Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Stary membrana do niczego niepotrzebna, nie słuchaj ludzi w sklepach i dekarzy - najtańsza folia wystarczy, w przemyślanym ociepla się strop......

Ciężko mi pisać te słowa,ale aż żal jest czytać opinie takich "pseudodoradców".Radzę najpierw zaczerpnąć odrobiny wiedzy (nie tylko z internetu) a nie pisać takie bzdury i przy okazji wprowadzać w błąd innych.

 

"....Najważniejszym czynnikiem, którym należy się kierować dokonując wyboru są parametry techniczne membrany. Powinna być trwała, wytrzymała i skuteczna. Musi ona spełniać funkcję odpowiednią do danego zastosowania przez wiele lat. Przeważnie mamy większe zaufanie do niezawodności produktu, jeżeli został zbadany przez odpowiednią instytucję – a więc czy membrana posiada atesty, aprobaty techniczne oraz certyfikat CE? Czy została poddana rygorystycznym badaniom prowadzonym przez niezależne instytuty? Producenci często przedstawiają różnorodne deklaracje dotyczące ich produktów. Należy poszukiwać referencji ze strony uznanych instytucji, potwierdzających tego typu dokumenty. Wskaźnikiem dobrej jakości jest gwarancja producenta - im dłuższa tym lepiej, np. na membrany dachowe Tyvek® udzielana jest obecnie gwarancja na 30 lat."

 

"...Usuwanie pary wodnej przez dach jest konieczne, aby uniknąć powstawania szkodliwej kondensacji pary wodnej w przegrodach dachowych. Dlatego właśnie membrana powinna być w wysokim stopniu paroprzepuszczalna na całej swojej powierzchni. Jest to ważne dla każdego rodzaju dachu. Nowoczesne membrany paroprzepuszczalne wykazują zdolność przepuszczania ponad 100 litrów pary wodnej na dobę ze średniej wielkości domu, co znacznie przekracza ilość 10 litrów na dobę wytwarzaną przez przeciętne gospodarstwo domowe."

 

"...Producenci mniej znanych marek nie przeznaczają tak wielu środków na dbałość o jakość wyrobu. Dlatego też próbują zdobywać udział w rynku poprzez oferowanie tańszego produktu, a co za tym idzie gorzej wykonanego i mniej trwałego.

W podsumowaniu należy stwierdzić, że przy podejmowaniu decyzji o tym, którą membranę paroprzepuszczalną należy wybrać, konieczne jest rozważenie jakości, solidności oraz ”żywotności” materiału.

 

A "najtańszą folią" można po zamieszkaniu w "Przemyślanym" przykryć jedynie tunel foliowy i radować się z dorodnych pomidorów.

Edytowane przez McR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Stary membrana do niczego niepotrzebna, nie słuchaj ludzi w sklepach i dekarzy - najtańsza folia wystarczy, w przemyślanym ociepla się strop.

 

@genrin u mnie podbitki na prosto bedzie 1,2 m, dach 20stopi styropian 15 oraz 18 - zalezy od sciany

 

Ja myślę że zwykłe worki śniadaniowe też się nadają.Porozkładasz je na dachu i posklejasz taśmą zwykłą przezroczystą i też niby izolacje masz:-)Z takimi radami to nawet nie chcę wiedzieć gdzie Ty szukałeś oszczędności budując swoją chatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem super podbitkę ma onazis1974, sam się skuszę na podobną.

onazis1974 mógłbyś przesłać mi kilka zdjęć na e-maila abym mógł sobie wydrukować i pokazać majstrom o co mi chodzi. Szczególnie taras i boki

[email protected]

