Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

kolego podpowiedz jaka jest prawidłowa teoria?
Czyli z tej teorii by wynikało że jak bym do swojego domu zainstalował kocioł 35kW to mniej spalę? O to chodziło? To dlaczego ciągle się pisze aby kotły które się montuje nie były przewymiarowane? Przecież to jedno z drugim się wiąże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kolego podpowiedz jaka jest prawidłowa teoria?

 

prawidłowa teoria jest taka że kocioł osiąga najwyższą sprawność przy swojej mocy nominalnej

im mniejsza moc chwilowa z jaką pracuje tym niższa sprawnośc

a im niższa sprawność tym więcej opału trzeba zużyć by wyprodukować tą samą ilość ciepła

przykład- kociołek 20KW przy mocy nominalnej może osiągnąć sprawność w okolicy 80%(zależy od wielu czynników -przyjmuję średnio)

przy mocy 10KW osiągnie sprawność na poziomie powiedzmy 60%

ale kociołek o mocy 30KW który przy mocy nominalnej osiąga 80% przy 10KW może mieć sprawność na poziomie 30% czyli dwukrotnie niższą niż ten mniejszy.

łatwo policzyć straty gdy mamy do wyboru 60 lub 30% z jakiejś jednostki

 

idąc dalej

im większy kocioł - im bardziej przewymiarowany- tym częściej będzie pracował z niską mocą

czyli będzie marnował opał.

do tego dojdą takie aspekty jak kondensacja, niskie temperatury spalin i osadzanie wszystkich syfów na powierzchni wymiennika kotła oraz w kominie.

czyli szybsza destrukcja obydwu.

kocioł dobrany na miarę będzie pracował z wyższą sprawnością niż kocioł zbyt duży

 

są nawet twierdzenia by kupować kocioł mniejszy niż szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i przez tych kilka kilkanaście dni ewentualnie dogrzewać dodatkowym źródłem ciepła jeśli kocioł nie pociągnie powyżej mocy nominalnej.

to są jednak raczej ekstrema i nie polecam.

 

zaś w temacie temperatur z jakimi pracować ma kocioł to są one powiązane z instalacją a konkretnie z tym dla jakich temperatur została zaprojektowana i wykonana.

jeśli projekt zakładał zasilenie jej czynnikiem o temperaturze np 70stC - typowe przy starszych instalacjach przeznaczonych do kotłów na paliwa stałe, to gdy ustawimy na kotle 50st może nam to chałupy nie dogrzać i nie ma tu znaczenia czy te 50st puścimy z małego czy dużego kotła. jeśli jednak instalacja robiona np pod kondensacyjny gazowy z zasileniem na poziomie 45-55stC to nie ma obawy że trzeba będzie gotować wodę w kotle by w domu ciepło było- warunek kocioł dobrany na miarę nie mniejszy

 

trzeba zatem rozpatrzeć temat dwuwątkowo.

pierwsze- jakie jest zapotrzebowanie na ciepło domu- i do niego dobierać moc kotła

drugie - jakie są temperatury dla instalacji i do nich dobierać temperatury pracy owego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam wszystkich użytkowników tłoków. Zakupiłem kocioł Dragon-s 28,5 KW z Pleszewa, ster Cobra Pid, Aligator, zawór 4d, pompa obiegowa CWU ,UPS 700watt pełna sinusoida firmy APC + 2 akumulatory 40 ah bojler 140 z płaszczem. Opał miał klasy 25 Kazimierz-Juliusz granulacja ok 40 mm, cena 412 zł tona. Dom z lat 90, pustak szczelina 30 mm a z zewnątrz bloczek silikatowy.

Tyle na temat danych. Co do spalania to jeszcze nie wiem bo piec pracował dwa dni i padła Cobra, a teraz znowu pacuje 2-drugą dobę. Ustawienia :

Czas przerwy 220 sek, dmuchawa 3% do 75%, nastawa CO 55, CWU 60, za zaworem 40, przedmuch załączony, PID i ADc załączone . Przy spadku temperatury do ok 50 stopni podaje paliwo i rozpędza się do ok 60-70 stopni moc ok 50% a po osiągnięciu tej temperatury moc spada do 1% i nastaje zupełna cisza , słychać tylko przekaźnik w aligatorze od załączania napędu 4d. To na razie tyle co mogę powiedzieć.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 month później...
Cześć wszystkim, mam kociołek ekw-raps plus 22kw jakaś niska wersja z rusztem wodnym, pale 3 sezon ekogroszkiem i szczerze mówiąc to nie jestem zadowolony - dużo spala i popiół daleki od ideału, w następnym sezonie będę palił miałem bo to chyba najlepsze paliwo dla tlokowca i tez najtańsza opcja (ekogroszek 850, miał 620)nie dają efektu ustawienia i kręcenie trójdrożnym,dom póki co ok 100 ale będzie ok 130-140(reszta poddasza) z lat 60,ocieplony 10, podpiwniczony,nowa instalacja w miedzi i cały czas powyżej 20 na dobę a czasami 30,jak miał nie da rady to chyba wymiana kotła na ślimak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza było od razu ślimaka kupić a nie pchać się w gó..o jakim wg. mnie jest tłok.

Przepraszam ale taka moja uroda że nazywam rzeczy po imieniu :)

Pewnie ktoś Ci wmówił że tłok jest kotłem do miału, przekonasz się jednak niebawem że jest kotłem do niczego i problemowym.

Na ślimaku tez spalisz miał i to z dużo lepszym skutkiem, najważniejsze żeby miał był suchy, w jednym i drugim przypadku.

Jeśli masz zamiar ten miał nabyć teraz i mokry to sobie odpuść, dobrze radzę.

Nie wspomnę już nawet o "dobrodziejstwie" jakim jest ruszt wodny i mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam zakupiłem w połowie 2015 r. piec z podajnikiem tłokowym SAS ECO 23 kW sterownik ST-450H (pow. domu 200m, ocieplenie 15 cm)

dopiero zaczynam go rozpracowywac

Parametry które mam ustawione dla 60 stopni:

przerwa pracy - 2: 50

siła nadmuchu 33%

przerwa w podtrzymaniu 30 min

nadmuch w podtrzyymaniu co 30 min 15s

 

spalanie eco groszku "pieklorz 27-28MJ" wynosi ok. 25 kg/doba przy temp zewn. w nocy ok. 0 st w dzien +8stopni

 

Co mogę powiedzieć o tym piecu na wstępie:

1. Trzeba powiedzieć ze jest kopciuchem, wytwarza sporo sadzy

2. Akurat dla wersji 23kW nie ma certyfikatu na piec A a tylko klasę B , co powoduje że z gminy nie mogę dostać dofinansowania bo nie spełnia wszystkich parametrów wymaganych

3. Przy tych temperaturach spala wg. mnie sporo, ale może mi sie go uda jakos wyregulować

4. Spalanie z tego co zaobserwowałem nastepuje własnie z tyłu paleniska hmmmm

5. Popielnik do opróżnienia co 3 dni przy tych ustawieniach

 

Może ktoś ma taki sam piec i podzieli się ustawieniami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...