Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

Interesowało mnie głównie, czy wymieniając sterownik na PID jest szansa na mniejszą ilość sadzy, bo z ilości spalanego opału jestem bardzo zadowolony i tu nie liczyłem na poprawę. Z tego co jednak wyczytałem od większości forumowiczów to na to nie ma co liczyć, a więc na dzień dzisiejszy rezygnuję z PID. A tak na marginesie, to po kilku miesiącach eksperymentowania w warunkach bardzo różnego obciążenia kotła, dopracowałem się uniwersalnych całorocznych ustawień i też nie biegam do piwnicy aby je zmieniać.

 

w taki mrazie to polecam na sadzę sadpal i już, ja go stosuję i działa to, mniej sadzy i nie ma konieczności czyszczenia pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja w tej chwili robię inaczej, bo słyszałem że sadpal działa korozyjnie na między innymi zasobnik. Przed każdym czyszczeniem kotła wysypuję z szuflady popiół, potem sadze z pólek zgarniam od najwyższej do najniższej i wreszcie do szuflady. Potem sadze z szuflady do zasobnika z miałem i wszystko spala się raz jeszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w tej chwili robię inaczej, bo słyszałem że sadpal działa korozyjnie na między innymi zasobnik. Przed każdym czyszczeniem kotła wysypuję z szuflady popiół, potem sadze z pólek zgarniam od najwyższej do najniższej i wreszcie do szuflady. Potem sadze z szuflady do zasobnika z miałem i wszystko spala się raz jeszcze.

 

ale na kotle dalej się pojawia sadza bo psala się nowy wegiel a ja stosuję sadpal i nie mam co zgarnywać bo sadzy jest dużo mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ibryndal.

Mam kocioł z podajnikiem tłokowym i sterownikiem ST-77. Zastanawiam się czy warto wymienić sterownik na PID np. Ognik Plus, albo Perfekt T.

Skoro sterownik PID prawie nie wyłącza dmuchawy tylko steruje jej mocą,to przy małym poborze ciepła do grzejników, dmuchawa musi pracować na małych obrotach, aby utrzymać temperaturę zadaną. Czy nie skutkuje to kiepskim spalaniem ze zbyt małą dawką powietrza co daje kopcący płomień i dużo sadzy? Jak taki sterownik radzi sobie gdy kocioł używany jest tylko do ogrzewania c.w.u? U mnie np. dmuchawa załączana jest raz na dwie godziny na około 3 min. i kocioł pozostaje prawie wyłącznie w stanie czuwania. Jak to będzie ze sterownikiem PID? Wiem że masz Opala ze sterownikiem Ognik, więc może troszkę mnie oświecisz.

odpisałem na priv

 

no i napisze jeszcze tutaj tylko tyle, że mój kocioł pracuje z ognikiem od początku więc ciężko mi oceniać co by było u kogoś jak zmieni z czegoś innego na ognika - nie mam poprostu porównania i tyle

 

u mnie jest ok, zmiana warunków za oknem nie pociąga biegania do kotłowni i zmiany parametrów, sterownik sam sobie wszystko dobiera i mi to pasuje

 

lbryndal, czy masz u siebie zamontowany zawór mieszający, chodzi mi o 3 lub 4 drogowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ibryndal.

Mam kocioł z podajnikiem tłokowym i sterownikiem ST-77. Zastanawiam się czy warto wymienić sterownik na PID np. Ognik Plus, albo Perfekt T.

Skoro sterownik PID prawie nie wyłącza dmuchawy tylko steruje jej mocą,to przy małym poborze ciepła do grzejników, dmuchawa musi pracować na małych obrotach, aby utrzymać temperaturę zadaną. Czy nie skutkuje to kiepskim spalaniem ze zbyt małą dawką powietrza co daje kopcący płomień i dużo sadzy? Jak taki sterownik radzi sobie gdy kocioł używany jest tylko do ogrzewania c.w.u? U mnie np. dmuchawa załączana jest raz na dwie godziny na około 3 min. i kocioł pozostaje prawie wyłącznie w stanie czuwania. Jak to będzie ze sterownikiem PID? Wiem że masz Opala ze sterownikiem Ognik, więc może troszkę mnie oświecisz.

odpisałem na priv

 

no i napisze jeszcze tutaj tylko tyle, że mój kocioł pracuje z ognikiem od początku więc ciężko mi oceniać co by było u kogoś jak zmieni z czegoś innego na ognika - nie mam poprostu porównania i tyle

 

u mnie jest ok, zmiana warunków za oknem nie pociąga biegania do kotłowni i zmiany parametrów, sterownik sam sobie wszystko dobiera i mi to pasuje

 

lbryndal, czy masz u siebie zamontowany zawór mieszający, chodzi mi o 3 lub 4 drogowy?

