Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

WItam, Jak dobierac kolektory plaskie do ogrzewania basenu, powiedzmy ze jest to basen zewnetrzy, bedzie mial dobre przykrycie, powierzchnia 45m^2 ssrednia glebokosc to 1.5m ? chodzi mi o jakies ogolne wyznaczniki - wskazowki,

 

Pozdrawiam

 

Ps, Milie widziana bedzie tez literatura na temat solarow - doboru do poszczegolnych instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Ewentualnie dla przyszłych solarów trzeba wzmacniać krokwie (wieksze przekroje)?

Dane:

2-3 osoby

480 m^3 kub

Dzięki i Pozdro

 

Zakładając u ciebie plan maksimum (cwu+c.o.) 7m^2 próżniowo rurowego to jest 126kg, na 12 punktach mocowania po 2 na krokiew. 10,5kg na pkt., po napełnieniu instalacji 11,03kg/pkt.

 

WItam, Jak dobierac kolektory plaskie do ogrzewania basenu, powiedzmy ze jest to basen zewnetrzy, bedzie mial dobre przykrycie, powierzchnia 45m^2 ssrednia glebokosc to 1.5m ? chodzi mi o jakies ogolne wyznaczniki - wskazowki,

 

Pozdrawiam

 

Ps, Milie widziana bedzie tez literatura na temat solarow - doboru do poszczegolnych instalacji

 

 

 

Pow. basenu otwartego (z przykryciem) x 0,5 = powierzchnia kolektora (odchyłka +/- 25%)

 

Przy próżniowo rurowych "x 0,4" +/- 25%

 

Przy basenach zamkniętych (z przykryciem) odpowiednio "x 0,3" lub "x 0,2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Bede wdzięczny za poradę.

 

Dom ogrzewam gazem (24kw piec) dom pow. całkowita 250m2 do tego mam jeszcze system DGP. Teraz przyszła kolej na instalacje solarną . posiadam już zasobnik 300 l cwu z dwoma wężownicami , do jenej jest z pieca gazowego a do drugiej chcę podłaczyć ciepło z solarów

chcę wydać na ten cel ok. 15 kpln

czy mógłbym prosić o pomoc w wyborze najlepszego roziwązania za takie pieniażki?

czy warto rozwazać w takiej cenie oprócz cwu - wspomagania C.O. ?

 

z góry dziekuje za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

RAPczyn mam kilka pytań

1. Czy 300 litrowy zbiornik często montowany w zestawach solarnych

nie jest czasem zbyt wielkim obciążeniem dla kotła gazowego, który co by tu nie mówić musi nagrzewać taką ilość wody w okresach zimowych gdy kolektory maja najmniejszą sprawność?

2. Mój dom ustawiony jest idealnie na południe, niestety ścianą szczytową.

Czy mogę zamontować kolektor próżniowy "Heat-pipe" pionowo na ścianie?

 

RAPczyn napisał:

Na PW wysłałem namiary na najlepszą firmę, w moim mniemaniu, która produkuje kolektory.

 

3. Czy mogę również poprosić o te namiary?

4. Szukam opini na temat kolektorów hartmana ?

http://www.elco.pl

W opini partnera tej firmy z którym rozmawiałem jakość kolektora Hartamnn i Viessman są identyczne (jeden producent rur próżniowych)

z góry dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

RAPczyn mam kilka pytań

1. Czy 300 litrowy zbiornik często montowany w zestawach solarnych

nie jest czasem zbyt wielkim obciążeniem dla kotła gazowego, który co by tu nie mówić musi nagrzewać taką ilość wody w okresach zimowych gdy kolektory maja najmniejszą sprawność?

 

Zbiornik SUNNY 301: poj.nominalna 318 litrów; obszar nagrzewania kotłem 127L; grzałką elektryczną 138L - jak widać kocioł grzej tylko 127 litrów wody.

