Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kotły na miał z podajnikiem tłokowy ile zużywają miału ?


lbryndal

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 549
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Użytkuję piec tłokowy już drugi sezon. Zęby można stracić na tej konstrukcji. Piec ciągle prowokuje do kombinacji i usprawnień, których wykonałem już dziesiątki. Nie chcę powiedzieć przez to, że żałuję zakupu. Bynajmniej, podoba mi się ta robota. Pali mieszankę 20kg miału i 10kg pelletu na dobę z tendencją wzrostu w chłodniejsze dni. Więc raczej optymalnie. Ale często nie dopala i grymasi. Czasem wygaśnie, kiedyindziej zakopci itp. Piszą czasem ludzie, że oczekują od pieca minimum obsługi. Ja przeciwnie, lubię spędzać z moim piecem czas wolny. Brakowałoby mi tego gdyby nie wymagał zachodu. Bardzo go lubię i znamy się jak łyse konie. Zgadnijcie jaki to piec?

no zdradź sam tajemnicę bo że to opal to nie wierzę raczej

 

ja mam opala i ładnie spala eko-groszek

wszystko się dopala, z 2 miesiące pracuje non-stop i nie wygasił się nigdy sam

jak dla mnie ten piec jest ok, może są inne lepsze, ale nie mam porównania bo jest to mój pierwszy piec tego typu

 

 

Ilbryndal,

Czytam ,że jesteś zadowolony z wyboru.

Ciekawe jak by "chodził" na miale.Jak spróbujesz to daj znać.

Jak często czyścisz ten kociołek ? ( 1 na tydzień , raz na miesiąc ? ) Chodzi mi o komorę spalania i wymiennik.

Jak dużo masz sadzy, nie masz z nią problemu ?

Czy kocioł pracuje cały czas ( wentylator) czy masz przedmuchy ?

Jak ze stabilizacją temperatury zadanej ? Trzyma temp czy przeciąga ?

Czy nie trzeba wprowadzać nowego parametru początkowego algorytmu w zależnosci od temp na zewnatrz ? ( np . gdy na zewnatrz jest klika dni -15 'C , -10 'C , a w następnych dniach mamy 0'C , +5 'C ) Sterownik sam płynnie reaguluje wtedy moca kotła ? Czy przy "+" temperaturach kocioł nie wchodzi przypadkiem w przedmuch ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilbryndal,

Czytam ,że jesteś zadowolony z wyboru.

Ciekawe jak by "chodził" na miale.Jak spróbujesz to daj znać.

Jak często czyścisz ten kociołek ? ( 1 na tydzień , raz na miesiąc ? ) Chodzi mi o komorę spalania i wymiennik.

Jak dużo masz sadzy, nie masz z nią problemu ?

Czy kocioł pracuje cały czas ( wentylator) czy masz przedmuchy ?

Jak ze stabilizacją temperatury zadanej ? Trzyma temp czy przeciąga ?

Czy nie trzeba wprowadzać nowego parametru początkowego algorytmu w zależnosci od temp na zewnatrz ? ( np . gdy na zewnatrz jest klika dni -15 'C , -10 'C , a w następnych dniach mamy 0'C , +5 'C ) Sterownik sam płynnie reaguluje wtedy moca kotła ? Czy przy "+" temperaturach kocioł nie wchodzi przypadkiem w przedmuch ?

 

Pozdrawiam.

na miale próbowałem, ale był mokry i zawieszał się

w lecie kupię miał na przyszły sezon i będę nim palił w przyszłą zimę

kociołka teraz za często nie czyszczę, tak z raz w miesiącu , zakupiłem sadpal i ładnie dopala on syf i mało się osadza w piecu

 

piec ma przedmuchy, znaczy się sam sobie podaje paliwo kiedy wyliczy że mu trzeba, temperaturę trzyma tą ustaiwoną na sterowniku i dmucha też kiedy mu tam potrzeba tak żeby temp na piecu była tak jak zadana

 

temperaturę trzyma +/-2 stopnie około

 

sterownik ma utrzymywać temp na piecu więc jak jest ciepło to kaloryfery nie odbierają ciepła (mam termostatyczne głowice) i piec podaje nie tak często opał, aż do granicy jakiegośtam minimalnego czasu podawania, tak żeby nie wygasł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilbryndal,

Czytam ,że jesteś zadowolony z wyboru.

Ciekawe jak by "chodził" na miale.Jak spróbujesz to daj znać.

Jak często czyścisz ten kociołek ? ( 1 na tydzień , raz na miesiąc ? ) Chodzi mi o komorę spalania i wymiennik.

