Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jarecki -> Czy sterowniki PID, które Ty testujesz i polecasz można zastosować do kotłów Defro? Na razie nie chcę zmieniać swojego "nie-PID", ale w przyszłości kto wie. Serwisant Defro, który przyjeżdżał wymieniać mi ostatnio mój sterownik (miałem sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym a nie tłokowym) przy okazji wymienił też hallotron (czy jak to się tam nazywa) - czy przy zakupie sterownika PID, też trzeba by było coś z tym halotronem kombinować.

 

W sumie to chyba pytanie do Defro. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tłok jest przeznaczony do węgla do 4cm, to efektem końcowym będzie produkcja sadzy.

Jak Ci nie przeszkadza,że z komina będa lecieć płatki sadzy, to luz.

 

Nie ma aż tak uniwersalnej konstrukcji, aby w całym zakresie mocy spalała czysto miał, ekogroszek i większy groszek.

 

W danym tłoku przy pracy z niższą mocą lepiej jest spalać miał a dla wyższych mocy ekogroszek.

 

Dla tłoka istotne z mojego pkt widzenia:

- ceramika w palenisku

- przekładnia z mechanizmem pozycjonowania połączona z ruchem tłoka, aby zawsze było odcięte paliwo w zasobniku od tego na palniku

Sterownik ma mieć zatem kontraktony pozycjonujące tłok, to z kolei daje możliwość rezygnacji z zawleczek, czyli mechanizm podający jest silniejszy jak przy ślimaku.

 

Jeżeli miałbym kupić tłoka z zawleczką, to za żadne skarby świata bym takiego nie chciał- wówczas ślimak z brucerem, ekoenergią czy jakimś palnikiem korytowym (samoczyszczącym), ewentulanie obrotowy, aby czysto spalać miał oraz groszek ewentualnie miks z owsem czy pellet do 40% zawartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tłoki są zbyt duże róznice, aby znać kilka konstrukcji.

 

Ja polecam z tłoka OPAL-a z SEKOM lub np. KTM z firmy Grobelny czy też EKR tłokowy od nich.

 

Miał musisz mieć podsuszony, inaczej rdza zje Ci tłok, kosz oraz odłoży taka smołę w palenisku,że w efekcie zaklinujesz szufladę.

 

Te same paliwa jednak bez problemu spalisz w modelach ślimakowych z odpowiednim palnikiem (IIej generacji Ekoenergia czy Brucer, obrotowy np. Pancerpol PPSM, AZP-MRŻ, czy jakis korytowy zwany też samoczyszczącym).To już nie ten czas, że ślimaki są tylko do ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki -> Czy sterowniki PID, które Ty testujesz i polecasz można zastosować do kotłów Defro? Na razie nie chcę zmieniać swojego "nie-PID", ale w przyszłości kto wie. Serwisant Defro, który przyjeżdżał wymieniać mi ostatnio mój sterownik (miałem sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym a nie tłokowym) przy okazji wymienił też hallotron (czy jak to się tam nazywa) - czy przy zakupie sterownika PID, też trzeba by było coś z tym halotronem kombinować.

 

W sumie to chyba pytanie do Defro. :)

 

Tak jak mówię przy tłokach zbyt duże różnice, musisz raczej pytać o odpowiedni sterownik w firmie Defro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarecki.

 

Ja ze swojej strony mogę tylko dorzucić, że w Defro jest kontaktron pozycjonujący tłok, można go nawet minimalnie ustawiać. Dowiedziałem się o tym od serwisanta co przyjeżdżał do mojego pieca. Piszę to nie dlatego, żeby zachwlać Defro lecz dlatego, że tyle razy na nich psioczyłem, że przydałoby im się oddać honor przynajmniej w tym.

 

Jarecki pisze, że są piece do miału, jak i do ekogroszku, nie ma natomiast pieców do wszystkiego (przynajmniej jeśli chodzi o tłokowce). Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że w swoim tłokowcu Defro w DTR-ce mam napisane, żeby spalać miał jako podstawowy opał. Nasłuchałem się jednak o ogromnej ilości popiołu z miału więc kupowałem groszek (sprzedawca twierdzi, że ekogroszek,ale ja mu nie wierzę). Chciałem polepszyć sprawę a tylko pogorszyłem bo piec nie dopala groszku (niedopalony węgiel zajmuje w popielniku dużo więcej miejsca niż popiół) tworząc ogromne ilości sadzy (czyszczenie pieca raz na 24h!). Serwisant również stwierdził, że raczej ustawienia mam ok i to wina opału. Ja wiem, że wchodzi w grę jakość opału- wg mnie bardzo zła, choć wysokokaloryczna (szybko piec się nagrzewa) to produkująca potworne ilości sadzy. Próbowałem na różne sposoby, np. zmniejszałem siłę nadmuchu do minimum by nie robiły się spieki - powodowało to zwiększenie ilości sadzy w stopniu aż zanadto widocznym.

