Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam taki zestaw.

Panele dwa ok 4,5m2. Zasobnik 300l. Stacja Viessmann.

I taki problem: ciśnienie w układzie (glikol) ma około 1bara ale tylko podczas pracy - w słoneczny dzień.

Potem spada do 0,3-0,5 bara. Gdy zaczyna ponownie pracę to wskazówka manometru rytmicznie drga dół - góra, i ciśnienie rośnie, po czym sytuacja się powtarza.

Wymieniony został zbiornik wyrównawczy - podejrzewaliśmy, że coś z nim nie tak (zaworek) ale nie dało to oczekiwanego efektu..

W czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy ?

A może to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć,

 

Gmina ma za jakiś czas aplikować po środki unijne, a ja jestem na etapie że jeszcze przez chwilę mogę pociągnąć sobie rurki na dach, pytanie gdzie i jakie. Jako, że inwestycja będzie dotowana, nie znam jeszcze wykonawcy (przetarg w 1 połowie 2011), zatem z nim tego nie ustalę :-/ W domu docelowo 4 osoby + odwiedzajcy.

 

Zastanawiam się:

1. gdzie najlepiej było by ulokować solary na moim dachu

2. jaką konstrukcję wsporcza zastosować (czy istnieją i opłaca się stosować konstrukcje które odchyla solary idealnie na południe?)

3. jaką powierzchnię powiniennem zarezerwować

4. Jaka do takiej powierzchni powinna być zastosowana rurka (przekrój i materiał)

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

Wydaje mi się, że na połaci SE między lukarnami np. jeden nad drugim.

Każdy producent ma swoje systemy zamocować kolektorów.

Dla 4 osobowej rodziny potrzeba 6m^2 kolektora płaskiego lub 4-5m^2 próżniowo rurowego (powierzchnia czynna)

Każdy producent ma swoje wytyczne ale moim zdaniem miękka Cu15 w izolacji kauczukowej grubości 19mm będzie dobra.

Mam taki zestaw.

Panele dwa ok 4,5m2. Zasobnik 300l. Stacja Viessmann.

I taki problem: ciśnienie w układzie (glikol) ma około 1bara ale tylko podczas pracy - w słoneczny dzień.

Potem spada do 0,3-0,5 bara. Gdy zaczyna ponownie pracę to wskazówka manometru rytmicznie drga dół - góra, i ciśnienie rośnie, po czym sytuacja się powtarza.

Wymieniony został zbiornik wyrównawczy - podejrzewaliśmy, że coś z nim nie tak (zaworek) ale nie dało to oczekiwanego efektu..

W czym tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy ?

A może to normalne?

 

Jaka jest różnica wysokości między górnym przyłączem kolektora a naczyniem wzbiorczym przeponowym? Jaka jest pojemność naczynia? Jakie jest ciśnienie wstępne w naczyniu? Jaka jest pojemność układu solar?

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaka jest różnica wysokości między górnym przyłączem kolektora a naczyniem wzbiorczym przeponowym? Jaka jest pojemność naczynia? Jakie jest ciśnienie wstępne w naczyniu? Jaka jest pojemność układu solar?

 

Tak więc:

różnica wynosi ok 5 -5,5 m;

pojemność to 24 litry;

chyba nie do końca wiem o co chodzi - dzisiaj rano było 0,6 bar;

coś koło 4-5 litrów

Tego ostatniego nie jestem pewien, ale ustalam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

A ja mam do ekspertów w tej dziedzinie takie pytanie , jestem w tej dziedzinie laikiem, ale cóz kolektory sobie juz leża na dachu, z wyprowadzona instalacją, ale nie sa podlaczone do ukłądu, gdyz cała kotłownie jeszcze nei jest wykonana. Czy cos sie dzieje takim kolektorom jak sobei tak leżą nie uzywane ?? Bo kiedys wyczytałem jak sa nie uzywane, ale podlączone do instalacji to lepeij przykryc czyms, jak to jest w rzeczywistości ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na zestawy z tej firmy http://www.solar-program.pl/readyset/set.php zestaw dla 5 osób kosztuje około 8500zł w przyszłym tygodniu pojawi się u mnie doradca i ma zrobić szczególową wycenę.

Zestaw zawiera:

Kolektor słoneczny 1800/58/30 (próżniowy)

Zbiornik 300l dwie wężownice

Grupa solarna Tacanova na pompie Wilo

Sterownik solarny Compit 911 ( dwa czujniki )

Płyn solarny Tyfcor 20l

Naczynie przeponowe 18l

Przyłącze naczynia solarnego

Otulina solarna

Odpowietrznik solarny z trójnikiem i zaworem

Szybkozłączki

spotkaliście się z tą firmą lub tym programem piszą że koszt całkowity to 12 tys. zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc:

różnica wynosi ok 5 -5,5 m;

pojemność to 24 litry;

chyba nie do końca wiem o co chodzi - dzisiaj rano było 0,6 bar;

coś koło 4-5 litrów

Tego ostatniego nie jestem pewien, ale ustalam...

