Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam mały problem ze sterownikiem od moich solarów. Chodzi konkretnie o sterownik TDC3. Instalatorzy, którzy montowali solary wykazali sie niska kulturą techniczna przy podłączaniu sterownika. W podstawie sterownika umieszczona jest kostka, w którą wpasowuje się panel sterownika. Widać to na zdjęciach poniżej

http://images49.fotosik.pl/255/0ea40ea72e979160med.jpg

http://images36.fotosik.pl/142/e52f027721bbc4d1med.jpg

http://images36.fotosik.pl/142/789874f250c6ce26med.jpg

Chodzi o to, że montując przewody w tej nieszczęsnej kostce mocno sfatygowali jej wnętrze. Z czasem ujawniły się tego efekty tzn. niedziałająca pompa i zanik zasilania(brak styku), ledwo trzymające się przewody czujników temperatury powodujące fałszywe pomiary( wystarczyło lekko poruszyć przewody i wszystko stawało na głowie). Co mogłem to prowizorycznie naprawiłem ale problem co jakiś czas powraca. I tutaj pytanie: skąd wyczarować samą podstawę sterownika z rzeczoną kostką bądź też samą kostkę. Czas mnie nagli bo przypuszczam, że za jakiś miesiąc solar ponownie ruszy pełną i chciałbym uniknąć niespodzianek w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu zużycia 50l/os: pow. czynna ~20m^2 zbiornik ~1000l, rury Cu18 (w przypadku techniki Aqua Cu22).

Przy założeniu dużej nierównomierności w skali roku (lato ~20 osób, pozostałe miesiące ~4-7 osób) realizowac to na jednym zbiorniku czy dwóch (np. 300/700). Jak połaczonych ? I jeszcze jedno - jaką powierzchnię pomieszczenia gospodarczego na to przewidzieć ? 300 x 150 wystarczy na zasobnik(i) + kocioł CO + ew. pralka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

U mnie kolektory będą znajdować się na połaci południowej, natomiast komin (w którym mam jeden wolny szycht wentylacyjny) mam na połaci północnej.

I teraz problem:

- czy rurki do kolektorów wprowadzać "w dach" tuż obok paneli i prowadzić je do kotłowni wewnątrz domu (rujnując co nieco pomieszczenia)

- czy też wykorzystać komin (który prowadzi idealnie do kotłowni), ale jak wtedy doprowadzić rurki od paneli do komina? Zakładając kolektory maksymalnie wysoko - i tak byłyby ok. 1 m poniżej kalenicy (względy techniczne), więc rurki musiałyby biec do góry, minąć kalenicę i jakieś 4-5 m w dół po północnej połaci dachu w kierunku komina... Czy to w ogóle ma sens?

 

P.S.

Gmina ma w planach dotować 85 % całościowych kosztów instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Prosze Was o pomoc a mianowicie, probuje rozstrzygnac wybor pomiedzy kompletnym zestawem C.O. (solary, kocioł kondens.,podłogówka, instalacja, kaloryfery,itp.)firm Vissman, Vaillant i Wolf mam wyceny na materiał i wykonanie, ale cena to nie wszystko. Wiem, że wątek dotyczy samych solarów ale nie bede rozgraniczal sie do nich samych - firmy polecane i dobre. O Wolfie nie za duzo znalazłem informacji w porownaniu z Vaillantem i Vissmanem. Solary ktorej z firm sa skuteczniejsze(Visman zaproponował plaskie, pozostale 2 firmy próżniowe)

Wolf to solary CRK-12 i kocioł CGB-20

VAILLANT Watt cp max i kocioł ecoTecPlus 246

Vissmann Vitosol 100F Vitodens200 19W

Podam tyle ze Vaillant wycenil najdrożej swoje uslugi i materiały. Napiszcie cos wiecej o Wolfie bo ta oferta jest dla mnie najatrakcyjniejsza i cenowo i materiałowo, że o obsłudze nie wspomne! A może polecicie inne firmy - jakie i dlaczego, prosze tylko nie podawajcie odpowiedzi np. "bo go mam i lubie" dla mnie to odpowiedz na zasadzie 6-latka i nie wynika z tego przykładu nic.

 

Dzieki za pomoc i wszystkie odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę co lepiej kupić - z wyłączeniem aspektu cenowego.

 

zestaw HEWALEX 2TLP-KOMPAKT300H

 

Zestawy solarne FERROLI na bazie kolektora płaskiego ECOTOP VF również z zasobnikiem 300 l

 

Który jest lepszy i dlaczego.

