Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

imbriyndal ma podobny metraż i ocieplenie i kocioł opal 25 KW i z tego co czytałem to nie narzeka. Brałem pod uwagę kocioł krzaczka

 

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

 

18KW ale sprzedawca radził na ten metraż 25KW

 

No własnie czym to się ma; są kotły nawet 15/16 KW w których w intrukcjach pisze ze ogrzeją do 160m a kotły już 25 KW powinny ogrzewać dużo dużo więcej a pisze że do max 200m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

imbriyndal ma podobny metraż i ocieplenie i kocioł opal 25 KW i z tego co czytałem to nie narzeka. Brałem pod uwagę kocioł krzaczka

 

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

 

18KW ale sprzedawca radził na ten metraż 25KW

 

No własnie czym to się ma; są kotły nawet 15/16 KW w których w intrukcjach pisze ze ogrzeją do 160m a kotły już 25 KW powinny ogrzewać dużo dużo więcej a pisze że do max 200m.

 

Witam

 

Mam ten piec z sekomu w wersji wysokiej 25kW i palę nim już 2 sezon.

Mam 115m2 użytkowej, ale górę palę tak na 15 stopni a na dole około 20.

piec praktycznie cały czas chodzi na temp. 50 stopni i mogę powiedzieć, że napewno jest on przewymiarowany na mój domek, ale wybór tego kotła był z mojej strony świadomy.

 

jakby opal był o mocy 20kW to bym taki pewnie wziął. ale nie było więc wziąłem 25kW bo jego gabaryty przemawiały za nim, przy jego wymiarach zewnętrznych optymalnie mam wykoryzstaną powierzchnię w kotłowni o co mi głównie chodziło.

przy mrozach około -10 stopni miałem spalanie 18kg/dobę

przy największych mrozach około 25kg/dobę

 

no i najważniejsze to opal to całkowicie bezobsługowy piec, zasypać, wysypać popiół i raz na 2 tygodnie wyczyścić i już, acha mam sterownik ognik PiD więc nie mam porównania do titanica, ale jak z sekomu mówią że jest lepszy to trzeba w to wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imbryndal a co powiesz do jakości wykonania tego pieca. ?>??

 

spawają te kotły elektrodą czyli to pewnie konstrukcja garażowa ????

 

2 sezony paliłeś i patrząc na niego myślisz że posłuży ci jeszcze kilka lat??

 

palę nim cały czas nie tylko w zimie, ale również do podgrzewania cwu.

 

moi rodzice mają piec spawany przez sąsiada elektrodami i ma już z 15 lat i nic mu się nie dizeje, a jak będzie z tym to jeszcze nie wiem, wygląda, że wszystko jest ok

 

acha podajnik zardzewiał w środku bo po pierwsze to cienka jest tma warstwa farby i węgiel ją podrapał a po drugie to wsypywałem mokry opał więc to raczje moja wina, w lecie szczotką drucianą przetarłem go i pomalowałem podkładem i nawierzchniową i jest spokój, a dodatkowo przynoszę 2 worki opału do kotłowni i zanim je wsypię do podajnika to kilka dni (3-6 w zalezności od temp.) leża tam i schnie to ładnie

 

liczę na to że jeszcze nim popalę ile ? zobaczymy

 

dokładma sadpalu jak sobie przypomnę, ale sadzy jakoś dużo nie mam, co 2 tygodnie przemiatam go, żeby nawet ta sadza co się tam osiadła nie obniżała mi sprawności pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imbriyndal ma podobny metraż i ocieplenie i kocioł opal 25 KW i z tego co czytałem to nie narzeka. Brałem pod uwagę kocioł krzaczka

 

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

 

18KW ale sprzedawca radził na ten metraż 25KW

 

No własnie czym to się ma; są kotły nawet 15/16 KW w których w intrukcjach pisze ze ogrzeją do 160m a kotły już 25 KW powinny ogrzewać dużo dużo więcej a pisze że do max 200m.

