Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

czekam na opinie po paleniu "z podajnikiem"

a jak Twoje spostrzeżenia odnośnie firmy Sekom-Łucki - tzn pomoc techniczna, kontakt, dowóz kotła, itp ?

 

po zakupie kotła nie musiałem korzystać z pomocy bo jeszcze nie odpaliłem go, a przed zakupem mailowy kontakt bardzo dobry, co chciałem wiedzieć to dowiedziałem się, przywieźli na miejsce odpalili sterownik pokazali co gdzie podłączyć i co jak działa więc wszystko ok było.

 

teraz jak opalę go zobaczę co to będzie i jak będzie się zachowywał kocioł.

 

problem mam tylko z czujnikami temperatury bo nie wiem czy dobrze mierzą temperaturę, pomiary są ale jakoś wydają się być chyba zaniżone (niestety nie mam czym sprawdzić i to jest problem), ale mogę się mylić i może tylko niepotrzebnie się obawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wczoraj odpaliłem na dobre kocioł

 

rozpalenie troszkę trwało bo nie mam wprawy, ale jak już zapaliłem to ładnie wentylator dmuchał, potem podajnik podał dawkę paliwa, 2 kliknięcia i piecyk chodzi w automacie,

 

jak piec rozkręca się po podaniu dawki paliwa to niezły ogień idzie, z tego co mi mówiono to wyregulowanie trwa około 10h do nawet 24h więc pieca nie wygaszałem tylko zostawiłem go żeby przez noc chodził bo chcę zaobserwować spalanie czy dopala się groszek i wogóle czy jest ok

 

rano działał dalej piec, woda gorąca, w piecu mało co żaru, ale powinno wystarczyć na rozpalenie dawki kolejnej, kóra zostanie dodana

 

narazie ogrzewam tylko cwu więc za dużego poboru nie ma i piec może na minimum chodzic, zobaczę dzisiaj co będzie i poobserwujęgo troszkę, zmierzę co ile podaje paliwo jak mi się uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł chyba się wyregulował

 

na początku było tak że przy rozpaleniu dawał pełną moc wiatraka i dmuchał tak, że szkoda gadać wszystko w komin chyba szło

 

teraz widzę że podaje paliwo i na niskich obrotach pracuje wiatrak ciągle dmucha i utrzymuje temperaturę, wiadomo jak temperatura spadnie za bardzo to dmucha, podaje paliwo i tak w kółko.

 

nie jestem w stanie zmierzyć co ile podaje w tym trybie automatycznym paliwo, ale napewno nie pozwala na wygaśnięcie bynajmniej teraz, w zimie będzie większy pobór ciepła to pewnie będzie to jeszcze sprawniej działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z ciekawości to kociołek masz ze sterownikiem PID czy tradycyjny?

z PiD

 

wczoraj już wygasił się bo nie bylo odbioru ciepła i nie zdążył podać opału, więc trzeba by było coś namieszać, żeby podtrzymanie było np. włączyć którąś podłogówkę będzie odbiór ciepła i poda ten jeden czy dwa razy więcej na dobę a nie wygasi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
a nie powinno czasem być tak że PID moduluje pracę urządzenia tak aby pracowal tylko w trybie lato, bez potrzeby przegrzewania?

PiD tak działa właśnie, ale przy rozruchu może przekroczyć temp 70 stopni bo się dopiero ustawia do opału

 

mi przekroczył temperaturę raz przy rozpalaniu a tak to przy paleniu drewnem i tekturami więc bez kontroli sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ibryndal. Czy twój piec opal w kotłowni stoi na płytkach? ile on waży? Mam położone płytki w kotłowni i boję się, że jak postawię piec to mogą ulec uszkodzeniu. Pozdawiam.

 

oczywiście że na płytkach

 

waży coś ponoć ponad 300 kg, ale nic się nie stało płytkom, jeśli płytki jeszcze nie są ułożone to należy pamiętać, żeby dawać klej na całej powierzchni płytki wtedy nie będzie problemu raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie zastanawiam się nad zakupem jednego z przedstawionych w tym wątku kotłów (Opal lub Stalmark). Mam jednak kilka pytań na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na stronach producentów.

 

Jak głośno pracuje kocioł z podajnikiem tłokowym - czy warto np wybbudować ściany kotłowni z bardziej dźwiękochłonnych materiałów?

