Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

Zwracam się do użytkowników Protech Karo /Taurusa Gaura.

Zacząłem palić w kotle jakiś tydzień temu i od tego czasu mam problem z zasypywaniem drobnym miałem komory dmuchawy.

Jest to o tyle uciązliwe, że czyścić ją muszę raz na dobę !!!

W przeciwnym razie zostaje zasypana tak , że dmuchawa nie może się przebić do paleniska i żar stopniowo maleje, a potem wygasa.

W ubiegłym sezonie nie miałem z tym problemu , czyściłem ją profilaktycznie raz na trzy tygodnie i było w niej tylko trochę popiołu i drobin miału.

W Protechu Karo jest to o tyle uciążliwe , że wyczyszczenie komory dmuchawy wymaga zdemontowania osłony napedu podajnika i zdemontowania wentylatora.

Miał z Chwałowic 24 Mj , ładnie się pali ( dopóki nie zostanie ocięte powietrze z dmuchawy po zasypaniu komory przez drobiny miału), mała ilosć sadzy , popiół ładnie dopalony, ładnie dochodzi do temperatury, spalanie w normie Generalnie wszytsko hula tak jak trzeba.

Napisałem maila do producenta do Gierałtowic i .....mnie olali.Zero odzewu.

Czy ktoś u siebie miał taki problem ?

Co ile musicie czyscić tą wyczystkę dmuchawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ lbryndal mam pytanie, jak sprawuje się piec po wymianie hardware do regulatora Ognik PID-II. Czy faktycznie poprawia jakieś parametry?

nie widzę różnicy - pewnie dlatego, że nie siedzę przy nim czyli, że działa prawidłowo

 

rozpaliłem i się pali wynoszę popiół i dosypuje nowego opału i o to mi chodziło właśnie

 

nie mam tego samego opału tylko inny chyba mniej kaloryczny bo widzę, że go więcej zjada sobie piecyk, jakby były podobne warunki co w tamtym roku to można by coś porównywać, a narazie nie ma z czym

 

ogólnie wymieniłem soft bo była taka możliwość stary dobrze pracował i ten teraz też dobrze pracuje

 

po dłuższym czasie może coś zaobserwuję narazie jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ lbryndal mam pytanie, jak sprawuje się piec po wymianie hardware do regulatora Ognik PID-II. Czy faktycznie poprawia jakieś parametry?

nie widzę różnicy - pewnie dlatego, że nie siedzę przy nim czyli, że działa prawidłowo

 

rozpaliłem i się pali wynoszę popiół i dosypuje nowego opału i o to mi chodziło właśnie

 

nie mam tego samego opału tylko inny chyba mniej kaloryczny bo widzę, że go więcej zjada sobie piecyk, jakby były podobne warunki co w tamtym roku to można by coś porównywać, a narazie nie ma z czym

 

ogólnie wymieniłem soft bo była taka możliwość stary dobrze pracował i ten teraz też dobrze pracuje

 

po dłuższym czasie może coś zaobserwuję narazie jest ok

 

A ile zjada Ci ekogroszku?

Ja też mam Opala (Wysoki) ze sterownikiem Ognik

plus PID II. I musze przyznac ze na razie pali sporo, bo okolo 1 worek na dobe. Pale dopiero drugi tydzien w nowym domu. Dotychczas w ramach testu sprawdzalem kilka rodzajów paliwa (w tym z Czech) co pewnie miało wpływ na spalanie. Zobacze jak sie bedzie zachowywac tak po tygodniu, moze sie ustabilizuje i zacznie zjadac mniej :)

Tym bardziej ze w tym PID nie za wiele mozna zmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile zjada Ci ekogroszku?

Ja też mam Opala (Wysoki) ze sterownikiem Ognik

plus PID II. I musze przyznac ze na razie pali sporo, bo okolo 1 worek na dobe. Pale dopiero drugi tydzien w nowym domu. Dotychczas w ramach testu sprawdzalem kilka rodzajów paliwa (w tym z Czech) co pewnie miało wpływ na spalanie. Zobacze jak sie bedzie zachowywac tak po tygodniu, moze sie ustabilizuje i zacznie zjadac mniej :)

Tym bardziej ze w tym PID nie za wiele mozna zmieniac.

ja mam wersję wysoką 25kW

 

ten piec jest za duży jak na mój dom i do tego jeszcze w pełni ogrzewany jest tylko dół no i poza tym to ciepło jest

 

popatrz jak masz ustawiona przysłonę na dmuchawie (trzeba wejść pod zasobnik i tam od tyłu wentylatora jest przysłonka) jak jest za dużo otwarta to ciąg w kominie będzie z każdej możliwej strony wciągał powietrze i tym samym szybciej wypala się opał i podawana jest kolejna dawka

ja przymknąłem tą szczelinę i teraz mam tka z 10 stopni otwarcia

 

robiłem testy na groszku z brunatnego węgla z czech i jego faktycznie mi dużo szło

szybciej się palił - był mniej kaloryczny

 

worek Ci idzie czyli ile ? 50kg ?

