Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[qabakuan napisał:

Witam

Coś ostatnio na naszym forum mało poruszanych jest konkretnych tematów technicznych. Czyżby nie było żadnych dylematów i przemyśleń do przedyskutowania

Wobec tego zaproponuje pewną dawkę tematów.

1. Temat CO. Czy macie tak jak w projekcie czy wprowadziliście zmiany.

Szczerze to w projekcie jest troche bez sensu tj. z jednej stony rozdzielacz z drugiej trójniki. Ja zastosowałem układ CO w oparciu o rozdzielacze.

2. Rozmieszczenie kaloryferów ( np. w salonie - w projekcie trochę bez sensu jest to rozmieszczone - chociażby z uwagi na zasady rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu.) U mnie trochę to przerobiłem.

3. Czy rozważliście zastosować pod drzwiami tarasowymi grzejnik kanałowy.

Nie tyle ażeby uzupełnić zapotrzebowanie cieplne a ile ażeby stworzyć tzw. kurtynę cieplną.

 

Ponowne pozwolę sobie zadać uprzednio zadane pytania

Interesują mnie trzy kwestie.

1.Kratka ściekowa w garażu. Gdzie macie umiejscowioną? Na środku garażu czy wzdłuż bramy garażowej od środka (korytko odwadniające)

2. Podłoga na stryszku nad poddaszem użytkowym.

-z czego macie ja zrobioną ( OSB, dechy szalunkowe)

- jaka grubość

- wentylowana tzn. ażurowa ( zapewninie możliwości ujścia wilgosci z poddasza użytkowego żeby wełna pomiędzy KG a podłogą nie zakisła)

- na jakiej powierzchni ( całej czy częściowo)

PZDR.

1. na całym dole oprócz garażu podłogówka;

2.jw

3.nie mam grzejnika pod drzwiami tarasowymi, nie rozważałam

1.kratka ściekowa w garażu wzdłuż bramy garażowej od środka;

2.podłoga na stryszku z OSB;

nie pamiętam jaka drubość na całej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[qabakuan napisał:

Witam

Coś ostatnio na naszym forum mało poruszanych jest konkretnych tematów technicznych. Czyżby nie było żadnych dylematów i przemyśleń do przedyskutowania

Wobec tego zaproponuje pewną dawkę tematów.

1. Temat CO. Czy macie tak jak w projekcie czy wprowadziliście zmiany.

Szczerze to w projekcie jest troche bez sensu tj. z jednej stony rozdzielacz z drugiej trójniki. Ja zastosowałem układ CO w oparciu o rozdzielacze.

2. Rozmieszczenie kaloryferów ( np. w salonie - w projekcie trochę bez sensu jest to rozmieszczone - chociażby z uwagi na zasady rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu.) U mnie trochę to przerobiłem.

3. Czy rozważliście zastosować pod drzwiami tarasowymi grzejnik kanałowy.

Nie tyle ażeby uzupełnić zapotrzebowanie cieplne a ile ażeby stworzyć tzw. kurtynę cieplną.

 

Ponowne pozwolę sobie zadać uprzednio zadane pytania

Interesują mnie trzy kwestie.

1.Kratka ściekowa w garażu. Gdzie macie umiejscowioną? Na środku garażu czy wzdłuż bramy garażowej od środka (korytko odwadniające)

2. Podłoga na stryszku nad poddaszem użytkowym.

-z czego macie ja zrobioną ( OSB, dechy szalunkowe)

- jaka grubość

- wentylowana tzn. ażurowa ( zapewninie możliwości ujścia wilgosci z poddasza użytkowego żeby wełna pomiędzy KG a podłogą nie zakisła)

- na jakiej powierzchni ( całej czy częściowo)

PZDR.