 

Witam

 

Mam ten piec z sekomu w wersji wysokiej 25kW i palę nim już 2 sezon.

Mam 115m2 użytkowej, ale górę palę tak na 15 stopni a na dole około 20.

piec praktycznie cały czas chodzi na temp. 50 stopni i mogę powiedzieć, że napewno jest on przewymiarowany na mój domek, ale wybór tego kotła był z mojej strony świadomy.

 

jakby opal był o mocy 20kW to bym taki pewnie wziął. ale nie było więc wziąłem 25kW bo jego gabaryty przemawiały za nim, przy jego wymiarach zewnętrznych optymalnie mam wykoryzstaną powierzchnię w kotłowni o co mi głównie chodziło.

przy mrozach około -10 stopni miałem spalanie 18kg/dobę

przy największych mrozach około 25kg/dobę

 

no i najważniejsze to opal to całkowicie bezobsługowy piec, zasypać, wysypać popiół i raz na 2 tygodnie wyczyścić i już, acha mam sterownik ognik PiD więc nie mam porównania do titanica, ale jak z sekomu mówią że jest lepszy to trzeba w to wierzyć.

 

Podpisuję się pod tym co napisał lbryndal. U mnie też by wystarczył kociołek o mniejszej mocy ale mniejszego niż 25KW nie mają. Wybór padł głównie ze względu na gabaryty. Też mi się idealnie wpasował do kotłowni. U mnie również zauważyłem niewielkie skorodowane bruzdy wewnątrz zasobnika. Ale pewnych rzeczy nie da się uniknąć tym bardziej jeśli (tak jak ja) pierwszy sezon grzewczy traktuje jako poligon doświadczalny. Testuję kilka rodzajów groszku (a o tej porze roku ciężko dostać zupełnie suchy) i zmieniałem ustawienia pieca. W lato zrobi się małą konserwację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imbriyndal ma podobny metraż i ocieplenie i kocioł opal 25 KW i z tego co czytałem to nie narzeka. Brałem pod uwagę kocioł krzaczka

 

http://www.krzaczek.eu/produkty/kociol-skpt.html

 

18KW ale sprzedawca radził na ten metraż 25KW

 

No własnie czym to się ma; są kotły nawet 15/16 KW w których w intrukcjach pisze ze ogrzeją do 160m a kotły już 25 KW powinny ogrzewać dużo dużo więcej a pisze że do max 200m.

 

Witam

 

Mam ten piec z sekomu w wersji wysokiej 25kW i palę nim już 2 sezon.

Mam 115m2 użytkowej, ale górę palę tak na 15 stopni a na dole około 20.

piec praktycznie cały czas chodzi na temp. 50 stopni i mogę powiedzieć, że napewno jest on przewymiarowany na mój domek, ale wybór tego kotła był z mojej strony świadomy.

 

jakby opal był o mocy 20kW to bym taki pewnie wziął. ale nie było więc wziąłem 25kW bo jego gabaryty przemawiały za nim, przy jego wymiarach zewnętrznych optymalnie mam wykoryzstaną powierzchnię w kotłowni o co mi głównie chodziło.

przy mrozach około -10 stopni miałem spalanie 18kg/dobę

przy największych mrozach około 25kg/dobę

 

no i najważniejsze to opal to całkowicie bezobsługowy piec, zasypać, wysypać popiół i raz na 2 tygodnie wyczyścić i już, acha mam sterownik ognik PiD więc nie mam porównania do titanica, ale jak z sekomu mówią że jest lepszy to trzeba w to wierzyć.

 

Podpisuję się pod tym co napisał lbryndal. U mnie też by wystarczył kociołek o mniejszej mocy ale mniejszego niż 25KW nie mają. Wybór padł głównie ze względu na gabaryty. Też mi się idealnie wpasował do kotłowni. U mnie również zauważyłem niewielkie skorodowane bruzdy wewnątrz zasobnika. Ale pewnych rzeczy nie da się uniknąć tym bardziej jeśli (tak jak ja) pierwszy sezon grzewczy traktuje jako poligon doświadczalny. Testuję kilka rodzajów groszku (a o tej porze roku ciężko dostać zupełnie suchy) i zmieniałem ustawienia pieca. W lato zrobi się małą konserwację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wilgotnego opału to zawsze mnie zastanawiało, że przy piecach miałowych można (a nawet ponoć trzeba) ładować mokry miał. A przy kotłach na groch już nie.

