Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czyli ogolnie prozniowe sa lepsze,chodzi oo to ze bedziemi mieli kociol a zeby latem niemeczyc sie z podsypywaniem wegla to solar by nam grzal wode w tym okresie,wiadomo ze zima juz kociol bedzie podgrzewal dom i wode

 

My już trzeci sezon użytkujemy ten najtańszy zestaw Hewalexu i jesteśmy bardzo zadowoleni.

 

a mozesz podać dokładnie jaki uzytkujecie;)moze sie skusimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki AWik a czy ktoś mający rurowe próżniowe może się wypowiedzieć ?

 

Z tego co pamiętam to 9m^2 kol. próżniowo-rurowego, dziennie w kwietniu dawało około 25kWh.

wybacz ale to co napisałeś to jest typowy marketing,

rzuciłeś wartość która wzięła się z sufitu,

przy jakich urządzeniach i parametrach pracy,

prawdę mówiąc nie wierzę w to że przy typowym zestawie i typowych parametrach pracy kolektorów można w domu jednorodzinnym uzyskać taki rezultat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalistyczne firmy biorą koło 13 tyś za solar z montażem a zestaw który montują na allegro kosztuje 7 tyś więc łatwo obliczyć ile kosztuje usługa montażu

A ja za montaż biorę połowę różnicy pomiędzy zeztawem na alegro a podaną przez ciebie ceną z montażem to znaczy jeżeli zestaw kosztuje 7 tyś to z montażem 10 tyś 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt montażu to indywidualna sprawa każdej instalacji, wiadomo. W przypadkach instalacji niestwarzających problemów można liczyć 2500pln netto w górę.

 

1950 automatyka SystaSolar oraz Solar MES zlicza ilość energii oraz godziny pracy pompy.

 

Dziś o godzinie 11:10 było załadowane 4kWh - 3,5m^2 próżniowo-rurowy (2001rocznik, rury poprzedniej generacji), zbiornik 300L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1950 automatyka SystaSolar oraz Solar MES zlicza ilość energii oraz godziny pracy pompy.

 

Dziś o godzinie 11:10 było załadowane 4kWh - 3,5m^2 próżniowo-rurowy (2001rocznik, rury poprzedniej generacji), zbiornik 300L

 

wyobraź sobie że wiem o tym,

sam mam automatykę Kromschredera która robi także zlicza uzysk,

jak napisałem w warunkach przeciętnych przeciętna instalacja nie ma prawa mieć takich uzysków,

możliwe jest to przy ładowaniu zasobnika pierwszy raz gdy delta t jest niespotykanie duża i słońce może ładować zasobnik bez przerwy,

przy normalnych warunkach gdy różnica temperatur kształtuje się w granicach 10-15 C jest to niemożliwe i nie ma takich zestawów na rynku które mogły by mieć taki uzysk, doskonale wiesz że kłania się fizyka,

mam zasobnik 750 l. i przy różnicy temperatur rzędu 6-9 C cieszę się gdy mam dziennie 6 kWh

uzysk zależy nie tylko od czasu operowania słońca na kolektory, ale też od sposobu użytkowania ciepłej wody,

ale chyba tego nie muszę Ci tłumaczyć,

dlatego jeżeli piszesz o uzysku rzędu 25 kWh,napisz w jakich to było warunkach,

bo inaczej jest to nie rzetelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem cwu, poj. 1000L, dwa kolektory próżniowo-rurowe pow. netto 9m^2. układ w technice AquaSystem.

W domu mieszkają stale 4osoby (2+2), w ciągu dnia są dwie osoby dodatkowe.

Temperatur nie podam, nie pamiętam.

Będę tam prawdopodobnie w środę to napiszę co będzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, byłem tam (9m^2 CPC, 1000 bufor) w środę o 13:10. Temp.kol.=75stC (maks zarejestrowana 91stC), temp.powrotu=56,1stC, temp.wody dół=57,7stC, moc chwilowa = 4,5kW, uzysk=15kWh.

 

Później w okolicach 15:30 zahaczyłem o instalację 4^2 kol. próżniowo-rurowego CPC, zbiornik 190L - Temp.kol.=80,1stC (maks zarejestrowana 94,7stC), temp.powrotu=51,3stC, temp.wody dół=50,3stC, moc chwilowa = 4,1kW, uzysk=18kWh.

