Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spartherm - wątek zbiorczy na temat wkładów


skrysztofik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kodi, używam dwa kominki hajduka Prisma E ze zwykłymi drzwiczkami i Volcano 2lh z podnoszoną szybą. Oba dokładnie działają tak samo jeśli chodzi o spalanie. Podnoszony utrzymuje żar dłużej, ale tylko dlatego. że jest większy i więcej mogę załadować. Wczoraj mąż przytkał rurę, którą jest zaciągane powietrze z zewnątrz i jest jakby lepiej. Poobserwuję i zobaczymy co będzie dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturze.Sprzedawca zarzucał że wkłady francuskie są wykonane ze słabego żeliwa w związku z czym mają mniej uszczelek a co zatym idzie spala się w nich więcej drzewa, twierzdził także że gdyby np.do supry załadować na max.to wkład nie wytrzyma takiego obciązenia temp.i się rozszczelni.Dlatego spartherm można obudować kaflą która jest b.droga i nie ma ryzyka że po uszkodzeniu wkładu stracimy jeszcze kasę na obudowę.Za koronny argument podał fakt że Spartherm jest poważna firmą i nigdy nie sprzedawał swoich produktów w supermarketach.

Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szyberek na wlocie powietrza trochę pomógł. Teraz jeśli zamknę dodatkowo szyberek w kominku to płomyczki robią się bardzo malutkie. Dodatkowo palę teraz dużymi kłodami brzozy. Taka kłoda potrafi żarzyć się jeszcze rano.

Gorzej z kominkiem.

1. Zacinająca się szyba już się nie zacina. Postanowiłam wbrew opinii sprzedawcy (uwagi eksploatacyjne: "nic nie trzeba robić tylko palić") nasmarować prowadnice (WD40) i wyobraźcie sobie pomogło. Ze stanu zupełnego zacięcia do stanu przesuwa się lekko (no może z tym jednym palcem to trochę przesada). Martwi mnie jednak to jak zrobić obudowę, kominka żeby zostawić sobie dostęp do prowadnic bo przecież jeśli raz się zacięło to może i drugi.

2. Był facecik od sprzedawcy i orzekł, że nie może nic zrobić bo wymaga to cięższego sprzetu (coś tam przyspawane) i będzie musiał sprowadzić ekipę producenta.

3. Zauważyłam dodatkowo, że jedna szybka coś krzywo jest oprawiona a rama szyby z jednej strony przy zamykaniu dochodzi do do samego dołu podczas gdy drugi koniec ramy ma jeszcze 2 cm.

 

Czekam teraz na ekipę od Hajduka, ktoś tam na nich mocno narzekał, zobaczymy....

 

Czy ktoś mający podnoszoną szybę też miał takie problemy?

Czy smarujecie prowadnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wszystko czytam to się cieszę że kupiłem tarnawę. Żadnych szybrów, dźwigni, ciężarków, uszczelek i szamotu. Mało tam jest do psucia.

 

Wkład ten składa się z odlewu żeliwnego, popielnika zakręcanego na dwie śruby i dwóch przesłonek do odcinania dopływu powietrza. Z przodu ma na dwóch zawiasach drzwiczki do których od środka czrerema śrubami zamocowana jest szyba. Drzwiczki nie mają uszczelki, nie ma także szybra - wylot jest stale otwarty. Na górze paleniska wsuwana blacha do kierowania spalin. To wszystko.

 

Ale i tam miało co się schrzanić. Wygięła mi się ta blacha wsuwana na górę paleniska. Naładowałem za dużo brykietu nie zdając sobie sprawy z tego, że on mocno pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury. Napęczniał i wygiął blachę... :( dobrze że nie rozsadził wkładu. Mam nadzieję że wiosną jak już przestanę palić w kominku, znajdę jakiegoś kowala który mi ją naprostuje... albo po prostu ją wyjmę i odwrócę na drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam takie samo marzenie i stąd ten zakup. Może mi się trafił taki felerny egzemplarz. Ostatnio zauważyłam nawet, że szyba mi się przemieszcza w zależności od stanu nagrzania kominka! Jak będziesz kupował to bardzo dokładnie sprawdź. Moja szyba np. najprawdopodobniej została źle oprawiona i rusza się dlatego, bo w jednym końcu brak uszczelki albo jest krzywo docięta?

