Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

własnie, z 20letnim doświadczeniem rodem z PRL'u ;)

dokładnie jak mój ojciec

ludzie starszej daty lubią przewymiarowywać:rolleyes:

 

Ktoś błądzi,tylko kto?

Sypie śnieg i z nudów tak sobie przeglądam dokumentację techniczną dołączoną do projektu. W dziale "Rozwiązania instalacyjne" zawarto:

cyt.1"Źródłem cieplej wody jest podgrzewacz pojemnościowy 150l......zasilany wodą grzejną z kotła gazowego o mocy 24kW"

cyt.2"Źródłem ciepła dla instalacji c.o. i ciepłej wody będzie kocioł gazowy .....o mocy 24kW współpracujący z zasobnikiem...."

 

więc???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McR, widziałem parę projektów z większymi bzdurami jak np. kocioł gazowy 29kW dla domu ponad 200m2, przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 7kW. ale mniejsza o to.

 

Moc dla C.W.U trochę wyższa jest potrzebna to fakt ale jedynie w sprawie szybszego podgrzewania wody. przykładowo kotłem gazowym 15kW nagrzejesz zasobnik 150l w około 25minut, a już takim 25kW parę minut szybciej. Jednak te 150l starcza na 4 prysznice jeden po drugim (normalne prysznice ;) )

 

McR, prosiłbym o koszty SSZ na prv, bo tez jestem zainteresowany tym projektem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich budujących i już zamieszkujących przemyślanego. Ja buduję wersję 42 c w lubelskim. W chwili obecnej stan realizacji mojej inwestycji to tzw. 0 - ruszam ostro na wiosnę jak tylko pogoda pozwoli :) Chcąc skorzystać z Waszych (bezcennych) doświadczeń mam pytanie odnośnie ogrzewania waszych domków a konkretnie:

1. jak rozwiązaliście komin w kotłowni, czy murowaliście, tak jak jest to wskazane w projekcie czy może zastąpiliście go kominem systemowym, jeśli tak to jakim,

2. czym ogrzewacie wasze przemyślane oraz jakie są realne koszty ogrzewania - ja mam dostęp do gazu ale zastanawiam się też nad ekogroszkiem, zastanawiam się jeszcze nad rekuperatorem choć jak się wstępnie dowiadywałem koszty instalacji są dosyć spore.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i podpowiedzi.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak rozwiązaliście komin w kotłowni, czy murowaliście, tak jak jest to wskazane w projekcie czy może zastąpiliście go kominem systemowym, jeśli tak to jakim,

2. czym ogrzewacie wasze przemyślane oraz jakie są realne koszty ogrzewania - ja mam dostęp do gazu ale zastanawiam się też nad ekogroszkiem, zastanawiam się jeszcze nad rekuperatorem choć jak się wstępnie dowiadywałem koszty instalacji są dosyć spore.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i podpowiedzi.

Marcin

 

Komin murowany?? cegły drogie, robocizna rówiewnież... kupujesz komin systemowy + 2 kanały wywiewne na góre okleisz płytkami i gra koszt-ok 2-2,5 tys

Ogrzewanie- teraz jestem mądrzejszy, zakupiłem kociołek 26Kw (tak jak było w projekcie) i.....żałuję, spokojnie wystarczy 11-12 Kw a 17 kw to naprawde max!! kocioł na ekogroszek pracuje całkiem inaczej bo domek ma temp cały czas, srednia moc kotła w temp 0st to ok 4-6kw !!! ( mam kocioł ze sterownikiem internetowym On line -jak ktoś chce to udostępnie dane na priw) więc naprawdę nie ma co przesadzać w zeszłym roku spaliłem ok 2,5T ekogroszku na sezon .ocieplenie domu to 12cm styro na ścianach, i w stropie 25cm wełny.

 

Ps nie doczytałem... jak masz dostęp do gazu to bedziesz płacił ok 20-30% więcej, jak za eko, może gra warta swieczki??? a masz czysty system grzewczy !

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Piotrze za szybką odpowiedź.

 

Faktycznie ogrzewanie gazowe jest bardziej przyjazne w użytkowaniu, boje się jednak że aby uzyskać odpowiedni komfort cieplny to różnica w rachunkach znacznie przekroczy 20-30% - no ale mam nadzieję że wypowiedzą się Ci co ogrzewają swoje przemyślane gazem.

Jeśli to nie problem to poproszę na priv dane dot. Twojego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jesli moge wcisnac sie miedzy wodke a zakaske to wrzuce temat pieca per eko 17kw, ogrzewamy M42c od 3 lat i dom jest dobrze dogrzewany ale co do kapieli to brakuje cieplej wody kiedy jedna osoba po drugiej chce sie wykapac, temp na piecu 60 stopni i musimy poczekac ok pol godziny zeby piec nagrzal bojler 140l, kiedy mamy gosci to wlaczam dodatkowo grzale w bojlerze na ciut ciut, bo brakuje cieplej wody ale licznik zasuwa jak Bolt. Ciekaw jesem czy piec 25kw nadazy nagrzac na bierzaco wode do kapieli. Palimy ekogroszkiem i znajomy ma podobny metraz jak w M42c, ogrzewa gazem ziemnym i koszty ma podobne, niestety nie mielismy mozliwosci podlaczenia gazu. Po pierwszym sezonie palenia ekogroszkiem kotlownia zrobila sie czarna, poniewaz nawet kiedy slimak podaje ekogroszek z zasobnika to w zasobniku maly pylek gdzies ulatnia sie. Polecam gaz ziemny. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich budujących i już zamieszkujących przemyślanego. Ja buduję wersję 42 c w lubelskim. W chwili obecnej stan realizacji mojej inwestycji to tzw. 0 - ruszam ostro na wiosnę jak tylko pogoda pozwoli :) Chcąc skorzystać z Waszych (bezcennych) doświadczeń mam pytanie odnośnie ogrzewania waszych domków a konkretnie:

1. jak rozwiązaliście komin w kotłowni, czy murowaliście, tak jak jest to wskazane w projekcie czy może zastąpiliście go kominem systemowym, jeśli tak to jakim,

2. czym ogrzewacie wasze przemyślane oraz jakie są realne koszty ogrzewania - ja mam dostęp do gazu ale zastanawiam się też nad ekogroszkiem, zastanawiam się jeszcze nad rekuperatorem choć jak się wstępnie dowiadywałem koszty instalacji są dosyć spore.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie wskazówki i podpowiedzi.

