Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mickoz

U mnie w chwili obecnej przy temperaturze średniej około -5 spala około 30-35 kg ekogroszku przy temperatyrze na piecu 50 stopni w domu na dole mam 23,5C a na górze 21,5C.

Ale przy temperaturach około -15C to dobre dwa worki mi palił czyli 50kg przy temperaturze na piecu 55-60C.

Ogrzewam około 140 m pow użytkowej + CWU + jeden grzejnik w garażu aby nie było na minusie.

 

A jak oceniasz ten czeski ekogroszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas ten czeski się sprawdza. bo mam wrażenie, że moc kotła w stosunku do naszego domu jest chyba za duża. A dając opał mniej kaloryczny obniżam moc kotła a efekt jest praktycznie taki sam jakbym palił polskim grochem z min 25MJ. Z tym, że czeski kupuje po 560 za tonę workowanego a polski to >700zl. Temperature na dole mam ok 22C na górze jakby troszkę chłodniej ale ze 20C chyba jest. Dwa pokoje u góry są praktycznie nieużywane (brak jeszcze podłóg) ale grzejniki są włączone żeby nie oziębiać domu.

 

I właśnie ostatnio tutaj zauważyłem pewien problem. U góry mam 3 pokoje i łazienkę. I we wszystkich pokojach oprócz jednego jest ciepło. Tzn w jednym (chyba najdalej położonym od rozdzielaczy) jest najchłodniej a grzejnik jest letni mimo otwartego zaworu na full. Zastawiam się dlaczego, czy to wina położenia pokoju (grzejnika)? Czy może przykręcić zawory w grzejnikach położonych bliżej rozdzielacza? Ale nie wiem czy to temat na ten topik.

Edytowane przez mickoz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A popiołu i spieków dużo jest z tego czeskiego ekogroszku?

 

Specjalistą jeżeli chodzi o hydraulikę nie jestem ale wedlug mnie przyczyną tego że jeden grzejnik jest letni może być jego zapowietrzenie albo panowie hydraulicy odwrotnie podłączyli zasilanie do grzejnika i trzeba zamienić w roździelaczu.

 

A powiedz mi jeszcze jak masz zrobiną instalację i podlączony piec ? W układzie zamkniętym czy otwartym i czy masz zastosowany zawór czterodrożny?

Jeżeli tak to w jakiej pozycji masz go ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowietrzony nie jest. Co do odwrotnego podłączenia to hmm, dzięki za sugestię. Piec mam w układzie otwartym. W łazienkach, wiatrołapie, łazience i części holu/salonu mam podłogówkę. Reszta to grzejniki. Zamontowany jest zawór 4D. Co do pozycji to jest otwarty w niewielkim stopniu, może 20%. Nie wiem jaka to pozycja bo nie ma tam wyraźnej podziałki. Ale jak na piecu mam ustawione 48C to na dom idzie max 40. Oczywiście w tej chwili. Jak są większe mrozy to jest otwarty bardziej, gdzieś 70% ciężko stwierdzić ja go ustawiam na wyczucie :) Na grzejnikach mam głowice termostatyczne, ale że ciepło idzie przez grzejniki i podłogówkę to zauważyłem, że lepiej nie przykręcać termostatów tylko sterować mieszaczem. Jest stabilniej i podłoga się nie wychładza. Termostaty sprawdzają się tylko tam gdzie nie mam podłogówki a same grzejniki np w sypialni. Takie moje spostrzeżenia.

Jeszcze co do grochu to na pewno jest trochę więcej popiołu, ale spala się lepiej niż polski. Podstawa to jest, że musi być bezwzględnie suchy. Zauważyłem, że przy dużych mrozach idzie go więcej niż polskiego, ale ogólnie póki co się opłaca. Od połowy października do końca roku poszły ok 2 tony. Zobaczymy jak to wyjdzie na koniec sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to naszły mnie myśli czy lepiej jest mieć ustawioną wyższą temperaturę na piecu, np. 55-60C a na dom puszczone zaw. mieszającym max 40-45C. Czy lepiej dać na piecu 45C i zawór mieszający prawie całkowicie otwarty. Ciekawe co wychodzi ekonomiczniej. Przy założeniu, że CWU jest ustawione na 45C.

 

BTW Jarecki czy w związku z tymi stukami to nic więcej nie da się sprawdzić, czy jedynym rozwiązaniem jest wizyta ekipy z firmy Sekom? :) Teraz okresie zimowym to pewnie nie ma co kombinować ale jak się ociepli to pewnie bez tego się nie obędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co mi przychodzi do głowy to zawieszanie sie klapki separującej opał z paleniska od tego w koszu. Ona może się przywieszać, jak na ściankach paleniska odłoży się taki rodzaj smoły z wilgotnego węgla. Trzeba zdrapać trochę tego ze ścianek w miejscu, gdzie otwiera się klapka. Ewentualnie wyjąc klapkę i delikatnie przyszlifować boki,aby się nie wieszała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od budynku, trzeba spróbować.

