Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

Niestety tyle czasu piec nie wytrzymuje na podtrzymaniu. Nawet zgodnie z treścia porady nawet zmniejszyliśmy czas pracy w podtrzymaniu, czyli częstszy przedmuch, a wydłużyliśmy krotnością. Piec i tak na podtrzymaniu wytrzymuje 12-15 minut. Chyba już marne szanse na poprawe.

Ale te 40 kg na dobę to wcale nie jest mało. Trudno, może po ociepleniu będzie lepiej w następnym sezonie.

Dziękuję za podpowiedzi.

Jeśli jeszcze nasunę się Wam pomysły, to proszę. Przetestuję kolejne ustawienia. Może w końcu sie uda. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie macie w swoich sterownikach histerezy, która włacza dmuchawę a nastepnie podajnik.... (a potem tylko przemuch i ewentualnie jakiś mała dawka opału podanego przez podajnik....)

bo przy takich sterownikach naprawdę trzeba byc biegłym palaczem aby odpowiednio reagowac i zmieniac ustawienia swojego pieca ....a to dla większości ludzi jest nie zbyt proste.... bo ustawienia jakie zostana ustawione przy takiej pogodzie w danej chwili....i wydaja się optymalne w tym czasie w danym dniu mogą juz nie być dobre do pogody całkowicie odmiennej w inny dzień....bo inaczej piec bedzie reagował na zmiany temperatury zewnętrznej, która to będzie miała wpływ na szybkość wychłodzenia się odbiorniów ciepła a tym samym również wody w obiegu CO....

a w zimę z pogoda bywa różnie.....z dnia na dzień może być różnica 15 a nawet 20 stopni....i ustawienia te mogą znacznie się różnić od poprzednich....

u mnie ten efekt też wystepuje choć mam w sterowniku histereze....ale oceniłbym że korekta ustawień u mnie występuje w zakresie tylko 5-10 %max

...musicie wytrwale poznawać swój piec....i ewentualnie zapisywać ustawienia jakie macie przy danej pogodzie....jesli wydają się wam optymalne....i widzicie że piec grzeje dobrze i spala taką ilośc paliwa jaką według was mniej więcej powinien.....( nie mówie tu o skrajności pogladów....bo najlepiej aby palił jak najmniej....)

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zimniej czy cieplej na zewnątrz - to dłuższa lub krótsza praca w podtrzymaniu dla tłoka. A temp. w domu doregulować nastawą na sterowniku np. 45st.C jak na zewn. +5 a np. 55st.C jak na zewn. -10st.C

 

Titanic:

W tłoku są następujące regulacje:

1. Przerwa między podawaniem (tym doreguluje moc max., aby dochodzić zawsze do t.zadanej)

2. Moc nadmuchu (aktywna dla trybu grzania jak też przedmuchu

 

To wszystko, aby właściwie dojść do t.zadanej przy tłoku

 

Teraz przedmuch, a więc powyżej t.zadanej:

3. Co ile minut dmucham (dobrać do szybkości spadku temp. na danym obiekcie) np. 3-5minut pauzy jak spada szybko lub 8-12minut jak dobra izolacja

4. Jak długo dmucham, tym chcę dopalić w tłoku opał, najczęściej 25-35sekund jest optymalne

5. Krotność podawania, aby nie gasło.

 

To wszystko

 

Krotność x przerwa przedmuchu = czas, po którym podać porcję paliwa, aby w danym kotle nie zgasło. Np. przedmuch co 3minuty, krotność 7 oznacza:

3 x 7 = 21minut do dawki na podtrzymanie żaru.

 

 

To dla tłoka najlepsza metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam tak.....

na piecu 52 stopnie zadane, ale piec osiąga 56-57 (nastawienie na sterowniku: 6 sekund - podawanie(latem-4s...grzana tylko ciepła woda), dmuchawa 30 sekund przed załączeniem podajnika, załączenie ogólnie tego jest po spadku temperatury na piecu do 49 stopni)

przy 53 załącza się pompa, i sobie pracuje, (zawór czterodrożny ustawiony na jakieś 15-20% - temp. zasilania obiegu CO po zaworze czterodrożnym 29-30 stopni ) pompy sobie pracują az nie spadnie temp.na 52 i się wyłączą pompy obiegowa i pompa do ogrzewania podłogowego,

nastepnie piec powoli sie wychładza....(ustawienie podtrzymania : podajnik 1 s(latem 0s), dmuchawa 15s, co 18minut{latem 40 min}......i jesli sie zmienia drastycznie pogoda to tylko tym parametrem steruje....i zmniejszam na 14-lub 15 minut)

 

i tak naporawdę w tą zimę byłem zmuszony 5 krotnie zmienić lekko ustawienie....gdy następowały mocniejsze mrozy (-15 - do -19)

a tak to schodze sobie ogólnie do kotłowni 2- 3 razy dziennie....tylko poto aby zerknąc czy czasem nie ma jakiegos spieku....ale jak na razie nie wystepują jakies takie duze które powodowały by blokowanie popiołu na palenisku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie mam slimaka....mam tłokowca....

tylko z tego co zauważyłem to rozwiazania przesuwania tłoka w wiekszości pieców jest bardzo złozone i przenoszona siła z napędu tłoka jest przez np dwa ramiaki....które to dopiero prowadzą tłok....u mnie jest to rozwiazane w bardzo prosty sposób....silnik jest polożony wzdłuż tłoka i silę przenosi za pomocą kołowrotu i prostego odcinka płaskownika zamocowanego do tłoka i kołowrotu trzpienia....wszystko działa bardzo sprawnie....i w dodatku pobiera mało pradu....

