Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ile za elektryka


luce81

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 276
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W moim przypadku-140m2

robocizna 2500zl

material ok 4000zl

do tego jeszcze musze doliczyc koszt odbioru instalacji

 

w cenie mam wliczone okablowanie ponad 700mb, ponad 100 punktow- nie wiem ile nie liczylismy tego

sila w garazu i kuchni, telewizja, glosniki, telefon, polozylismy takze 18mb kabla w wykopie do skrzynki i 18m bednarki - jedno ale...robil to caly miesiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za dom 400m wziął 5500 za robociznę, wykonał wszystko pierwsza klasa. Przewody pod kątem prostym, bez puszek, osobne obwody na oświetlenie i gniazda. Puszki ładnie osadzone biały montaż w rękawiczkach . Gwarancja na piśmie. Robił 2,5 tygodnia bo miał problem z samochodem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś podpowiedzieć: wyczytałam w postach z poprzednich lat, że punkt to zakończenie kablowe, jako punktu nie liczy się puszek łączeniowych. Ale jeżeli mam włącznik a w salonie dwa kinkiety to będzie jeden punkt, dwa czy trzy?

Jestem przed rozmową z moim elektrykiem- po wykonanej pracy - mówi coś o dopłacie- a ja chciałbym ocenić robociznę najpierw sama. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

cena instalacji zalezy glownie od tego jaka to ma byc instalacja, dYp, DY w peszlach oraz od materialu z jakiego wykonany jest dom. Nie znam fachowca ktory wykona umowny punkt za 30zl z materialem jezeli bedzie mial to robic DY w peszlu i peszla schowac w zelbecie. Powodzenia tez zycze chowanie peszli w wielkiej plycie za 30zl z materialem inaczej wyglada sprawa przy domkach z Ytonga lub pustakow pianowych.

Rozprowadzenie instalacji tez ma znaczenie czy obwody gniazd sa robione w petle z gniazda do gniazda z dwustronnym zasilaniem czy tez kazde gniazdo sciagane do rozdzielni lub rownolegle do puszek laczeniowych. Obwody oswietlenia puszki laczeniowe czy laczenie w glebokich puszkach w wylacznikach. Odnosnie rozdzielni to glowny koszt to osprzet, jezeli instalacja jest rozbudowana to zwykle nie doliczam kosztow podlaczenia rozdzielni z tym ze zastrzegam ze nie zakladam osprzetu SASIN (charakterystyczny niebeski pewnie maja go wszyscy ci po 25zl/punk i taniej)

Na codzien stykam sie z wykonywaniem instalacji i z dziesiatkami elektrykow gdyz pracuje w duzej firmie i powiem tak jedni sa lepsi drudzy sa gorsi na glowe bija wszystkich byli gornicy to oni glownie robia tak tanio chociaz nie wiem czy warto placic bylemu gornikow czy robic samemu bo efekt bedzie podobny. Co do duzych firm profesionalnych to niestety ale nie zajmuja sie instalacjami w domkach bo nawet 100zl/punktu to cena nieoplacalna w porownianiu z polozeniem kilkuset metrow kabla za kilkaset tysiecy. Jedna z instalacji ktore robilismy byla w apartamentach ludwinow w krakowie, policzcie sobie sami ile wychodzilo za punkt jezeli Budostal placil za godzine pracownika elektromontazu krakow 60zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Co do instalacji niskoprądowych wykonywanych przez elektryków mam podobne spostrzeżenia jak Zbych. ( czyli w zdecydowanej większości wykonywane sa dość drogo i źle)

Zdarza mi się wykonywać montaże lub serwisy po takich " specjalistach"

 

Oto przykłady z ostatniego miesiąca:

 

1.Widedomofon- przewód domofonowy poprowadzony od furtki bezpośrednio na korytarz. Brak zasilania.( minimum jakie należało wykonac to przeprowadzić przewód przez rozdzielnię) Trzeba było przekuć nieco już wymalowanej ściany.

 

2.do furtki poprowadzony zwykły przewód UTP. na czym wykonawca zaoszczędził pewnie całe 50 zł ( świetny biznes) Po niecałym roku nadaje się do wymiany. Klienta czeka kucie ściany glazury na tarasie i zrywanie kostki.

 

3.Klient ma psy i chciał system jak to określił "chroniący okna" Panowie specjaliści realizując jego zlecenie wyprowadzili przewody na ścianach na przeciw każdego okna.