 

zobacz co wpada do popielnika

zaobserwuj co się dzieje przy podaniu kolejnej dawki opału

u mnie jak podaje kolejną dawkę to przesuwając ją do popielnika spada popiół z wcześniej spalonego węgla, jeśli u Ciebie spada do popielnika żar to znaczy że za często podaje opał i nie zdąży spalić całkowicie wcześniej podanego bo pcha go do popielnika kolejna dawka - - - --- - napisz jak jest u Ciebie

 

zmniejszy max obroty dmuchawy - ja mam 55% domyslnie jest chyab 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bierze kolo 25 kilo/24h na razie.

Przyjrzę się tej przysłonie. Bo faktycznie po podaniu porcji paliwa, zaczyna mocno dmuchać. A komin jest bardzo ciepły. (na czeskim ekogroszku to nawet gorący, ale przestałem nim palić)

tka z 10 stopni otwarcia
? nie wiem jak to rozumieć, przysłona otwarta na 10 stopni?

 

Jeśli chodzi o popiół to występują również niedopalone kawałki węgla i trochę żużlu. Może nie specjalnie dużo, ale jednak. Bo rozumiem, że węgiel powinien się spalać tak aby został tylko sypki popiół tak?

 

Też 25 KW. Domek z poddaszem uzytkowym 120 metrow. Po podlodze 180metrow + garaz 30m. Nie ogrzewam 2 pokojów na gorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zmieniłem wczoraj moc dmuchawy ze 100 na 60 i dzisiaj rano zauważyłem, że do popielnika wpada dużo niedopalonych kawałków węgla. Na palenisku nazbierała się bardzo duża ilość węgla (aż nachodzi na drzwiczki). Widocznie podajnik zdecydowanie za często podaje paliwo a mniejsza moc dmuchawy powoduje niedopalenie opału.

 

Wszedłem w ustawienia serwisowe i tam mam (oprócz dmuchawy) aktualnie ustawione takie parametry:

nastawa poziomu paliwa: PP.4

nastawa minimalnej mocy kotła: ni.9

 

Wydłużyłbym pauzę pomiędzy podawaniami paliwa, ale dokładnie to nie wiem jak. W instrukcji jakoś to łopatologicznie nie jest wyjaśnione a ja jestem kompletnym laikiem w tych sprawach. ( tzn wydaje mi się, że jak wcisnę "+" to wydłużą się czasy np. z PP.4 na PP8 ale pewności nie mam...) help! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zmieniłem wczoraj moc dmuchawy ze 100 na 60 i dzisiaj rano zauważyłem, że do popielnika wpada dużo niedopalonych kawałków węgla. Na palenisku nazbierała się bardzo duża ilość węgla (aż nachodzi na drzwiczki). Widocznie podajnik zdecydowanie za często podaje paliwo a mniejsza moc dmuchawy powoduje niedopalenie opału.

 

Wszedłem w ustawienia serwisowe i tam mam (oprócz dmuchawy) aktualnie ustawione takie parametry:

nastawa poziomu paliwa: PP.4

nastawa minimalnej mocy kotła: ni.9

 

Wydłużyłbym pauzę pomiędzy podawaniami paliwa, ale dokładnie to nie wiem jak. W instrukcji jakoś to łopatologicznie nie jest wyjaśnione a ja jestem kompletnym laikiem w tych sprawach. ( tzn wydaje mi się, że jak wcisnę "+" to wydłużą się czasy np. z PP.4 na PP8 ale pewności nie mam...) help! :)

 

co do wczesniejszego postu to te 10 stopni ma być między przysłona dmuchawy stałą a tą regulowaną zagladnij tam najpierw to będziesz wiedział o co chodzi

 

co do wydłużenia to poczytaj w instarukcji bo nie jestem pewien

 

ale ale wystarczy trochę poszukać i to nawet nie za duzo tylko popatrzeć na elektro miz czyli producenta

http://www.elektro-miz.pl//upload/file/instrukcje/PP_%20podaj_tlok_v24_v27.pdf

czyli pierwszy błąd, zeby wydłużyć przerwę to trzeba dać na "-" i już

 

co do wydłużenia przerwy to podawałem też link tam są hasła serwisowe ale jak się nie chce to nic nie poradzę nie lubię wszystkiego podawać na tacy Ty też musisz troszkę się zaanagażować

 

czyli:

 

- zmień PP z 4 na np. -4, albo na początek na 0 i obserwuj

- zmień minimalną moc kotła na 3 bo ona wylicza czasy między podawaniami kolejnych dawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wielkie! Zrobię jak piszesz.