 

Pozdr. z góry dziękuję za rady.

 

Jeśli chcesz sprawdzić kto jest najlepszy to:

 

http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/berichte.php Ertag - im więcej tym lepiej.

 

lub

 

http://www.solarenergy.ch/Kollektoren.111.0.html Brauchwarmwasser - im więcej tym lepiej.

 

Nie porównuj pomiędzy ośrodkami ITW a SPF - inna położenie ośrodków i metody badań.

 

xfer ile osób będzie korzystało z c.w.u.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z c.w.u bedzie korzystac 4 dorosłych i 2 dzieci...

 

Przy 6 osobach, do porządnego pokrycia energii na potrzeby c.w.u. potrzeba 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego.

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe: Wolf CRK - jest to produkt OEM firmy Ritter Solar, starszy technologicznie (wydaje mi się, że to już dwie generacje) od sprzedawanego przez Ritter Solar pod własną marką Paradigma.

Watt CPC jest kopią produktu Paradigmy (2 lub 3 generacje wcześniejszy- nie jestem pewien).

 

W skali roku kolektory płaskie będą dawały mniejszy uzysk energii z m^2 pow. czynnej niż próżniowo-rurowe - choć zdarzają się "niechlubne wyjątki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z c.w.u bedzie korzystac 4 dorosłych i 2 dzieci...

 

Przy 6 osobach, do porządnego pokrycia energii na potrzeby c.w.u. potrzeba 7m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego.

Jeśli chodzi o kolektory próżniowo-rurowe: Wolf CRK - jest to produkt OEM firmy Ritter Solar, starszy technologicznie (wydaje mi się, że to już dwie generacje) od sprzedawanego przez Ritter Solar pod własną marką Paradigma.

Watt CPC jest kopią produktu Paradigmy (2 lub 3 generacje wcześniejszy- nie jestem pewien).

 

W skali roku kolektory płaskie będą dawały mniejszy uzysk energii z m^2 pow. czynnej niż próżniowo-rurowe - choć zdarzają się "niechlubne wyjątki".

 

 

A czy moge prosić wskazanie kolektorow godnych uwagi wraz z firma?(np. firma junkers, imergas, urlich....itd) Chodzi i o to, ze chce zakupic zestaw (kolektory, piec kondens., itd - komplet do C.O i c.w.u) w jednej firmie. No chyba ze lepiej postarac sie o piec i całośc C.O jednej firmy a do c.w.u kolektory innej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany na instalacje systemu solarów

tylko interesowała by mnie woda z nich w temp. 50-55C

w okresie wiosna - jesień

rodzina 3 osobowa

problem jest jak dobrać odpowiedni zwiornik

i ilość kolektorów

 

oraz jak zabezpiecyć sie przed nadmiarem ciepłęj wody latem

 

nie interesuje mnie rozwiazanie jak operuja instalatorzy

co daje latem powiedzmy 60-70C

a w okresie wiosna -jesień 40C

 

Bo co mam robić za taka wodą jak lubie kopać sie w gorącej wodzie,

a inwestycja na 3mc w roku jak solar da mi wode o odpowieniej

dla mnie temperaturze zaczyna mijać się z celem.

 

Może jakis system buforowy 2 zbiorniki

wiosna - jesień - jeden zbiornik były ogrzewany

latem aby pobrać cała energie dwa by sie ogrzały

lub jakiś system chłodzenia na lato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat oferty :

 

http://www.babice-stare.waw.pl/index2.php?op=1&ak=853

 

1. Chodzi mi o parametry techniczne proponowanego rozwiązania.

 

2. Ponieważ posiadam bezciśnieniowy bufor 750l z 2 wężownicami (solar,cwu) i 2 grzałkami (na dole i 1/3 od góry bufora), grzejący cwu przepływowo (2-ga wężownica) to jaka powierzchnię kolektorów powinienem zastosować?

 

MCB

 

PS Jest to oferta dofinansowywana z UE (od 75 do 85%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany na instalacje systemu solarów

tylko interesowała by mnie woda z nich w temp. 50-55C

w okresie wiosna - jesień

rodzina 3 osobowa

problem jest jak dobrać odpowiedni zwiornik

i ilość kolektorów

 

oraz jak zabezpiecyć sie przed nadmiarem ciepłęj wody latem

 

nie interesuje mnie rozwiazanie jak operuja instalatorzy

co daje latem powiedzmy 60-70C

a w okresie wiosna -jesień 40C

 

Bo co mam robić za taka wodą jak lubie kopać sie w gorącej wodzie,

a inwestycja na 3mc w roku jak solar da mi wode o odpowieniej

dla mnie temperaturze zaczyna mijać się z celem.