Jak dużo masz sadzy, nie masz z nią problemu ?

Czy kocioł pracuje cały czas ( wentylator) czy masz przedmuchy ?

Jak ze stabilizacją temperatury zadanej ? Trzyma temp czy przeciąga ?

Czy nie trzeba wprowadzać nowego parametru początkowego algorytmu w zależnosci od temp na zewnatrz ? ( np . gdy na zewnatrz jest klika dni -15 'C , -10 'C , a w następnych dniach mamy 0'C , +5 'C ) Sterownik sam płynnie reaguluje wtedy moca kotła ? Czy przy "+" temperaturach kocioł nie wchodzi przypadkiem w przedmuch ?

 

Pozdrawiam.

na miale próbowałem, ale był mokry i zawieszał się

w lecie kupię miał na przyszły sezon i będę nim palił w przyszłą zimę

kociołka teraz za często nie czyszczę, tak z raz w miesiącu , zakupiłem sadpal i ładnie dopala on syf i mało się osadza w piecu

 

piec ma przedmuchy, znaczy się sam sobie podaje paliwo kiedy wyliczy że mu trzeba, temperaturę trzyma tą ustaiwoną na sterowniku i dmucha też kiedy mu tam potrzeba tak żeby temp na piecu była tak jak zadana

 

temperaturę trzyma +/-2 stopnie około

 

sterownik ma utrzymywać temp na piecu więc jak jest ciepło to kaloryfery nie odbierają ciepła (mam termostatyczne głowice) i piec podaje nie tak często opał, aż do granicy jakiegośtam minimalnego czasu podawania, tak żeby nie wygasł

 

 

Sadpal sypiesz w zasobnik wraz z opałem czy na palnik ?

Pytajac o przedmuchy miałem na myśli to czy kocioł przechodzi czasem z trybu praca ( czyli z ciągłego nadmuchu ) do trybu podtrzymania ( przedmuchu) , kiedy to dmuchawa "stoi" - nie dmucha , dopóki nie obniży się temp zadana.

Czy dmuchawa chodzi "non-stop" tylko zmienia się silła nadmuchu , bez względu na temp zewnętrzną ( zapotrzebowanie na ciepło) ?.

 

Ja też mam głowice termostatyczne , tylko że u mnie jak temp na zewnątrz sporo się zmieni , np o 10 czy 15 'C ( z -15'c na załóżmy 0 stopni ) to tzreba korygowac w sterowniku aby opał się dopalał ( jak robi się znacznie cieplej) lub żeby kocioł osiagnął temp zadaną ( jak zrobi się wyraźnie zimniej) .Nie wiem czy jasno to opisałem.

 

Co jaki czas opróżniasz popielnik ?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadpal sypiesz w zasobnik wraz z opałem czy na palnik ?

Pytajac o przedmuchy miałem na myśli to czy kocioł przechodzi czasem z trybu praca ( czyli z ciągłego nadmuchu ) do trybu podtrzymania ( przedmuchu) , kiedy to dmuchawa "stoi" - nie dmucha , dopóki nie obniży się temp zadana.

Czy dmuchawa chodzi "non-stop" tylko zmienia się silła nadmuchu , bez względu na temp zewnętrzną ( zapotrzebowanie na ciepło) ?.

 

Ja też mam głowice termostatyczne , tylko że u mnie jak temp na zewnątrz sporo się zmieni , np o 10 czy 15 'C ( z -15'c na załóżmy 0 stopni ) to tzreba korygowac w sterowniku aby opał się dopalał ( jak robi się znacznie cieplej) lub żeby kocioł osiagnął temp zadaną ( jak zrobi się wyraźnie zimniej) .Nie wiem czy jasno to opisałem.

 

Co jaki czas opróżniasz popielnik ?

 

Pozdr

 

sadpal mieszam z opałem 2kg/1t

wentylator dmucha ze zmienną prędkością (na początku bardziej potem jak podnosi się temp to słabiej) piec dochodzi do temperatury zadanej i wentylator się wyłącza

jak temp spada znów dmucha, w międzyczasie jak trzeba to poda opał i tak w kółko

 

zmiany temp. zewnętrznej nie mają znaczenia dla sterownika OPAL PiD, sma sobie dostosowuje, żeby temperatura na kotle była stała, a jak nie potrzebuje tak bardzo grzać to sobie rzadziej poda opał i wszystko jest ładnie dopalone, a temperatura w miarę stabilna

 

opróżnianie popielnika zależy od opału, 1 raz na tydzień teraz, ale jak jest chłodniej to więcej pali i tym samym 2 razy w tygodniu trzeba opróżnić popielnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
....wentylator dmucha ze zmienną prędkością (na początku bardziej potem jak podnosi się temp to słabiej) piec dochodzi do temperatury zadanej i wentylator się wyłącza

jak temp spada znów dmucha, w międzyczasie jak trzeba to poda opał i tak w kółko....

