Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.

Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).

W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:

- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN

- wygoda z slolarami nieporównywalna

- brak gorącej kotłowni w środku lata

- brak kurzu

Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.

 

 

 

W tym rozumowaniu brak kilku ważnych detali i są pewne nieścisłości. Przez 6m-cy wydajesz na podgrzanie wody 730zł, czyli 121zł/m-c. Doliczając do tego amortyzację kotła oraz prąd potrzebny do napędu pompki i podajnika da to kwotę przekraczającą 200zł. Dla 2 dorosłych osób to wysoka kwota za podgrzanie wody bojlerem elektrycznym w 1 taryfie, czyli taniej by było ogrzewać prądem. Chyba, że zużywacie naprawdę dużo wody.

Do zwrotu kosztów za solary (8000zł jeśli to rzeczywiście wszystkie koszty)należy z kolei dodać koszt zamrożenia tych pieniędzy (czy spłaty kredytu) oraz prąd do obsługi. Wychodzi, że to wyniesie około 100zł/m-c, czyli ponad 1000zł/rok.

W obu przypadkach wynika, że bardziej sensowne ekonomicznie jest ogrzewanie wody prądem biorąc pod uwagę koszty inwestycji i eksploatacji.

Obliczenia moje są szacunkowe, ale i na tej podstawie każdy może wyciągnąć własne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności).

 

Wysokiej jakości kolektory próżniowo-rurowe CPC w okresach przejściowych oraz przy bardzo mroźnych dniach dają całkiem przyzwoite uzyski energii. Pakiet bez zbiornika to koszt ok.2350Euro netto, kolektor o powierzchni czynnej3,2m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy podac taką informację...?

Np w kwietniu we Wrocławiu mamy nasłonecznienie 94,240 kW (przez cały miesiąc) z tym, że płaszczyzna pionowa na kierunku S.

Co o tym sądzicie...?

 

hmmm .... 94,240 kW cały czas? w dzień i w nocy, o świcie i wieczorem, na 1 m2 czy na cały solar a może na dach .... :wink:

A może 94,240 kWh to by coś mówiło, ale jeszcze trzeba wiedzieć czy na 1 m2 czy na cały solar a wtedy jest ważna powierzchnia solara.

 

U mnie w kwietniu (koło Gliwic) uzysk wyniósł 498,51 kWh z solara próżniowego o powierzchni 3,2 m2, czyli 155,8 kWh/m2, ale może u mnie była lepsza pogoda :-? To był najlepszy miesiąc w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję wodę ekogroszkiem. Grzejąc od początku maja do końca października spaliłem ok. 1 tony groszku. W domu dwie dorosłe osoby. Szczególnie nie oszczędzamy ale też i nie przesadzamy w drógą stronę.

Obecnie cena 1 tony ekogroszku to 730 zł (ostatnio kupiłem 4 t z Bobrek).

W związku z powyższym w okresie wiosna lato co roku wydaję na ciepłą wodę ok. 730 zł (bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności). Zatem zestaw w cenie 8000 PLN zwróci się po ok. 11 latach. Może to długo ale trzeba pamiętać o:

- jeszcze kilka lat temu ekogroszek kosztował 500 PLN

- wygoda z slolarami nieporównywalna

- brak gorącej kotłowni w środku lata

- brak kurzu

Zatem zaczynam coraz poważnie zastanawiać się nad solarami. Dodatkowo jęśli byłyby dopłaty z gminy to wtedy bez najmniejszej wątpliwości inwestycja się opłaci.

 

Bardzo ciekawe te twoje obliczenia.W jaki sposób wyliczyć sobie opłacalność solarów?Nie masz ich a wiesz o nich bardzo dużo 8)

bez jesieni i zimy ale wtedy to solary nie mają żadnej sprawności

Nie prawda.Jak wyliczysz np.w zimie przy 15 st mrozu pięknym bezchmurnym-słonecznym niebie ile pozyskasz energii?Jak do tych twoich 11 lat ma się właśnie pojawianie słonka w takim okresie?2h,3h a może i 5h będzie operowało słońce.Solary w domu muszą grzać CO- podłogówkę nawet gdyby w grę wchodziły mało słoneczne okresy zimowe.Taka mała ilość pozyskanego ciepła musi także długo pozostać wew budynku(dom pasywny i nie tylko).To naprawdę ma sens ale żeby nimi grzać trzeba je mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja teraz z innej beczki :D