Lepiej jest trzymac ok.55-60st.C a pracę dobrać zaworem, trzeba zwrócic uwage jak się zachowa Ognik i jak będzie wyglądał opał. Na części instalacji jest lepiej dopalany a na części robia się spieki i trzeba kombinowac inaczej.

 

 

Klapke sie normalnie ściąga przez paleniski. Ona jest na takim zagięciu, także łapię ją od spodu, dalej ruch w górę, aby zeszła z zawiasu i do siebie, aby wyciągnąć.

Możliwe, że przy starszym typie kotła ten a'la zawias jest przez całośc paleniska, tam wchodzi pył, w takim przypadku rękawicą przeciągnąć, aby spadł, bo inaczej za jakiś czas klapke wystawi całkowicie.

WYJĘCIE KLAPKI OPAL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

normalnie mnie zadziwiacie....

kupujecie jakiś czeski groszek i sie nie dziwię....bo podobno cena jest atrakcyjna....ale zadziwia mnie że spalacie aż tyle tego groszku nie jesdnokrotnie o kaloryczności 25....

ja w swoim domku gdzie mam 170 m2 powierzchni i piwnicę , ale w niej nie grzeję bo i tak temperaturę mam w okolicach 15-16 stopni...,spalam w zaleznosci od pogody teraz w zimę od 20 do 30 kg maksymalnie przy najwiekszych mrozach....ale ja palę miałem, który kupuję po 300 zł i ma on tylko 19 MJ...

co do faktu co jest bardziej opłacalne (post ... troszkę powyżej) to powiem tak wszystko zależy jaki jest układ instalacji i jak jest wykonany

 

u mnie jest cała podłogówka na parterze....i 50% poddasza.... grzeję na dole do około 24-24,5 stopnia ....u góry jakieś 22-23 stopni....

na piecu mam ustawioną temperaturę 52 stopnie (i tutaj zasada im wieksza temeratura na piecu tym gorzej bo jest wieksza różnica pomiędzy piecem a otoczeniem - szybciej się wychładza i więcej wegla spala.....gdyż musi osiagnąć wyższą temperaturę)

pompa mi się włącza przy 53 stopniach.....i sobie chodzi dość długo 50% czasu do kolejnego podgrzewania pieca....wyłącza się gdy temp. spadnie poniżej 53 stopni....

wtedy piec powoli się wychładza....do 49 stopni i załącza się ponownie dmuchawa....i podajnik....jedna ważna informacja....ja mam za piecem na zasilaniu zawór czterodrożny gdzie temperaatura na zasilaniu za pompą wynosi 28,5 - 29 stopni....dlatego też piec ma długi cykl ponownego załączenia się...

wszystko mam opomiarowane termometrami....więc wiem jak reaguje mój układ CO....

mogę dać radę wszystkim tym którzy palą miałem i nawet ekogroszkiem ( z dużą zawartościa popiołu , który im żużluje)......przy wysokiej temperaturze spalania i dużej ilości powietrza w na palenisku powstaje właśnie żużel.....zauważyłem to u siebie jak kiedyś na początku chciałem aby mi się piec ładnie palił i płomień był duży i ładny....

natomiast w przypadku kiedy u mnie jest dość długi cykl do następnego włączenia się dmuchawy...i podajnika....żużel prawie nie występuje....poprostu sam się żarzy i się powoli dopala.....

jeśli wydaje się komuś że piec za duzo pali...sprawdźcie czy czasem piec wam nie zasysa powietrza nadmiernie przez klapkę na dmuchawie, bo często to jest powodem tego piec się szybciej wychładza.....

bo poprostu klapka nie zamyka się....dodatkowo może okazać się że piec jest słabo docieplony....można go docieplić....zwłaszcza podstawę...tam gdzie znajduje sie odpopielnik, sporo ciepła ucieka....i przez drzwiczki które są kiepsko we wszystkich piecach zabezpieczone aby nie oddawały za duzo ciepła na zewnątrz....

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki

W dniu wczorajszym wygasiłem całkowicie piec i rozkręciłem aby sprawdzić tą klapkę. Klapka chodzi luźno i o nic się nie zaczepia.

Na sucho bez węgla podajnik chodzi cicho i nic nie stuka. Po oczyszczeniu wszystkiego skręciłem wszystko do kupy, docisnąłem tłok łożyskiem, zasypałem kosz ekogroszkiem i dalej coś stuka.

Masz jeszcze jakieś pomysły?

 

mickoz

Czy udalo Ci się wyeliminować to stukanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, rzeczywiscie ekogroszek czeski ma zł 20 do 22 MJ, ale czy tak naprawdę się do opłaca kupować skoro można palić miałem za 300-330 zł/t? bo wydaje mi się że nie bo wtedy już się robi spora ta różnica jeśli ktoś kupuje ekogroszek czeski po 500 czy nawet 560 zł/t....

co do stukania to u mnie stukała klapka od dmuchawy....bo miała luzy....

ale bez problemu....udało się skorygować......ale widziałem już u znajomych, u których przerabiałem istalację całą w kotłowni, że mieli jakieś odpryski ze spawów na bokach w miejscu gdzie klapka się unosiła.....i okazywało sie że prawie wogóle się nie zamykała....spalali 70-80 kg miału na dobe....bo tak wiał przez piec wiatr.....taki ciąg mieli w kominie :)))....

ja teraz od czasu do czasu nawet musze choć by na noc zakręcać zawory aby nie było zagorąco.....bo już i tak na namniejszej temperaturze jadę....no ale to przy temp.bliskiej zeru ....wtedy odcinam co i grzeję ciepłą wodę.....