 

To znaczy ,że sterownik u Ciebie jednak przechodzi w przedmuch ? ( przestój / podtzrymanie ) - czyli w fazę pracy gdzie nie dmucha wentylator ?

Producent twierdzi , że właśnie największa jego zaleta to , że sterownik PID płynnie moduluje mocą kotła nie dopuszczając do jego pracy w trybie postoju / przedmuchu , kiedy wentylator stoi.Sterownik PID ma tak sterować mocą dmuchawy i częstotliwoscią podawania opału zeby kocioł non stop pracował w okolicy temp CO zadanej nie przechodząc w podtrzymanie.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....wentylator dmucha ze zmienną prędkością (na początku bardziej potem jak podnosi się temp to słabiej) piec dochodzi do temperatury zadanej i wentylator się wyłącza

jak temp spada znów dmucha, w międzyczasie jak trzeba to poda opał i tak w kółko....

 

To znaczy ,że sterownik u Ciebie jednak przechodzi w przedmuch ? ( przestój / podtzrymanie ) - czyli w fazę pracy gdzie nie dmucha wentylator ?

Producent twierdzi , że właśnie największa jego zaleta to , że sterownik PID płynnie moduluje mocą kotła nie dopuszczając do jego pracy w trybie postoju / przedmuchu , kiedy wentylator stoi.Sterownik PID ma tak sterować mocą dmuchawy i częstotliwoscią podawania opału zeby kocioł non stop pracował w okolicy temp CO zadanej nie przechodząc w podtrzymanie.

 

Pozdr

nie wydaje mi się, że wentylator musi pracować cały czas, może robi sobie przerwę 5 minut ?

nie mierzyłem tego, ale jak dobije do temperatury zadanej i wcześniej rozłączy wentylator to przecież też jest dobrze

 

czyli dmucha sobie dmuchawa a temp. wzrasta, potem przestaje dmuchać, a temp. nadal wzrasta bo jakaś tam bezwładność występuje i jak dojdzie do temp. zadanej + coś tam więcej z 1-2 stopnie chyba

no i jak ma wyliczone że ma się właczyć wentylator znów, żeby podtrzymywać tą temp. to robi to i tyle

 

ja nie mam najnowszego sterowania w moim ogniku więc może jak wysle sterownik do wgrania najnowszego softu to będzie on inaczej pracował, ale teraz to widzę, że wentylator pracuje z przerwami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie , standardowy sterownik pracuje w trybie :

grzeje max - nie grzeje

praca max - podtrzymanie

podawanie paliwa max / praca dmuchawy max - wyłaczenie dmuchawy i podajnika.

 

Nie pożądane jest aby dmuhawa się wyłączała ( przejscie sterownika w fazę przestoju kotła) ze względu na straty spowodowane takim przestojem ( studzenie paleniska, sadza , itp , itd)

Ideą zastosowania sterownika PID w kotłe z podajnikiem jest tak modulować mocą kotła aby kocioł był cały czas w fazie pracy ( cały czas pracujaca dmuchawa ze zmienną moca i cały czas pracuje podajnik odpowiednio skracając i wydłuzając czasy podania paliwa )

 

U Ciebie jednak sterownik wchodzi w fazę przestoju wyłączając wentylator i w odróżnieniu od standardowego sterownika - zmniejsza moc palnika przy dochodzeniu do temp zadanej.

 

Albo coś jest nie tak ustawione w parametrach albo masz jakis stary "soft"

 

Myślę , że Jarecki79 udzieli nam tu wyczerpującej informacji.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam rowniez jestem zainteresowany kotlem opal badz stalmark z tym ze o mocy 17 kw z tym ze opal chyba najslabszy 25 kw ? mam do ogrzania 127 m^2 15 cm 24 gazobeton+15 styro i 25 wełnuy na poddaszu

rowniez kotlownia nie nalezy do duzych tagze na plus opala no i sterownik PID podobno wydajniesze spalanie z tego co czytalem to zasobnik miesci 80 kg ? starcza ci lbryndal na okolo tydzien ? jak jest z mozliwoscia palenia tak jak stalmark do 4 cm czy nie 'przełknie' takiej granulacji pozdrawiam prosze o odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam rowniez jestem zainteresowany kotlem opal badz stalmark z tym ze o mocy 17 kw z tym ze opal chyba najslabszy 25 kw ? mam do ogrzania 127 m^2 15 cm 24 gazobeton+15 styro i 25 wełnuy na poddaszu