Nie zrozum mnie źle, jak chcę wszystko ogarnąć sam, ale dopiero się uczę. Non stop chodzę po chałupie z instrukcjami od/do kotła ;]. Ale trzydzieści lat mieszkałem w bloku, także o tych sprawach mam zerowe pojęcie.

A dmuchawę dam tak gdzieś pomiędzy 60-80% i poobserwuję bo gdzieś na forum wyczytałem ze dla kotłów 17-25 KW, takie parametry się ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wielkie! Zrobię jak piszesz.

Nie zrozum mnie źle, jak chcę wszystko ogarnąć sam, ale dopiero się uczę. Non stop chodzę po chałupie z instrukcjami od/do kotła ;]. Ale trzydzieści lat mieszkałem w bloku, także o tych sprawach mam zerowe pojęcie.

A dmuchawę dam tak gdzieś pomiędzy 60-80% i poobserwuję bo gdzieś na forum wyczytałem ze dla kotłów 17-25 KW, takie parametry się ustawia.

początki mogą być trudne, ale potem juz będzie z górki czyli dosypywanie opału i wysypywanie popiołu acha i jeszcze pasuje raz w miesiącu wymieść sadzę (trochę się jej tam odkłada na tych półkach) ja stosuję sadpal, żeby jej się tam nie gromadziło za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Włączne się ponownie do tematu bo interesuje mnie czy ktoś z Was kupił lub posiada opisywany przezemnie wcześniej kocił

 

http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/kotly-marciniak/index.php?slab=kws-p

proszę o informację ponieważ znowu mam kłopoty z jego regulacją.

 

proszę też podajcie jakie spalania macie na 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od 3-tygodni pałę w kotle Klimosz Ling M.Jest to mój pierwszy piec z podajnikiem .Wcześniej piec na miał- zasypowy.Moc kotła 28kW ogrzewa

dom o 160m, nieocieplony,okna nowe,instalacja stara.CWU-120L.Kocioł

pracuje w automatyce[pogodówka] w strefach czasowych :dzień roboczy

8 godz-temp.22C 16 godz-temp.19 sobota, niedziela:14 godz-22C, pozostale

19C.CWU-45C.Paliwo to miał , podobno 23MJ/KG ,suchy.W zasobniku zero

wilgoci.Temp.zewntrz.2do10C.Efekty spalania coraz lepsze.Mniej spieków,

lub niedopalonych skrawków.Optymalne ustawienie dla nowicjusza wymaga

dużo wytrwałosci i cierpliwości.Miał jest ''trudnym''paliwem w kotle z podajnikiem.

Policzylem że na dobę spaliłem około 24kg.Jak by były minusy na dworze to jest

ok.

W kotłe jest sporo sadzy.Wentylator 25% otwarty.Czyżby za mało?

Na forum przeczytałem o'' sadpalu'' Warto go stosować?Jeżeli tak to w jaki sposób?Do zasobnika czy na palenisko?Doświadczeni ''palacze''pewnie znają odpowiedż.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadpalu nie daje się do zasobnika bo powoduje korozję.

ja dajędo zasobnika

jak naładuję go na pełno to posypuję z góry sadpalem opał, ten na początku z dołu nie ma sadpalu, ale w miarę czasu robi się taki lejek i ten węgiel z góry jest spalany dopóki nie obsunie się ten z boków

 

a rdza hmmm jak mi zerdzewieje to sobie pospawam nowy, a prawdę pisząc to mi i tak już troszkę go rdza żre bo ładowałem wilgotny opał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lbryndal, Twoje porady przynoszą efekty :) Spalanie spadło o połowę. Także jest spory progres.

Ale nadal będę kombinował bo wydaje mi się, że jeszcze może być lepiej. Nadal w popielniku pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Muszę zlikwidować to marnotrawstwo. Dałem PP z -4 na -7 i poobserwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lbryndal, Twoje porady przynoszą efekty :) Spalanie spadło o połowę. Także jest spory progres.

Ale nadal będę kombinował bo wydaje mi się, że jeszcze może być lepiej. Nadal w popielniku pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Muszę zlikwidować to marnotrawstwo. Dałem PP z -4 na -7 i poobserwuje.

