Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej, jeśli masz na to.....ja polecałbym konwencjonalne rozwiązanie:

kocioł gazowy kondensacyjny 1F + zasobnik o poj... (w zależności od dobowego zużycia CWU) + solary ale niekoniecznie Vieśka... są na rynku równie dobre i tańsze. Jeśłi chodzi o solary to warto, bo im wcześniej założysz tym szybciej się zwrócą. U nas na śląsku są uruchomione w kilku gminach programy PONE, gdzie "Kowalski" za instalację solarów płaci tylko 30 (albo 40)%. Więc taka instalacja zwróci się za 3 - 4 lata - więc to się już w ogóle opłaca !!!! Po za tym jest coraz większa konkurencja na rynku i zestawy są coraz tańsze...ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy ważnych dla sprawności całego systemu (w solarach)...ale otym może kiedy indziej..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze...żeś się spóźnił...teraz to pozamiatane :wink: , ale kiedyś poważnie rozważałam montaż solarów ...ale z powodów finansowych (nasza gmina nie dopłaca wcale :evil: ) zrezygnowałam ... nie wspomnę, że do kotła na ekogroch też nie dokładają :evil:

 

ale z ciekawości... jak widzisz zasadność montażu solarów , kiedy jest kocioł na ekogroszek , czyli latem masz ciepłą wodę za grosze (powiedzmy 150 kilo grochu na 3 - 4 tygodnie)

opłacają się solary? prąd też zużywają :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooooo witaj Daggulka ponownie, miło Cię słyszeć....

 

Pewnie, że się opłacają!!! Prąd to będzie Cię kosztował jak poniżej:

Bateria 3 kolektorów xyz: 3 x 2,015 m² (powierzchnia czynna).

Nachylenie 40º ; nasłonecznienie 1000 kWh/ m²/rok; sprawność połówkowa (najważniejsza w kolektorach) ŋ0,5 = 61,46%

usłonecznienie 1600h w roku.

Zastosowano pompę 25POr40C – 50W, która pracuje przez 1600h.

Koszt pracy pompy: 0,05kW x 1600h x 0,41 zł/kWh = 32,8 zł.

 

W ciągu roku kolektory wytwarzają ilość ciepła:

1000kWh/ m² x (3 x 2,015 )m² x 61,46% = 3715 kWh

 

Średnioroczny koszt uzyskania 1 kWh ciepła za pomocą trzech kolektorów wynosi:

32,8 zł / 3715 kWh = 0,00883 zł / kWh (mniej niż 1 gr/kWh)

 

Więc sama widzisz....

pod jednym warunkiem: muszą to być dobre kolektory!!! Dobre to znaczy takie, które mają wysoką sprawność połówkową i jak najmniesze współczynniki strat liniowych i kwadratowych....

 

ufffffffffff... jednym słowem warto. Zwróć uwagę na to , że wszak CWU masz za "grosze" ale musisz iść i palić w tym kotle na groszek, co wcale nie jest przyjemnością...... a tak solary załatwią wszystko w okresach ciepłych...pod jednym małym warunkiem: musi być słoneczko....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa no i oczywiście trzeba pamiętać o stale rosnących cenach paliw kopalnych (i nie tylko...), tak więc im wcześniej tym lepiej.....zamontuj a zobaczysz jaka wygoda latem...(i nie tylko).Ja już wiem gdzie będą u mnie zamontowane w domu.....Niestety nie mam połaci na południe i jestem zmuszony zamontować solary wschód - zachód co jest troszkę droższe (bo muszę odpowiednio powiększyć pow. solarów), ale równie sprawne...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wyczerpującą odpowiedź...

pomaltretuję Cię troszkę :wink:

to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo :wink:

czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało :wink: ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich powierzchniach dachu są najbardziej efektywne?U mnie dach dwuspadowy z polaciami skierowanymi na wschod i zachód.Zastanawiam się,czy jest sens montować.Dziękuje

 

