Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

Ja mam ten kocioł. KTM. 20kw. Z tego co mi wiadomo to ma też kolega Cemik1 ale chyba z innym sterownikiem.Ogólnie jestem zadowolony.Dość długo zajeło mi ustawienie sterownika na zime.{ognik plus}Letnie ustawienia jakoś mi nie wychodzą.Kocioł gaśnie.Jeszcze :lol: Jest dość duży iale cichy,pale ekogrochem z carbo market.

 

A mocno kopci? Czy komorę spalania ma wyłożoną cegłami szamotowymi?

Bo na stronie producenta nic na ten temat nie znalazłem. A jeszcze jedno, jeśli mógłbyś podać, "ile pali" ten kociołek? :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym kopceniem to kwestia ustawienia sterownika.Komora nie jest wyłożona szamotem.Z ilością spalanego węgla to temat rzeka.Musisz się pytać doświadczonych palaczy. Pierwszy sezon pale i to nie całyJa ogrzewałem 140m2 z tego około 70m2 podłogóki.Baniak na cwu 250l Dom parterowy,ściana jednowarstwowa.Zimą przy -10 spalałem około 25kg groszku.Czytając wyżej na temat ilości spalanego węgla :evil: pomajstrowałem przy sterowniku i spalanie spadło do około 17kg na dobe.Ale jak czytam inne posty to też chyba ciut za dużo.Teraz grzeje ok.15m2 podłgóki[łazienka ,wc ,w nocy troche zimno} i zasobnok cwu i wychodzi około 9kg na dobe.I kombinuje jak zejść niżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągam temat.Jakie ustawienia w tłokowcu{Grobelny ktm 20 kw} na lato.Sterownik ognik plus.Jak osiągnie nastawioną temperature to tak długo trzyma że węgiel się wypali zanim temperatura spadnie poniżej nastwionej i się odstawia z powodu braku opałuNajczęściej w nocy.

ja mam ognika plus ale PiD i nie ma szans żeby się zgasił

może przemyśl zmianę sterownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam ognika plus ale PiD i nie ma szans żeby się zgasił

może przemyśl zmianę sterownika ?

 

A grzejąc tylko cwu, piec Ci się nie wygasza? Tzn. nadal codziennie musisz rozpalać czy już sobie poradziłeś?

on mi nigdy nie wygaszał się

palę co 2 dni bo rozpalam drewnem - resztkami z budowy - nagrzewam bojler i wygaszam

oczywiście jak rozgrzeję bojler to zamykam ten obwód i puszczam ciepło na dom, inaczej to bojler zostanie wychłodzony przez piec

puszczam stopniowo tak żeby nie było dużego skoku temp. na instalacji

piec w układzie otwartym i podłączony z wymiennikiem

 

w ognik plus PiD jest parametr serwisowy:

mksymalny czas między kolejnymi porcjami paliwa (o ile dobrze pamiętam)

 

sterując tym parametrem nie ma szans żeby wygasło w piecu

 

ustawiasz np. 300s = 5minut

jak piec pracuje na 100% mocy to co 5 minut poda kolejną dawkę paliwa

jak piec pracuje na 50% mocy to co 10 minut poda kolejną dawkę paliwa

 

powiedzmy że minimalna moc (tez do ustawienia) jest 10%

to przy podtrzymaniu poda co jakieś 50 minut kolejną dawkę

jakby wygasło to się mu zmienia ten parametr żeby podawął powiedzmy co 40 minut i po bólu

 

nie praktykowałem w lecie (muszę spalić to drewno bo mi miejsce zastępuje), ale w ziemi miałem ustawione 360s czy jakoś tak

 

acha na początku tamtego sezonu paliłem tylko na cwu, ale wtedy nie miałem praktyki i nie wszystkie ustawienia rozumiałem i nie wygaszał sie na samym cwu, ale dość dużo spalał jak na samo cwu, zauwazyłe m też wtedy że pompka przepuszcza od co i grzeje mi podłogę w łazience co było +, moze jak kupię opał około czerwca to będę zmuszony palić non stop, albo rozpalał będę i wygaszał po nagrzaniu bojlera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak troche podglądam co się dzieje w kotłowni na ile czas mi pozwala i jak już ma wygasnąć to w trybie serwisowym właczam wentylator i podajnik węgla.Podam dwie porcje węgla,wentylator rozbuzuje ogień,przechodze w tryb letni i tak tli się przez pare godzin cały czas powyżej temperatury zadanej{teraz mam 50 stopni}.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągam temat.Jakie ustawienia w tłokowcu{Grobelny ktm 20 kw} na lato.Sterownik ognik plus.Jak osiągnie nastawioną temperature to tak długo trzyma że węgiel się wypali zanim temperatura spadnie poniżej nastwionej i się odstawia z powodu braku opałuNajczęściej w nocy.

