Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Termostat pokojowy kontra głowice termostatyczne


Kryspin

Recommended Posts

@ Witolo

1) Sterowniki z zatopionymi czujnikami w podłodze, które wysterują zawory odcinające podłogówki np. siłowniki termoelektryczne o których mowa wyżej, są na zdjęciu. Wtedy masz możliwość sterowania każą pętlą osobno.

lub możesz tak jak to ma kaczorek (jeśli tak zrobił instalator - podogówki na jednym rozdzielaczu) i dać wtedy jeden elektrozawór na całość z jednego sterownnika (wtedy sterujesz zespołem podłogówek)

No i oczywiście jeszcze zawory np. RTL jeśli istnieje możliwość wprowadzenia do obiegu podłogówki wodę o za dużej temperaturze.

Można też zastosować zawór trójdrogowy dla zespołu podłogówek..

 

2)tak jak napisał siwy z gosławic.

Nierzadko przy domu o dużej powierchni z podziałem na sterefy warto w trybie dobowym różnicować temperatury w pokojach i na tym robić oszczędności. Obniżenie temperatury o 1*C w całym sezonie grzewczym. skutkuje zmniejszeniem kosztów o około 5%. Różnicując temperatury napewno średnia dobowa wyjdzie niższa a skoro niższa dobowa to i niższa w sezonie grzewaczym

 

Pozostaje jeszcze jedno ale...

pomieszczenie wychłodzone potem trzeba doprowadzić do temperatury zadanej a to także darmo nie jest... zbyt duże wahania temperatury mogą doprowadzić do dyskomfortu cieplnego

np. sypialnia

noc 22*C

dzień 18*C

wyposażenie w pokoju (także łóżko, wykładzina, kołdra i poduszki itd) po całym dniu przyjmie temperaturę 18*C i zanim osiągnie temperaturę 22*C to troszkę zejdzie pomimo faktu, że powietrze w pomieszczeniu będzie miało 22*C tak więc to trzeba dostroić jeszcze do własnych preferencji...

pozostaje jeszcze pytanie a co gdy ktoś będzie chciał skorzystać z sypialni okazjonalnie, niespodziewanie w dzień... 18*C brrr , a to wszystko na centralnym sterowniku... i schorowany użytkownik po niespodziewanym powrocie do domu (system tego nie przewidział) żeby zacząć leczyć przeziębienie wylegując się w łóżku musi jeszcze przeprogramować conieco bo przebywanie w 18*C raczej niesłuży kuracji... a z 18*C do 22*C w minutę się też nie nagrzeje...

 

Witolo system zależy od preferencji użytkownika... przede wszystkim.

Po pierwsze chcesz różnicować temperatury / pomieszczenie/ dzień , godzina/ (droższe w zakupie, tańsze w eksloatacji wg. mnie mniejszy komfort użytkowania) czy wymagasz stałej temperatury w całym budynku 24/h (droższe w eksploatacji ale bardziej kombortowe, tańsze w inwestycji)...

 

Jak sobie na to odpowiesz to sprawa jest już prawie na finiszu.. :D decyzyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mówiąc o wpływie promienowania cieplnego grzejników miałem na myśli sytuację odczuwania komfortu przy niższej temperaturze powietrza, ale grzejących grzejnikach i braku komforu przy wyższej temperaturze i zimnych grzejnikach. Jest to bardzo istotne zagadnienie i warto zaprogramowac cały system grzejny w ten sposób, żeby grzejniki były przez większość czasu ciepłe. Uzyskujemy w ten sposób duże oszczędności i odczuwamy przyjemne ciepło.

 

Ciekawe rzyczy tu napisałeś. Ciekawe też musisz mieć w tym zakresie dośiwadczenia.

Wychodzi mi z tego, że masz ocieplenie domu na takim poziomie, który nie zapewnia właściwej powierzchni temperatury ściany. Zimna ściana działa jak czarna dziura pochłaniająca promieniowanie z domownikó, stąd problem z poczuciem komfortu.