1. na całym dole oprócz garażu podłogówka;

2.jw

3.nie mam grzejnika pod drzwiami tarasowymi, nie rozważałam

1.kratka ściekowa w garażu wzdłuż bramy garażowej od środka;

2.podłoga na stryszku z OSB;

nie pamiętam jaka drubość na całej powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Czy ktoś zastanawiał się nad wstawieniem wyspy w kuchni?? Pomniejszając dolną łazienkę kuchnia powiększa się o około 80 cm ale to i tak chyba za mało? W piątek razem z żoną będziemy już właścicielami projektu południowa. Jak narazie chcemy wprowadzić kilka zmian a mianowicie:

1. Zrobienie garażu dwustanowiskowego

2. Nad powiększoną kotłownią bedzie pralnia i garderoba, ścianka od strony schodów w sypialni będzie zabudowana szafą na około 2m szerokości

3. Powiększenie kuchni kosztem łazienki.

4. Wykonanie balkonu na wejściem tak jak w projekcie Agatka HB studio (ale to jeszcze pod wielkim znakiem zapytania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Jak chcesz powiększyć garaż? Zwiększając gabaryty domu? Wtedy do przeliczenia pójdzie cała konstrukcja i nie wiem czy projekt indywidualny nie będzie tańszy - lepiej sprawdź. Dołożenie do tego balkonu zmieni już całkiem projekt. Osobiście nie zmniejszałbym toalety na dole - i tak jest mała :)

Kuchnia także mała, po powiększeniu może lepiej stolik (czy szerszy blat) do zjedzenia śniadanka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z architektem adaptującym projekt będzie w przyszłym tygodniu ale po wstępnej rozmowie telefonicznej i podglądzie przez internet powiedział ze nie ma problemu i zrobi mi to w cenie adaptacji czyli około 2000 zł. TMK zrezygnowaliśmy z kabiny prysznicowej na dole - przydaje się gdy na dole jest pokój gościnny a w południowej nie ma. Dołożenie balkonu zmieni wygląd zewnetrzny ale to jest jeszcze pod wielkim znakiem zapytania.

Jednym słowem moja żona będzie musiała zrezygnowac z wymażonej kuchni z wyspą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000zł jest dobrą ceną za takie zmiany, jeżeli będzie wszystko sprawdzone i uwzględnione. U nas na dole także nie ma kabiny (z tych samych powodów czyli brak pokoju gościnnego), jednak wylądowała tam pralka i łazienka jest mała :) Może będzie większa jak w końcu ją zrobię ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<1makow9>>

Nie lepiej zrobić indywidualny projekt - prawie na to samo wyjdzie kosztowo albo poszukać innego gotowca. Rozumiem zmiany wewnątrz, ustawienie ścian działowych ewentualnie drobna kosmetyka na zewnątrz.

Powiem szczerze ze trochę trochę mnie zaskoczyły i nie powiem przeraziły zmiany jakche chcecie dokonać w projekcie. Nie boicie się ze wyjdzie Wam z tego jakis potworek :) W tym domku wazna jest symetria tj. takie same odległości od kolumn na środku. Rozumiem poszerzenie domku z kazdej strony np. o metr. Ale garaz dwustanowiskowy wdaje mi się ze zaburzy harmonię bryły bydynku do tego balkon nad wyjsciem - nie lepiej balkon dodać z boku nad salonem. Garderoba obok pralni trochę mi to wilgocią pachnie. Po drugie nie wyobrazam sobie wyspy w kuchni nawet jak się ją powiększy kosztem dojnej lazienki - gabaryty tej kuchni nie pozwalają chyba że poszerzy się również rozstaw szerokości dwuch ścian nośnych przynajmniej o 1 metr - niemniej jednak po takich zmianach to wygląd bydynku na tym ucierpi. Zmiejszenie dolnej łazienki nie wilele daje ledwo 0,80 cm kosztem jej funkcjonalności. Tez chciałem pomiejszac dolną łazienke ale zrezegnowałem. Takie sa moje opinie. Pamiętaj ze to będzie Twoja krwawica i Ty będziesz w

domku mieszkał więc lepiej przemyśl wszystko raz jeszcze niż byś miał potem żałować. Ja np. żałuję że pod garazem i kotłownią nie zrobiłem piwnic. Przez to garaz i kogtłownia byłaby w piwnicy a zyskał bym jeden pokój i duza kuchnię, warunki mi na to pozwalały. No ale co tam juz za póżno. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<>>

Mam pytanie jak masz umiejscowione grzejniki w salonie.