 

ja również podłączam się do prośby o fotki

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za zainteresowanie tematem membrany, osobiście nie uważam że może być byle jaka :) ale ciekawy byłem co Wy drodzy forumowicze zastosowaliście. Wychodzę z założenia że warto zainwestować w dobry produkt z tym że w dzisiejszych czasach już sam nie wiem co jest tego wyznacznikiem; cena ? (nie zawsze), parametry ? (różnie to bywa z certyfikatami itp.) - myślę że nie ma jak praktyka którą dzielą się tu wszyscy :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chociaż mam membranę fakro, to napiszę: w przemyślanym ociepla się strop, tam idzie wełna, jest wilgoć etc.. na więzbę idzie membrana a wg mnie to bez znaczenia jaka ( dobrze jak jest paroprzepuszczalna) przy kącie dachu 20 st między dachówką a łatami i więzbą hula sobie wietrzyk więc wszystko to na bieżąco się suszy, z pozycji wybudowanego i użytkowanego przemyślanego ( 4 lata) uważam że bez sensu jest pchać nie wiadomo jak drogą membranę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie,tylko nie wiem czy wiesz,że dachówka choć bardzo trwała,estetyczna nie jest pokryciem dachu całkowicie szczelnym (przede wszystkim zimą).Wiatr potrafi najzwyczajniej w świecie nawiać w szczelinę dachówka-membrana śniegowy pył,który sobie później tam gdzieś leży.Przy zastosowaniu wątpliwej jakości membrany może się zdarzyć,że po kilku latach mogą pozostać z niej jedynie strzępy.Moje pytanie-co wtedy z tym nawiewanym zimą śniegiem?Odpowiedź jest chyba prosta.

Co do paroprzepuszczalności.Membrana nie "dobrze jak jest paroprzepuszczalna".Membrana MUSI być paroprzepuszczalna.

"...Fundamentalnym zadaniem membrany dachowej jest zabezpieczenie poddasza przed ewentualnym przeciekiem pokrycia dachowego oraz odprowadzanie pary wodnej powstającej wskutek wahań temperatury, np. 60oC w dzień oraz 5oC w nocy."

 

A tu przykład co wyrabia się na naszych dachach pokrytych blachodachówką:

 

"W upalny dzień powierzchnia blachy dachowej nagrzewa się do temperatury 70-90oC, która opada wraz z zachodem słońca. W nocy, gdy temperatura wszystkich elementów pokrycia dachowego spadnie do kilkunastu stopni, następuje efekt skraplania czyli przekształcania wędrującej przez membranę w kierunku blachy pary wodnej (znajdującej się na poddaszu oraz w izolacji) na wodę, która osadza się na spodniej stronie arkuszy blachodachówki lub blachy trapezowej.

Następnie woda pod wpływem grawitacji kapie na membranę dachową znajdującą się kilka centymetrów pod blachą i swobodnie spływa nieprzesiąkalną wierzchnią warstwą membrany do rynny.

Dodatkowo, podczas sporej ulewy każde pokrycie dachowe narażone jest na nieszczelność, której skutki sa niwelowane przez sprawną membranę odprowadzając wodę do rynny.

Generalnie membrana dachowa przepuszcza parę wodną od spodu, a od strony blachy stanowi zabezpieczenie przed zawilgoceniem poddasza."

 

"Odpowiedzialne zadanie, które pełni sprawna membrana dachowa jest niewidzialne dla użytkownika oraz niemożliwe do skontrolowania. Membranę instaluje się raz, na krokwiach czyli np. pod blachą dachową i dlatego funkcja tego elementu jest niezauważalna dla użytkownika. Sprawność membrany dachowej czyli jej wysoka jakość i delikatny sposób montażu gwarantują, że klienta nie spotka żadna przykrość spowodowana przez wilgoć.

Istnieje kilka przyczyn, z powodu których zniszczenia w użytkowym budynku obniżą jego walory estetyczne oraz wartościowe.

 

Po pierwsze - uszkodzona podczas montażu membrana dachowa nie stanowi zabezpieczenia przed opadającą wodą ze spodniej powierzchni blachy dachowej powodując moknięcie ocieplenia poddasza (w naszym przypadku ocieplenia sufitu)

Po drugie - tania i niskiej jakości membrana dachowa pęka i pruchnieje dość szybko po montażu. Następnie jej resztki zostają wydmuchane przez prądy powietrzne w kierunku kalenicy, tak więc często po dwóch latach ślady jej istnienia sa znikome. Niestety, klient nie jest w stanie stwierdzić tego od razu tylko po kilku latach kiedy na ratunek jest już za późno.