Grzejnik przekazuje 70% ciepła na drodze konwekcji i tylko 30% na drodze promieniowania.

Aby odczuć promieniowanie z jego powierzchni, to jego temperatura musi być znacząco wyższa od temperatury otoczenia. A skoro tak, to taki grzejnik pracując dostarcza bardzo duże ilości ciepła na drodze konwekcji i niewiele na drodze promieniowania. Ta konwekcja nagrzeje pomieszcznie, a przynajmniej powinna do zadanego poziomu. Skoro nie daje rady, to znaczy ze straty w pomieszczeniu są duże.

Powiem szczerze, że po kilku latach studiów, gdzie termodynamika i wymiana ciepła to była podstwa, nie umiem sam dla siebie znaleść uzasadnienia dla tego co napisałeś, poza taką ewentualnością, że masz duże straty ciepła w budynku (przez wentylacją, albo inną drogą) i masz zbyt chłodne powierzchnie ścian, więc jestes w stanie odczuwać komfort tylko wtedy, kiedy grzejniki pracują.

Jekie temperatury utrzymujesz w pomieszczeniach?

 

Pozdrawiam

 

PS. Nie myśl że tą wypowiedzią cokolwiek Ci zarzucam. Po prostu opisany przez Ciebie mechanizm, a dokładniej jego funkcjonowanie w twoim domu, bardzo mnie zaskoczył i dlatego drążą myślowo to zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem krok w kwesti sterowania ogrzewaniem..

popitoliły :x :x :x mi się styki i podałem 230V na sterownik pieca na styki beznapięciowe...

Tak więc krok był wstecz jestem na etapie zasilania pompy bezpośrednio z sieci 230V chodzi non stop a piec działa tylko w podtrzymaniu, ustawiłem go tak że utrzymuje przy dzałającej pompie non stop temperaturę wody na poziomie 48*C...

 

Pytanie gdzie teraz kupić sterownik R501 co lepsze już nieprodukowany.

Jest zamiennik R510 ale to już trzeba kupić w całości, panel, sterownik czujniki itd itd... ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem krok w kwesti sterowania ogrzewaniem..

popitoliły :x :x :x mi się styki i podałem 230V na sterownik pieca na styki beznapięciowe...

Tak więc krok był wstecz jestem na etapie zasilania pompy bezpośrednio z sieci 230V chodzi non stop a piec działa tylko w podtrzymaniu, ustawiłem go tak że utrzymuje przy dzałającej pompie non stop temperaturę wody na poziomie 48*C...

 

Pytanie gdzie teraz kupić sterownik R501 co lepsze już nieprodukowany.

Jest zamiennik R510 ale to już trzeba kupić w całości, panel, sterownik czujniki itd itd... ech

 

http://www.allegro.pl/search.php?string=STEROWNIK+PIECA&category=5&buy=0&new=0&pay=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem krok w kwesti sterowania ogrzewaniem..

popitoliły :x :x :x mi się styki i podałem 230V na sterownik pieca na styki beznapięciowe...

Tak więc krok był wstecz jestem na etapie zasilania pompy bezpośrednio z sieci 230V chodzi non stop a piec działa tylko w podtrzymaniu, ustawiłem go tak że utrzymuje przy dzałającej pompie non stop temperaturę wody na poziomie 48*C...

 

Pytanie gdzie teraz kupić sterownik R501 co lepsze już nieprodukowany.

Jest zamiennik R510 ale to już trzeba kupić w całości, panel, sterownik czujniki itd itd... ech

 

http://www.allegro.pl/search.php?string=STEROWNIK+PIECA&category=5&buy=0&new=0&pay=0

 

Kaczorek:

Te sterowniki sa do kotłów zasypowych bez podajnika.

 

Kryspin:

Jak rozumiem http://www.compit.pl już nie ma ich w ofercie w praktyce? (na stronie piszą że tylko sprzedaż hurtowa)

Czemu musisz kupić czujniki, skoro z kart katalogowych wynika ze oba sterowniki mają wejścia pod takie same czujniki temperatury?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem krok w kwesti sterowania ogrzewaniem..

popitoliły :x :x :x mi się styki i podałem 230V na sterownik pieca na styki beznapięciowe...

