Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Certyfikat energetyczny od 1 stycznia 2009 r.


Wowka

Recommended Posts

Ja o wozie a Wowka o kozie.

Skup się i przeczytaj co napisałem.

Gazociąg mieszkańcy robili SAMI za WŁASNE PIENIĄDZE.

I ani urzędu ani gazowni to nie obchodziło.

Gazownia przejęła rurę (bezpłatnie) i teraz nas strzyże za przesył,gaz itd.

A czyj interes jest przy wodociągu,gazociągu itd?

Bym wiedział że woda będzie tyle kosztować zrobiłbym studnie.

A jak jest gaz to jest ekologicznie czy nie?

To w moim interesie jest gazociąg?? czy gazowni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 422
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja o wozie a Wowka o kozie.

Skup się i przeczytaj co napisałem.

Gazociąg mieszkańcy robili SAMI za WŁASNE PIENIĄDZE.

I ani urzędu ani gazowni to nie obchodziło.

Gazownia przejęła rurę (bezpłatnie) i teraz nas strzyże za przesył,gaz itd.

A czyj interes jest przy wodociągu,gazociągu itd?

Bym wiedział że woda będzie tyle kosztować zrobiłbym studnie.

A jak jest gaz to jest ekologicznie czy nie?

To w moim interesie jest gazociąg?? czy gazowni??

 

Tedii - schlebiasz sobie sądząc, że będę tracił czas na czytanie Twoich 1200 postów w poszukiwaniu informacji o tym, ile zapłaciłeś za instalacje gazową. (nie posądzam Ciebie byś i Ty zamierzał przeczytać moich 4900 :wink: ).

Odpowiedziałem dokładnie na Twoje uwagi.

W swoich postach w tym wątku ani słowa nie napisałeś, że gazociąg finansowałeś sam.

Twój przypadek jest jednak w mniejszości. Większość "dopina" się do już istniejących nitek.

Co do ceny wody.... to wybacz. Ceny wody są powszechnie znane i nie rozumiem tego, że do tych cen nie dotarłeś. (pomóc Tobie odszukać w internecie cenę m3 wody w Twojej gminie? :wink: )

Rachunek kosztów to podstawa przy jakiejkolwiek inwestycji. Tym bardziej przy inwestycji życia jaką jest przeważnie budowa domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szykuj dom na certyfikat energetyczny

NIERUCHOMOŚCI BĘDĄ KLASYFIKOWNE WEDŁUG ENERGOCHŁONNOŚCI

 

Zamierzasz sprzedać dom czy mieszkanie? Będzie problem... Od przyszłego roku do transakcji u notariusza potrzebny będzie "certyfikat klasy energetycznej". A jak dotąd nie wiadomo kto, za ile i na jakich zasadach ma wydawać te dokumenty.

Wciąż nie ma rozporządzenia do prawa budowlanego, które określałoby wzór certyfikatu oraz to, na jakiej zasadzie energochłonność budynku ma być wyliczana.

 

- Nie mamy rozporządzenia do ustawy. Nie wiemy jaki jest zakres i forma świadectwa energetycznego. Zgłaszanie się dzisiaj mija się z celem - komentuje na antenie TVN CNBC Biznes Barbara Nita, audytor energetyczny.

Barbara Nita, audytor energetyczny, o certyfikatach energetycznych (TVN CNBC Biznes)

 

Resort infrastruktury zapewnia, że rozporządzenie ukaże się w przeciągu kilku tygodni. Jak na razie nie można przewidywać do jakiej klasy energetycznej będą zaliczane już wybudowane budynki. - Jest jeszcze długi okres czasu na sporządzenie metodyki wydawania certyfikatów. Rozporządzenie w tej sprawie ma być gotowe już w marcu - zapewnia wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

 

Wiadomo, że w przypadku mieszkania o uzyskanie certyfikatu energetycznego powinien zadbać zarządca całego budynku. - Musimy rozdzielić dwa tematy. W przypadku mieszkań w blokach świadectwo dla całego budynku powinien wydać właściciel tego budynku - dodaje Nita. W przypadku domu jednorodzinnego o certyfikat będzie musiał zadbać właściciel.