Najbardziej efektywnie jest montować solary na połaci południowej pod kątem 40 st (jeśli chodzi o CWU). Jeśli masz wsch-zach. to trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2m kw. dodać drugą pompę i wyjdzie na to samo.... tylko drożej jakieś 10-20 %. Jak pisałem wcześniej , jest sens, bo paliwa drożeją i są dotacje, może nie dla Kowalskich, ale zawsze m,ożna lobbować...pytać u siebie w Gminie czy mają zamiar wdrożyć Program Ograniczenia Niskiej Emisji i dopłacać do solarów. Pieniądze powiny być dostępne w WFOŚiu od kwietnia...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wyczerpującą odpowiedź...

pomaltretuję Cię troszkę :wink:

to jak już siedzisz w temacie to napisz mi co jest do tego potrzebne ...zakładając , że nie mam instalacji przygotowanej pod to cudo :wink:

czyli wszystko co trza zakupić żeby hulało :wink: ... dom 130m2 pow. użytkowej, zasobnik 300L, ludziów 4sztuki :lol:

 

A maltretuj... z przyjemnością odpowiem!

Więc tak:

- 4 ludziki x 1,5 m2= 6 m2 = 3 kolektory słoneczne płaskie

- 6m2 x 50 litrów = 300 l (zasobnik) - tylko zasobnik musi mieć drugą (dolną) wężownicę wolną (pod solary)

- grupa pompowa z manometrami, hamulcem grawitacyjnym, zaworem bezpieczeństwa i z przepływomierzem (no i króćcami do napełniania)

- sterownik solarny

- czujniki (solar + zasobnik)

- naczynie przeponowe 20l

- zestaw montażowy pod solary (w zalżności od kąta pochylenia dachu i rodzaju pokrycia), oczywiście z Aluminium i ze stali nierdzewnej. System ma pracować przez conajmniej 25 lat, tak aby inwestor o nim nie myślał

- płyn niezamarzający (medium), który jest nośnikiem ciepła

- no i rurki miedziane z izolacją (instalacja)

 

No i to tyle.... pow domu mi nie potrzebna, tylko ludziki. Pow domu potrzebna jest gdy planujemy wspomagać CO...

 

Pozdrawiam Daggulka!!!

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonany nie jestem, ale zapytam: ile kosztuje przyzwoity zestaw dla 3 osób ( na stałe ), bez zasobnika z montażem ?

Jako przeciwwaga jest coś takiego:

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437

słoneczka nie potrzebuje i działa, cały rok.

Za ok. 8.000 zł. netto.

 

Pozdrawiam.

 

Hmmmm...... tu już wkraczamy w śliski temat.... Solary nie są jedynym źródłem ciepła i nigdy nie będą! Podobnie jest też z tym "czymś" pod nazwą VT. Jeśli słyszę coś w rodzaju "powietrze woda " to mi ciarki przechodzą...

Będzie na pewno działać jeśli powietrz będzie miało stałą temp w okolicach 15 st.C. Przy 5 st.C to życzę powodzenia. Ale wracając do meritum top taki zestaw na 3 osoby bez zasobnika kosztuje (najwyższa jakość) jakieś 6000 PLN netto + instalacja z CU z izolacją. W sumie powinno się zamknąć w 8000 PLN z montażem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sie zastanawiam,czemu nie montuje się solarów na ścianach,czy w ogrodach?

Czy nie ma to sensu? :roll:

 

Oczywiście, że się montuje, np. w ogrodach na konstrukcji wolnostojącej (takiej samej jak na dach płaski), a co do ścian pionowych to już trudniej...w takim wypadku kolektor musi mieć odpowiednio inne rozwiązanie hydrauliczne wewnątrz (chodzi o opory przepływu), ale da się zrobić.....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może zamiast montować większe solary na połaci np zachodniej,korzystniej(taniej,efektywniej )będzie zrobić mniejsze w ogrodzie,ustawione na południe...

Może zbyt piękne nie są i zajmą trochę miejsca,ale...

 

Można, pewnie , że tak będzie taniej niż wsch-zach. A przynajmniej powinno być taniej - zależy to od odległości od kotłowni....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...