Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stanowisko Ministerstwa Finansów - miłe zaskoczenie...


Wowka

Recommended Posts

Bardzo przyjemna informacja z http://www.expander.pl (za Gazetą Prawną)

Czyli ktoś się w MF zreflektował a może po prostu ten ktoś wie, że i ta ulga „wygaśnie” szybciej niż się spodziewamy.... :evil:

 

Ulga remontowa – MF zmienia zdanie

Ministerstwo Finansów kolejny raz zmieniło zdanie w kwestii możliwości odliczenia wydatków na wykończenie nowego mieszkania w ramach ulgi na remont i modernizację. Resort nie widzi już nic zdrożnego w odliczaniu takich wydatków, mimo że jeszcze kilka dni temu twierdził, że nie jest to możliwe. Teraz przyznał, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych warunków niż ustawowe. Pytanie tylko, jak w tym wszystkim ma się połapać podatnik.

W jednym z ostatnich numerów „Gazety Prawnej” pisaliśmy o odnalezionej na stronach Ministerstwa Finansów interpretacji, dotyczącej możliwości skorzystania z tzw. ulgi remontowej. Z jej treści jasno wynikało, iż nabywając nowe mieszkanie w stanie surowym podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi remontowej wydatków na jego wykończenie.

Niespełna po tygodniu pod tym samym adresem zamieszczono kolejną odpowiedź, która łagodzi stanowisko w tej sprawie. Odpowiadając na nowe pytanie, kiedy można dokonać odliczeń od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację domu czy mieszkania resort wycofał się z restrykcyjnego stanowiska.

Ministerstwo wskazało, że nieporozumienia w kwestii odliczania ulgi remontowej wynikają m.in. z tego, że do końca 2001 r. ulga remontowo-modernizacyjna funkcjonowała równolegle ze zlikwidowaną tzw. dużą ulgą budowlaną. Ponieważ każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości podatkowej, o prawie do odliczenia może decydować wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów.

W przypadku ulgi remontowej z odliczenia można korzystać, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki m.in. na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. I jeśli wydatki mieszczą się w zakresie stosownego rozporządzenia, są prawidłowo udokumentowane, nie zostały odliczone ani zwrócone w inny sposób, a nieruchomość znajduje się w Polsce, nie ma przeszkód do odliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy przecież demokracje dotyczy to również prawa, a więc "róbta co chceta.......urzędniki".

Polska to chyba jedyny kraj gdzie na wszystko musi byc przepis a najlepiej ustwa, potem się dziwimy że kraj nasz "ogarnięty jest korupcją".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu, nie rozumiem twojej wypowiedzi. O co Tobie chodzi? Czyżbyś twierdził, że tylko w Polsce istnieją przepisy takie jak. np Kodeks cywilny, KPA, Ordynacja podatkowa, Kodeks handlowy ....... .

Co ty wiesz o regulacjach prawnych w innych krajach..... . Sądząc z Twojeg pełnego populizmu bełkotu nie wiesz nic.

Prawo mniej lub bardziej liberalne istnieje w każdej demokracji. I w każdym prawodawstwie istnieją niestety nonsensy jak np. w przepisach celnych Konferderacji Szwajcarskiej - kraju przyznasz mającego opinię b. liberalnego gdzie nie można wwieźć przez granicę scyzoryka - traktowany jest jako broń i można trafić do aresztu. To tylko jeden przykład. Chcesz kolejne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..... Bardzo dobre pytanie. Też stoję przed tym problemem.

Sądzę, że niestety nie, gdyż ulga dotyczy mieszkania (domu) a takim staje się dopiero w momencie oddania do użytku. Cociażby tylko częściowego. Przed tym momentem nazywany umownie dom jest tylko obiektem budowlanym (inwestycją) .

Jest to tylko moje własne przemyślenie przy którym oczywiście nie będę się upierał. Niemniej postaram się "zgłębić" i ten temat. :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość draco

Odbieram mieszkanie w lutym 2004. Umowa ze spółdzielnią została podpisana w lipcu 2003. Czy kupując kafelki, panele, prysznic, armaturę.

będę je mogł odliczyc zgodnie z ulgą remontowo-budowlaną czy nie?

draco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Podaję pełny tekst stanowiska MF w omawianym temacie. ( http://mf.gov.pl/dokument.php?dzial=114&id=24369 )

Maluszek, draco - odpowiedź na nasze wątpliwości jest zawarta w wytłuszczonym (przeze mnie) fragmencie tekstu.

 

 

Kiedy można dokonać odliczeń od podatku wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego?

 

Jak wielokrotnie w swych wyjaśnieniach podkreślało Ministerstwo Finansów, wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego stanowiły i stanowią odrębny tytuł do odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym do końca 2001 roku ulga remontowo-modernizacyjna funkcjonowała równolegle z tzw. dużą ulgą budowlaną, zlikwidowaną ustawą dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509).

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości podatkowej. W konsekwencji o prawie do odliczenia może decydować wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów; w przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisami tymi jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą".

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki: mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy), zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy), nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy) dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

 

Podkreślenia wymaga, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków. A to oznacza, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy,

inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

 

Z analizy pytań kierowanych do organów podatkowych wynika, iż nie w każdym przypadku podatnicy spełniają wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. Najczęstszym uchybieniem jest brak tytułu prawnego do lokalu (budynku) mieszkalnego, w związku z którym podatnicy ponoszą wydatki na zakup materiałów i urządzeń związanych z jego remontem lub modernizacją. Niewątpliwie w takim przypadku podatnikom nie przysługuje prawo do odliczeń na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy.

 

Natomiast prawo do odliczeń wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje - w związku z likwidacją przedmiotowej ulgi, o czym mowa wyżej - wyłącznie podatnikom, którzy prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ww. cele nabyli w latach 1997-2001.

 

Przy czym podkreślenia wymaga, iż określone przez ustawodawcę warunki i zasady korzystania z tej ulgi nie są tożsame z warunkami oraz zasadami dotyczącymi ulgi remontowo-modernizacyjnej. Wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, tj. lokalu oddanego przez spółdzielnię czy developera w stanie niewykończonym (surowym) rozliczane były (lub są na zasadzie praw nabytych) w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Jednakże dotyczy to tylko wydatków poniesionych do momentu zasiedlenia tego lokalu. Za dzień zasiedlenia lokalu mieszkalnego uważa się datę faktycznego zamieszkania w danym lokalu. W większości przypadków data ta będzie odpowiadała dacie zameldowania.

W ocenie Ministerstwa Finansów nieporozumienia jakie narosły wokół stosowania wyżej opisanych, dwóch odrębnych, tytułów do odliczeń wynikają ze zróżnicowania stanów faktycznych oraz treści zadawanych pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...