 

2. Mój dom ustawiony jest idealnie na południe, niestety ścianą szczytową.

Czy mogę zamontować kolektor próżniowy "Heat-pipe" pionowo na ścianie?

 

Możesz montować na ścianie ale lepszym wyjściem będzie mimo wszystko montaż na dachu, nawet jeśli azymut będzie wynosił 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Choc jeszcze ani jedna łopata nie została wbita w działkę, przymierzamy się wstępnie do kolektorów słonecznych.

 

W zeszłą niedzielę powędrowaliśmy z żoną i sąsiadami na targi budowlane w Gliwicach. Pytaliśmy się tego i owego pana o kolektory słoneczne i jak to zwykle bywa, każdy mówił co innego... i jak tu nie miec mętliku w głowie? :o

 

Czy mógłby mi tu ktoś podpowiedziec, jakie i ile kolektorów powinniśmy zamontowac na naszym dachu? Wstępne założenia to:

- dom około 150 mkw., 4 osoby

- kocioł na ekogroszek

- dach dwuspadowy, z połaciami ustawionymi na południowy wschód i północny zachód, z odchyleniem od kierunku północnego 20 stopni

 

Mógłby nam ktoś coś konkretnego podpowiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

- dom około 150 mkw., 4 osoby

- kocioł na ekogroszek

- dach dwuspadowy, z połaciami ustawionymi na południowy wschód i północny zachód, z odchyleniem od kierunku północnego 20 stopni

 

Mógłby nam ktoś coś konkretnego podpowiedziec?

 

Odpowiednią powierzchnią dla 4 Osobowego gospodarstwa, przy kolektorach próżniowo-rurowych będą 4 do 4,66m^2 pokrycie zapotrzebowania cwu 70-80% w skali roku.

Konkretnie:

AquaPakiet CPC 40 Allstar, Aqua 190;

AquaPakiet 1x CPC 45 Star azzurro, Aqua 390;

AquaPakiet 2x CPC 14 Star azzurro, Aqua 390.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

mam pytania dot. solarów.

Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

 

Sprawa druga na obecnym etapie budowy chcę przygotować instalację od dachu do kotłowni aby w przyszłosci podpiąć solary. O czy muszę pamiętać?

Czy mogę zainstalować już na dachu jakieś uchwyty do solarów aby uniknąć w przyszłości konieczności zdejmowania dachówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach.

 

Witaj

mam pytania dot. solarów.

Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

 

Przy 5 Osobach proponuje się 6-7m^2 kolektora próżniowo-rurowego i zbiornik o pojemność 470L. Można w przyszłości rozszerzyć taki zastaw o wspomaganie ogrzewania.

 

Sprawa druga na obecnym etapie budowy chcę przygotować instalację od dachu do kotłowni aby w przyszłosci podpiąć solary. O czy muszę pamiętać?

Czy mogę zainstalować już na dachu jakieś uchwyty do solarów aby uniknąć w przyszłości konieczności zdejmowania dachówek?

 

Bardzo dobrze, że myślisz o tym teraz. Możesz położyć rury Cu15 (miekka lub lutowana twardym lutem) które będą łączyły kolektor ze zbiornikiem, zaizolowane otuliną np. kauczukową 15mm U=0,04W/(m*K) oraz przewód 3*0,75. Co do uchwytów to każdy producent ma inną technologie montażu (inne elementy) tu bym się zastanowił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach.

 

Witaj

mam pytania dot. solarów.

Rodzina 5 osób (2 dorosłych) - jakie wybrać solary (rodzaj płaskie czy próżniowe?), o jakiej powierzchni - jak je skonfigurować z systemem CWU - wykorzystywany będzie kocioł gazowy kondensacyjny.

 

Przy 5 Osobach proponuje się 6-7m^2 kolektora próżniowo-rurowego i zbiornik o pojemność 470L. Można w przyszłości rozszerzyć taki zastaw o wspomaganie ogrzewania.