Tak więc krok był wstecz jestem na etapie zasilania pompy bezpośrednio z sieci 230V chodzi non stop a piec działa tylko w podtrzymaniu, ustawiłem go tak że utrzymuje przy dzałającej pompie non stop temperaturę wody na poziomie 48*C...

 

Pytanie gdzie teraz kupić sterownik R501 co lepsze już nieprodukowany.

Jest zamiennik R510 ale to już trzeba kupić w całości, panel, sterownik czujniki itd itd... ech

 

http://www.allegro.pl/search.php?string=STEROWNIK+PIECA&category=5&buy=0&new=0&pay=0

 

Kaczorek:

Te sterowniki sa do kotłów zasypowych bez podajnika.

 

Kryspin:

Jak rozumiem http://www.compit.pl już nie ma ich w ofercie w praktyce? (na stronie piszą że tylko sprzedaż hurtowa)

Czemu musisz kupić czujniki, skoro z kart katalogowych wynika ze oba sterowniki mają wejścia pod takie same czujniki temperatury?

Pozdrawiam

 

Generalnie gdy dzwoniłem pytałem itd to mogą jedynie zaproponować kompletny zestaw R510 a na zestaw składa się to wszystko.

R501 już nie występuje, mogą jedynie podjąć się próby naprawy tego mojego uszkodzonego. Problem jest nie w demontażu i wysyłce ale w sposobie ogrzewania domu w tym czasie.

 

Rozważam też założenie jakiegoś sterownika programowalnego który by objął swoją funkcją zarówno piec i osprzęt osprzęt + sterowanie ogrzewaniem.

Tylko muszę zassać informacji na ten temat jak to w praktyce miałoby wyglądać.

 

Narazie z przymusu posiadłem wiedzę w zakresie ogrzewania domu utrzymując piec w układzie podtrzymania i gdyby nie problem pojawiającego się zapotrzebowania na cwu i gwałtownej zmiany pracy to piec działał by praktycznie liniowo i non stop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kaczorek:

Te sterowniki sa do kotłów zasypowych bez podajnika.

 

Pozdrawiam

 

aaa ... nieprawda drogi kolego zrob sort po cenie (up) na gorze bedziesz miał te droższe z podajnikiem

pzdr :wink:

 

http://www.allegro.pl/item280086501_sterownik_kotla_pieca_z_podajnikiem_st_77_alarm.html

 

 

http://www.allegro.pl/item279004188_profesjonalny_sterownik_pieca_perfekt_podajnikowy.html[

http://www.allegro.pl/item280087430_sterownik_kotla_pieca_z_podajnikiem_alarm_st_37.html

 

Aaa... rzeczywiscie...

nie chciało mi sie tak daleko przewijać, sorki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o wpływie promienowania cieplnego grzejników miałem na myśli sytuację odczuwania komfortu przy niższej temperaturze powietrza, ale grzejących grzejnikach i braku komforu przy wyższej temperaturze i zimnych grzejnikach. Jest to bardzo istotne zagadnienie i warto zaprogramowac cały system grzejny w ten sposób, żeby grzejniki były przez większość czasu ciepłe. Uzyskujemy w ten sposób duże oszczędności i odczuwamy przyjemne ciepło.

 

Ciekawe rzyczy tu napisałeś. Ciekawe też musisz mieć w tym zakresie dośiwadczenia.

Wychodzi mi z tego, że masz ocieplenie domu na takim poziomie, który nie zapewnia właściwej powierzchni temperatury ściany. Zimna ściana działa jak czarna dziura pochłaniająca promieniowanie z domownikó, stąd problem z poczuciem komfortu.

Grzejnik przekazuje 70% ciepła na drodze konwekcji i tylko 30% na drodze promieniowania.