Znajomy mi ostatnio mówił, że przy zasypie około 80 kilo miału dodaje 5 litrów wody.

I jak to się ma do korozji w kotle. Miałowców nie bierze?? :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wilgotnego opału to zawsze mnie zastanawiało, że przy piecach miałowych można (a nawet ponoć trzeba) ładować mokry miał. A przy kotłach na groch już nie.

Znajomy mi ostatnio mówił, że przy zasypie około 80 kilo miału dodaje 5 litrów wody.

I jak to się ma do korozji w kotle. Miałowców nie bierze?? :D :D

miał to inna sprawa

 

rozdzice pala miałem to jak jest suchy to wszystko leci w komin, musi być wilgotny, ale jak miał jest bardzo mokry to tez nie chce on się palić bo za duzo energii idzie na odparowanie wody tak to mi się wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi się trafił groch.Sadzy po dwóch tygodniach pojemnik chyba z 10 litrów, czyli za mało powietrza a w popielniku spieki czyli za mocny nadmuch :evil: Grobelny 20kw.

Jak się sprawuje Grobelny, od kiedy go masz? Ja mam 25 kW pierwszy sezon, na razie w porządku, ale to czyszczenie!!!! :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi się trafił groch.Sadzy po dwóch tygodniach pojemnik chyba z 10 litrów, czyli za mało powietrza a w popielniku spieki czyli za mocny nadmuch :evil: Grobelny 20kw.

Jak się sprawuje Grobelny, od kiedy go masz? Ja mam 25 kW pierwszy sezon, na razie w porządku, ale to czyszczenie!!!! :cry: :cry: :cry:

 

czyścić chyba wszystkie trzeba, ale zauważyłem poprawę po stosowaniu regularnym sadpal-u

tylko że trzeba pamiętać codziennie i wsypać go na ruszt

 

no i zauważyłem też korzyści przy częstym czyszczeniu kotła tak raz na 2 tyogdnie czyszczę, żeby się nie nazbierało syfu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak raz zapomniałem (czyt. nie chciało się :) ) wyczyścić przez parę tygodni to w końcu zaczęło mi się dymić w kotłowni. Kanały dymne było mocno zapaskudzone. Na przyszły sezon zastanowię się nad Sadpalem. Musze chyba też częściej wrzucać obierki po ziemniakach, może to śmiesznie brzmi, ale ten babciny sposób naprawdę trochę pomaga w walce z sadzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grobelny jakoś hula ale te czyszczenie to tragedia.Mii schodzi około godzine.No i pojemnik na opał jest stanowczo za wysoko.Sadpal stosowałem ale wyniki żadne :evil: Może za krótko?Myśle też sterowniku ognik pid II.Przy zmianie paliwa ciągłe zmiany ustawień trochę denerwuje.Ale o pidzie to Ibryndal może coś powiedzieć.Zdaje się jednak za dużych oszczędności nie można się spodziewać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grobelny jakoś hula ale te czyszczenie to tragedia.Mii schodzi około godzine.No i pojemnik na opał jest stanowczo za wysoko.Sadpal stosowałem ale wyniki żadne :evil: Może za krótko?Myśle też sterowniku ognik pid II.Przy zmianie paliwa ciągłe zmiany ustawień trochę denerwuje.Ale o pidzie to Ibryndal może coś powiedzieć.Zdaje się jednak za dużych oszczędności nie można się spodziewać.