 

Pozdrawiam, może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Chciałbym w tym roku zainstalowac w domu kolektory słoneczne. Po zapytaniach w Opolu w seriwsie Sonnenckraft i Roth, po przeglądnięciu forum i przeczytaniu wielu opinii chcę zainstalowac kolektory próżniowe. Mam w domu zbiornik 140 litrów na wode c.u. z grzałką a w zimie jest woda podgrzewana z kotła centralnego ogrzewania. W Opolu zalecano mi zbiornik 300 litrowy (4 ludzi) i Pan z serwisu polecal mi dokupić do mojego zbiornika 140 litrów zbiornik 160 litrowy. Kolektory mogę zamontować na różnych budynkach czy to mieszkalnym czy gospodarczym i dlatego to nie gra dla mnie różnicy. Mam kilka pytań dotyczących szczegółów:

1. Montując je na domu mieszkalnym muszę sprowadzić 2 rurki (dopływ i odpływ), jednak mam w domu pomieszczenia powykańczane (nie do kucia) i brak wolnych przewodów kominowych. Czy ktoś może mi powiedzieć czy mając rury znacznej dłlugości i będą one kilkakrotnie załamane nie będę miał za dużo strat ciepła i ile powinny być max. długości rury od kolektora do zbiornika? Czy ma to jakiś negatywny wpływ?

2. Z budynków gospodarczych musiałbym te rury położyć w ziemi. Jak to wygląda technicznie, jeżeli to w jakiej otulinie i co ze stratami, czy warto je do ziemi zakopać, czy nie spowoduje to szybszego zniszczenia tych rur ze względu na wilgoć?

3. Chciałbym się zamknąć ceną około 10 tys. zł. W tych czasach każdy ze sprzedawców mówi co chce aby sprzedać towar i dlatego proszę mi polecić dobrą firmę z województwa opolskiego zajmująca się handlem i montażem kolektorów słonecznych. Dla mnie bardzo ważna jest fachowość i znajomość tego zagadnienia przez monterów, gdyż muszą się przyłączyć do istniejącej instalacji a i z tym wielu "fachowców" ma problemy.

4. Myślę o dogrzewaniu c.o. o kilka stopni w zimie ale co zrobić z nadmiarem ciepła w lato (nie mam basenu, nie mam zamiaru także wypuszczać wody)? Mam na myśli sprawdzone i dobre rozwiązania np. z radiatorem lub co innego

 

Proszę o konkretne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Proszę wszystkich praktyków o wszelkie rady i uwagi dotyczące montażu kolektorów słonecznych Hewalex na dachu krytym dachówką, o nachyleniu 45 st., na stelażu firmowym.

Proszę również o uwagi dotyczące samego transportu paneli z rusztowania do miejsca docelowego. Czy na powierzchni, gdzie mają znajdować się kolektory, wystarczy zdjąć dwa rzędy dachówek (będą 2 panele)?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Proszę wszystkich praktyków o wszelkie rady i uwagi dotyczące montażu kolektorów słonecznych Hewalex na dachu krytym dachówką, o nachyleniu 45 st., na stelażu firmowym.

Proszę również o uwagi dotyczące samego transportu paneli z rusztowania do miejsca docelowego. Czy na powierzchni, gdzie mają znajdować się kolektory, wystarczy zdjąć dwa rzędy dachówek (będą 2 panele)?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Chętnie bym ci pomógł(bo ostatnio bardzo mi to leży) ale nie mogę ponieważ mam kolektory próżniowe-rurowe firmy Hewalex na firmowych stelażach (2szt) ale mocowane do blacho-dachówki.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym przed pokryciem dachu podciągnąć( w miejsce gdztie kiedys planuje zamontować solary) rury oraz przewód żeby póżniej nie mieć z tym problemu ,

ale tu nasuwa mi sie killka pytań - jakiej srednicy te rury, ile żyłowy kabel i jakiej średnicy wystarczy i czy rury i kabel to wszysko czy coś jeszcze powinienem tam umiescić ?

z góry dzięki za porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.

Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).

W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:

- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN

- wygoda z slolarami nieporównywalna

- brak gorącej kotłowni w środku lata

- brak kurzu

Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...