Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Strug elektryczny - pomóżcie kupującemu :)


misieksam

Recommended Posts

Witajcie! Potrzebuję kupić strug elektryczny. Niestety, nie wiem co w urządzeniach tego typu jest ważne i boję się wybrać drogi kicz. Jakie cechy w strugach zadecydują o komforcie pracy i przyjemności z "bezstresowego" użytkowania przez majsterkowicza-amatora? Chodzi mi też o urządzenie, które po kilku dniach pracy nie będzie miało jakichś usterek. Czy np. BOSCH GHO 26-82 będzie odpowiedni?

 

PS - troszkę poszukałem, ale nie za wiele znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W takim razie czy BOSCH GHO 26-82 (najtańszy z serii niebieskiej) posiada duże noże? Są tam jakowe Woodrazory, ale nie wiem, czy to są te, które polecasz :) Wszystkie urządzenia Boscha jakie znalazłem mają szerokość strugania 82 mm.

 

EDIT:

Do swojego pytania dołączam prośbę o polecenie dobrej FREZARKI i SZLIFIERKI TAŚMOWEJ. Proszę o odpowiedzi, bo na razie jestem w... kropce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makita ma w ofercie strug reczny o szerokosci 312mm, sam uzywam ich standardu 82mm, mozna w nim zastosowac noze przeznaczone do szlifowania samemu, wykonane sa ze stali szybkotnacej (a wiec mniej odpornej na temperature) lub spiekow,ale moim zdaniem gra nie warta jest swieczki bo uzyskana powierzchnia z nierowno przeszlifowanego noza pozostawia do zyczenia, z kolei odpowiednie szlifowanie (utrzymanie plaszczyzny i kata) jest kosztowne (para oryginalnych, dwustronnych nozy ze spiekow w L-M to koszt ok 50zl), w przypadku struga istotna jest moc i dobre lozyskowanie, nie sugeruj sie mocami (np 1400W) w marketowych wynalazkach bo w rzeczywistosci moc robocza jest wielokrotnie nizsza i praca taka maszynka (kiedy silnik stanie napotykajac pierwszego lepszego seka) przyniesie wiecej nerwow niz przyjemnosci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ociupinkę w drewnie pracowałem.

Kilka desek przeheblowałem.

A tej maszyny to bym się bał. Zwyczajnie, że nie utrzymam i pojedzie do przodu na pierwszym twardym sęku- nawet przy wiórze 1,5 mm (całkiem gruby) No cóż, może się mylę, ale mimo 30 lat "stażu" w stolarstwie mam wszystkie palce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strug nigdy (w zasadzie zadna maszyna uzywana recznie) nie ciagnie do przodu Panowie, kazde urzadzenie jest tak skonstruowane zeby latwo mozna bylo nad nim panowac, strug trzeba docisnac i pchac, rownanie kantowek (rownanie deski nawet na heblarce jest bez sensu) to umiejetnosc ktorej sie mozna nauczyc, ale jak ktos ma czas i mozliwosc wozic do obrobki piecio metrowe legary wlasnie przywiezione na budowe to prosze (choc osobiscie nie widzialem by krzywy legar udalo sie wyprostowac na grubosciowce, mozna tylko wyrownac jego powierzchnie) strug ma wiecej zastosowan niz rownanie, mozna nim np fazowac, robic wregi...z reszta kto bedzie potrzebowal to kupi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręcznego struga powyżej 82 mm nie widziałem.

Są stacjonarne.

 

Co wpływa na ich ekploatację ?

 

Będę strugał pale 10 cm ? da się tak aby wyszła równa powierzchnia ?

a co z deskami tak z 20 cm szerokości ?

 

wszystkie chyba maja 16 tys obr na min.

 

Mnie nie udało się zestrugać bez śladu większą szerokość niż szerokość noża. Zawsze widoczne było łączenie dwóch przebiegów struga.

Strugałem w związku z tym sztachety na płot o szerokości 8 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, przy struganiu szerszych powierzchni niz robocza powstaja ranty, recepta na to moze byc taka, ostatnie pociagniecia wykonac najmniejsza mozliwa glebokoscia wiora pozniej przeszlifowac calosc (ale przy wiekszej ilosci to dosc pracochlonne) lub jesli zalezy tylko na gladkiej i w miare prostej powierzni mozna przejechac srodkiem a nastepnie oba boki lekko przekosic, po kilku probach mozna nabrac wprawy

 

a to zalaczam tez raczej jako ciekawostke:)

 

http://www.protool.pl/katalog/stolarskie/plp_205.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...