Marcin

Nie budowałam Przemyślanego, ale mam wybudowana parterówkę 140 m + 24 m nieogrzewany garaż. Też balismy się, czy damy rady ogrzewać gazem. Zdecydowaliśmy się na gaz. Na chwilę zuzyliśmy za listopad 75 m3, za gruudzień 110 m3. Mamy dość dobrze ocieplony dom, całość podłogówka. WM. Z naszego doświadczenia to co mogę doradzić to max ocieplić do, dzisija zrezygnowaliśbyśmy z komina w kotłowni, który postawiliśmy przez nasze niezdecydowanie. Koszt komina systemowego + klinkierki można przeznaczyć na ocieplenia, ewentualnie w naszym przypadku przygotować miejsce na postawienie go w przyszłości gdyby zaszła taka potrzeba (brak stropu w tym miejscu i ewent. rozebranie trochę dachówki. Kocioł gazowy kupiliśmy taniej niż węglowy - różnica też na ocieplenie. WM robiliśmy sami - tu też mozna zrezygnować z kominów. My nie mamy kominka. Na chwilę obecną cieszymy się, że podjęliśmy taką decyzję, w poprzednim domu ogrzewaliśmy węglem i jednak teraz jest dużo czyściej. Mamy całodobową temperaturę 21.5 stopnia. Nie chodzimy w krótkich rękawkach . Dobrych decyzji zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

onazis 1974 jeżeli na kotle masz 60 stopni to nie ma znaczenia czy kocioł ma 25 czy 12 kW, tutaj wielkość bojlera ma znaczenie i jego rodzaj, przepływ wody przez bojler. ( bardziej efektywne od bojlerów z wężownicą są wymienniki dwupłaszczowe). Ja zastanawiałem się nad kotłem Ogniwo eko plus 16 kW czy 10 kW (a w zasadzie 12kW). ze sterownikiem e-coal, sterowanym jak u Piotrka42 on-line. Kupiłem 10kW ustawiony na 50 stopni, 5 grzejników i prawie 500m podłogówki, tem. w domu 22-23 stopnie. czeski ekogroszek(wszyscy mówili że syf) worek 25 kg na dobę (jak jest na minusie)IMAG0388.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja też zrezygnowałbym z kominów teraz zwłaszcza że zabiera w kotłowni m42c około 1/4 miejsca

Właśnie docieplam sufit i robię strych i teraz miałem robić rekuperator ale niestety będę robił WG, a jakby nie było kominów to musiałbym dać WM

ale jak człowiek buduje pierwszy raz to się boi.

Ja zrobiłem pompę ciepła także zobaczymy ile będzie pobierać prądu

dałem podłogówkę rurki hepworth Hep2O 16mm wszędzie oprócz garażu i kotłowni co 10 cm weszło około 1100 m, obiegi równe wyszło 14 obiegów po 75-80 metrów (to bardzzo ważne bo pompka zużywa mniej prądu nie trzeba regulować rozdzielaczy - nie dawać cieciom hydraulikom rozkładać byle gdzie- ja rozrysowałem w Autocadzie polilinią obiegi slimakowe.

Ale w sumie to nie wiem czy rekuperator się opłaca przy ogrzewaniu podłogowym które jest ogrzewaniem radiacyjnym pod sufitem gdzie anemostaty nie jest tak ciepło jak przy grzejnika(-to moje przemyślenia)

http://obrazki.elektroda.pl/8738243500_1350882499_thumb.jpg

Edytowane przez klimek1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie budowałam Przemyślanego, ale mam wybudowana parterówkę 140 m + 24 m nieogrzewany garaż. Też balismy się, czy damy rady ogrzewać gazem. Zdecydowaliśmy się na gaz. Na chwilę zuzyliśmy za listopad 75 m3, za gruudzień 110 m3. Mamy dość dobrze ocieplony dom, całość podłogówka. WM. Z naszego doświadczenia to co mogę doradzić to max ocieplić do, dzisija zrezygnowaliśbyśmy z komina w kotłowni, który postawiliśmy przez nasze niezdecydowanie. Koszt komina systemowego + klinkierki można przeznaczyć na ocieplenia, ewentualnie w naszym przypadku przygotować miejsce na postawienie go w przyszłości gdyby zaszła taka potrzeba (brak stropu w tym miejscu i ewent. rozebranie trochę dachówki. Kocioł gazowy kupiliśmy taniej niż węglowy - różnica też na ocieplenie. WM robiliśmy sami - tu też mozna zrezygnować z kominów. My nie mamy kominka. Na chwilę obecną cieszymy się, że podjęliśmy taką decyzję, w poprzednim domu ogrzewaliśmy węglem i jednak teraz jest dużo czyściej. Mamy całodobową temperaturę 21.5 stopnia. Nie chodzimy w krótkich rękawkach . Dobrych decyzji zycze

Przepraszam a co masz na myśli dość dobrze ocieplony możesz podać jakie masz grubości?

Z góry dziękuje pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...