 

Energooszczędny budynek = wyższa cena nieruchomości?

Możliwe podziały klas energetycznych domówNa przykładzie innych krajów można przewidywać, że domy o rocznym zużyciu energii do 45 kWh/m2 będą zaliczane do najwyższej klasy energetycznej "A", natomiast te o zużyciu 300 kWh/m2 rocznie do najniższej "G".

 

Certyfikat dla jednego domu lub mieszkania może kosztować nawet kilkaset złotych, a wydawać je będą inżynierowie lub projektanci posiadający pełne uprawnienia budowlane. Osób spełniających takie wymagania w Polsce jest blisko 50 tysiecy.

 

Jednak zdaniem specjalistów z branży budowlanej, liczba ta może okazać się zbyt mała. Aby uprawnionych było więcej planowane jest rozporządzenie o szkoleniach dla osób, które będą chciały uzyskać uprawnienia wydawania certyfikatów energetycznych.

 

Wprowadzenie certyfikatów energetycznych może zmienić ceny nieruchomości na rynku. Jak pokazuje przykład krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły certyfikaty energetyczne, budynki energooszczędne będą warte więcej. - Pozostałe nieruchomości, które nie będą miały certyfikatów będą sprzedawane po dużo niższej cenie - dodaje Krystyna Żywiecka z agencji "Euronieruchomości". Wskazuje przy tym, ze ceny nieruchomości o najsłabszej klasie energetycznej w tych krajach spadły o 20%.

 

Żródło - http://www.tvn24.pl/0,1536090,wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli klasa energetyczna ma mieć wpływ na cenę (wartość) budynku, to dla wyceny katastralnej warto zadeklarować klasę F, co będzie przynosiło coroczne zyski.

Przy sprzedaży podatek także będzie mniejszy, zaś nabywcy przedstawić natomiast rachunki za ogrzewanie (gaz, elektr.) za kilka ostatnich lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jezeli klasa energetyczna ma mieć wpływ na cenę (wartość) budynku, to dla wyceny katastralnej warto zadeklarować klasę F, co będzie przynosiło coroczne zyski.

Przy sprzedaży podatek także będzie mniejszy, zaś nabywcy przedstawić natomiast rachunki za ogrzewanie (gaz, elektr.) za kilka ostatnich lat.

 

Czyli, żaden dom energooszczędny się nie zwróci ;), bo dołożymy i tak kasy płacąc odpowiednio wyższy podatek, buhahaha- wielkie g....

Trzeba budować energooszczędnie i mieć klasę na papierze, jak piszesz, najniższą.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno temu pisałem że jest tu jakiś błąd w logice:

 

- lepiej ocieplony - wyższy podatek katastralny

- audyt mozna sobie zrobić nawet jak nie ma ustawy

- prawdopodobieństwo różnych nadużyć

 

Wygląda to na próbę uregulowania co się tylko da.

Jeżeli państwo tak dba o energię, to dlaczego dopuszczone są ściany 1W z niższymi współczynnikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze bzdury wychodzą jak Państwo zaczyna coś w imieniu i dla "dobra" obywateli regulować i kontrolować. nawet jeśli się pewnych zalet można w tym dopatrzyć. nie chce wracać do wątków politycznych, bo już to było tu poruszane.

Ten problem dobrze oddaje ten wiersz:

Darmowe buty

Czyli ,głupi Korwin’, lub odwrotnie

 

Tylko zazdrościć nam takim krajom,

W których za darmo buty rozdają...

 

Nie są za piękne, ani szczególne,

Za to - darmowe, takie - ogólne.

Kiedy nadejdzie chlapa czy zima,

To obywatel - zawsze wytrzyma!

A jak już z wiekiem drą się pomału,

Dają komisje buty z przydziału.

W tych soc-komisjach są specjaliści,

Żeby nie było ludzkiej zawiści.

 

No bo ludziska, już kombinują:

Dajcie mi nowe, stare szwankują,

Buty wymieńcie - piszą podania -

Lewy za ciasny - są odwołania...