 

Może jakis system buforowy 2 zbiorniki

wiosna - jesień - jeden zbiornik były ogrzewany

latem aby pobrać cała energie dwa by sie ogrzały

lub jakiś system chłodzenia na lato

 

Trzeba pamiętać, że nie da gwarancji na temperaturę. Jeśli chcesz mieć większe pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. to możesz zwiększyć standardową powierzchnię kolektora próżniowo-rurowego, dobieraną dla trzech osób, o 25%. Zamiast np. 4m^2 pow. czynnej dać 5m^2.

 

Instalacja powinna być zabezpieczona naczyniem wzbiorczo-przeponowym, które ma za zadanie przejąć wzrost objętości płynu w czasie gdy ma od temperatury nawet ponad 300stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie.

 

Jestem właśnie po zebraniu w sprawie instalacji solarnych dotowanych z UE w naszej gminie. Przewiduje się ok. 1000 instalacji do wykonania.

 

W związku z koniecznością standaryzacji rozwiązań przewiduje się zakup kompletnych instalacji w wersjach dla 1-3 osób, 4-6 osób, 7-9 osób.

 

1.

Ponieważ posiadam już przygotowany pod instalację zbiornik chciałbym go wykorzystać. Konsultant techniczny prowadzący projekt stwierdził, że nie jest w stanie zapewnić mnie, że wyłoniony w konkursie wykonawca zgodzi się na wykorzystanie mojego zbiornika (między innymi ze względów gwarancyjnych).

 

Czy jest to możliwe? Jak wygląda praktyka w tym zakresie?

 

2.

Jaką powierzchnię kolektorów (płaskich) powinienem zamówić przy założeniu, że w domu przebywają 3-4 osoby, a zbiornik ma pojemność 750l.

 

3.

Użytkownik instalacji musi godzić się na odpłatne coroczne przeglądy instalacji przez cały czas trwania projektu tzn. 10 lat. Jakiego rzędu są to kwoty? Chodzi mi o koszt samego przeglądu (dojazd, sprawdzenie, stempelek) bez uwzględnienia kosztów części zamiennych i dodatkowej robocizny.

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj SLAEY.

Mam do Ciebie jako do fachowca pytanie odnośnie sensu funkcjonowania I skuteczności układu w którym glikol bezpośrednio wychodzący z kolektora próżniowego trafiałby po przez pompę do przewodów ogrzewania podłogowego o pojemności całkowitej ok. 70 l. co byłoby wymagane do najskuteczniejszego działania systemu i co sądzisz o tym jako rozwiązaniu które mogłoby znacznie wspomagać układ co.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć,

 

Gmina ma za jakiś czas aplikować po środki unijne, a ja jestem na etapie że jeszcze przez chwilę mogę pociągnąć sobie rurki na dach, pytanie gdzie i jakie. Jako, że inwestycja będzie dotowana, nie znam jeszcze wykonawcy (przetarg w 1 połowie 2011), zatem z nim tego nie ustalę :-/ W domu docelowo 4 osoby + odwiedzajcy.

 

Zastanawiam się:

1. gdzie najlepiej było by ulokować solary na moim dachu

2. jaką konstrukcję wsporcza zastosować (czy istnieją i opłaca się stosować konstrukcje które odchyla solary idealnie na południe?)

3. jaką powierzchnię powiniennem zarezerwować

4. Jaka do takiej powierzchni powinna być zastosowana rurka (przekrój i materiał)

 

Dane: dach nachylenie 40o, budynek ustawiony względem stron świata w ten sposób, że mam do wykorzystanie połać od SE i SW dodatkowo niewiele miejsca Szczególnie od strony SW z uwagi na lukarnę ;-/

Rzućcie okiem na plany poniżej.

http://lh5.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TAiW2IJgYVI/AAAAAAAAAUQ/OwNYwb6Bczw/s576/Instalacje_OPA%C5%81EK2G_PARTER_200911113_0105.jpg

http://lh3.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TAiW2Vzx2HI/AAAAAAAAAUU/SJEQarf-DtM/s720/opa%C5%82ek_2g_scalony_SSO_1.jpg

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...