Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

A ja zapytam wyprzedzajac pory roku . Zakładajac lato i super słoneczko, ja wyjeżdzam sobie na urlop . Jak zabezpieczyć układ solarny przed przegrzaniem sie , bo wiadome odbioru ciepłej wody nei bedzie w tym czasie .

 

W AquaSystemie w ogóle się nie przejmujemy tylko cieszymy wakacjami. Przy systemach z glikolem i wakacjach dłuższych niż miesiąc należy np. przykryć kolektory aby uniknąć przyspieszonego zużycia płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

 

 

A nawet jak będziesz w domu w czasie mrozu to i tak nic nie poradzisz, u mnie lód rozwalił tą piękną instalację

pozdrawiam.

Witold

 

Nie no nie jestem biegły w tym temacie, ale przecież jest do zastosowania w/g instrukcji procedura na wypadek braku zasilaniai mrozów na zewnątrz.

Przestawienie jakichś dwóch zaworów z tego co pamiętam ( 1-pozycja 0 45 stopni w prawo, 2- pozycja manual) to tak na szybko bo nie pamiętam dobrze, a nie jestem w domu, a poza tym gwarancja też chyba istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2004 roku działają instalacje w Niemczech, w technologii AquaSystem i nie zamarza i nie rozsadza, więc nie siejmy paniki. W Polsce od 2006 roku również pracują takie instalacje i również jest wszystko w porządku :)

W 2006 producent dostał nagrodę BUNDESPREIS 2006 a Instytut Termodynamiki i Techniki Cieplnej (ITW) Uniwersytet Stuttgart potwierdził bezproblemowy montaż i niezawodną prace AquaPakietów PARADIGMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz to najlepiej sprawdzi się opryskiwacz ogrodowy, po lekkiej modyfikacji (zrobić przejściówkę). Przy grupie solarnej jest zawór, wpinamy się tam, dokręcamy naszą przejściówkę, ustawiamy zawór w położenie do napełniania i jedziemy z glikolem. Można też kupić pompkę do napełniania (wygląda jak mały opryskiwacz "Kwazar") koszt około 100zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki yaiba83

ale obawiam się że w ten sposób stary płyn zmiesza mi się z nowym a wolałbym tego uniknąć. Najpierw chciałbym usunąć stary a dopiero potem załadować nowy.

 

RAPczyn, mam kolektory próżniowe WATTa od pięciu lat i od tego czasu nie wymieniałem płynu. W między czasie zrobił się on z różowego brązowy, część jego odparowało przez zawory przy wyłączeniach prądu, a to co jest nie daje właściwego ciśnienia roboczego ponadto straciło swoje właściwości jako czynnik wymiany ciepła. Próbowałem znaleźć jakąś firmę która by mi dokonała wymiany płynu (instalatorzy kolektorów maja specjalne stacje do napełniania, przepłukiwania i odpowietrzania instalacji) ale wszyscy wolą sprzedawać i uruchamiać nowe instalacje niż mieć do czynienia ze starymi albo odmawiali od razu albo wymyślali takie ceny że wściekłość brał. Więc postanowiłem to zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki yaiba83

ale obawiam się że w ten sposób stary płyn zmiesza mi się z nowym a wolałbym tego uniknąć. Najpierw chciałbym usunąć stary a dopiero potem załadować nowy.

Proponuję zrobić nie co inaczej. Oczywiście opryskiwacz do napełniania , ale wlej nie glikol tylko wodę. Niech tak pochodzi do końca sezonu letniego, potem zlej i przed zimą napełnij glikolem. Przy okazji wypłuczesz instalację a pozostałości wypłuczą się.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor1 proponujesz dokładnie to co sam w pierwszym momencie planowałem zrobić. Potem jednak trochę poczytałem, porozmawiałem z producentami instalacji solarnych. Wszyscy serdeczne to odradzają, producenci wręcz pod groźbą utraty gwarancji zakazują. Podobno potem wody w żaden sposób nie da się do końca wypłukać a co zatem istnieje niebezpieczeństwo przemarznięcia i rozszczelnienia instalacji. Obawiam się że jedyna możliwość to sprężone powietrze ale potem czekałby mnie kolejny koszmarek -odpowietrzenie, a to bez specjalistycznej stacji do napełniania jest podobno dość trudne. Edytowane przez pajek12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...