Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

SLAEY napisał

 

mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

 

nie kop mnie tak gwałtownie, :evil:

miej wzgląd na siwe włosy,

 

różnica temperatur która jest istotna w instalacji z kolektorami słonecznymi, to:

 

temperatura medium które jest w kolektorze i temperatura wody w zasobniku,

 

strat przesyłu w tym nie uwzględniam,

 

ta różnica ma wpływ na sprawność chwilową kolektora,

im ta różnica temperatur będzie większa, tym sprawność kolektora będzie wyższa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

SLAEY napisał

 

mówiąc "temp. w kolektorze" mam na myśli temperaturę płynu w kolektorze, a mówiąc warunki zew. miałem na myśli temperaturę powietyrza zewnętrznego (otaczającego kolektor na zewnątrz).

 

nie kop mnie tak gwałtownie, :evil:

miej wzgląd na siwe włosy,

 

różnica temperatur która jest istotna w instalacji z kolektorami słonecznymi, to:

 

temperatura medium które jest w kolektorze i temperatura wody w zasobniku,

 

strat przesyłu w tym nie uwzględniam,

 

ta różnica ma wpływ na sprawność chwilową kolektora,

im ta różnica temperatur będzie większa, tym sprawność kolektora będzie wyższa,

Zgadza się, tylko że to nie jest sprawność kolektora a całego systemu. W badaniach kolektorów np. w ISFH lub SPF wg normy, bada się sam kolektor i wykreśla charakterystykę dla samego kolektora, bo nie ma takiej samej instalacji, i to co napisałem wcześniej odnosi się właśnie do takich badań.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ruszam od marca z instalacjami i mam zamiar zrobić wszystkie podłaczenia pod kolektory, lecz ich nie będę montował dopuki się nie doczekam na dotacje z unii,na jakie koszty powinienem być nastawiony w związku z instalacją? (cztery osoby w domu)

 

Witaj, zależy od jakości, ale komplet powinien zamknąć się w granicach 9000 - 12000 brutto z montażem. Ja namawiam do pytania i "męczenia" urzędników z Gmin o Program Ograniczenia Niskiej Emisji - a więc kiedy planują wdrożyć taki program w życie.... Oczywiście mogę w tym zakresie pomóc merytorycznie....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ruszam od marca z instalacjami i mam zamiar zrobić wszystkie podłaczenia pod kolektory, lecz ich nie będę montował dopuki się nie doczekam na dotacje z unii,na jakie koszty powinienem być nastawiony w związku z instalacją? (cztery osoby w domu)

 

Witaj, zależy od jakości, ale komplet powinien zamknąć się w granicach 9000 - 12000 brutto z montażem. Ja namawiam do pytania i "męczenia" urzędników z Gmin o Program Ograniczenia Niskiej Emisji - a więc kiedy planują wdrożyć taki program w życie.... Oczywiście mogę w tym zakresie pomóc merytorycznie....

 

Pozdrawiam

 

aaaaaaaaaa przepraszam, podałem pełne koszty.... jeśli chodzi o miedź i izolację to zależy ... miedź róznie stoi, ale powinieneś się zamknąć w 500-700 zł z izolacją (no ale zależy ile mb miedzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale 9000-12000 to koszt całości, mnie chodzi o instalacje bez kolektorów czyli chyba trzech na które mam zamiar sobie poczekać na PONE z Gminy

 

no to ja zrobiłbym tak: dodatkowy komin na kanały CU fi 18 (miedziane) i tyle.

PONE dofinansowuje całą instalację, wraz z zasobnikiem i instalacją.. tak więc zapewnij tylko drogę dla instalacji i czekaj, po co coś robić na przód ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.

jak ci to wyszło możesz to zacytować ?? bo licząc najprościej 14 gr/kWh * 0,25m3 * 40 stopni Celsjusza *4200/3600 = 1,63 zł/zbiornik 250 CWU

teraz 8 tyś starczy na 4897,96 zbiorników, idąc dalej przy najlepszych kolektorach które dają 45% zapotrzebowania rocznego na CWU wychodzi mi 29,82 lat zwrotu z inwestycji, skoryguj to z łaski swojej i wykaż gdzie te twoje 12 lat ??

 

a o wzroście cen nośników energii nawet nie ma co gadać, bo te 8 tyś na solary to można teraz spokojnie włożyć na lokatę i mieć z tego procent równoważny wzrostom cen nośników energii, albo można też od razu kupić węgiel na te 30 lat, i stopniowo odbierać ze składu, albo można też rozważyć zakup solara kredytem i wtedy rata odsetek zje od razu całość twoich zysków w przyszłości wynikająca z wzrostu cen

 

powiedzmy sobie od razu, solar TAK ale jak ktoś go nam da w prezencie

 

mpoplaw, to nie jedyna sytuacja kiedy się opłaca, druga jeszcze aby sąsiada wk..... ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrrrr, po co i po co? Jak ktoś nie chce to nie montuje. Ludzie montują z różnych powodów:

1. ekonomicznych (z dotacją)

2. prestiżowych (bo sąsiad ma, to ja będę miał lepsze, więcej...)

