Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Źródeł odgłosów może być kilka:

-zasypywanie wiatraka drobinkami popiołu, przy małych obrotach jest to bardziej słyszalne. Wniosek: czas na czyszczenie.

- odgłosy łożyska (zowalizowane od pracy kulki, brak dostatecznej ilości smaru)

- oblepione popiołem i innym kurzem płaty wiatraka doprowadzające do niewyrównoważenia. Wibracje przenoszone są następnie na konstrukcję. Wniosek: patrz wyżej.

- z jednej strony drobne fabryczne niewyrównoważenie, a z drugiej nasze wyczulone ucho: można zlekceważyć.

- sposób zasilenia silnika polegający na ścinaniu zboczy sinusoidy i wpływaniu na wartość napięcia skutecznego. W silniku następuje gwałtowny wzrost i spadek natężenia pola elektromagnetycznego, co przenosi się na konstrukcję wentylatora i objawia dźwiękami - normalna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem sezon grzewczy został otwarty.Przez kilka dni rano było około 5 stopni więc w chacie troche chłodnawo.Rozpaliłem główny ruszt{KTM 20kw} termostaty od podłogówki i na grzejnikach na maksa otwarte i czekamy na ciepło.Puki całą wode przepchneło przez system zrobiło się póżno iposzliśmy spać.Rano gorącz jak na plaży w Meksyku w południe a za oknem jak raz dzisiaj 15 stopni. :lol:

Masz nowy piec, czy tez użytkujesz dłuższy czas? Ja od paru tygodni używam tłokowca KTM25 firmy Grobelny z Pleszewa (sterownik Ognik cw+). Chętnie wymienie się doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibryndal,

Możesz podać ile spala Ci obecnie na dobę OPAL ?

( wielkośc powierzchni użytkowej , temp pomieszczeń , nowy-stary budynek ) .

Liczyłeś ile srednio spalał Ci na dobę w zeszłym seoznie, lub ile spalił ci opału w całym sezonie ?

 

pozdrawiam.

 

w sezonie spalił mi tamtym 2,5 tony jakoś

 

budynek nowy ocieplenie styropian 15cm

powierzchnia na dole jakieś 70m2 na górze po podłogach podobnie

na dole 23 stopnie około u góry jakieś 15-16 - nie zamieszkane

o ile dobrze widziałem to w opisie było że mam zasobnik 75kg chyba i to mi wystarcxało w tamtym roku na 6 dni palenia przy jednoczesnym grzaniu cwu teraz mam inny opał i chyba będzie gorzej, ale to dopiero zobaczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibryndal,

 

No to rewelka, biorąc nawet to niezamieszkałe pietro.

Moja chata - to dom poźny Gierek z pustaka szlakowego ( sciana ~ 50 cm , podwójna) nieocieplony.

200 m 2 ogrzewanej powierzchni + CWU 140 L

Instalacja tak jak u Ciebie na wymienniku płytowym danfoss 30kW.

Nowa stolarka + styropian na stropie.

Mój tłokowiec ( przez 200 dni ciągłego palenia ) 25kW spalił wszystkiego ( miał, gorszek , pellet, eko lignit, mix - trociny/miał ) 4,2 - 4,3 t.

W wiekszości palone miałem 26Mj - 3,5 t , reszta to "ekspertymenty" z alternatywnym opałem.

Temp. w domu 21-22'C

Z wyliczenia wyszła mi średnia ~ 21 kg / 24 h

Dla przykładu :

w październiku średnia to 16 kg /24 h , styczniu 30 kg / 24h , a marzec 18 kg/24 h

Ten sezon będzie dla mnie miarodajny, bo poznałem swój kocioł - mniej grzebania w ustawieniach i jeden rodzaj opału ( miał 24 Mj ) .

Przezornie zakupiłem 5,5 t zobaczymy czy starczy.

 

Zapytałem Cię o zużycie , bo chciałem rozeznać jak oszczędnie obchodzi się z opałem Ognik PID.

Niebawem będę go u siebie montował.Nie liczę na oszczędnosci z tego tytułu, ale mam nadzieję że niespalę więcej jak na typowym sterowniku dwustanowym.Kupuję go z myślą , ze pomoże mi wyprowadzić się z kotłowni i zamieszkać jak człowiek w domu ;-) oraz pomoze zmiejszyć częstotliwosc czyszczenia kotła z sadzy ( wymiennik , komora spalania) do przynajmniej 4 razy w miesiącu ( obecnie minimum dwa razy w tygodniu)

Nawet nie chcę liczyć czasu spędzonego w kotłowni w zeszłym sezonie.

 

Tak na marginesie z sadpalem bym uważał, bo w zeszłym sezonie sypałem go do zasobnika mieszajac z miałem i w trakcie czyszczenia po sezoznie układu podajnika zauważyłem dośc mocne wżery (korozja) na powierzchni tłoka stykajacej się z opałem ( dosc solidny masywny element) .

Zaznaczam , że opał miałem suchy ( kupowany w maju ) i nigdy mokrego węgla nie sypałem w zasobnik.

W tym sezonie sadpal dozuję raz dziennie łyżeczką wprost na palnik.

 

 

Pozdrawiam "tłokowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibryndal,

 

No to rewelka, biorąc nawet to niezamieszkałe pietro.

Moja chata - to dom poźny Gierek z pustaka szlakowego ( sciana ~ 50 cm , podwójna) nieocieplony.

...............................

 

Pozdrawiam "tłokowców".