rowniez kotlownia nie nalezy do duzych tagze na plus opala no i sterownik PID podobno wydajniesze spalanie z tego co czytalem to zasobnik miesci 80 kg ? starcza ci lbryndal na okolo tydzien ? jak jest z mozliwoscia palenia tak jak stalmark do 4 cm czy nie 'przełknie' takiej granulacji pozdrawiam prosze o odp

opal łyka do 25mm (niestety bo ciut więcej i by spalał groszek zwykły)

 

no starcza mi na 6 dni jakoś, ale przy większych mrozach krócej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zainteresowalem sie tym kotłem F H U Klimat Plus ? podanym wyzej czytalem o nim tez ma sterownik pid i w standardzie czujnik pogodowy ? wydaje sie ciekawie rozwiazany maja jakas swoja strone www bo niemoge znalesc ??? ma zalety i stalmarka i opala wydaje sie ciekawa pozycja mial ktos z nim doczynienia jakies opinie ?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie , standardowy sterownik pracuje w trybie :

grzeje max - nie grzeje

praca max - podtrzymanie

podawanie paliwa max / praca dmuchawy max - wyłaczenie dmuchawy i podajnika.

 

Nie pożądane jest aby dmuhawa się wyłączała ( przejscie sterownika w fazę przestoju kotła) ze względu na straty spowodowane takim przestojem ( studzenie paleniska, sadza , itp , itd)

Ideą zastosowania sterownika PID w kotłe z podajnikiem jest tak modulować mocą kotła aby kocioł był cały czas w fazie pracy ( cały czas pracujaca dmuchawa ze zmienną moca i cały czas pracuje podajnik odpowiednio skracając i wydłuzając czasy podania paliwa )

 

U Ciebie jednak sterownik wchodzi w fazę przestoju wyłączając wentylator i w odróżnieniu od standardowego sterownika - zmniejsza moc palnika przy dochodzeniu do temp zadanej.

 

Albo coś jest nie tak ustawione w parametrach albo masz jakis stary "soft"

 

Myślę , że Jarecki79 udzieli nam tu wyczerpującej informacji.

 

pozdr

 

może ta praca wentylatora jest inna w piecu z podajnikiem tłokowym a taki właśnie posiadam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Marciniaka kocioł i zadowolony nie jestem do końca niestety

 

opisz dlaczego będzie jasniej

 

bo wiecie jedni są niepocieszeni bo im za dużo pali, daje dużo sadzy i jeszcze choć co

 

inni są niepocieszeni bo piec chodzi dobrze i nie mają okazji do niego zaglądać - tylko takie dosypywanie opału i wybieranie popiołu co może wydawać się nudne, a mieli nadzieję na "walke o ogień" albo cuś w tym stylu :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja historia z tym kotłem rozpoczęła się chyba w 2006 roku.

Znalazłem kocił pojechałem do producenta zobaczyłem, sprawdziłem wszystko ok.

 

Przyjechał przedstawiciel dobrał moc no i się zaczęło.

Przyszedł czas realizacji zamówienia i okazało się, że piec nie jest gotowy. „Będzie za tydzień, miesiąc…” przyjechał po 6… miesiącach (przynajmniej na opale zaoszczędziłem).

 

Piec dojechał instalator podłączył rozpaliłem, uśmiech na twarzy elegancja francja. Ciepłe grzejniki, woda, podłogówka i … rzekłem ja pier… zasobnik eko szedł na dzień a raczej 20h no, ale to wina regulacji pomyślałem sobie i do dzieła zacząłem regulować i tu pojawił się kłopot. Kłopot polegający na dobraniu parametrów i niestety braku jakiejkolwiek pomocy ze strony producenta co do pozyskania informacji o prawidłowych nastawach osoba z którą rozmawiałem przedyktował mi to co w instrukcji napisali i tyle.

Na każde pytanie jakie zadałem słyszałem „To zależy od każdej kotłowni, no wie Pan te piece to za dużo elektroniki nie mogą mieć itp. Itd., Pan zadzwoni do producenta regulatora może pomoże… ”.

Jak poprosiłem o kontakt do jakiejś osoby czy instalatora, która montowała ich kotły to usłyszałem nie mamy takich danych – no ale chyba jak sprzedają te piece od paru lat to chyba mają jakiś stałych odbiorców.