.......w tych innych piecach podajnik pracuje bardzo duzą ilość czasu w ciągu godziny.....a skoro podajnik ma silnik dość sporejk mocy to i energi elektrycznej pobiera duzo....

konstrukcja tłoka też jest prosta i przypomina literę L w poziomie.....

przymocowany tłok do płaskownika jest cofany przez kołowrót z silnika....i nastepnie miał wpada na powierzchnię blachy prostej który póxniej jest pchany przez tłok na palenisko....

konstrukcja prosta....i wydajna....

jestem bardzo zadowolony....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a odnosnie zapłonu w koszu mam zabezpieczenie....na steroniku i przed samym koszem z miałem czujnik temperatury....jesli by temperatura wzrosła za natto....to tłok przesuwa opał....a jednoczesnie żar na palenisku....oddalając go od podajnika....

mi te "sekundy " wystarczją na nagrzanie pieca....więc podawanie odbywa sie tylko raz na cykl....i ewentualnie dodatkowo na potrzymanie palenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z tłokami (zwanymi też szufladami czy płaskimi retortami fińskimi) do czynienia od ponad 10lat, idzie właśnie 11rok.

Moim zdaniem, co udowodniła praktyka zawodowa zabezpieczenie tylko czujnikiem kosza to stanowczo za mało.

Uważam, że należy w tłoku separować paliwo w koszu od tego na palenisku.

 

Najważniejsze jednak,że jako użytkownik jesteś zadowolony.

Wielce możliwe,że przy odpowiednim dobraniu mocy do Twojego budynku problemu nigdy nie będzie.

Życzę Ci dobrej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz ale u mnie paliwo jest odseparowane od palenisak właśnie tłokiem.....ze wzgledu na to iż ...okres 6 sekund obecnie nastawionych podajnik odpowiednio szeroko sie przesuwa a następnie pcha paliwo do momentu aż tłok zamknie przepust....także ilośc sekun ustawione na sterowniku odpowiada za otwarcie odpowiednio szeroko otworu do którego się wsypuje miał i nastepnie go podajnik podaje i zamyka przepust.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co opisałeś ma 90%konstrukcji, uwierz mi,że to nie wystarcza.

 

W dodatku może powodować trzaski i blokadę pracy tłoka.

 

Istotna jest droga tłoka, ilość tzw pustego miejsca bez węgla między postojem tłoka a paleniskiem (masz goły fragment blachy między palnikiem a tłokiem po dodaniu świeżej dawki?)

 

Przerabiałem już całą masę rozwiązań i zapewniam Cię,że to bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Tylko pozornie wszystko wydaje się proste.

Nie chcę jednak się specjalnie nad tym rozpisywać. Cieszę się, że jesteś zadowolony ze swojego wyrobu. Tłoki to bardzo fajne konstrukcje, jak sa dobrze wysterowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia dlaczego od pewnego (dłuższego) czasu oprócz stuków ( do których przywykłem) mój Opal zaczął wyrzucać systematycznie pył węglowy (takie pozostałości po groszku). Oczywiście nie od strony paleniska tylko po przeciwległej stronie tej szyny po której przesuwa się tłok. Pył jest jakby wypychany przez cofający się tłok i brudzi podłogę. Codziennie muszę wygarnąć garstkę z podłogi bezpośrednio spod zasobnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
jestem posiadczem kotla taurus gaur 18.5kw z podajnikiem tlokowym (nigdzie nie ma tloka w tym piecu)jestem zadowolony z jego pracy palilem miniona zime mialem byla to dla mnie pierwsza zima w nowym domu.zuzycie mialu na poziomie 1tona miesiecznie zasobnik miesci ok 80kg mialu i starcza na 48-60 godzin(co ciekawe nie zauwazylem roznicy jesli chodzi o zuzycie lepszego(drozszego) mialu a gorszego(tanszego) przy czym z gorszego mialu bylo wiecej popiolu ktory sie szlakowal,nie ma problemu z samoczynnym wygaszaniem sie kotla ten problem nie istnieje jesli nie zapomni sie zasypac zasobnika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz ja chcialbym nawiazac kontakt z jakimkolwiek uzytkownikiem kotla taurus gaur 18.5kw chcialbym pogadac o sterowniku i nastawach ktore pozwola oszczedzic moze troch opalu

 