Aby odczuć promieniowanie z jego powierzchni, to jego temperatura musi być znacząco wyższa od temperatury otoczenia. A skoro tak, to taki grzejnik pracując dostarcza bardzo duże ilości ciepła na drodze konwekcji i niewiele na drodze promieniowania. Ta konwekcja nagrzeje pomieszcznie, a przynajmniej powinna do zadanego poziomu. Skoro nie daje rady, to znaczy ze straty w pomieszczeniu są duże.

Powiem szczerze, że po kilku latach studiów, gdzie termodynamika i wymiana ciepła to była podstwa, nie umiem sam dla siebie znaleść uzasadnienia dla tego co napisałeś, poza taką ewentualnością, że masz duże straty ciepła w budynku (przez wentylacją, albo inną drogą) i masz zbyt chłodne powierzchnie ścian, więc jestes w stanie odczuwać komfort tylko wtedy, kiedy grzejniki pracują.

Jekie temperatury utrzymujesz w pomieszczeniach?

 

Pozdrawiam

 

PS. Nie myśl że tą wypowiedzią cokolwiek Ci zarzucam. Po prostu opisany przez Ciebie mechanizm, a dokładniej jego funkcjonowanie w twoim domu, bardzo mnie zaskoczył i dlatego drążą myślowo to zagadnienie.

 

Pisałem o sytuacji ogólnej, uwzględniającej wrażliwość organizmu na różne czynniki, nie zawsze mierzalne, niemniej występujące i powszechnie uznawane.

Mechanizm, którym mówię, jest już dawno opisany w literaturze i trochę jestem zdziwiony Talbot, że Ty o nim nie słyszałeś, skoro jesteś specjalistą w tej dziedzinie.

Bardziej precyzując punkt odniesienia mojej wypowiedzi podam przykład odczuwania komfortu cieplnego, chyba nawet podręcznikowy:

W pomieszczeniu z nagrzanym piecem kaflowym nasz organizm będzie odczuwał komfort cieplny przy temperaturze 19st. C. W pomieszczeniu o identycznej temperaturze,ale bez nagrzanego pieca wyraźnie oczujemy wrażenie chłodu.

W pomieszczeniu z ciepłymi grzejnikami i temperaturze 21st. C będzie nam ciepło. W tym samym pomieszczeniu z identyczną temperaturą, ale z chłodnymi grzejnikami, odczucie komfortu cieplnego będzie już niższe.

Podobne odczucia daje ogrzewanie podłogowe i tym chyba już nikogo nie zaskakuję. Każdy posiadacz takiego ogrzewania może sprawdzić jak różnią się jego odczucia komfortu, w identycznych temperaturach, ale przy działającym i nie działającym ogrzewaniu podłogowym.

Dlatego właśnie doradzam takie zaprogramowanie całego układu, w którym grzejniki bedą przez większość czasu ciepłe. Wiem, że nie zawsze i nie z kazdym kotłem da się uzyskać taki efekt, ale jeśli można, to naprawdę warto. Wymaga to jednak głębszej analizy zasad działania całego ukłau grzewczego i nie ma tu gotowej recepty do każdych warunków.

 

Na koniec chciałbym Ci podziękować Talbot za troskę o moją sytuację, ale uspokoję Cię, że nie jest tak źle jak przewidujesz. Jak na razie ogrzewam dom o pow. ogrzewanej 400m2 (po podłodze) mocą 18kW brutto i zapewniam Cię, że nie marznę, a kociołek ma bardzo długie przerwy w pracy. Nawet do 8 godzin w nocy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu z ciepłymi grzejnikami i temperaturze 21st. C będzie nam ciepło. W tym samym pomieszczeniu z identyczną temperaturą, ale z chłodnymi grzejnikami, odczucie komfortu cieplnego będzie już niższe.

Podobne odczucia daje ogrzewanie podłogowe i tym chyba już nikogo nie zaskakuję. Każdy posiadacz takiego ogrzewania może sprawdzić jak różnią się jego odczucia komfortu, w identycznych temperaturach, ale przy działającym i nie działającym ogrzewaniu podłogowym.

