niema dymu jak by sie niepalilo a temperature trzyma zadana 50 st wsypane 7 kilo wegla kalorycznosci 29 bede pial na bierzaco

Rozpalilem o 10.30 ale licze od 11 minelo 3.30 godziny zrobily sie gorace dzwiczki na gorze czarno dymu brak temp od 48 do 50 st

Edytowane przez Mka2004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...