Czy przy obecnych mrozach nie ciągnie Ci od drzwi balkonowych.

Ja mam zrobioną instalację CO lecz nie mam jescze wylewek i cały czas chodzi mi po głowie pomysł dołożenia grzejnika kanałowego pod oknami tarasowymi.

I jescze jedno kratka ściekowa w garażu. (na środku czy pod drzwiami garazowymi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<>>

Mam pytanie jak masz umiejscowione grzejniki w salonie.

Czy przy obecnych mrozach nie ciągnie Ci od drzwi balkonowych.

Ja mam zrobioną instalację CO lecz nie mam jescze wylewek i cały czas chodzi mi po głowie pomysł dołożenia grzejnika kanałowego pod oknami tarasowymi.

I jescze jedno kratka ściekowa w garażu. (na środku czy pod drzwiami garazowymi)

Jeśli mogę,

grzejnik przed drzwiami tarasowymi pewnie zawsze da ciepło, ale czy w tym miejscu będziesz dużo przesiadywał? Wszystko zależy jak ci przeliczyli wydajność grzejników na dole, lepiej mieć trochę naddatku. Ja przy tych mrozach nie miałem nigdzie grzejników odkręconych na ful, na piecu max 57stopni a w domu około 21, 22 stopni, w łazienkach cieplej. A słyszałem że w niektórych domach ludzie nie mogli nagrzać powyżej 12 stopni! Kratkę w garażu gdzie byś nie dał pamiętaj o spadku w jej kierunku, uważam że przed drzwiami garażowymi ma sens jeśli spadek gruntu na zewnątrz jest w stronę garażu, najwięcej wody miałem w garażu po powrocie samochodem po świeżym śniegu.Nie wiem czy tak się robi najlepiej byłoby dać kratki pod oponami samochodu!

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<<>>

Mam pytanie jak masz umiejscowione grzejniki w salonie.

Czy przy obecnych mrozach nie ciągnie Ci od drzwi balkonowych.

Ja mam zrobioną instalację CO lecz nie mam jescze wylewek i cały czas chodzi mi po głowie pomysł dołożenia grzejnika kanałowego pod oknami tarasowymi.

I jescze jedno kratka ściekowa w garażu. (na środku czy pod drzwiami garazowymi)

 

 

Drzwi tarasowe mam od wschodu, a z tej strony praktycznie nigdy nie wieje. Oczywiście podłoga jest trochę zimniejsza przy nich, jednak nie w sposób przeszkadzający w czymkolwiek. Grzejniki w salonie mam wg projektu albo o 10% większej mocy - nie pamiętam. Na kotle teraz (przy -10'C na dworze) trzymam 45-47'C i w całym domu jest 21-23'C, dla nas ok.

Kratka ściekowa... W sumie hydraulik mnie trochę podpuścił i nie mam jej wcale :roll: Jak napisał Mariusz, najlepsze byłyby długie kanały wzdłuż garażu, sama kratka nie wiele da. Na razie autko i tak stoi na dworze z braku podjazdu i sterty klamotów w środku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

jaki masz piec że taką niską masz na nim temperaturę?

 

Kocioł UKN_17kW (wszystkopalny ale tzw. miałowiec)

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3165123#3165123

Od początku tego sezonu paliłem miałem o kaloryczności 19 i zeszło 2 tony po 450zł. Przy miale trzymałem 50-55'C i w domu była huśtawka od 18-21'C, spalał 19kg na 10-11 godzin czyli ok 36kg na dobę. Miał jest bardzo trudnym paliwem, opanowanie palenia, wybuchów etc zajęło mi wiele tygodni. Ostatnio kupiłem gruby węgiel (same kawałki bez pyłu od 5-18cm średnicy) po 540/tona, wchodzi tego na jeden zasyp z 17kg i trzyma ok 18-20 godzin przy temp. na kotle 45-47'C. W domu "czuć" wysoką kaloryczność węgla, cieplutko przez cały okres palenia (średnio 22'C), stabilnie, zero wystrzałów i tak naprawdę taniej niż przy miale :)