Dlatego właśnie doradzam takie zaprogramowanie całego układu, w którym grzejniki bedą przez większość czasu ciepłe. Wiem, że nie zawsze i nie z kazdym kotłem da się uzyskać taki efekt, ale jeśli można, to naprawdę warto. Wymaga to jednak głębszej analizy zasad działania całego ukłau grzewczego i nie ma tu gotowej recepty do każdych warunków.

 

Na koniec chciałbym Ci podziękować Talbot za troskę o moją sytuację, ale uspokoję Cię, że nie jest tak źle jak przewidujesz. Jak na razie ogrzewam dom o pow. ogrzewanej 400m2 (po podłodze) mocą 18kW brutto i zapewniam Cię, że nie marznę, a kociołek ma bardzo długie przerwy w pracy. Nawet do 8 godzin w nocy.

Pozdrawiam

 

Zgadam se ze wszytkim co napisałeś i to jest jak najbardziej jasne.

Nie o to mi chodziło, przeczytaj jeszcze raz moją wcześnijeszą wypowiedź.

Chodzi mi o to, ze nie wyobrażam sobie jak grzejniki mają grzać jak najdłużej (mieć podniesioną temperaturę) i jednocześnie nie przegrzać pomieszczenia.

To była niejasnosć, a nie sam mechanizm funkcjonowania promieniowania jako takiego.

Kożyści z promieniowania to tylko przy podłogówce, jak zresztą sam napisałeś.

Po prostu to co napisłeś o sposobie ustawienia ogrzewania grzejnikowego ma w sobie sprzeczności. I brzmiało tak, jakbyś właśnie tak miał to ustawione w swoim domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="Talbot

Zgadam se ze wszytkim co napisałeś i to jest jak najbardziej jasne.

Nie o to mi chodziło, przeczytaj jeszcze raz moją wcześnijeszą wypowiedź.

Chodzi mi o to, ze nie wyobrażam sobie jak grzejniki mają grzać jak najdłużej (mieć podniesioną temperaturę) i jednocześnie nie przegrzać pomieszczenia.

To była niejasnosć, a nie sam mechanizm funkcjonowania promieniowania jako takiego.

Kożyści z promieniowania to tylko przy podłogówce, jak zresztą sam napisałeś.

Po prostu to co napisłeś o sposobie ustawienia ogrzewania grzejnikowego ma w sobie sprzeczności. I brzmiało tak, jakbyś właśnie tak miał to ustawione w swoim domu.

Pozdrawiam

 

Znowu mnie zadziwiasz, bo moja teza jest oczywista. Możemy tę samą energię przekazać budynkowi temperaturą grzejników 95st, C albo 40st C. Oczywiście w tym drugim przypadku przekazywanie energii potrwa znacznie dłużej i dłużej organizm będzie odczuwał korzystne promieniowanie... to przecież już dawno wymyślono w bardziej zaawansowanych układach z regulacją pogodową i chyba nie ma potrzeby rozwijania dalej tego zagadnienia, bo wszyscy o tym wiedzą.

W jednym się z Tobą zgodzę i Twoje przwidywania są w tym względzie słuszne; tak mam to ustawione w swoim domu, ale nie mam podłogówki, a jednak odczuwam wyraźnie wpływ promienowania grzejników i wyraźny komfort cieplny już przy 20st C, a jak grzejniki są zimne, to przy 22st. C jest dopiero OK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem idęę, ale jestem bardzo zaskoczony, ze odczuwasz promieniowanie od grzejników o temperaturze 40stC.

Mała róznica temperatur, niewielka powierzchani promieniowania (przy podłgówce mamy dużą powoerzchnię). Ja u siebie w domu promieniowania od grzejników nie odczuwam, co się zgadza ze sposobem pracy grzejnika, stąd moje całkowiete zaskoczenie takim stanem faktycznym.