 

oj to muszę z tym sadpalem chyba faktycznie odpuścić

 

co do Twojego spalania to jak na te warunki to chyba nieźle nie są to jakieś kosmiczne wartości

 

też zastanawiałem się nad miałem ale narazie odpuściłem, narazie mam i tak tylko 1t kupioną więc jeszcze bądę kontynuował zakupy to zobaczę może zmieszam miał i groszek, albo samym miałem będę palił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już mnie nie było na forum i być może ten temat dla pieców tłokowych był poruszany. Jeżeli tak to przepraszam.

Od kilku tygodni palę meszanką ekogroszku z żytem. Gdy paliłem samym ziarnem były spieki podobne, jak przy paleniu miałem. Teraz wszystko jest OK. Spalają się dwa worki (jeden miału i jeden zboża) a więc około 100kg, na 9 dni. To nawet mniej niż samego groszku ale myślę, że to sprawa ustawień (przy samym groszku trochę go było w popielniku, teraz jest sam proszek). Dom to około 200m, supereks ocieplony 15cm styropianem. Kocioł KTM 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już mnie nie było na forum i być może ten temat dla pieców tłokowych był poruszany. Jeżeli tak to przepraszam.

Od kilku tygodni palę meszanką ekogroszku z żytem. Gdy paliłem samym ziarnem były spieki podobne, jak przy paleniu miałem. Teraz wszystko jest OK. Spalają się dwa worki (jeden miału i jeden zboża) a więc około 100kg, na 9 dni. To nawet mniej niż samego groszku ale myślę, że to sprawa ustawień (przy samym groszku trochę go było w popielniku, teraz jest sam proszek). Dom to około 200m, supereks ocieplony 15cm styropianem. Kocioł KTM 25kW.

 

wynik ładny, ale należy wziąść pod uwagę to, że narazie jest ciepło więc ciekawe jak to będzie jak przyjdą mrozy

 

a dlaczego palisz żytem przecież można dla tego budulca znależć lepsze zastosowanie :lol: i wyprodukować wysokooktanowe paliwo :lol: :lol: :lol:

 

no chyba że masz je za darmoche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnowalem z kotła slimakowego na rzecz tłokowca

bardzo prosze o przedstawienie + i - oraz pomoc w wyborze kotła

moje propozycje :

 

TAURUS GAUR 31 kW vs Lazar Multikomfort MK31

 

ja wybrałem tłokowca bo najlepiej mi pasował do kotłowni

 

plusy i minusy to najlepiej może podać ktoś kto miał już ślimaka i zamienił na tłokowca, a tu to raczej wszyscy nowicjusze i jest to ich pierwszy kocioł, ale nic nie wiadomo może akurat jest ut ktoś taki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrezygnowalem z kotła slimakowego na rzecz tłokowca

bardzo prosze o przedstawienie + i - oraz pomoc w wyborze kotła

moje propozycje :

 

TAURUS GAUR 31 kW vs Lazar Multikomfort MK31

 

ja wybrałem tłokowca bo najlepiej mi pasował do kotłowni

 

plusy i minusy to najlepiej może podać ktoś kto miał już ślimaka i zamienił na tłokowca, a tu to raczej wszyscy nowicjusze i jest to ich pierwszy kocioł, ale nic nie wiadomo może akurat jest ut ktoś taki

 

wybor tlokowca podl podczac budowy. wybralem 2 modele wg interesujące i chciałbym aby użytkownicy tych kotłów opisali dobre i zle strony tych kotłów i pomogli mi w wyborze.

nie chodzi mi o to czy slimak czy tlko bo wybor juz padl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Wasze teksty i śmieję sie, dziwię i często nie wierzę... . Montuję piece tłokowe i polecam je. Pokazuję na giełdzie samochodowej w Gliwicach taki piec i palę w nim miał węglowy, aby przekonać niedowiarków. jedyny "problem " to prymitywny komin o prawie zerowym ciągu i dlatego liczę na wybaczenie ze strony oglądających, gdy piec niekiedy zakopci przy niesprzyjającym wietrze. Nieznane mi są problemy, które tu czytam, bo takowe nie występują lub są bezproblemowo usuwane. Piec ma ruszt chłodzony wodą co czyni go b. sprawnym. Czyszczenie jest banalnie proste podczas pracy kotła tzn. bez wygaszania. Komora powietrza spalania wymaga czyszczenia raz na sezon, bo jest wystarczająco duża, a sam piec powinien być czyszczony często / co 7-10 dni /, aby zachowywał wysoką sprawność. Ci, którzy piszą o dużych ilościach sadzy popełniają błąd polegający albo na braku swobodnego napływu powietrza z zewnątrz do kotłowni, albo dają za małe obroty dmuchawy spalania - sadza to niedopalone paliwo ... . Należy pamiętać, że spalenie 1 kg paliwa wymaga ok. 12 m sześciennych powietrza !!!, bo inaczej nie ma zupełnego spalania. Zapraszam na niedzielne pokazy tej "zabawki". Dotychczas nie zdarzyło mi się, abym nie potrafił "wkomponować kotła nawet do kotłowni, które przypominały mi raczej dziuplę wg. zasady, że architekt "potrafi ..."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim piecu (KTM25 Grobelny Pleszew) osadza się raczej pył niż sadza, czyszczenie jest trudne, trzeba odkręcać dwie pokrywy (a właściwie 4 bo podwójne), a osadza się tego dużo, po tygodniu widzę, że piec traci na sprawności. Droga spalin jest długa i powinny oddać dużo ciepła do wymiennika, ale co z tego, jeśli szybko osadzi się na nim pył i wymiana jest utrudniona. Po za tym piec sprawuje się dobrze (mam go 2 miesiące), zostało mi z ubiegłego sezonu węgla orzechu (kawałki nawet do 5 cm), połyka je bez problemu(mieszam z ekogroszkiem). Obecnie szukam jakiegoś tańszego miału.

Jedynie to czyszczenie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...