3. użytkowych, chodzi mi tutaj o wygodę

4. dla pieniędzy (dla instytucjonalnych klientów są duże dotacje, i przy okazji solarów można coś jeszcze zrobić za tą kaskę, a solary to warunek....)

5. na działki

6.do ogrzewania wody basenowej

 

W Niemczech i Austrii jest bardzo dużo kolektorów słonecznych, ale nie było by ich tyle, gdybe nie dofinansowania. U nas powinno się coś ruszyć też w tej kwestii...................

 

Pozdrawiam

PODNIES RECE ! i WYJASNIJ MI SENS EKONOMICZNY ,BO TYLKO TYM SIE KIERUJE

MODNY TO MOZESZ MIEC SAMOCHOD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

 

Połóżcie 2 rury miedziane (najlepiej miękką miedź) o średnicy 15mm, zaizolowane izolacją kauczukową średnicy zew. 45mm, od kotłowni pod kalenice z zapasem oraz przewód profilaktycznie 3-żyłowy 0,75mm^2.

 

Tak przygotowana instalacja wystarczy do 6m^2 kol. próżniowo-rurowego napełnionego glikolem lub do 13,5m^2 próżniowo-rurowego napełnionego wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, liczyłem to z uwzględnieniem wzrostu cen paliw kopalnych dla gospodarstwa domowego z 5 ludzikami w porównaniu do konwencjonalnego paliwa jakim jest węgiel i wyszło nam 12 lat, przy zużyciu 250l/doba.

jak ci to wyszło możesz to zacytować ?? bo licząc najprościej 14 gr/kWh * 0,25m3 * 40 stopni Celsjusza *4200/3600 = 1,63 zł/zbiornik 250 CWU

teraz 8 tyś starczy na 4897,96 zbiorników, idąc dalej przy najlepszych kolektorach które dają 45% zapotrzebowania rocznego na CWU wychodzi mi 29,82 lat zwrotu z inwestycji, skoryguj to z łaski swojej i wykaż gdzie te twoje 12 lat ??

 

a o wzroście cen nośników energii nawet nie ma co gadać, bo te 8 tyś na solary to można teraz spokojnie włożyć na lokatę i mieć z tego procent równoważny wzrostom cen nośników energii, albo można też od razu kupić węgiel na te 30 lat, i stopniowo odbierać ze składu, albo można też rozważyć zakup solara kredytem i wtedy rata odsetek zje od razu całość twoich zysków w przyszłości wynikająca z wzrostu cen

 

powiedzmy sobie od razu, solar TAK ale jak ktoś go nam da w prezencie

 

Nie mogę znaleźć tych wyliczeń, ale popatrz :

Zestaw z 3 kolektorami tecSol cena ok. 11 334 zł

Roczny koszt eksploatacji zestawu solarnego: 3715 kWh x 0,00883 zł/kWh =32,8 zł

Roczne oszczędności z tytułu zastosowania instalacji solarnej (łączna sprawność układu 60%):

(3715 kWh x 60% x 0,41 zł/kWh) – 32,8 zł = 881 zł/rok

Prosty okres zwrotu nadwyżki kosztów instalacji solarnej:

(11 334zł – 2 000 zł) / 881 zł/rok = 10,5 lat

Dlatego odjąłem 2000 zł bo zasobnik wykorzystywany jest także przez kocioł CO, więc nosząc się z zamiarem zakupu solarów zasobnik siłą rzeczy będzie wykorzystywany przez kocioł....

 

Z tym kupnem węgla na 30 lat to przesadziłeś......ta.....

powodzenia,

 

PS

nikt Cię przeciesz nie namawia do zakupui solarów, możesz sobie kupić węgielek na 30 lat albo na lokatę kaskę - Twoja sprawa....:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

 

Jak już wyżej pisałem, musicie przewidzieć dodatkowy wolny kanał (wentylacyjny) na instalację miedzi z dachu do kotłowni (chyba, że solary będą na ziemi)...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jestesmy na etapie stanu surowego ale w przyszłości chcielibyśmy założyć solary jakie instalacje trzeba przygotować bo później nie kuć w ścianach i nie orbić wielkiego bałaganu. Mam dach dwuspadowy wschód zachód.

 

Połóżcie 2 rury miedziane (najlepiej miękką miedź) o średnicy 15mm, zaizolowane izolacją kauczukową średnicy zew. 45mm, od kotłowni pod kalenice z zapasem oraz przewód profilaktycznie 3-żyłowy 0,75mm^2.