 

4.Zaawansowany system obwodowuy wykonany trzema przewodami UTP. Jeden to wszystkie czujniki ruchu + okna na dole ( prowadzone od czujnika do czujnika, na jednym przwodzie 5 czujników ruchu i około 15 kontaktronów) drugi na górze, trzeci chyba zapasowy bo kalwiatury ani sygnalizatora nie znalazłem) Przewody wyprowadzone w okolice okien tak aby dojśc do nich samych będzie trzeba trochę pokuć a potem pogipsować i pomalować. Centrala wyprowadzona pomiedzy drzwiami a grzejnikiem w pomieszczeniu gospodarczym. ( szerokość wnęki około 25 cm) W tej sytuacji pozostaje kucie system adresowalny lub hybryda ( przewodowo- beprzewodowy)

 

5. instalacja elektryczna . 6 obwodów na cały budynek., rozdzielnia jakieś 25X30 cm Gniazda wykonane głownie przewodem 3X1,5 , lampy 2X1. Instalacja ułożona krzywo, odstaje od ściany. Robiąc okablowanie pod system alarmowy zagaduję z lekka klienta czy wykonuje ją sam. Ale okazuje się że jest ona dziełem zaprzyjaźnionego fachowca, który „robi tanio i solidnie” Do tematu nie wracam bo i po co.

 

A to nieco starszy:

 

Mistrzostwo świata: okablowanie wykonane przez elektryka wg projektu specjalisty. Duży dom ponad 40 obwodów Zaplanowano czujniki ruchu, inercyjne, kontaktrony. Dobre rozmieszczenie czujników, odpowiedniej klasy przewody i...... zbyt solidny elektryk, który tak skrupulatnie poprzybijał blaszki montażowe do ściany że poprzecinał nimi znaczną część przewodów..

 

Nieco lepiej jest w przypadku sieci komputerowych telefonicznych czy rtv. W których raczej nie da się wyprowadzić przewodu w nieodpowiednie miejsce ( przynajmniej tego końca od strony gniazdka) lub zastosować o nieodpowiednim przekroju. Ale też zdarzają się instalacje RTV czy sieciowe wykonane „ przelotowo”, sieci komputerowe wykonane kablem YTDY czy rtv-sat wykonane „ rewelacyjnym przewodem SAT” po 30gr/metr z allegro. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdarza sie trafic na takie perelki, ale to zwykle dlatego ze instalacje alarmowe to dla tych elektrykow nowum lakomia sie na pare stowek bo mysla ze to latwe pieniadze a pozniej ten co przychodzi laczyc osprzet ma prze....

Z domofonami to fakt brak wyobrazni jest porazajacy, a sieci komputerowe to wyobraz sobie ze w duzym projekcie bydynku biurowego siec byla totalnie skopana typu jak to napisales na przelot. Nie zawsze dobry elektryk zna sie na teletechnice tyle ze uczciwy powie otwarcie ze sie za to nie bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To była twórcza inwencja wykonawcy czy może tak przewidywał projekt?

 

Odnośnie instalacji teletechnicznych wykonywanych przez elektryków to zdecydowanie nie chce tu nikogo urazić i mam świadomość że gdyby to elektrycy wchodzili po nas też znaleźli by dużo rażących błędów. Często np spotykam się z brakiem uziemienia skrzynek alarmowych, ba miałem nawet kolegę który wieszanie centrali rozpoczynał od wycięcia przewodu uziemiającego ( niepotrzebne to to a tylko się pęta). Piszesz o łaszczeniu się na kilkaset złotych. Pewnie i tak jest ale mam wrażenie że czasami przy " dobrze wynegocjowanych" instalacjach to własnie teletechnika daje elektrykowi jakiś nieco lepszy zysk. Stawka 50 zł za ( prawidłowo liczony i wykonany ) punkt instalacji elektrycznej to nie jest zbyt dużo. natomiast 50 zł za punkt instalacji teletechnicznej (przy zachowaniu jakości wykonania i odpowiednimi materiałami to naprawdę dobre pieniądze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku o ktorym pisalem to projekt byl blednie wykonany. A odnosnie wykonawcow to ludzie sa po czesci winni sami sobie lakomia sie na troche tanszego wykonawce bez sprawdzenia czy prace ktore wczesniej wykonal zadowalaja poprzednich klientow. Nie wiem moze dlatego ze mam kontakt z budownictwem ale przeciez naprawde nie jest trudno ocenic nie tylko chodzi mi o elektrykow ale takze hydraulikow, dekarzy ktorzy maja jakies pojecie o swoim fachu a ktorzy sa po prostu z przypadku i dzis robia to a za tydzien beda w innej branzy. Sam majac kontakt z tymi roznymi firmami wiem ktorych bym w zyciu nie zatrudnil a sa i tacy dla porownania ktorym jestem w stanie zaplacic za 200m2 dwuspadowego dachu 30tys zl za sama robocizne bo wiem ze robia solidnie i wszyscy sie dziwia bo przeciez mozna to zrobic i za 7tys ( a pozniej poprawiac w nieskonczonosc bo ciagle gdzies cieknie)