 

nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już drugi sezon (a trzeci licząc z budową) mam piec tłokowy KTM25. W tym sezonie pochłonął ok. 2,5t opału. W większości groszku, bo z miału było za dużo popiołu.

Pytałem o sterownik PID. Producent sterowników oczywiście zachwalał i twierdził, że do tego pieca jak najbardziej się nadaje. Jednak serwisant KTM stwierdził, że robili próby z PID i wyniki nie są zadawalające, szczególnie dla miału lub węgla o niższej kaloryczności. Sami nadal stosują stare sterowniki.

U siebie też nie mam zaworu mieszającego. Nie był to zresztą mój wybór a instalatora. Jest za to bardzo blisko pieca 300l zbiornik CWU. Chodzi na wspólnej pompie z CO. Ma to duże znaczenie w stabilizacji temperatury powrotu. Gdy zamknę dopływ wody z kotła do zbiornika CWU, powrót jest wyraźnie chłodniejszy. W normalnej pracy wszystko jest OK.

Oczywiście pełna automatyka, zawór mieszający, dwie pompy zapewniają pewnie jeszcze lepsze parametry, ale osiągane u mnie są też zadawalające a stopień komplikacji i możliwości awarii jest mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Doświadczeni tłokowcy.Jakie nastawy na lato?Tylko cwu.Cemik1, zimowe ustawienia opanowałem.Troche to trwało ale i komin czysty i spalanie przyzwoite. :lol:

ja teraz tylko cwu grzeję, ale się troszkę wkurzyłem bo codziennie muszę zapalić w piecu

 

bojler mam 140l i zagrzewam go do jakichś 65 stopni wieczorkiem w czasie kąpania no i na drugi dzień na kąpanie to już jest za zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato polecam w tłokowcach palenie miałem. Miał długo utrzymuje żar i kocioł może pracować non stop bez potrzeby codziennego rozpalania. Sam mam tłokowca i przepalanie mam w lecie ustawione na co 2 godz. Mimo tak długiego czasu kocioł na miale nie wygasa, a zużycie wynosi około 2,5 do 3kg na dobę. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie po bokach i na górze komory spalania płytek szamotowych grubości 32mm, jeżeli kocioł nie ma takich płytek zamontowanych fabrycznie. Dzięki tym płytkom ograniczny jest bardzo odbiór ciepła z paleniska, dłużej utrzymuje się żar i lepiej wypalany jest opał. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest również zupełnie bezdymne spalanie opału w cyklu pracy (dzięki podwyższonej temp. paleniska) i znaczny spadek ilości odkładającej się sadzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato polecam w tłokowcach palenie miałem. Miał długo utrzymuje żar i kocioł może pracować non stop bez potrzeby codziennego rozpalania. Sam mam tłokowca i przepalanie mam w lecie ustawione na co 2 godz. Mimo tak długiego czasu kocioł na miale nie wygasa, a zużycie wynosi około 2,5 do 3kg na dobę. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie po bokach i na górze komory spalania płytek szamotowych grubości 32mm, jeżeli kocioł nie ma takich płytek zamontowanych fabrycznie. Dzięki tym płytkom ograniczny jest bardzo odbiór ciepła z paleniska, dłużej utrzymuje się żar i lepiej wypalany jest opał. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest również zupełnie bezdymne spalanie opału w cyklu pracy (dzięki podwyższonej temp. paleniska) i znaczny spadek ilości odkładającej się sadzy.

miał to dobry pomysł tylko jeszcze jest drogi trzeba poczekać do czerwca - lipca jak potanieje i zrobić zapas na przyszły rok

 

ja myślę o przyszłym sezonie i zakupie po sezonie 50/50 a dokładnie to 1,5tony miału i 1,5 tony groszku i mieszać to w sezonie zimowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="lbryndalopal łyka do 25mm (niestety bo ciut więcej i by spalał groszek zwykły)

 

no starcza mi na 6 dni jakoś, ale przy większych mrozach krócej

 

Rozmawiałem z gościem który może go u mnie zainstalować (ma tez takiego u siebie w domu) i twierdzi on że pali w nim węglem typu "orzech" czyli granulacja 50-25 mm. Podobno jak podejdzie jakiś większy kawałek to tłok da sobie z nim radę. Przy cenie orzecha na poziomie 450 zł/t palenie nim w zimie byłoby o wiele ekonomiczniejsze niż ekogroszkiem.

 

Już miałem zamawiać piec z brucerem i teraz sam nie wiem jaki wybrać. Ten tłokowiec (Opal) wydaje się niezłą alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozmawiałem z gościem który może go u mnie zainstalować (ma tez takiego u siebie w domu) i twierdzi on że pali w nim węglem typu "orzech" czyli granulacja 50-25 mm. Podobno jak podejdzie jakiś większy kawałek to tłok da sobie z nim radę. Przy cenie orzecha na poziomie 450 zł/t palenie nim w zimie byłoby o wiele ekonomiczniejsze niż ekogroszkiem.