 

Mam ofertę na 2 zestawy solarów płaskich:

1. Pakiet Solarny De Dietrich Dietrisol Ultra Light 400-6, zbornik 400l - cena 9900

2. Kairos KAIROS III + BS 2, zbiornik 280l - cena 10 499

 

dom około 240m2, 4 osoby dorosłe i 2 dzieci

prośba do specjalistów o poradę, które wybrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja teraz z innej beczki :D

 

Mam ofertę na 2 zestawy solarów płaskich:

1. Pakiet Solarny De Dietrich Dietrisol Ultra Light 400-6, zbornik 400l - cena 9900

2. Kairos KAIROS III + BS 2, zbiornik 280l - cena 10 499

 

dom około 240m2, 4 osoby dorosłe i 2 dzieci

prośba do specjalistów o poradę, które wybrać :)

 

I myślisz ,że na przykładzie tych dwóch zestawów FM rozwiąże twój problem?Co na to źródło?Przecież musiałeś dzwonić do każdego z nich zasięgnąć języka :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz ,że na przykładzie tych dwóch zestawów FM rozwiąże twój problem?Co na to źródło?Przecież musiałeś dzwonić do każdego z nich zasięgnąć języka

 

te propozycje są od 2 róznych specjalistów i każdy chwali ten co poleca :wink:

 

A w grę wchodzą już tylko te dwa po dłuuuuuugotwałej selekcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z wody korzystają u nas 2 osoby w planach trzecia, ale planujemy równiez wynajem dwóch domków letniskowych na max 6 osób każdy. Domki oddalone od domu o około 30 metrów. Zastanawiam sie czy jest techniczna mozliwość założenia solarów na dachu domu i podłączenia ich zarówno do domu jak i do domków? jakiej wielkości musiałyby byc to solary? czy ktos spotkal sie z podobnym rozwiazaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

 

Obecnie z wody korzystają u nas 2 osoby w planach trzecia, ale planujemy równiez wynajem dwóch domków letniskowych na max 6 osób każdy. Domki oddalone od domu o około 30 metrów. Zastanawiam sie czy jest techniczna mozliwość założenia solarów na dachu domu i podłączenia ich zarówno do domu jak i do domków? jakiej wielkości musiałyby byc to solary? czy ktos spotkal sie z podobnym rozwiazaniem?

 

Najlepiej byłoby znać zużycie dobowe ciepłej wody w całej instalacji, można wtedy bez problemu dobrać instalację.

Zakładając, że zużycie c.w.u. będzie ok. 35l/os można przyjąć, że ~12m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC będzie dobrze spełniać swoje zadanie. W okresach przejściowych i w zimie energię będzie można wykorzystać na potrzeby wspomagania c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.

Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

koniu12 napisał:

Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ?

Jak się uprzesz to jest możliwe, ale radził bym podłączyć płaskie równolegle do próżniówek ustawiając przepływ tak aby zróżnicować go w stosunku do wydajności. Uzyskiwane temperatury z płaskich i próżniówek na wylocie powinny być podobne.

pozdrawiam Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.

Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

 

Pozdrawiam

Adam

 

Rzeczywiście rur za mało.Problem jak u mnie ale ja walczę inaczej.Chcę z moich rur wyciągnąć maxa.

W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.

A urlich jest rurowy nie próżniowy?Ty chcesz przecież połączyć z płaskim Solver G4.Nie kumam cie.Co ty łączysz bo mnie to ciekawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

 

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)

jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.

Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.

Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.

Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

 

Pozdrawiam

Adam

 

Kolektor Ulrich 30 ma powierzchnię netto około 2,85m^2, może to zaspokoić potrzeby c.w.u. dla 2 osobowej rodziny.

Jakiej powierzchni masz basen?

 

bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

 

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)

jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.

Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.

Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

 

Przy 6 osobowej rodzinie zalecana powierzchnia czynne kolektorów próżniowo-rurowych CPC to ~7m^2, przy płaskich 8,75m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od paru dni mam zainstlowany zestaw Ulricha 30rur + zasobnik 300L oraz wymiennik na basen latem. Po choc krotkich testach jestem przekonany, ze zestaw bedzie za slaby. Mam pytanie, czy istnieje mozliwosc podlaczenia w szeregu dodatkowego kolektora(ow) ? Mysle o dwoch kolektorach plaskich Solver G4+ (idealnie pasowalyby na dach). Jest takie rozwiazanie wogole mozliwe ? W sterowniku ulricha jest opcja wlaczona dla kolektora prozniowego, ale nie wiem do czego ona sluzy.

Drugi kolektor prozniowy nie do konca mnie przekonuje, chyba mialem od razu brac 3x plaskie...

 

Pozdrawiam

Adam

 

Kolektor Ulrich 30 ma powierzchnię netto około 2,85m^2, może to zaspokoić potrzeby c.w.u. dla 2 osobowej rodziny.

Jakiej powierzchni masz basen?

 

bizon_3 dlaczego chcesz kolektory płaskie?

 

RAPczyn wiesz jak to jest 50% za płaskimi 50% za rurowymi :)

jeśli chodzi o płaskie proponowano mi już Aristona, Vailanta, De Dietricha i ostatnio Wolfa.

Cena zestawów do montażu z 3 płytami (dla 4 osób dorosłych i 2 dzieci)i zbiornikiem około 300 litrów to 10 tysi.

Dlatego też próbuje się o nich coś dowiedzieć, bo np o takim Wolfie nie znalazłem prawie nic oprócz informacji z ich strony

 

Przy 6 osobowej rodzinie zalecana powierzchnia czynne kolektorów próżniowo-rurowych CPC to ~7m^2, przy płaskich 8,75m^2.

 

Czy możesz mi to spokojnie wytłumaczyć bo też mam problem ale wiem ,że nie długo mus go zwalczyć.koniu12 ma zestaw 30 rurowo-próżniowy firmy Ulrich.Basen mnie w tym momencie nie interesuje.Chce do nich podłączyć dwa kolektory płaskie Solver G4.Potem pisze ,że w sterach Ulricha ma włączoną opcję dla kolektora próżniowego.Stąd moja ciekawość.Urlich to tylko kolektory rurowe i ma możliwe wpięcie w układ kolektorów rurowo-próżniowych??? :roll: Po co tak kombinuje i szuka takiego połączenia?Przecież (jak to słusznie zauważasz) ma za mało rur na ten zasob cwu i podgrzewanie w lecie basenu.Niech dołoży tej samej firmy i takiego samego rodzaju i po ptokach.Tylko spokojnie mnie naprowadź co mi umknęło z tego jego pomysła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niktspecjalny również moim zdaniem dobrym rozwiązaniem było by dołożyć kolektory Ulricha do istniejącej instalacji niż kombinacje z płaskimi.

 

Kolektory rurowe i próżniowo-rurowe to w uproszczeniu potoczne nazewnictwo tego samego rodzaju kolektorów :wink:

Co oznacza opcja w automatyce Ulricha szczerze mówiąc nie wiem. Co jest jeszcze do wybory??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

basen ma powierzchnie tylko 10m˛. Jezeli chodzi o powod kombinacji prozniowych z plaskimi jest prosta - cena. W cenie 2400,- PLN moge zakupic dwa plaskie a za 3000,- PLN koletkor prozniowy, ktory w dodatku ma znow tylko 2,85 m˛ a nie 4m˛ jak 2x plaskie. Nie wiem tez czy dobrze zrobie, ladujac sie dalej w kolektory prozniowe, skora maja tak slaba wydajnosc...

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

basen ma powierzchnie tylko 10m˛. Jezeli chodzi o powod kombinacji prozniowych z plaskimi jest prosta - cena. W cenie 2400,- PLN moge zakupic dwa plaskie a za 3000,- PLN koletkor prozniowy, ktory w dodatku ma znow tylko 2,85 m˛ a nie 4m˛ jak 2x plaskie. Nie wiem tez czy dobrze zrobie, ladujac sie dalej w kolektory prozniowe, skora maja tak slaba wydajnosc...

 

Pozdrawiam

Adam

 

Kto tak powiedział ,że maja słabą wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...