 

Jeszcze raz pytanko:

Czy musicie smarować prowadnice przy podnoszonych szybach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Ja miałam takie samo marzenie i stąd ten zakup. Może mi się trafił taki felerny egzemplarz. Ostatnio zauważyłam nawet, że szyba mi się przemieszcza w zależności od stanu nagrzania kominka! Jak będziesz kupował to bardzo dokładnie sprawdź. Moja szyba np. najprawdopodobniej została źle oprawiona i rusza się dlatego, bo w jednym końcu brak uszczelki albo jest krzywo docięta?

 

Jeszcze raz pytanko:

Czy musicie smarować prowadnice przy podnoszonych szybach?

 

Rozmawialem z szarym pracownikiem jednego z polskich producentow kominkow i mowil ze jezeli jest mozliwosc to zamawiac kominek poza sezonem. W sezonie jest taki popyt na kominki i pracuja pod takim cisnieniem, ze mimo szczerych checi jakos produkcji szwankuje.

 

Karol N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mi właśnie zależy na podnoszonej szybie! Marzy mi się możliwość posiadania kominka, który mogę otworzyć i siedzieć przy otwartym ogniu bez konieczności wywalania usmolonej szyby na pół salonu. :roll:

 

MarcinU

Sa kominki z dzielona szybką, które można otworzyć na boki w taki sposób, że masz otwarte palenisko i nie masz problemu otwartej szyby (np . jotul harmony)

Sam mam taki i od czasu do czasu robię sobie otwarty kominek.

Zalety - prostota konstrukcyjna - w zasadzie nic nie może się zepsuć.

Wady - szybka jest podzielona - ale w moim przypadku to była zaleta :lol: taka szybka bardziej mi sie podobała.

 

am

Ps

mam znajomych z podnoszona szybą - nie są zadowoleni. NIe dość, ze obudowa nad kominkiem musi być dosyć duża, żeby zmieścić wszystkie łancuchy,prowadnice i inne mechanizmy to jeszcze po pewnym czasie mogą (nie muszą) być kłopoty z otwieraniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 months później...

Czy ktoś ma wkład kominkowy Spartherma, który jest wyłącznym źródłem ciepła w jego domu? Ciekawa jestem bardzo opinii.

 

Mam domek o powierzchni 180 metrów, ocieplony styropianem, z dobrymi oknami. Mam własny las brzozowy. Nie mam instalacji c.o. Logiczne rozwiązanie ogrzewania narzuca się samo: porządny, spory kominek z wkładem + DCP. Ale jaki wkład? Chcę, żeby dobrze grzał, ale żeby był też ładny (co dla mnie oznacza m. in. maksymalną prostotę).

 

Podoba mi się Spartherm, ale słyszałam, że to tylko taki ładny bajer, ale nie grzeje. Czy to prawda? Jest na pewno drogi, to by było bolesne rozwiązanie ze względów finansowych, ale w moim wypadku to nie jest decydujące - to ma być główne ogrzewanie mojego domu i główny mebel w salonie!

Tarnawa podobno grzeje, ale mi się nie podoba z wyglądu.

 

A może są jeszcze inne możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja mam kominek Spartherm (wkład Speedy-R), ale nie jest od głównym źródłem ogrzewania w moim domu. Zimą jednak jest głównym źródłem DOGRZEWANIA. I co muszę powiedzieć Spartherm poleciłabym każdemu!!! Był drogi, ale jest bardzo ładny i BARDZO WYDAJNY! Gdy już nauczyliśmy się nim posługiwać, osiągnęliśmy 8 godzin palenia bez dokładania drewna. Czyli nakładasz na noc i rano wstajesz, masz elegancki żar i możesz tylko dołożyć i dalej się pali.

 

Sąsiedzi mają też dom muratora (D20), podczas gdy my mamy D23, sąsiedzi mają wkład francuski z OBI czy innego hipermarketu, który też służy im do dogrzewania (praktycznie palą codziennie tak jak my). Spalają w nim 3x więcej drewna przez zimę niż my. Po dwóch zimach stwierdziliśmy, że co jak co ale na wkład nie ma co żałować kasy!

 

Pozdrawiam,

Alicja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...