Odradzam firmy ktorym sie spieszy i robia na przewal bo to gwarancja fuszery, jezeli ktos bierze wiecej moze sobie pozwolic na przylozenie sie do pracy bo moze zrobic mniej w miesiacu i dokladniej chyba ze ma sie pecha i trafi sie na zachlannego ktory bierze wiecej i tez idzie na przewal czyli tez skopie robote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam płaciłem 50pln /punkt z materiałami, instalacja "na skrętkę" zgrzewania miedź, od gniazdka do gniazdka, niby wszystko ok ale jak przyszedł galzurnik to zwrócił uwagę na gniazdka w kuchni i łazienkach na różnych wysokościach - skwitował ten fakt "jeszcze nie spotkał elektryka który by trzymał się standardu" ponoć standard na gniazdko w kuchni to cos ponad 100cm? (nie pamiętam ile podał dokładnie) ale faktem jest że w kuchni gniazdka - te ponad blatem były na różnej wysokości! w łazience były za nisko blatu, no i jeszcze kabel do domofonu tylko zwykłe 3x1,5, bez utp ale to raczej moja zasługa bo nic mu nie wspomniałem o tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokosc zalezy od inwestora a elektryk ma trzymac sie przepisów ,które nie mowia o wysokosciach gniazda na lodowke,zmywarke czy jakis mlynek do zlewu

instalacja ma byc wykonana zgodnie z normami i ma byc bezpieczna!!!dla uzytkownika(za co sie placi)a ludzie szukaja najtaniej co nie zawsze idzie w parze z jakoscia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie "szaleje" po domu, sprawdzony, choć niezbyt tani, elektryk z ekipą, co za swoje usługi liczy sobie (ceny brutto za punkt):

- oświetlenie/230V/400V = 30,50 zł (coś koło 90 punktów)

- alarm, anteny (tv/sat) = 51 zł

- sieć (pc) = 46 zł

- telefon = 35 zł

- rozdzielnia = 1000zł (tu mnie chyba naciągnął)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam płaciłem 50pln /punkt z materiałami, instalacja "na skrętkę" zgrzewania miedź, od gniazdka do gniazdka, niby wszystko ok ale jak przyszedł galzurnik to zwrócił uwagę na gniazdka w kuchni i łazienkach na różnych wysokościach - skwitował ten fakt "jeszcze nie spotkał elektryka który by trzymał się standardu" ponoć standard na gniazdko w kuchni to cos ponad 100cm? (nie pamiętam ile podał dokładnie) ale faktem jest że w kuchni gniazdka - te ponad blatem były na różnej wysokości! w łazience były za nisko blatu, no i jeszcze kabel do domofonu tylko zwykłe 3x1,5, bez utp ale to raczej moja zasługa bo nic mu nie wspomniałem o tym
witaj te gniazdka kture z krytykował grażurnik to nic takiego prawda jest taka ze w kuchni zostawia sie dłusze przewody dlatego jezeli jest grażurnik myszlacy to dopasuie gniazda do płytek zeby były symetrtcznie gniazd robi sie nad blatem moze by wyzej lub niżei jak klijen sobie życzy uważamy tylko zeby były odpowiednio dalei zlewu jstalacija jest prawidłowo wykonana i nie drogo troch przygołz domofonem tam gdzie są płytki zostawi sie gniazda grazurnikowi do ustawienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
u nas komplet około 260pkt wyniesie 12tyś. właśnie się robi :D pełna kulturka :p dwóch braci robi sprawnie i ma chyba pojęcie o robocie bo wyrywkowo konsultowałam pewne ich pomysły z innym elektrykiem. mają też garść propozycji w przypadku braku pomysłu u inwestora(tak było w moim przypadku 8) ) pisząc komplet miałam na myśli elektrykę wewn i na zewn, tv i internet( tego mamy bardzo dużo)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...