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi bigrw.

Czy możesz załączyć zdjęcie swojego miału 19Mj. Bo ja mam własnie taki ale spalanie w najwieksze mrozy -15st - 60kg. A przy obecnej temp. 0st/-3st to 40kg. Zastanawia mnie czemu taka różnica w Twoim i moim spalaniu. Miał z kopalni Piast. Dom 90m2 - nieocieplony. W ciągu 1dnia mam 2 pełne popielniku popiołu!

Chciałem porównać wygląd twojego i mojego miału, bo nie wiem co kupować na następny rok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z ustawieniem sterowania piecem. Spala mi ok. 50 kg polskiego eko-groszku ponoć 26. Mam piec Witkowski EKW-RAPS z podajnikiem Tłokowym i sterownikiem TITANIC 28,5 kW. Obecnie mam ustawienia:

55 st.

czas przerwy w podawaniu 3 min

czas przedmuchu 30 sek

moc dmuchawy 3 z 12

czas przerwy w podtrzymaniu 6 min

krotność 02

Dom nieocieplony, nowe okna i drzwi o powierzczni uzytkowej 120 m kwadratowych i do tego poddasze nad całą powierzchnia nieocieplone (będzie jako uzytkowe).

Doradźcie co zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany są cegła biał + suporex razem z przerwą w środku jakieś 40 cm. Poprawka ze spalaniem. Ostatni raport przy obecnych temperaturach podajnik na 3 dni. Podajnik 120 kg, Czyli spalanie jakieś 40 kg na/24 h. Strop nie jest ocieplony, tylko jest na nim jakaś płyta ok. 2-3 cm. Dom będzie rozbudowywany najprawdopodobniej wiosną, więc ni dokładaliśmy w tym roku ocieplenia. Piec niestety musieliśmy kupić, bo stary w Nowy Rok zrobił psikusa i zaczął przeciekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z ustawieniem sterowania piecem. Spala mi ok. 50 kg polskiego eko-groszku ponoć 26. Mam piec Witkowski EKW-RAPS z podajnikiem Tłokowym i sterownikiem TITANIC 28,5 kW. Obecnie mam ustawienia:

55 st.

czas przerwy w podawaniu 3 min

czas przedmuchu 30 sek

moc dmuchawy 3 z 12

czas przerwy w podtrzymaniu 6 min

krotność 02

Dom nieocieplony, nowe okna i drzwi o powierzczni uzytkowej 120 m kwadratowych i do tego poddasze nad całą powierzchnia nieocieplone (będzie jako uzytkowe).

Doradźcie co zmienić.

 

Titanic to moim zdaniem bardzo dobry sterownik do tłoka

 

Pierwsze 3parametry wydają się dobre.

Moc dmuchawy w tłoku, w zależności od ciągu komina między 3-6bieg, ten model ma tzw. podbicia, okrsowo podnosi siłę nadmuchu o 3biegi na ok.10sekund, aby rozłożyc spieki

 

Czas przerwy w podtrzymaniu dobieramy do strat ciepła, duże straty - dmuchamy co ok.3-6minut

Dobra izolacja 6-12minut.

 

Przedmuchem w tłoku idzie utrzymac temp. i dopalic paliwo.

Do niego trzeba dobrać kro0tnośc.

 

Przy nastawie przedmuchu co 6minut i krotności = 2 paliwo podajesz co 12minut w podtrzymaniu, wydaje mi się,że nie dopalasz paliwa i stąd takie spalanie.

 

Jeżeli sprawdza Ci się przerwa przedmuchu 6minut, spróbuja zadać krotność ok.4, co oznacza 6*4=24minuty do dawki na podtrzymanie żaru na palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki spróbuję. Rzeczywiście delikatnie może nie dopala. Zanim odpowiedzieliście na pytania zwiększyliśmy czas przedmuchu w podtrzymaniu do 7 minut. Troche lepiej dopala paliwo. sprubuję jeszcze z tą krotnością. Ale jak walczyliśmy na początku to im dłużej piec pracował na podtrzymaniu to temperatura spadała o ponad 4 stopnie od zadanej. Ale mogła to być wina węgla. Potem długo piec pracował w trybie grzania. Parametry dobraliśmy metodą prób i błedów. Zastanawia mnie tylko jeszcze jedna kwestia. Dzis zauważyliśmy, że po uzyskaniu temperatury zadanej, po wyłączeniu się dmuchawy jej wartość tylko nieznacznie rośnie, o ok 0,7 stopnia. Po zasypaniu podajnika zwiększę krotność i pochwalę się rezultatem, czyli spalaniem węgla :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...