 

Już miałem zamawiać piec z brucerem i teraz sam nie wiem jaki wybrać. Ten tłokowiec (Opal) wydaje się niezłą alternatywą.

 

Opal jest fajny jak narazie jestem zadowolony

eko-groszek spala, miał spala

 

a co do groszku zwykłego to robiłem próbę i miał z nim problemy, ale nawet nie tłok tylko podajnik, dokładniej to chodzi o to że opał się zawieszał w nim i było po zabawie bo szuflada nie miałą co podać

 

jakby ten groszek zwykły był bardziej okrągłu jakiś taki wiadomo nie klinujący się to pewnie nie byłoby problemu, może znajomy ma jakis taki groszek, który mu tam nie klinuje się.

no i ok niech będzie że pali nim, ale jak szuflada podaje taki groszek to to co nie mieści się musi być przełamane i wtedy jest troszkęto słuchać, przy ekogroszku praktycznie mało kiedy słychać jak podaje szuflada opał, a przy miale to wogóle jest cichutko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

CZy ktos słuyszał o kotłach KRZACZEK ? czy to dobre kotły ? słyszałem o nich wiele pozytywnego oto linki

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

http://www.krzaczek.eu/pliki/file/krzaczek...08-nowy-pdf.pdf

chodzi mi o tłokowy kocioł, odwiedziłem ich i ten piec wydał mi sie godny zaufania porownywałem go z sasem i "lokalnym" piecbud ,sas nie ma wentylatora oraz obydwa maja inną budowe wnętrza tzn chodzi mi o poprzeczne przegrody w krzaczku ma pełne płaszcze i ich jet 5 natomiast w sasie i piecbud po 3 oraz 4 płaszcze i zamiast płaszcza RURKI odpowiednio 1 i 2 rzedy Kocioł krzaczka ma odpowiednie certyfikaty prosze o opinie na jego temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł bardzo podobny do Stalmarka, 5 półek poziomych w wymieniku, przez co łatwe czyszczenie. Sam jestem użytkownikiem tłokowca i gdybym jeszcze raz kupował to zwracałbym jeszcze uwagę na elementy ceramiczne w komorze spalania. Wpływają one na efektywne i bezdymne spalanie. Namiastką takiej komory jest deflektor z cegły szamotowej w Opalu, ale chyba najbliższy ideału pod tym względem jest Taurus Gaur, który ma deflektor szamotowy i płytki szamotowe po bokach komory spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Ja również ze względu na wymiary kotłowni zdecydowany jestem na tłokowca. Na razie na mojej liście nr 1 jest Opal Sekom. Chwalony jest również Taurus Gaur ale gdzieś czytałem, że jego konstrukcja nie zapewnia na 100% odcięcia paleniska od zasobnika. Tj. może dojść do zapłonu paliwa w zasobniku. Ale może to tylko złośliwe plotki.

Ciekawi mnie jak to jest z grzaniem CW w lato. Czy faktycznie nie da rady tak ustawić kotła aby się nie wygaszał? Trochę mnie to martwi, bo codzienne bieganie do kotłowni mi się nie uśmiecha. No ale widać, takie są uroki posiadania kotłów na paliwo stałe.

 

neokowal2 jaki konkretnie model kotła użytkujesz?

 

P.S. Przy obecnych cenach ekogroszku zastanawiałem się czy dobrym rozwiązaniem nie było by ogrzewanie na olej opałowy. Ale ludziska z forum wybili mi ten pomysł z głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

neokowal2 jaki konkretnie model kotła użytkujesz?

Używam Stalmarka 17kW ale raczej nie polecam. Co prawda działa bezawaryjnie od roku, ale zbyt dużo usprawnień musiałem przy nim zrobić aby być z niego zadowolony, począwszy od lepszej termoizolacji a kończywszy na wyłożeniu komory spalania płytami szamotowymi. Gdybym teraz kupował brałbym pod uwagę również Sekom Opal, Taurus Gaur i zupełna nowość Lazar Multi Komfort, ze wskazaniem na ten ostatni. Przy użytkowaniu kotła w trybie letnim do c.w.u bardzo istotne jest aby spalanie odbywało się w osłonie ceramiki i bardzo dobra izolacja termiczna, a takie możliwości daje Lazar.

http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-multi-komfort/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten kocioł. KTM. 20kw. Z tego co mi wiadomo to ma też kolega Cemik1 ale chyba z innym sterownikiem.Ogólnie jestem zadowolony.Dość długo zajeło mi ustawienie sterownika na zime.{ognik plus}Letnie ustawienia jakoś mi nie wychodzą.Kocioł gaśnie.Jeszcze :lol: Jest dość duży iale cichy,pale ekogrochem z carbo market.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...