 

 

fajnie że pomogło :)

 

popatrz pod tym linkiem na ostatni post

 

tam są nastawy serwisowe

http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=6254&postdays=0&postorder=asc&start=135&sid=1858c2779a80a5dd0e1654ba2ce4f0e0

żeby wpisać CODE trzeba przytrzymać "-" (minus) przez jakieś 10 sekund i potem wpisujemy kod i można zmieniać, tylko trzeba uważać żeby nie pomieszać :D

 

a zresztą przekopiuję

 

kod 1704

dU.5 (nie używasz bojlera, także zostaw w ten sposób)

P.35-40 (to ma odpowiadać pełnej mocy kotła, aby zawsze można było dojść do temp. zadanej. Fabrycznie jest 35sekund, sprawdza się też 40sekund, wyżej raczej nie rób)

d.100 tyle jest fabrycznie, przy palnikach 25kw sprawdza się d.90 (przy dmuchawie typu Konwektor na silniku EMC)

ni.3 (fabrycznie jest 1, sugeruję zadać na 3%mocy minimalnej)

PID.1 aktywny pełen algorytm PID, jak opał jest syfny to zmiana na PID.0 powoduje prace ze stałą przerwą np. P.40sekund, dmuchawa pracuje bardziej agresywnie a sterownik uczy sie progu rozłączania dla minimalizacji błędu przeciągnięcia

 

kod 1504

tA.80 (w/g mojego doświadczenia sprawdza sie 80minut zamiast 60 producenta)

 

kod 1709

noc - ENTER

n."cyfra" - nic nie rób, ENTER

PnC.0 zmień na PnC.1 - będzie zamiennie pokazywać aktualną moc kotła

Cb.10 - to clean blow, czyli wartość pracy dmuchawy w chwili podawania paliwa, do 25kw ustawiam Cb.8 lub Cb.9 w zalezności od jakości paliwa.

 

kod 1203

Pd.Sl - zostaje

tEr.0 jak nie ma pokojowego to tak zostaje, jak dołączysz pokojowy to przełącz na tEr.1

tC.- nastawa od - do 70st.c to temperatura alarmu czujnika kosza, jak go nie ma to zostaje -, jak jest ustaw na 70st.C

Po.34 temp. załączenia pompy C.O.

ZAP.0 gniazdo zapalarki nieaktywne - to dla kotłów na pellets

Pr.10 awaryjny przedmuch co 10minut, gdy temp. zadana przekroczona jest powyżej 5st.C lub dla pracy w trybie PID.0

 

 

i jeszcze takie coś znalazłem:

 

sl.27 nie ma kodów serwisowych... tj. są 2 kody, w jednym wybieram program pod daną konstrukcję i producenta kotła. W tym menu jest ten czas P.45. Dla klasycznej retorty to będzie za dużo. Elektro-Miz wgrywa 35 sekund, ja 40sekund przestawiam tylko dla palnika Brucer.

 

Numery programów:

Nr.0- SAS

Nr.1 - Dziubarczyk

Nr.2 HEF

Nr. 3 uniwersalny elektro-Miz z czasem 35sekund

Nr.4 Radan

Nr.5 Malejka

Nr. 6 Ogniwo

Nr.7 Ekocentr

 

Numery wyższe to softy pod tłok:

8- SAS

9- OPAL 2009- SEKOM

10- Grobelny

11- Malejka

12 elektro-Miz uniwersalny

 

Trzymasz - i wychodzi CODE

wbij 3111

numer klienta 2 - HEF

P.35 zamiast P.45, góra P.40, lepiej jednak 35 i ewentulana korekcje przesypu paliwa dokonac już w/g instrukcji parametrem PP.0 jak przesypuje zrobić np. PP.-3

Enter i koniec

 

Drugi kod

1709

Zmień tylko PnC.0 na PnC.1 to aktywuje podgląd aktualnego wykorzystania mocy kotła, teraz zamiennie z temp. będzie widać cyfrę pokazująca w % wykorzystanie mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy dmuchawa może wydawać dźwięki podobne do stukotu? Od momentu uruchomienia pieca (Opal 25kw Wysoki) zauważyłem, że szczególnie przy bardzo wolnych obrotach wiatraka, słychać takie delikatne miarowe pukanie. Po rozkręceniu się do wyższych obrotów, stukot zanika, słychać tylko szum, ale to chyba normalne. Nie jest to jakiś drastyczny hałas, ale wolę się zapytać, bo może coś jest jednak nie Ok z dmuchawą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...