Ja mam Karo Duo 18,5kW (to ten sam kocioł co Taurus). Użytkuje go od czerwca 2010. Chętnie wymienie się uwagami dotyczącego palenia. Paliłem miałem 19MJ tej zimy.

możesz do mnie napisać na [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barkley1 ja od 2 miesiecy pale mialem 24000kj z jednego zasobnika 80kg wypala sie 1-1.5 popielnika moje nastawy to 33s pracy podajnika 6.5 min przerwy dmuchawa na 10 podgrzewam cwu 140l i dom parterowy 125mkw ocieplony 15cm welny na grzejnikach mam glowice termostatyczne wiec trudno powiedziec ile grzejnikow w domu grzeje a ile jest wylaczonych nastawy takie pozwalaja aby cykl podawania opalu wystarczyl na podgrzanie wody w ukladzie o 3 sti zakonczyl cykl temp co mam ustawiona na 48st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barkley1 ja od 2 miesiecy pale mialem 24000kj z jednego zasobnika 80kg wypala sie 1-1.5 popielnika moje nastawy to 33s pracy podajnika 6.5 min przerwy dmuchawa na 10 podgrzewam cwu 140l i dom parterowy 125mkw ocieplony 15cm welny na grzejnikach mam glowice termostatyczne wiec trudno powiedziec ile grzejnikow w domu grzeje a ile jest wylaczonych nastawy takie pozwalaja aby cykl podawania opalu wystarczyl na podgrzanie wody w ukladzie o 3 sti zakonczyl cykl temp co mam ustawiona na 48st

 

Coś nie rozumiem twoich nastawów troche chaotycznie to rozpisane :) ... Jaki masz sterownik ST40? (Bo u mnie jest ten)

- 33s pracy podajnika ? bo wg. tego co napisałeś podawanie masz przez 33sekundy.......

- 6.5 min przerwy ?

 

Ja obecnie testuje miał25, moje nastawy:

Co - 55st.

CWU - 45st.

Czas pracy podajnika- 10sek.

Przerwa podawania - 40sek.

Nadmuch - 10%

Praca w podtrzymaniu - 10sek.

Przerwa podtrzymania - 30min.

Włączone - Pozycjonowanie tłoka

Dom nieocieplony, ok. 80m2

(wypisz twoje ustawienia tak jak ja mam, a wszystko będzie klarowniejsze)

 

1. Z jakiej kopalni ten twój miał24?

2. Jakie masz obecnie spalanie przy obecnych temp. +/- 10st

3. Jakie było przy temp -5st do 0st.?

4. Jak długo kocioł pozostaje w podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanko wczoraj uruchomiliśmy piecyk Kocioł Witkowski KMB-RP PLUS 25kw + TITANIC. Poszedł z groszkiem podobno dobrym 780zł tona. Bawię się tymi ustawieniami ale wydaje mi się, że bardzo ciężko mu osiągnąć 45stopni (dmuchawa chodzi prawie cały czas), które są nastawione. Zmieniałem chyba wszystkie ustawienia w różnych kombinacjach i nic. To co zauważyłem to jak już dojdzie temp do ustawionej to bardzo szybko spada. Dom mam nowy 120mkw z ocieplonymi stropami i poddaszem użytkowym ale ściany zewnętrzne jeszcze nie. Budowany na jednego maxa. Nie dramatyzuję tylko jestem ciekaw czy gdzieś popełniam jakiś błąd ;) aha dziś na dworze 0 stopni a w domu mam 20

teraz mam takie ustawienia:

 

czas podawania 8s

czas przerwy 1min 10 sekund

moc dmuchawy 5 z 12 cala odsłonięta

czas przedmuchu 15s

przerwa w podtrzymaniu 10 minut

krotność podawania 2

ustawiony na 45 stopni

zawór trójdrożny jest w prawo i lewo ja mam w prawo na 4

 

Jeśli pisze bzdury a jest to oczywiste to wybaczcie ale to mój pierwszy kontakt z piecem w życiu i jestem w tym temacie jeszcze laikiem:)

Proszę o pomoc i dziękuję za nią:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kilka podpowiedzi:

czas podawania 20s

czas przerwy 1min 20 sekund

moc dmuchawy 7-8 z 12, cala odsłonięta

czas przedmuchu 10s

przerwa w podtrzymaniu 10 minut

krotność podawania 3-4

Co do ustawienia temp. na kotle proponowałbym podnieść do ok. 55C, a zaworem 3d określić sobie odpowiednią temp. na instalację.

Proszę sprawdzić czy palenisko jest poprawnie ustawione tzn. patrząc na prostokątne żeliwne palenisko z góry NACIĘCIA na krótszej ze stron powinny być na przeciwko ślimaka(bliżej przciwzwoju ślimaka). Gdy palenisko jest odwrotnie ułożone powoduje to niepoprawną prace kotła. Poza tym nowe budynki trzeba porostu "wygrzać". Na pewno rafikb zaobserwujesz zjawisko, że wraz z poprawą izolacji zmniejszy się spalanie kotła. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...