 

Wychodząc z pewnych założeń wychodzi mi iż naczynie powinno mieć 25l (zakładam, że to co masz będzie dobrej pojemności). Ciśnienie wstępne w naczyniu wzbiorczym przeponowym powinno wynosić 1,3bar (ciśnie nie po stronie gazowej w naczyniu mierzone gdy instalacja solar nie jest pod ciśnieniem lub naczynie nie jest podłączone) - można zmierzyć manometrem samochodowym. Ciśnienie robocze instalacji powinno wynosić 1,6bar ( mierzone na manometrze zabudowanym np. w stacji solar, przy "zimnym" układzie solar). Zasłoń kolektory np. folią budowlaną i zrób próbę ciśnienia, dobij ciśnienie do 5bar i sprawdź po 1h czy ciśnienie spadło, jeśli tak to szukać gdzie wycieka.

 

witam

A ja mam do ekspertów w tej dziedzinie takie pytanie , jestem w tej dziedzinie laikiem, ale cóz kolektory sobie juz leża na dachu, z wyprowadzona instalacją, ale nie sa podlaczone do ukłądu, gdyz cała kotłownie jeszcze nei jest wykonana. Czy cos sie dzieje takim kolektorom jak sobei tak leżą nie uzywane ?? Bo kiedys wyczytałem jak sa nie uzywane, ale podlączone do instalacji to lepeij przykryc czyms, jak to jest w rzeczywistości ??

 

Kolektory powinny być przykryte aż do momentu kiedy są gotowe do pracy, tzn.: przepłukane, odpowietrzone, napełnione oraz automatyka podłączona do prądu.

 

co powiecie na zestawy z tej firmy http://www.solar-program.pl/readyset/set.php zestaw dla 5 osób kosztuje około 8500zł w przyszłym tygodniu pojawi się u mnie doradca i ma zrobić szczególową wycenę.

Zestaw zawiera:

Kolektor słoneczny 1800/58/30 (próżniowy)

Zbiornik 300l dwie wężownice

Grupa solarna Tacanova na pompie Wilo

Sterownik solarny Compit 911 ( dwa czujniki )

Płyn solarny Tyfcor 20l

Naczynie przeponowe 18l

Przyłącze naczynia solarnego

Otulina solarna

Odpowietrznik solarny z trójnikiem i zaworem

Szybkozłączki

spotkaliście się z tą firmą lub tym programem piszą że koszt całkowity to 12 tys. zł

 

Sorry ale jeden kolektor o takiej powierzchni czynnej dla 5 osób jest nieporozumieniem. Przy 5 osobach powierzchnia czynna powinna mieć ~6m^2 (+/-25%).

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie najkorzystniejszego rozmieszczenia solarów na moim dachu. Nie mam połaci od strony południowej. Rzut mojego dachu wygląda jak na zdjęciu poniżej. Czerwoną strzałką jest zaznaczony kierunek na południe-północ. Kąt pomiędzy czerwoną a żółtą kreską to około 12-15 stopni. Połać dachu nachylona pod kątem 42 stopnie. Planuje kolektory płaskie.

 

Lepiej je rozmieścić na połaci bardziej wschodniej czy tej zachodniej? A może część tu, część tu? Jak duży zasobnik zaplanować? W domu będzie mieszkać rodzina 4 osobowa.

 

255..jpg

Edytowane przez Darek G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić pola kolektorów wsch.-zach. wtedy będziesz potrzebował dwa razy więcej powierzchni czynnej kolektora. inną możliwością jest montaż na elewacji/ścianie. Z odchyleniami od południa, zdecydowanie lepiej radzą sobie kolektory próżniowo rurowe CPC [http://www.xl-solar.de/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal.pdf (de) str.10].

Przykład:

kolektor skierowany na południe - CPC = pow. 4,4m^2; kolektor płaski = 6,4m^2

kolektor skierowany na południowy wschód -75st - CPC = pow. 5,6m^2; kolektor płaski = 9,9m^2

kolektor skierowany na wschód - CPC = pow. 6,1m^2; kolektor płaski = 12,1m^2

 

Dla 4 osobowej rodziny można przyjąć 5m^2 powierzchni czynnej kolektora CPC (+/-25%), dobrego kolektora płaskiego 6m^2 (+/-25%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla 4 osobowej rodziny można przyjąć 5m^2 powierzchni czynnej kolektora CPC (+/-25%), dobrego kolektora płaskiego 6m^2 (+/-25%).

 

To przy założeniu skierowania kolektorów na południe, czy przy warunkach takich jak u mnie, czyli część wschód, część zachód?

Jeśli podział to tyle samo kolektorów na wschód co na zachód?

