Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

p.s. rura posiada wymiary 58mm / 1800mm => 30x 58mm * 1800mm = 3,132m˛

 

Nie do końca.

http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1

Wystarczy porównać powierzchnię tych kolektorów pod inną marką. Weź pod uwagę, że 18 * 58mm * 1800 = 1,879m^2 a powierzchnia apertury to jednak 1,708m^2.

Ulrich 30 będzie miał jednak powierzchnię ~2,85m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak, tylko dochodzi jeden aspekt, ze powierzchnia apretury moze byc wykorzystana w 100% tylko jezeli slonce pada prostopadle na kolektor (slonce w zenicie), reszte czasu ca do 11-ej i po 13-ej kolektor proznoiwy wykorzystuje powierzchnie brutto proporcjonalnie do kolektora plaskiego (kat padania slonca pokrywa cala powierzchnie - szczeliny nachodza na siebie). Argumenty powierzchniowe nie sa wiec porownylane. Uzysk energetyczny podany na stronie jednak juz tak, dlatego tez sklaniam sie ku kolektorom plaskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko dochodzi jeden aspekt, ze powierzchnia apretury moze byc wykorzystana w 100% tylko jezeli slonce pada prostopadle na kolektor (slonce w zenicie), reszte czasu ca do 11-ej i po 13-ej kolektor proznoiwy wykorzystuje powierzchnie brutto proporcjonalnie do kolektora plaskiego (kat padania slonca pokrywa cala powierzchnie - szczeliny nachodza na siebie). Argumenty powierzchniowe nie sa wiec porownylane. Uzysk energetyczny podany na stronie jednak juz tak, dlatego tez sklaniam sie ku kolektorom plaskim.

 

Coż to jest ta apretura? :o

Jakie szczeliny nachodzą na siebie? :o

Skłoń się do wymiany i kupna płaskich.

 

p.s.

Solary próżniowo -rurowe dominują nad płaskimi choćby właśnie dla uzysku energetycznego,który może być nawet większy o kilkadziesiąt % w porównaniu z kolektorami płaskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.

Solary próżniowo -rurowe dominują nad płaskimi choćby właśnie dla uzysku energetycznego,który może być nawet większy o kilkadziesiąt % w porównaniu z kolektorami płaskimi.

to tylko marketing,

niewarty różnicy w cenie

 

Żeby było jasne....przemawiasz ,za płaskimi czy rurowymi????aby marketingowi dać spokój. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

 

nieporozumienie bo co?

Niedziela ...byłeś w kościole ....amen 8)

Twoja powyższa wypowiedź jest co najmniej dziwna. Nic nie wnosi do tematu, nie ma w niej racjonalnych argumentów. Chcesz podjąć merytoryczną dyskusję albo jaja sobie robisz? Bo jeśli opcja nr 1-chętnie podyskutuję, jeśli opcja nr 2 to podziękuję.

 

W przyp. opcji nr 1: czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad czasem zwrotu kosztów takiej inwestycji w polskich warunkach?

 

 

Btw. "byłaś" nie "byłeś" jestem kobietą. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie, duzo bardziej opłaca się zainwestować w pompe ciepła-przynajmniej w domu jednorodzinnym.

 

nieporozumienie bo co?

Niedziela ...byłeś w kościole ....amen 8)

Twoja powyższa wypowiedź jest co najmniej dziwna. Nic nie wnosi do tematu, nie ma w niej racjonalnych argumentów. Chcesz podjąć merytoryczną dyskusję albo jaja sobie robisz? Bo jeśli opcja nr 1-chętnie podyskutuję, jeśli opcja nr 2 to podziękuję.

 

W przyp. opcji nr 1: czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad czasem zwrotu kosztów takiej inwestycji w polskich warunkach?

 

 

Btw. "byłaś" nie "byłeś" jestem kobietą. Pozdrawiam

 

Nie zauważyłem ,że cytuję kobietę. 8) :lol: ,Nie chodzi mi o wyliczanie kiedy mi się zwrócą ale o ich funkcjonalność.Nie chcę podejmować z tobą dyskusji bo nie przedstawiasz żadnych argumentów.Skoro uważasz ,że napisanie :

Dziwi mnie popularność systemów solarnych. Moim zdaniem to jakies nieporozumienie

jest wystarczające by podjąć z tobą dyskusję merytoryczną to z całym szacunkiem bardzo się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie ten ironiczny ton wypowiedzi. Myślałam, że "zaczepny" post zmotywuje kogokolwiek do napisania kilku slów na ten temat, jak widać, myliłam się, komus tu chyba brakuje luzu. Amen.

 

Sama widzisz a i ilość postów przy twoim nicku daje dużo do myślenia,że trudno podejmować dyskusję z osobą ,która ni z gruszki ni z pietruszki prowokuje do wszczęcia kłótliwej w słowach ironicznej dyskusji.W przeciwieństwie do ciebie by odnieść się po raz ostatni do twojego spostrzeżenia jestem praktykiem i mam w posiadaniu układ solarny.Mogłem starać się o dotację ale trochę przespałem i sprawa umilkła.Nadal jestem zwolennikiem zakładania solarów mając na uwadze fakt iż mogą się długo zwracać.Wiele osób na tym forum jest w podobnej sytuacji i wiele z nich tak na prawdę nie zastanawia się nad tym kiedy się zwrócą tylko cieszą się z ich działania i wspomnianej funkcjonalności.W swojej wypowiedzi prowokując niejako do wyboru opcji czy solary czy PC wybacz ale i do tej drugiej brakuje ci praktyki.Nie mam nie wypowiadam się.Są luźne rozmowy w których można dyskutować i zabierać stronniczo głos ale niestety trzeba to umieć jeszcze udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

 

Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski

od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"

oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

 

Jak ja kocham swojego małżo:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...