Po takiej akcji się nieźle się w k… i kolejne dwa miechy zajęło mi wyregulowanie pieca.

 

Wyregulowałem działa, ale sprawność mizerna powiedziałbym spalanie mimo wszystko duże, a upału w domu nie ma, podajnik przy większym kawałku węgla się blokuje (niby ok. bo się nie uszkodzi, ale to rozbieranie podajnika dołujące jest, a miału czy ekogroszku przebierać nie będę).

Jedna jeszcze sprawa, że bardzo szybko zawala się sadzą (wiem, że zaraz 1000 osób napisze, a czego się spodziewałeś…), ale po tygodniu palenia jest tego masakrycznie dużo w całym piecu. Nie mam porównania z innymi piecami, ale sąsiedzi tego problemu nie mają.

Jeszcze jedna rzecz która mnie denerwuje to bardzo małe drzwi do spalania na ruszcie dodatkowym. Nie można przez nie prawie nic wsadzić (małe jakieś kawałki drewna tylko). To konstrukcyjnie można wydaje mi się łatwo poprawić.

No i jeszcze się zastanawiam czy nie dobrano mi za dużej mocy pieca i czy gdyby był mniejszy to by lepiej funkcjonował.

 

ALE JEST COŚ CO JEST ZAJEBISTE W NIM (tak wiecie co by nie marudzić non stop). Podajnik ma blokadę pokrywy – jak ładuję miał czy eko nie spada mi na głowę tak jak sąsiadom hehehehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie do Ibryndal.

Mam kocioł z podajnikiem tłokowym i sterownikiem ST-77. Zastanawiam się czy warto wymienić sterownik na PID np. Ognik Plus, albo Perfekt T.

Skoro sterownik PID prawie nie wyłącza dmuchawy tylko steruje jej mocą,to przy małym poborze ciepła do grzejników, dmuchawa musi pracować na małych obrotach, aby utrzymać temperaturę zadaną. Czy nie skutkuje to kiepskim spalaniem ze zbyt małą dawką powietrza co daje kopcący płomień i dużo sadzy? Jak taki sterownik radzi sobie gdy kocioł używany jest tylko do ogrzewania c.w.u? U mnie np. dmuchawa załączana jest raz na dwie godziny na około 3 min. i kocioł pozostaje prawie wyłącznie w stanie czuwania. Jak to będzie ze sterownikiem PID? Wiem że masz Opala ze sterownikiem Ognik, więc może troszkę mnie oświecisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ibryndal.

Mam kocioł z podajnikiem tłokowym i sterownikiem ST-77. Zastanawiam się czy warto wymienić sterownik na PID np. Ognik Plus, albo Perfekt T.

Skoro sterownik PID prawie nie wyłącza dmuchawy tylko steruje jej mocą,to przy małym poborze ciepła do grzejników, dmuchawa musi pracować na małych obrotach, aby utrzymać temperaturę zadaną. Czy nie skutkuje to kiepskim spalaniem ze zbyt małą dawką powietrza co daje kopcący płomień i dużo sadzy? Jak taki sterownik radzi sobie gdy kocioł używany jest tylko do ogrzewania c.w.u? U mnie np. dmuchawa załączana jest raz na dwie godziny na około 3 min. i kocioł pozostaje prawie wyłącznie w stanie czuwania. Jak to będzie ze sterownikiem PID? Wiem że masz Opala ze sterownikiem Ognik, więc może troszkę mnie oświecisz.

odpisałem na priv

 

no i napisze jeszcze tutaj tylko tyle, że mój kocioł pracuje z ognikiem od początku więc ciężko mi oceniać co by było u kogoś jak zmieni z czegoś innego na ognika - nie mam poprostu porównania i tyle

 

u mnie jest ok, zmiana warunków za oknem nie pociąga biegania do kotłowni i zmiany parametrów, sterownik sam sobie wszystko dobiera i mi to pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowało mnie głównie, czy wymieniając sterownik na PID jest szansa na mniejszą ilość sadzy, bo z ilości spalanego opału jestem bardzo zadowolony i tu nie liczyłem na poprawę. Z tego co jednak wyczytałem od większości forumowiczów to na to nie ma co liczyć, a więc na dzień dzisiejszy rezygnuję z PID. A tak na marginesie, to po kilku miesiącach eksperymentowania w warunkach bardzo różnego obciążenia kotła, dopracowałem się uniwersalnych całorocznych ustawień i też nie biegam do piwnicy aby je zmieniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...