 

W związku z powyższym całkowicie podzielam uwagę, żeby palić w piecu tym co sugeruje producent.

Zastanawia mnie jeszcze czy można gdzieś znaleźć czy dany opał produkuje dużą, czy małą ilość sadzy? Do spiekalości jest RI a do sadzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieosiągalny a masz w tym kociołku deflektor do dopalania ? Może w jego brak powoduje tworzenie się takiej ilości sadzy.

 

Ok, nie jestem fachowcem, kupiłem ten piec bo namówił mnie na niego mój instalator. W związku z tym moje pytanie - deflektorto taka płyta z jakiegoś specjalnego materiału nad paleniskiem? Według mnie nie ma. W instrukcji też nie znalazłem.

http://www.defro.pl/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=61&Itemid=578&lang=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak deflektor to płyta szamotowa lub żeliwna nad paleniskiem. Z przekroju kotła wynika że jest.

 

Napisz jeszcze jakie masz nastawy i jaki sterownik (czy ST-44H)?

Tu masz wątek o nastawach LINK"]http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=140801

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz niedopalony groszek to zwiększ przerwę podawania.

I przerwa w podawaniu na podtrzymaniu tez jakaś krótka min tylko! Piec się wygaszał że tyle ustawiłeś ?

Sadza może być spowodowana słabej jakości opałem.

 

Zwiększyłem przerwę podawania oczywiście, ale żar w podtrzymaniu cofał mi się bardzo do zasobnika i w zasobniku pojawiał się dym. Wolałem więc nie ryzykować zadymienia kotłowni (raz już to przeżyłem) więc zmniejszyłem przerwę podawania kosztem niedopalonego węgla.

 

Mam dość krótkie to palenisko (wersja 15KW) i chyba tu jest mój problem bo zaczynają się palić węgle/groszki bliżej podajnika/zasobnika. Dlatego zmniejszam przerwę podawania i dzięki temu żar mam na środku paleniska, nie cofa się do zasobnika tyle, że niedopala.

 

Zastanawia mnie tylko skąd tyle tej sadzy. Jednak może jest właśnie tak jak mówisz, czyli wina opału. Zostało mi go jeszcze z 200kg. więc muszę sie przebujać z nim. Trochę jeszcze to potrwa bo nie ma pogody do palenia - 23 stopnie w domu to dla mnie już trochę za dużo.

 

Bardzo Ci dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Jak zmienię opał to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem w tym że sezon się jeszcze nie zaczął i piec nie pracuje na pełnej mocy.

Możesz kupić na próbę z 2 worki jakiegoś innego ekogroszku i spróbować.

A jakbyś zmniejszył również przerwy w nadmuch (i równocześnie w podawaniu) bo inaczej wtedy węgiel się szybciej spala i przesuwa się w kierunku podajnika.

Podajesz mniej węgla a ilość powietrza zostawiasz taka samą jak dla większej porcji i on się szybciej spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem w tym że sezon się jeszcze nie zaczął i piec nie pracuje na pełnej mocy.

Możesz kupić na próbę z 2 worki jakiegoś innego ekogroszku i spróbować.

A jakbyś zmniejszył również przerwy w nadmuch (i równocześnie w podawaniu) bo inaczej wtedy węgiel się szybciej spala i przesuwa się w kierunku podajnika.

Podajesz mniej węgla a ilość powietrza zostawiasz taka samą jak dla większej porcji i on się szybciej spala.

 

No tak, ale jak tak robię to żar przesuwa się w stronę podajnika i pojawia się dym w zasobniku.

Ok, ale spróbuję ustawić tak, aby się bardzo nie cofał, zobaczymy jak będzie zimno i jak będę miał inny groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam!

Posiadam od zeszłej srody kocioł KTM Tilgner 20kw tłokowy. Mam problem z ustawieniem sterownika Tango C+. Za duże spalanie ekogroszku. Czy ktoś posiada taki piec?

I mógłby podac swoje ustawienia. Moj dom to 100m parterówka z Ytonga 24cm i 15 cm styropianu oraz 25cm wełny na dachu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...