 

Bardzo dobrze, że myślisz o tym teraz. Możesz położyć rury Cu15 (miekka lub lutowana twardym lutem) które będą łączyły kolektor ze zbiornikiem, zaizolowane otuliną np. kauczukową 15mm U=0,04W/(m*K) oraz przewód 3*0,75. Co do uchwytów to każdy producent ma inną technologie montażu (inne elementy) tu bym się zastanowił.

 

 

Dzieki za podpowiedzi - przeraził mnie zbiornik 470 l. ja myślałem o 300 l.

Jakie solary są najbardziej wydajne i trwałe (konkretne modele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach

pytanie było przewrotne, zadam je inaczej:

ile realnie dni mogę powierzyć solarowi na przygotowanie CWU a przez ile dni w roku będę musiał użytkować inne źródło ciepła ?? czy będzie to stosunek 70-80% dla solara i 20-30% dla innych źródeł ??

bo ja tak rozumuję że solar pokrywa 70-80% zapotrzebowania na CWU

nie licz na to,

wprawdzie można uzyskać te procenty, ale instalacja kolekotorów będzie miała sprawność, strzelam 30-35%, a może nawet mniej,

nie chce mi się wrzucać tego w program, ale w tych granicach będzie się to kształtować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem między 04.2005 a 04.2006, pojęcia nie mam jaki uzysk był tam w ostatnich 3 miesiącach

pytanie było przewrotne, zadam je inaczej:

ile realnie dni mogę powierzyć solarowi na przygotowanie CWU a przez ile dni w roku będę musiał użytkować inne źródło ciepła ?? czy będzie to stosunek 70-80% dla solara i 20-30% dla innych źródeł ??

bo ja tak rozumuję że solar pokrywa 70-80% zapotrzebowania na CWU

 

Szczerze mówiąc to nie wiem czy da się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego?

Wydaje mi się, że jest tyle możliwości, niewiadomych oraz rzeczy których nie sposób przewidzieć, że ja nie jestem wstanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zastanawiam się nad zamontowaniem solarow. Nie wiem tylko czy w moim przypadku maksymalnie będą wykorzystane. Otórz wiazd na działkę pd-wch, dach dwuspadowy (niestety) róża wiatrów 45,13 st. Czy zamontować po wschodzie czy zachodzie. Czy w ogóle montować???? Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj przypadkiem zauważyłem u znajomego na tarasie na 1 piętrze kolektor w wersji bardzo uproszczonej ... ale co ciekawe zestaw sprawdzony przez kilka sezonów i to z powodzeniem

całość wygląda tak, że zamiast ładnych solarów wykonawca wykorzystał stare grzejniki panelowe (ze stali - pow. calosci ok. 3m2 ) pomalowane na czarno umocowane szeregowo w stalowej ramie i przykryte szybą

całość podłączona jest do zasobnika na wodę o poj. 150l (takze jakis przechadzaly)

wygląd nie powala na kolana ale też i nie szpeci a z uwagi na to, że mieszkają na uboczu nie przejmują się szczególnie efektami wizualnymi

nie mniej jednak zestaw hula i to całkiem nieźle bo latem nie używają innego zasilania do podgrzewania wody

co najważniejsze to to, że koszty jakie ponieśli na "inwestycje" to kilkaset zł

a z uwagi na fakt iż przy profesjonalnym zestawie i tak 4 osobowa rodzina w letnie dni nie jest w stanie w 100% wykorzystać możliwości solarów to taki amatorski zestaw ma racje bytu

i tu apel do wszystkich "kombinujacych" aby poruszyli swoją wyobraźnią bo napewno nie wszystko co ładnie opakowane warte jest swojej ceny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas myślę nad solarami. Zaczęła mnie dręczyć pewna wątpliwość, mianowicie możliwość "wyłączenia" ogrzewania. Chodzi mi o sytuację kiedy latem wyjeżdża się na dwa czy trzy tygodnie a solar cały czas grzeje wodę. W końcu może zagotować :) Jak jest ten problem rozwiązywany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...