Oprócz w miarę prawidłowych nastaw sterownika, polecałbym na lato palenie miałem. Miał się wolniej spala i długo żarzy podtrzymując palenie. Istotne jest również aby nie było zbyt dużego ciągu kominowego. Przy dużym ciągu opał spala się bez udziału dmuchawy w przerwach między podawaniami paliwa i wygasa z braku opału. W moim kotle rozwiązane jest to fabrycznie w ten sposób: między wentylatorem, a komorą pod paleniskiem znajduje się klapka która zamyka się samoczynnie gdy wyłącza się dmuchawa. Bez tej klapki opał spalał się bez udziału dmuchawy, ogień cofał się w stronę podajnika i wygasało z braku paliwa. Wydaje mi się że to co piszesz to właśnie takie zjawisko. Sprawdź czy za wentylatorem jest taka klapka, albo czy przypadkiem się nie zacina i nie domyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja po wielu eksperymentach (nie mogłem uzyskać zadowalających parametrów) zdecydowałem się na letnie grzanie CWU prądem w tańszej taryfie. Zbiornik 300 litrów w zupełności wystarcza na potrzeby czteroosobowej rodziny. A teraz aspekt ekonomiczny. Przez 8 miesięcy zużyłem 1600kWh (mam podlicznik tylko na bojler). Przy ostatniej cenie energii ~0.30PLN/kWh wychodzi to 60PLN za miesiąc. Z postów powyżej wynika, że do podgrzania wody zużywa się od 3kg miału (nie bardzo w to wierzę) do 5kg ekogroszku na dobę. Przy cenie miału 500PLN/tonę a groszku 700PLN/tonę daje to odpowiednio 45 i 105 złotych miesięcznie. Nie warta jest więc skórka wyprawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po wielu eksperymentach (nie mogłem uzyskać zadowalających parametrów) zdecydowałem się na letnie grzanie CWU prądem w tańszej taryfie. Zbiornik 300 litrów w zupełności wystarcza na potrzeby czteroosobowej rodziny. A teraz aspekt ekonomiczny. Przez 8 miesięcy zużyłem 1600kWh (mam podlicznik tylko na bojler). Przy ostatniej cenie energii ~0.30PLN/kWh wychodzi to 60PLN za miesiąc. Z postów powyżej wynika, że do podgrzania wody zużywa się od 3kg miału (nie bardzo w to wierzę) do 5kg ekogroszku na dobę. Przy cenie miału 500PLN/tonę a groszku 700PLN/tonę daje to odpowiednio 45 i 105 złotych miesięcznie. Nie warta jest więc skórka wyprawki.

no ale trzeba mieć tańszą taryfę a ja takiej nie mam

 

zastanawiałem się też nad grzaniem prądem bo codzienne grzanie jest upierdliwe, a miesięcznie to pewnie nawet ponad 100 by wychodziło to grzanie

narazie jeszcze spalam pozostałości po budowie i co 2 dni grzeję zasobnik ale jak się skończy ten budulec to będzie problem i trzeba będzie sie zdecydować

 

3-5kg/dobę to jakoś chyba u mnie nie przejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie uzupełniające poprzednie:

Czy praca pompy jest uzależniona od temperatury wody w zbiorniku?

U mnie pompa obiegowa włącza się tylko w zależności od temperatury wody w piecu i to może być przyczyną małej efektywności (ciągła praca to niepotrzebne wychładzanie i kilkadziesiąt dodatkowych watów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po wielu eksperymentach (nie mogłem uzyskać zadowalających parametrów) zdecydowałem się na letnie grzanie CWU prądem w tańszej taryfie. Zbiornik 300 litrów w zupełności wystarcza na potrzeby czteroosobowej rodziny. A teraz aspekt ekonomiczny. Przez 8 miesięcy zużyłem 1600kWh (mam podlicznik tylko na bojler). Przy ostatniej cenie energii ~0.30PLN/kWh wychodzi to 60PLN za miesiąc. Z postów powyżej wynika, że do podgrzania wody zużywa się od 3kg miału (nie bardzo w to wierzę) do 5kg ekogroszku na dobę. Przy cenie miału 500PLN/tonę a groszku 700PLN/tonę daje to odpowiednio 45 i 105 złotych miesięcznie. Nie warta jest więc skórka wyprawki.