Ale jak widać, człowiek uczy się przez całe życie i jak widać są przypadki, gdzie grzejniki dadzą odczuwalne promieniowanie przy niskiej temperaturze. Będę o tym pamiętał. Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem.

Od tego właśnie jest to forum.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie związane z podłogówką i temperaturą jej zasilania.

 

W tej chwili nie mam zaworu trójdrogowego czy czterodrogowego i ustawiając temperaturę na piecu 55*C woda na wyjściu pieca a więc i rozdzielaczach a więc i na wejściu w podłogówkę ma około 55*C

 

Podłogówki powpinane są tak iż jest zasilanie z rozdzielacza a na powrocie zawór RTL. I wszystko pięknie ale w podłogę tłoczone jest medium ponad 50*C

Efekt taki że podłogówki przykręcam (RTL'a znaczy się), na początku pętli podłoga jest na maxa gorąca po środku jest oki a na powrocie już duupa nie wspominając że przy zaworze RTL powrót jest zimny.

 

Wiem że sprawę rozwiążę zawór czterodrogowy + pompa ale czy jest jeszcze jakiś inny sposób?? żeby zmniejszyć temperaturę zasilania podłogówki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dzisiaj tą samą pompę i zawór ale czterodrogowy (zależało mi także na ochronie kotła przed niską temperaturą) jednak a nie termostatyczny.

Montaż jak sprzęt przybędzie do domu.

 

Potem będę myślał nad termostatycznymi głowicami i sterowaniem tego...w zależności od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Witam,

 

Odkopuję temat.

 

Ogólnie bardzo trudno rozgrzać mieszkanie do 21 stopni przy temp zewnętrznej mniejszej niż 5 stopni. Przykładowo termostat stawiam na blacie pomiędzy salonem a kuchnią - 21 stopni osiąga powiedzmy około godziny 11tej. Piec przechodzi na grzenie do 21stopni od godziny 6:00.

 

W każdym pomieszczeniu chcę mieć temperaturę:

Dzień 21 stopni.

Noc 19,5.

 

Sytuacja:

Na każdym grzejniku mam głowicę termostatyczną firmy honeywell Thera-4 Classic

Grzejniki zasilana od dołu.

Sypialnia dwa grzejniki - nastaw 5 (maksymalny)

Salon dwa grzejniki - nastaw 5 (maksymalny)

 

Salon połączony z przedpokojem i kuchnią. W kuchni pod oknem brak grzejnika.

Dodatkowo używam bezprzewodowego termostatu Immergas RADIO TYBOX 810

Mieszkanie 48 metrów.

 

Okna plastiki z nawiewnikami otworzonymi maksymalnie. Mimo tego na każdym oknie skrapla się wilgoć i zaczynają pleśnieć uszczelki.

Wilgotność mierzona około 50-60% w sezonie grzewczym.

 

Sterownik trzymam w najzimniejszym pomieszczeniu - sypialnia. Dodatkowo mam tam przemarzający kąt (temperatura 7 stopni przy wew. 20 i zew -6) dlatego tez jest to wyjątkowo zimne pomieszczenie.

 

Zależy mi na powiązaniu komfortu cieplnego z ekonomicznością.

Piec z zamkniętą komorą spalania na gaz Immergas Eolo Star - ciągle się włącza i wyłącza. Nastawa na piecu 60 stopni.

Moc 23kW. Minimalna moc to 9kW

 

Dane techniczne pieca:

http://pl.immergas.com/media/eolo_star23.pdf

 

Pytanko o zawory na zasilaniu grzejników - w jakiej pozycji powinny one być? Zakres obrotu śrubokrętem to około 45stopni - zegarowo od pozycji godzina 12 do pozycji godzina 2.

Ciekawostką jest że jeden zawór tylko w jednym grzejniku kręci się 360stopni ile chcieć?? Czy to oznacza, że jest uszkodzony? Czy kręcąc i kręcąc można go wykręcić?

 

W razie potrzeby uszczegółowię temat.

 

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...