 

dla mnie wygoda była podstawowym kryterium wyboru tego sterownika, przecież jak mnie nie będzie w domu nie będę tłumaczył żonie prez telefon co ma zmienić

 

odpukać od 2 lat moja ingerencja w piec to tylko dosypywanie opału i wymiatanie sadzy, wynoszenie popiołu, nie wyobrażam sobie jak można co chwilę zmieniać parametry na sterowniku, ognik to 100% wygoda i to nie żadna reklama tylko poprostu opinia moja czyli użytkownika

 

co do ekonomii nie mam porównania do innego sterownika bo jest to mój pierwszy piec w nowym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grobelny jakoś hula ale te czyszczenie to tragedia.Mii schodzi około godzine.No i pojemnik na opał jest stanowczo za wysoko.Sadpal stosowałem ale wyniki żadne :evil: Może za krótko?Myśle też sterowniku ognik pid II.Przy zmianie paliwa ciągłe zmiany ustawień trochę denerwuje.Ale o pidzie to Ibryndal może coś powiedzieć.Zdaje się jednak za dużych oszczędności nie można się spodziewać.

Wiadomo, że trzeba czyścić, tylko chodzi o ti, że przy Grobelnym jest to bardzo nieporęcznie, trzeba odkręcać 4 pokrywy, czyszczenie od góry, jak niska kotłownia to tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grobelny jakoś hula ale te czyszczenie to tragedia.Mii schodzi około godzine.No i pojemnik na opał jest stanowczo za wysoko.Sadpal stosowałem ale wyniki żadne :evil: Może za krótko?Myśle też sterowniku ognik pid II.Przy zmianie paliwa ciągłe zmiany ustawień trochę denerwuje.Ale o pidzie to Ibryndal może coś powiedzieć.Zdaje się jednak za dużych oszczędności nie można się spodziewać.

Wiadomo, że trzeba czyścić, tylko chodzi o ti, że przy Grobelnym jest to bardzo nieporęcznie, trzeba odkręcać 4 pokrywy, czyszczenie od góry, jak niska kotłownia to tragedia.

jedni producenci mają to lepiej dopracowane inni gorzej niestety na to też trzeba zwracać uwagę przy wyborze kotła, ja tak zrobiłem i mam opala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uczestników.

 

Chciałbym Wam pokazać jak fajnie w konstrukcji tłokowej pali sie miks miału z ziarnem owsa. Z długich testów wychodzi,że przy cenach ekogroszku 750-800zł/tone i miału <400zł a także owsa do 280zł palenie miksem jest dużo tańsze.

 

Konstrukcja tłokowa OPAL, model wysoki, stanowisko badawcze:

http://img37.imageshack.us/img37/440/opalwysokiwkotownilabor.jpg

 

Opał miał+owies w koszu. Objętościowo wyszło ok60-70%owsa, w kg było 50kg miału oraz 30kg owsa.

http://img12.imageshack.us/img12/6795/owieszmiaemwkoszu.jpg

 

Spalanie na palenisku kotła tłokowego OPAL:

http://img193.imageshack.us/img193/9427/owieszmiaemnapalenisku.jpg

 

Popiół przy spalaniu takiego miksu paliw (miał+owies). Fachowo określa się to mianem współspalania:

http://img44.imageshack.us/img44/5183/popizmiauiowsa.jpg

 

Równie dobre wyniki są przy współspalaniu ekogroszku z owsem czy obu paliw węglowych mieszanych z pellet. W ramach postępu testów postaram sie wkleić kolejne próby innych paliw.

 

Co do badań OPAL-a moc 25kW jest mocą max. osiągniętą na ekogroszku. Przy spalaniu miału moc max.21kW. Przy miksie miał-owies ok.19-20kW.

Z laboratorium OTGiS Łódź opalanie samym pellet to spadek mocy znamionowej do 18kW. Zatem moc można też "regulować" jakością i typem spalanego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko widzisz taki stal.... czy inny, zrobi nie ceramiczną komorę spalania i potem płacz ze sadza, i inne takie. Ze tłokowce to smoluchy i nie da sie ich wysterowac i ze sprawność mniejsza. A jakoś nie zwracają uwagę na uniwersalność i niezawodność takiego sposobu podawania paliwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...