 

Żeby nikt nie mógł głupa im palić,

Muszą komisje wszystko ustalić:

Komu - do domu, komu - dla sportu,

A komu wydać z pierwszego sortu.

Żeby nie było oszukiwania,

Biorą komisje - pokwitowania.

 

Ale i biorą ponoć łapówki

Od elegantów, co chcą mieć nówki!

 

Na spec-komisje - przyszła już pora

Bo się korupcja zrobiła spora.

Tajne agencje też są konieczne,

Żeby zwalczanie było skuteczne.

Śledzą komisje inne komisje -

Każda komisja swoją ma misję.

Rosną urzędy i ministerstwo,

Żeby nie rosło butów paserstwo,

Żeby nie brano fantów i w łapę!

 

Bierz but - bez kantów i nie na gapę!

 

Jakiś tam Korwin - gada coś - głupi:

Buty - niech każdy, sam sobie kupi!

Jeden - na miarę, drugi - drewniaki...

Mówi, że lepszy jest system taki.

Zmniejszyć podatki! Dość biurokracji!

Wszystkie komisje - do likwidacji!

Jeszcze coś mami, że niby draństwo,

Że się butami zajmuje państwo!

 

Mądrze tłumaczą socjal-działacze:

Że buty kupią... tylko bogacze,

A biednych nie stać będzie na buty -

I będą boso - jak przyjdzie Luty!

A jak zamarzną? - To czyja wina?

Niech nikt nie słucha głupot Korwina!

 

No i za darmo uczą już młodzież:

Fajna by była darmowa - odzież,

Fajnie by było darmo się leczyć...

Trudno młodzieży temu zaprzeczyć...

 

Choć darmowemu nie jestem wrogi,

Czuję się - niczym but z lewej nogi,

No bo czasami widzę to czarno -

No bo skąd mają na to - za darmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

dźwigam

 

dojrzałem do dalszej dyskusji :D

zaczyna mnie to interesować

 

okazuje się, że to bedzie świadectwo (nie certyfikat jak wszędzie dookoła)

 

wydaje mi się, że zostały "uwalone" cuda w postaci gwc, solarów, rekuperacji;

 

pompy ciepła potraktowano jednym współczynnikiem,

 

z tych powodów uzyskanie klas wyższych będzie chyba trudne?

co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a rozmawiałem sobie z pewnym panem, który prowadzi szkolenia, jest audytorem, itp

okazuje się, że procedura obliczania zapotrzebowania na ciepło nie przewiduje w/w elementów

Na stronach ministerstwa infrastruktury jest projekt rozporządzenia i przewiduje ono te elementy, które wymieniałeś wcześniej. Może nie tak dosłownie, ale jest cos takiego jak energia odnawialna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś mnie źle nie zrozumiał. Nie jestem jakimś fanem pomp ciepła, solarów czy innych urządzeń produkujących ciepło ze słońca, wody, powietrza czy ziemi. Jestem zwolennikiem oszczedzania energii, odzysku, zmniejszania strat przez izolacje itp.

Ale wydaje mi się, że skoro tworzy się rozporządzenie tak skonstuowane aby warto było inwestować w takie urządzenia jak solary czy PC to wycofanie się z tego w ostatnim momencie powoduje powstanie jakiegoś gniota legislacyjnego. Zresztą wytyczne dyrektywy są takie aby promować "ekologiczne" źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i nie bedzie slowa solar,PC czy cos innego, ale na pewno do obliczen bedzie potrzeba jakos to uwzglednic. Temperatura nawiewu z GWC i reku jest inna niz z grawitacyjnej wiec ...? Zamiast -20*C podstawimy +16*C i za jednym zamachem obskoczymy GWC i reku :wink:

PC natomiast mozna wspolczynnikiem poraktowac jakims i tez da sie to zrobic

Obliczenia na podstawie propozycji z 2006 roku:

http://andromeda-blizniak-ozc.blogspot.com/2008/06/charakterystyka-energetyczna-budynku.html

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...