 

Tak przygotowana instalacja wystarczy do 6m^2 kol. próżniowo-rurowego napełnionego glikolem lub do 13,5m^2 próżniowo-rurowego napełnionego wodą.

 

Ja radzę z fi18 a nie 15.... reszta się zgadza. Uzasadnienie jest proste:

- dłuższa żywotność instalacji

- mniejsze opory hydrauliczne

- możliwość rozbudowy instalacji po kilku latach (np o wspomaganie CO)

wada taka, że więcej płynu wchodzi w instalację - i tylko taka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaey co sądzisz o takim rozwiązaniu:http://ik.pl/biuletyn/artykuly_techniczne/technika_solarna/

 

mariobros35 - chodzi Ci o zdjęcie???? Jeśli tak to przerost formy nad treścią. W dzisiejszych czasach technologie solarów jest bardzo zaawansowana. Większość producentów oferuje absorber selektywny o parametrach absorbcji 95% i emisj 5% (czyli prawie ciało idealnie czarne), tak więc nie ma sensu montować kolektor "podążający za słońcem"....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaey co sądzisz o takim rozwiązaniu:http://ik.pl/biuletyn/artykuly_techniczne/technika_solarna/

 

mariobros35 - chodzi Ci o zdjęcie???? Jeśli tak to przerost formy nad treścią. W dzisiejszych czasach technologie solarów jest bardzo zaawansowana. Większość producentów oferuje absorber selektywny o parametrach absorbcji 95% i emisj 5% (czyli prawie ciało idealnie czarne), tak więc nie ma sensu montować kolektor "podążający za słońcem"....

 

Pozdrawiam

chodziło mi głównie o to iż przy takim rozwiązaniu mamy stały uzysk energetyczny z słońca niezależnie od pory dnia natomiast przy solarach płaskich lub rurowych próżniowych jednak sprawność solara jest różna i zależna od pozycji słońca na niebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(3715 kWh x 60% x 0,41 zł/kWh) – 32,8 zł = 881 zł/rok

Prosty okres zwrotu nadwyżki kosztów instalacji solarnej:

(11 334zł – 2 000 zł) / 881 zł/rok = 10,5 lat

dlaczego kWh u ciebie aż taka droga ?? czym ty grzejesz ?? podstaw sobie do tego wzoru 0,17 zł bo tyle kosztuje kWh z węgla albo z gazu ziemnego, prąd kosztuje 0,28 więc twoje obliczenia powinny wyglądać:

3715*60%*0,17zł/kWh = 379 zł/rok czyli zwrot po 25 latach

3715*60%*0,28zł/kWh = 624 zł/rok czyli zwrot po 16 latach

 

a teraz trudne pytanie gdzie w tym układzie będziesz magazynować te 3715kWh rocznie ?? bo z solarami to bywa tak że w słoneczne dni to jest ciepła za dużo a w nie słoneczne mało, więc ile kosztuje bufor ciepła o pojemności 1m3 ocieplony 30 cm styropianu ??

 

mpopłav, 60% z 3715 kWh więc będzie trochę mniej i w sumie wystarczy zasobnik ok 250-300 l ale i tak dodatkowo należy wziąć pod uwagę że 3715 kWh to jest dla większego zużycia cwu.

No i właśnie- 11 lat zwrotu przy prądzie liczonym jeszcze za 41 groszy, to przy gazie bez komentarza- 25 lat zwrotu i to przy większym zużyciu, hehe..

 

Reasumując: nie dość że się opłaca kiedy duże zużycie cieplej wody to jeszcze wtedy gdy za oknem pod ziemią mamy do dyspozycji tylko droższy prąd (u mnie jest za 36 groszy taryfa zwykła a ten w taryfie nocnej kosztuje 46 groszy w ciągu dnia a grzać cwu mozna w nocy gdy płacimy 22 grosze).

No cóż ale w sumie nic nowego to nie jest już tyle tematów o solarach było i wnioski można snuć te same.

 

Ale każdy ma wolny wybór- to fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koniec mojego udziału w tym wątku dodam tylko ze koło mnie jest taki solar co ma już ok 10 lat, absorber płatami z niego odchodzi

 

Czy dzisiejsze solary nie są robione jakąś lepszą technologią niż te sprzed lat?

 

Aha, może moje pytanie będzie z cyklu naiwnych, ale chciałabym wiedzieć, jak zabezpiecza się układ solarny przed przegrzaniem, w razie dłuższej nieobecności w domu. Mamy już przygotowaną instalację, więc kiedyś solary zamontujemy.

 

Chciałabym wiedzieć więcej, niż już wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...