Kocioł oczywiście przegrzebany - wymieniłem sterownik i przeprogramowałem go, dmuchawa startuje od 8% przy rozpalaniu i max 25% później, dorobiona klapka zamykająca "lewe" powietrze ciągnięte przez dmuchawę, przebudowałem go szamotem w środku, oraz przerobiłem wewn. kanały powietrza wtórnego, rozpalam od góry (do pustego pieca zasypuję węgiel i na nim rozpalam ognisko). Po rozpaleniu kocioł gdzieś przez godzinę osiąga zadaną temperaturę, a później dmuchawa wyłącza się na następne 17 godzin (klapkę przed dmuchawą lekko podciąłem i wszystko pali się naturalnym ciągiem) - z komina nie wydobywa się żaden dym (!), a czopuch jest prawie zimny. Więcej z niego chyba już nie wycisnę.

 

***************************

edit 02.02.10

Stałopalność wzrosła na jednym zasypie do 25 godzin :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<>

Oglądając Twoje fotki to, aż się chiało by juz zamieszkać :) a tu jeszcze mnostwo roboty i ta zima. Z niecierpliwością czekam na pierwsze oznaki wiosny zeby wznowić prace budowlane. Widze ze duzo rzeczy robisz sam to tak jak ja. Nie mogę się juz doczekać kiedy będę mógł zacząć coś dłubać.

 

<>

A'propos kanołowca.

Moc kaloryferów mam z zapasem , a nawet jak by było zimo to mozna dołozyć zeberko bo mam alumy. Chodzi o to ze zam trochę inny układ okien w salonie tzn. okno tarasowe mam z boku a tam gdzie w projekcie gdzie miało być nie mam okna. Dlatego myśle o grzejniku kanałowym w takim sensie azeby powstała kurtyna cieplna zebby nie ciągło.Czały czas się bije z myślami :))

 

<>

Patrzac na Twoje fotki z ocieplenia poddasza widze ze niedałeś dodatkowego ocieplenia 5 zakrywającego krokwie wzdłóż całych skosów.

I jeszcze jedno, masz fajnie ocieplony styszek i szczelnie zabity ( podłoga) nie boisz się żę wilgość nie będzie miała ujścia z poddasza i wełna zapleśnieje. - Gdzies na formum Muratora były pokazane takie skutki.

Jak byś mógł to napisz ile Ci poszło wełny i ile metrów profili.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, dłubanie wykańcza :) Z pracą własną z reguły wiadomo jak jest, albo duży kredyt, albo własne łapki. Wolałem mniejsze zadłużenie i widmo braku kasy na coś tam, niż branie kredyty w stylu 100-120%. Po zwrocie VATu skończymy resztę.

 

Dodatkowy grzejnik nie zaszkodzi, najwyżej nie będziesz go używał ;) Zimą na taras rzadko się wychodzi i nie wiem czy jest sens płacić za niego.

 

Na poddaszu mam 15cm między krokwie i 5cm pod ruszt (w profile także napychaliśmy...). Podłoga na stryszku na zdjęciach jest zaraz po zrobieniu, obecnie dechy wyschły i są szpary po 3-5mm. Wentylacji nie brakuje dla wełny. Dodatkowo pod dachówką jest membrana wysokoparoprzepuszczalna i nie zauważyłem problemu z kondensacją pary wodnej. Trochę z innej beczki - dałem na górze wełnę skalną i jest ona znacznie bardziej stabilna wraz z upływającym czasem. W starym domu przy przekładce dachu daliśmy szklaną chyba Gullfibera (tak to się piszę?) i po 5-6 latach osiadła, są dziury, jest czarna, ogólnie do wywalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<>

Zima dobra na przemyślenia i opracowanie dalszej koncepcji dlatego też m in.

drąze ten temat bo tez się zastanawiam czy dać ocieplenie na stryszku czy nie.

Dwa linki poddasze nie uzytkowe , ocieplone i nie ogrzewane

http://forum.muratordom.pl/jaka-plyta-osb-na-podloge-stryszku,t72307.htm

http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=915

 

a'propos na stryszku na wełne dawałeś tez KG czy tylko wełna + folia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...