Po trzecie - obustronne włókniny zabezpieczające środkową warstwę funkcyjną w dobrej jakości membranach dachowych posiadają nawet 8% dodatku UV odpowiedzialnego za znaczne obniżenie starzenia się membrany wskutek przedostających się poprzez połączenia arkuszy blachy promieni słonecznych.

Skutki braku membrany są dla klienta tragiczne - kapiąca woda ze spodniej srony blachy nieustannie moczy izolację termiczną poddasza powodując głębokie zawilgocenie oraz rozwijanie sie pleśni i grzybów, które zaczynają niszczyć drewniane elementy więźby dachowej, płyty kartonowo-gipsowe a także mury domu."

Edytowane przez McR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Popieram kolege w calej razciaglosci tematu. Membrana jest bardzo wazna.Inaczej zgnije Ci dach.To wiecej niz pewne.

Pozdrawiam

Zal czytac takie glupoty, dach zgnije -dobre sobie, a na fizyke to pod gorke do szkoly bylo.

 

@McR - to co przytaczasz to tylko teoria. Podkreslam w Przemyslanym nie ocieplamy dachu tylko strop, wiec wskaz mi Panie Madrusi pare wodna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zal czytac takie glupoty, dach zgnije -dobre sobie, a na fizyke to pod gorke do szkoly bylo.

 

@McR - to co przytaczasz to tylko teoria. Podkreslam w Przemyslanym nie ocieplamy dachu tylko strop, wiec wskaz mi Panie Madrusi pare wodna...

 

To może Ja odpowiem.A miałeś może kiedyś blaszany garaż?Jeżeli tak to pewnie zauważyłeś jak ładnie para wodna przy różnicy temperatur skrapla się na suficie.To samo zjawisko występuje przy każdym dachu i raczej nie wskazane jest aby skraplała sie na ocieplenie czy konstrukcje dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p@blowek - z całym szacunkiem do Ciebie,nie wiem jaką Ty szkołę kończyłeś.Za moich czasów wbijano mi do łba na lekcjach fizyki,że zależnie od pogody,pory roku itd. więcej czy mniej para wodna jest wszechobecna zawsze w powietrzu.Choćby rosa latem na trawniku,kropelki wody na szklance z zimnym piwkiem - to wszystko skroplona para wodna.Ach już mniejsza o to,przecież to tylko "teoria".Zastanawiam sie tylko,kto w końcu rzucał kamieniami na tą nieszczęsną szkołę.

 

Piotrek42,masz rację.Ja też nie mam zamiaru dalej ciągnąć tej polemiki (wcale nie oto mi chodziło),bo robi się z tego powoli awantura "nie wiadomo o co".Tak więc z mojej strony temat membrany uważam za zamkniety.Amen.

 

P.S. p@blowek - Maciej jestem,więc jak już tak ciężko chcesz na "Pan", to dalej proszę Panie Macieju.Ładniej będzie na forum a i może Tobie będzie lżej.

Edytowane przez McR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Ja odpowiem.A miałeś może kiedyś blaszany garaż?Jeżeli tak to pewnie zauważyłeś jak ładnie para wodna przy różnicy temperatur skrapla się na suficie.To samo zjawisko występuje przy każdym dachu i raczej nie wskazane jest aby skraplała sie na ocieplenie czy konstrukcje dachu.

 

no i wlasnie do tego zmierzam i co z tego ze bedzie para wodna, ba woda nawet, w przemyslanym ocieplamy strop - podkreslam, wiec membrana jest do niczego niepotrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wlasnie do tego zmierzam i co z tego ze bedzie para wodna, ba woda nawet, w przemyslanym ocieplamy strop - podkreslam, wiec membrana jest do niczego niepotrzebna

 

Przepraszam wszystkich,miałem się już nie odzywać,ale po prostu nie mam już siły

 

http://img19.imageshack.us/img19/420/18213412.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...