Masz w zupełności rację, jeżeli jest stosunkowo małe zużycie c.w.u to grzanie kotłem c.o się nie opłaca. Aby to było opłacalne to po pierwsze: musi być stosunkowo duże zużycie wody, po drugie: oprócz dobrze ocieplonego wymiennika, musi być jakaś izolacja termiczna rur między kotłem a wymiennikiem i dodatkowa izolacja termiczna samego kotła.

Teoretycznie 1 kg węgla o kaloryczności 25 MJ/kg podgrzeje nam prawie 200 litrów wody o 30 stopni. W większości takich układów (kocioł c.o - wymiennik) to właśnie ten jeden kilogram jest wykorzystany efektywnie, reszta to straty związane głównie z źle ocieplonymi kotłami c.o. Taki układ chodzi latem na bardzo małej sprawności, a jeśli sprawność jest niższa niż 20 - 25%, to lepiej opłaca się grzanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie uzupełniające poprzednie:

Czy praca pompy jest uzależniona od temperatury wody w zbiorniku?

U mnie pompa obiegowa włącza się tylko w zależności od temperatury wody w piecu i to może być przyczyną małej efektywności (ciągła praca to niepotrzebne wychładzanie i kilkadziesiąt dodatkowych watów).

Czy do grzania c.w.u masz osobną pompę i jaki masz sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie o grzanie cwu. na ruszcie awaryjnym?Mi też zostało dużo drzewa budowlanego i chcę to spalić w piecu.Jeżeli odstawie piec czyli wyłącze automatyke to pompa cwu. też nie bęzie chodzić bo jest podpięata do pieca.To jak ma się zagrzać woda w zasobniku?Odłączyć pompe od pieca i zasilić z osobnego gniazdka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o grzanie cwu. na ruszcie awaryjnym?Mi też zostało dużo drzewa budowlanego i chcę to spalić w piecu.Jeżeli odstawie piec czyli wyłącze automatyke to pompa cwu. też nie bęzie chodzić bo jest podpięata do pieca.To jak ma się zagrzać woda w zasobniku?Odłączyć pompe od pieca i zasilić z osobnego gniazdka?

 

 

ja włączam automatykę i nastawiam na zdaną temp cwu

 

ale ale właśnie jedna ważna sprawa - odłączam zasilanie dla podajnika :D

 

w sterowniku ognik pid wygląda to tak że zachowuje się on jakby podajnik był podłączony i kontrolka pokazuje pracę podajnika

 

czyli odłączony podajnik i palę na palenisku a przy okazji działa mi dmuchawa jakbym chciał

 

rozgrzewam przy około 35 włącza się pompa i grzeje wodę jak podgrzeję za bardzo to włącza się pompa od c.o. i po krzyku

 

oczywiście po zagrzaniu zasobnika 140l do temp. jakieś 70 stopni - delikatnie stopniowo otwieram obieg na c.o. i zamykam na bojler (cyrkulacje mam zamkniętą cały czas bo na niej też zauważyłem straty ciepła) w ten sposób dla rodzinki 2+1 starcza wody na 2 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o grzanie cwu. na ruszcie awaryjnym?Mi też zostało dużo drzewa budowlanego i chcę to spalić w piecu.Jeżeli odstawie piec czyli wyłącze automatyke to pompa cwu. też nie bęzie chodzić bo jest podpięata do pieca.To jak ma się zagrzać woda w zasobniku?Odłączyć pompe od pieca i zasilić z osobnego gniazdka?

Nie wiem jaki masz sterownik, ale prawie każdy ma w menu "tryb ręczny", a w nim można załączyć każdą pompę z osobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stwrownik to Ognik plus cwu.W trybie ręcznym nie można załączyć pompy cwu.Jeżeli wyłącze zasilanie pieca[czyli podajnik i dmuchawe]pompa też nie ma zasilania.Podobno w razie braku prądu można grzać na ruszcie awarynym ale wtedy chyba musi być jakieś obejście pompy [bajpas]

zrób tak jak ja robię

 

- włącz sterownik, ale daj go na STOP

- pal na ruszcie awaryjnym, żeby był ciąg powietrza to uchyl drzwiczki dolne od popielnika

- jak temp. wzrośnie do jakichś 35 stopni to powinna się włączyć pompa od c.w.u. (oczywiście temp. cwu trzeba jakąś ustawić np.60 stopni, a temp. co na zero)

palimy dokładamy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...