Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ile za elektryka


luce81

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 276
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

 

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

 

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

 

Oczekujesz podejścia typu - dam ci 3000 a ty mi zrób instalacje za 30 000 ? No chyba ,że o ratach pomyślałeś albo jakimś rozliczaniu w naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudów nie ma. Jeśli instalacja będzie wypasiona to nie da się jej zrobić za 3000 zł . Wystarczy podać jakim max budżetem dysponujemy i elektryk przytnie odpowiednio instalacje do możliwości klienta.

 

To ma być jakiś żart? co to za podejście? Kiedyś widziałem jak jakaś cyganka chodziła po mieście i mniej więcej tak wołała "połóż pieniążek wróżka prawdę ci powie... "

 

Oczekujesz podejścia typu - dam ci 3000 a ty mi zrób instalacje za 30 000 ? No chyba ,że o ratach pomyślałeś albo jakimś rozliczaniu w naturze.

 

 

Pierwsza podstawowa zasada : Nigdy nie mów ile masz kasy podwykonawcy czy wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ile masz kasy tylko ile chcesz wydać na dany cel bo to nie to samo.

 

marcin

nie obraź się ale po prostu tak się nie robi

 

Jest tylko jeden przypadek kiedy można tak zrobić - kiedy własny ojciec będzie robił ci te instalacje - wtedy taka rozmowa - ile chcesz na to przeznaczyć ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się.

 

Jeżeli inwestor przedstawi szczegółową specyfikację zamówienia i dokładnie wiadomo co wyceniamy to owszem masz rację - tak sie negocjacji nie prowadzi bo każdy wycenia tę sama robotę i wygrywa lepszy tzn ten kto zrobi to najtaniej. Ale często jest tak ,że klient wogóle nie wie czego oczekuje i na etapie wyceny określa sie "wypas " instalacji. I nie ma powodu aby elektryk , który rozbudował instalację do 30 000 przegrał z tym który wyobraził sobie ja jako taką za 20 000. Są to dwie ceny ale i dwie instalacje. Wtedy ten pierwszy elektryk może zaproponować , również instalację za 20 000 skoro inwestor chce tyle na nią wydać.

 

Jest to zwykłamnogość ofert i produktów tak samo jak w salonie samochodowym lub w salonie zsukniami ślubnymi. Tam pytanie - ile chcecie wydać na sknię nikogo chyba nie gorszy. bo suknie też są i za 2000 jak również za 20 000 i jeszcze droższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ile masz kasy tylko ile chcesz wydać na dany cel bo to nie to samo.

 

 

Błędne myślenie.Ot prosty przykłada z półki więty :

 

Mówisz ,że masz przeznaczone na elektrykę 20.000 , mówisz to elektrykowi i masz instale za 20.000 a nie np. za 12 000. Podałem najprostrzy przykład ale to ile masz nikt nie powinien wiedzieć,a tym bardziej wykonawca.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.

 

 

Jakieś bzdury gada.Ja mam skrzynkę docelową i nie mam jeszcze budynku. Oczywiście chodzi o tą w linii ogrodzenia.

 

Cała Polska. Prawo różne w różnym województwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie skomplikowane jak się wydaje.

Są dwa kroki jakie podmiot przyłączany pokonuje.

1- wystąpienie o warunki przyłączenie. Trzeba zaznaczyć odpowiednie kwadraciki

2- podpisanie umowy o przyłączenie na podstawie tych warunków.

 

I wszystko już wtedy jest jasne, a mianowicie:

kiedy, jakie i za ile zostanie wybudowane przyłącze. Kiedy skrzynka docelowa się pojawi a kiedy Erbetka.

 

Jeśli projekt umowy nie odpowiada nie należy jej podpisywać. A jeśli sie podpisalo to bynajmniej w domu trzeba ją przeczytać aby wiedzieć co i jak z tym prądem będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk mnie w sobotę dobił swoimi informacjami. Pół roku czeka się na prąd docelowy. Erbetka być musi. Docelowa skrzynka może być wtedy, gdy będzie stał budynek, bo inaczej nie odbiorą. Przecież to jakieś chore te przepisy. Paranoja panuje w tym kraju. Teraz rozumiem ludzi , któzy mówią, że budowa to niezła gehenna.

 

Jaga_2! Coś ten Twój elektryk kręci z tym czasem oczekiwania. Chyba, że wie coś o lokalnych planach rozbudowy sieci. Skąd on jest? Z lokalnego ZE? A czy nie jest na przykład u Ciebie tak, że nie ma jeszcze docelowej sieci elektrycznej do Twojego osiedla? Wtedy okres oczekiwania na prąd docelowy byłby uzasadniony. Poza tym, że jestem elektrykiem, to budowałem swój dom jako pierwszy na osiedlu. O prąd na budowę (prowizorkę) walczyłem ponad pół roku. Głównie problemem były koszty. W końcu podłączyli mnie do latarni na szosie. Ale ponieważ osiedle nie miało linii (sieci energetycznej) to musiałem oczywiście na swojej działce postawić słup i powiesić na nim skrzyneczkę RB. Nie ma innej możliwości. Stawiam na ro, że Adam2007 ma skrzynkę docelową ponieważ na jego osiedlu jest już wybudowana linia kablowa. Miejscowy ZE będzie musiał dla Ciebie Jaga_2 wybudować taką linię w sytuacji, gdy z budową domu dotrzesz do stanu zamkniętego. Oni są zobowiązani dostarczyć Ci energię elektryczną w ciągu 14 dni od zgłoszenia domu do użytku. Więc muszą być na to gotowi.

 

Jeżeli się gdzies niejasno wyraziłem - wybacz. Pytaj, co będę wiedział w tej materii na pewno odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Durszlak,

dzięki za dodatkowe info. Byłam w energetyce po spotkaniu z tym gościem i:

Enion (czyli dostawca energii w tym regionie) wprowadził dwa lata temu przepisy dot. obowiązkowego stawiania erbetek na budowie. To potwierdził nasz wykonawca, którego brat pracuje w tejże firmie. Powód: pewnie chcą zebrać więcej kasy z inwestorów.

Jeżeli chodzi o licznik docelowy, umowę podpisuje się odpowiednio wcześniej, czyli jakieś pół roku wcześniej od planowanego zakończenia budowy.

Nie wiem jak z rozbudową linii. O to nie pytałam. Budujemy się na końcu wsi, prąd kończy się u następnego sąsiada, a słup stoi na naszej działce. Nie wiem, czy za sto lat coś tam rozbudują (za działką mamy las i stawy). Ale dzięki za radę, zapytam o to.

wiem, że energetyka to państwo w państwie. Różne przepisy panują w różnych województwach. Niestety, cieszyński Enion cieszy się złą opinią (biurokracja i ciągłe problemy) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):

- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)

- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł

- sieć (pc) = 46 zł

- telefon = 35 zł

- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

 

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):

- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)

- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł

- sieć (pc) = 46 zł

- telefon = 35 zł

- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

 

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.

bez przesady, ciekawe co dał w rozdzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):

- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)

- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł

- sieć (pc) = 46 zł

- telefon = 35 zł

- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

 

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.

 

 

A ta cena 30,50 pln to cena za materiały czy robociznę czy za jedno i drugie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):

- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)

- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł

- sieć (pc) = 46 zł

- telefon = 35 zł

- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

 

Szacunkowo w/g kosztorysu, nasz 178m2 (po podłodze) domek będzie poplątany kablami za ponad 4800 zł robocizna i ponad 6000 zł materiały.

 

 

A ta cena 30,50 pln to cena za materiały czy robociznę czy za jedno i drugie ?

 

Robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...