Ten mój zachód to już w zasadzie północny zachód (15 stopni na północ od zachodu).

Jak duży zasobnik zastosować? 200L czy większy?

 

Montaż na elewacji południowej jest niemożliwy - niema miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy założeniu skierowania kolektorów na południe, czy przy warunkach takich jak u mnie, czyli część wschód, część zachód?

Jeśli podział to tyle samo kolektorów na wschód co na zachód?

Ten mój zachód to już w zasadzie północny zachód (15 stopni na północ od zachodu).

Jak duży zasobnik zastosować? 200L czy większy?

 

Montaż na elewacji południowej jest niemożliwy - niema miejsca.

 

Te "5m^2" to na południe. W twoim przypadku, -75st od południa wychodzi od 4,7 przez 6,3 do 7,9m^2 w takim zakresie jeśli chodzi o kolektory próżniowo rurowe CPC.

W przypadku kolektorów płaskich wychodzi w twoim przypadku (-75st od południa) od 6,9 przez 9,2 do 11,5m^2

 

Porównałem sobie szybko ceny zestawów kolektorów płaskich Junkers oraz próżniowo rurowych CPC Paradigma ceny wyszły praktycznie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Dwa szybkie pytania

zakupiłem kociołek junkersa zsb 14-3c i trafił się zestaw solarny w promocji - Galmet Premium czy jakoś tak

dwa kolektory płaskie i zbiornik 250L i cąła reszta

teraz zamontować to to

z piecem nie ma problemu ale solarki...

hmm kwestię dachową myślę ogarnąć samodzielnie

pytania dwa:

1- jak oceniacie mój zakup - trochę impulsywny ale cena była kusząca

2- jakiś how to montażu na dachu kolektorów? dobre rady :)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

slaey doradź.

 

Budujemy dom, jesteśmy na etapie wyborów jezeli chodzi o dach. chciałabym wybrać tez kolektory, zeby je zamontowac odrazu,a nie później na dachówkę. Okna będę prawdopodobnie roto i z tego tez doradzono mi solary.

 

Potrzebuję zestaw dla 3-4 osobowej rodziny. koncepcja jest taka: zimą woda z centralnego, jak na centralne za ciepło z kominka z płaszczem wodnym, a jak w ogole na grzanie za cieplo to z solarów. piec na ekogroszek.

 

 

przy okazji jestem ze śląska, budujemy w bujakowie. kojarzysz czy tam tez dopłacają do solarów?

 

pozdrawiam,

monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pytanie skierowane do mnie... chociaż o ile mi wiadomo to od 26 lat jestem płci żeńskiej, ale może o czymś nie wiem :p

 

Na solary wydam ok. 10 -15 tys pewnie. liczyłam. Wiem, że zwróci się za milion lat i finansowo może średnio. Ale przy koszcie budowy domu te solary to nie jest aż taki duży wydatek. A decyzję taką podjeliśmy z lenistwa mówiąc szczerze. po co mamy palić w piecu jak moge mieć ciepłą wodę od słońca...

 

ale narazie się orientujemy, być może finalnie dojdziemy do wniosku, że jednak nie jesteśmy tak leniwi jak nam się wydawało ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skucha ...

ee soryy :) przepraszam

dopiero wstałem :)

 

chodzi mi nie tylko ile wydasz na solary ale na wszystko: piec ekogroszek, kominek z płaszczem wodnym, solary, spięcie tego wszystkiego, serwisowanie i ew. naprawy jak coś pierd...

Wtedy zobaczysz że zwróci sie nie za milion ale za 10 milionów lat :(

piszesz że leniwi jesteście - kominek z płaszczem wodnym dla leniwych nie jest:

- donieść drewna trzeba

- zamieść podłogę co sie pobrudziła jak to drewno niosłaś

- przygotować rozpalić i cieszyć się (to to fajne)

- teraz wyczyścić popiół, wynieść pozamiatać/odkurzyć, umyć szybkę

 

Dla leniwych jest gaz :)!!

 

Jak już ekogroszek to czemu ciepła woda nie z niego?

przecież to to może palić bardzo delikatnie jak dobry piec, do tego zasobnik z wodą i heja - cały rok wody pod dostatkiem

w zimę dodatkowo grzeje dom

a kominek - zrób powietrzny - taniej o wiele

90% ludzi z jakimi rozmawiać dziś kominek traktuje jako rozrywkę, winko, nastrój lub bajer przy znajomych lub dogrzanie salonu jak jest zimno na dworze i film ogladają...

a regularne palenie - nie mają czasu, lepiej dzieciakami się zająć itp.

 

przemyśl, pomyśl, a przede wszystkim policz

wersja ekogroszek i kominek powietrzny versus full wypas z solarami

wiesz że te 15 tyś na solary to masz opału na 10 lat prawie....

 

pozdrawiam i życzę trafnych wyborów

 

mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...