Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanały wentylacyjne w kuchni, wentylacja łazienki


Recommended Posts

Witam,

Próbowałem uzyskać odpowiedź na kilka pytań ale niestety bez powodzenia. Czas mnie trochę goni i liczę na waszą pomoc. Otóż musze wykonac 2 kanały wentylacyjne do kuchni, pierwszy dla kratki, drugi dla okapu (domek jednorodzinny). W projekcie nie ma ani słowa z czego mają wykonane, jakiej średnicy itp, tylko że mają być wyprowadzone ponad dach poprzez kominki wentylacyjne. Z tego co czytałem minimalna zalecana średnica rury to 150 mm, w moim przypadku będzie to trudne do zrealizowania, w jednym z pomieszczeń rury przechodzą w suficie podwieszanym i zastosowanie rur o takiej srednicy obniżyło by wysokość do 2.30 m. Moje pytania są następujące :

1. Jaką najmniejszą średnicę rury można zastosować, czy 100-110mm wystarczy ?

2. Z jakiego matariału wykonać kanały, rura PCV (biała)i ocieplać czy np przewody typu ISODEC 25 ?

3. Czy można zastosować okap z wentylatorem i ewentulanie wentylator w kratce ?

4. Jaka odległość między kanałami (kratki i okapu)?

Dodam że w domu jest wentylacja grawitacyjna, każde pomieszczenie na parterze ma oddzielny kanał wentylacyjny (pomieszczenie CO, łazienka, salon) i spalinowy (pomieszczenie CO, salon - kominek z płaszczem wodnym), piec kondesacyjny z zamkniętą komorą spalania, do kominka doprowadzone powietrze z zewnątrz rurą 110mm.

I na zakonczenie pytanie odnośnie łazienki na poddaszu, czy wentylację grawitacyjną wspomóc wentylatorem mechaniczmym (oczywiście IP44)? Osobny kanał wentylacyjny, komin ok. 2,5 m pow. dachu, całkowita wysokość ok. 8 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę za bardzo kombinować z kanałami, rozwiązanie ma być proste i skuteczne,a przy kanałach prostokątnych trzeba by było stosować redukcje, po za tym prostokątne zajeły by więcej miejsca (szerokość) w łazience na poddaszu. Kanały napewno będą okrągłe, zastanawiam sie jeszcze nad średnicą, albo 110 albo 125mm no i z czego, pcv czy ISODEC, chociaż ostatnio doradzano mi jeszcze rury "spiro" + ocieplenie.

Zastanawiają mnie jeszcze kwestie prawne, czy przepisy określają z jakiego materiału należy robić kanały, zwłaszcza te w kuchni. Obiło mi się o uszy że muszą być z materiałów niepalnych, a pcv takim nie jest. nie chciałbym mieć później problemów z odbiorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...