(w moim projekcie wejście do kotłowni jest od kuchni a sama kotłownia sąsiaduje przez ścianę z salonem)?

 

Interesuje mnie kocioł dla którego podstawowym paliwem jest miał - producenci podają też często dopuszczalne paliwa zastępcze - czy stosowanie takich paliw przez dłuższy okres (nie tylko w przypadku np braku prądu) wpływa znacząco np na żywotność kotła? Czy są jakieś inne przeciwwskazania?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie zastanawiam się nad zakupem jednego z przedstawionych w tym wątku kotłów (Opal lub Stalmark). Mam jednak kilka pytań na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na stronach producentów.

 

Jak głośno pracuje kocioł z podajnikiem tłokowym - czy warto np wybbudować ściany kotłowni z bardziej dźwiękochłonnych materiałów?

(w moim projekcie wejście do kotłowni jest od kuchni a sama kotłownia sąsiaduje przez ścianę z salonem)?

 

Interesuje mnie kocioł dla którego podstawowym paliwem jest miał - producenci podają też często dopuszczalne paliwa zastępcze - czy stosowanie takich paliw przez dłuższy okres (nie tylko w przypadku np braku prądu) wpływa znacząco np na żywotność kotła? Czy są jakieś inne przeciwwskazania?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

głośność kotła ma znaczenie tylko jak podaje on opał bo pompki to są cichutkie, a dmuchawa też raczej niezauważalna

no i jak podaje to jakiś straszny głos to to nie jest, nie mamy jeszcze drzwi wewnętrzynych i nosi się ten dźwięk z kotłowni po innych pomieszczeniach, ale nie budzi nas więc jest ok.

 

miał próbowałem w opalu ale był lekko wilgotny i nie spadał w dół w zasobniku a tym samym tłok nie miał co popchnąć, może jakby był suchutki to można by go potestować, no i zależy jaki bo jak wsypałem miał to częściej podawał go nich groszek więc albo był jakościowo gorszy, albo coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki piec z podajnikiem tzrba wygaszac zima aby wyczyscic popielnik czy cos podobnego czy moze on pracowac caly czas, no, powiedzmy 2 tygodnie bez wygaszania?

nie wygasza się go, a pewnie i na zapalonym można by go wyczyścić (wyłączyć dmuchawę, żeby nie dmuchnęło sadzą :lol: :lol: )

popielnik w czasie pracy normalnej opróżniam, a czyściłem kocioł jak był wygaszony całkowicie (po 3 tygodniach pracy czy jakoś tak, teraz już 2 tygodnie pracuje i chyba jeszcze do końca miesiąca popracuje i dopiero go wyczyszczę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Widzę że mało jest tu użytkowników kotłów z podajnikiem tłokowym, więc postanowiłem się zalogować i podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

 

Mamy kocioł z firmy budkot 25kw - link jest gdzieś na poczatku, kocioł kupiony dość okazyjnie, pracuje u nas już trzy sezony, ten będzie czwarty.

Pierwszy sezon palone groszkiem, teraz miał.

Latem grzejemy CWU, ale głownie odpadkami z ogródka - gałęzie, drewno, trochę papierów, kartony itp.

 

Do tej pory podajnik działa bezawaryjnie, trochę problemów było na początku z ustawieniem pełnego posuwu i chyba raz przyblokowany szczapą drewna w miale.

 

U nas jest zwykły sterownik - temp, czas miedzy podaniem węgla i histereza temp, oraz co ile ma przedmuchać "na postoju"

temp różne ustawiamy od 55 do 70'C latem - jest zawór czterodrogowy

czas miedzy podaniami - 120sek

czas miedzy przedmuchu - 30min

histereza temp 3'C

siłę nadmuchu reguluje się przysłona na wentylatorze

 

Potwierdzam że piec trochę kopci i wyrzuca sadze.

Słychać też podajnik, ale nie jest to jakieś szczególnie uciążliwe - u nas piec jest w piwnicy. Dużo głośniej jest jak palimy groszkiem - częściej trafiał kamień na podajnik i słychać było głośne "chrupniecie", przy miale prawie nie występuje.

 

Zasyp wystarcza na 1-2doby w duże mrozy i 3-4dni w cieplejsze dni

(dom lata 80 - 2xpustak żużlowy ALFA, stolarka drewniana, ok 150mkw

przez sezon, spalamy ok 5-6Ton wegla)

 

co do czyszczenia - raz na tydzien/dwa - zupełnie wystarcza - wiadomo, że im częściej tym lepsza sprawność.

Z tym że czyszczenie jest banalnie proste - polega na omieceniu komór i wybraniu pyłu, a nie skrobaniu jak w starym tradycyjnym kotle.

Komin czyściutki, właściwie nie wymagał czyszczenia.

Można robić na "gorąco", po prostu należy wyłączyć piec,

poczekać jak trochę żar przygaśnie i można czyścić.

Popiół wyciągamy normalnie podczas pracy - dobrze mieć dwa pojemniki - jeden na wymianę, a jeden w kotle.

przy ekogroszku popielnik wystarczał na 2/3tyg palenia, przy miale ok dwa zasypy - średnio tydzień - tu dużo zależy jaki miał kupimy.

 

Jesteśmy zadowoleni, mieliśmy kupować piec na ekogroszek,

ale na szczęście trafiliśmy ten i dzisiaj na tonie węgla oszczędzamy 200zł - miał 420zł, ekogroszek 640zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Mam problem nie wiem jaki kocioł mam kupić. Mam nowo postawiony dom jakieś 190m2 do ogrzania ściany z pustaka suporka 24cm do tego ocieplenie 10cm styropian, poddasze ocieplenie 25cm wełna mineralna. Czytam na okrągło fora o kotłach i normalnie mam mętlik w głowie,jaki kocioł mam wybrać. Proszę pomurzcie mi znaleźć odpowiedni kocioł dla mojego domu bo już sam ni wiem jaki wybrać Interesował by mnie kocioł z podajnikiem tłokowym na miał oraz ekogroszek oraz żeby miał dodatkowe palenisko. Morze ktoś z was używa takiego kotła i wymienił by się ze mną swoimi poglądami. :( Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Mam problem nie wiem jaki kocioł mam kupić. Mam nowo postawiony dom jakieś 190m2 do ogrzania ściany z pustaka suporka 24cm do tego ocieplenie 10cm styropian, poddasze ocieplenie 25cm wełna mineralna. Czytam na okrągło fora o kotłach i normalnie mam mętlik w głowie,jaki kocioł mam wybrać. Proszę pomurzcie mi znaleźć odpowiedni kocioł dla mojego domu bo już sam ni wiem jaki wybrać Interesował by mnie kocioł z podajnikiem tłokowym na miał oraz ekogroszek oraz żeby miał dodatkowe palenisko. Morze ktoś z was używa takiego kotła i wymienił by się ze mną swoimi poglądami. :( Z góry dziękuje.

ja dobierałem kocioł do warunków w kotłowni

 

zależało mi na tym, żeby wyczystki były wygodne w obsłudze i dostępne z przodu kotła, oraz żeby kocioł nie był za duży

wybrałem opala z sekomu bo on spełniał te warunki, szukałem długo bo producentów jest dużo, a jakby pojechać do Pleszewa to pewnie jeszcze więcej bym znalazł bo przecież nie każdy ma stronę internetową.

 

proces spalania w tłokowych jest pewnie wszędzie podobny i efekt palenia będzie również podobny, sprawności zbliżone więc jak dla mnie tylko gabaryty i te wyczystki odegrały rolę

 

acha jeszcze brałem pod uwagę sterowanie i tu właśnie chciałem coś lepszego niż zwykłe sterowanie bo dużo się słyszy, że to opał inny i zaraz wszystko od nowa trzeba ustawiać dopasować i siedzieć przy kotle

do mojego kotła wziąłem sterowanie oparte na PiD, kocioł sam automatycznie wszystko dopasowuje do opału i do zadanej temperatury ustawionej przez użytkownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibryndal napisał byś jak ci się pali w tym twoim nowym kotle przez te parę miesięcy użytkowania. Do jakich doszedłeś wniosków jest to dobry piec. Ja mam ten sam kłopot co ty mała kotłownia. A jeszcze jedno jaki ma on wylot spalin do komina, do góry czy na bok i z jakich materiałów jest on wykonany .

Dzięki piękne za odpowiedz na tamten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...