Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciasny ale własny, czyli domek o pow. uż. 54m2


Recommended Posts

 

 

Niestety nie będziemy mogli budować metodą gospodarczą. Przyczyna jest prosta - nie znajdziemy na to czasu. Prowadzimy we dwoje firmę i już w tej chwili brakuje nam czasu na wiele spraw. Dlatego chcemy zlecić budowę pod klucz jednemu wykonawcy.

 

 

Iza, tak Ci się tylko wydaje, że jak zlecisz wykonawcy, to nic Cie nie będzie interesować. I tak trzeba patrzeć na ręce i cały czas nadzorować a Wasza budowa przecież będzie zaraz obok domu w którym mieszkacie, więc siłą rzeczy będziecie w temacie na bieżąco.

Budować systemem gospodarczym to nie znaczy wziąć kielnię w dłoń i stawać do murarki:-)

Kompleksowe zlecanie to sporo większy koszt i brak pewności, czy zrobią jak trzeba. Wspominasz o kredycie, więc nie macie nadmiaru gotówki, może warto to przemyśleć?

Nie wiem jaką działalnością się zajmujecie, na ile możliwe byłoby wygospodarowanie czasu na sprawy domu, ale czasem warto przeliczyć. Mój ślubny brał w minionym roku miesiąc urlopu bezpłatnego, żeby podgonić prace wykończeniowe, gdyby zlecić to, co on sam zrobił, to trzeba byłoby zapłacić z 5 tysięcy a dokładność z jaką to wykonał (ocieplanie poddasza) - bezcenna:-).

 

pozdrawiam

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Z wielu względów chcemy jednak dom drewniany. A metoda gospodarcza, tak jak napisałam, niestety odpada...

 

Pozdrawiam,

Iza

 

Ok, już nie truję o gospodarczej, mam inne pytanie - czy macie dostęp do dobrego drewna? W Polsce nie ma tradycji budowy z drewna i wiele się czyta o kłopotach z domami budowanymi z drewna źle przygotowanego, nawet tu na forum jak poszukasz to znajdziesz.

 

 

pozdrawiam

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co zdążylismy się zorientować, problemy z drewnem w Polsce owszem, były, ale jakiś czas temu. Ponieważ zainteresowanie domami w technologii szkieletowej jest coraz większe, więcej jest też wyspecjalizowanych firm, które oferują drewno suszone komorowo, czterostronnie strugane, czyli spełniające wszelkie wymogi. Mamy na oku już kilku wykonawców, byliśmy na prowadzonych przez nich budowach, jednemu człowiekowi zajęliśmy cały dzień - oprowadzał nas po budowach na kolejnych etapach, od stanu surowego po wykończony dom, który oddawali za kilka dni. W tej chwili czekamy na wycenę Sosenki od niego i kilku innych firm.

 

Pozdrawiam cieplutko,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha to nie chcecie mieć tarasu od strony wjazdu, w sumie macie długą dzialkę, może warto odsunąć domek od ulicy i zrobić taras od zachodu, wtedy nie byłoby problemu z gankiem od strony północnej.

quote]

 

Kasiu, działka jest tak zagospodarowana, że chcemy odsunąc dom od ogrodzenia o 6m i przusunąć go maksymalnie do lewej granicy działki (czyli do domu, w którym obecnie mieszkamy). Taras byłby łamany - pół od wschodu, pół od południa.

 

Pozdrawiam,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iza jeśli się zdecydowaliście na sosenkę to super, najwazniejsze jest to czego wy potrzebujecie, na pewno można tak urządzic wnętrze aby nie odczuwać braku miejsca.

My mamy mieszkanie 29 metórw :oops: i z własnego doświadczenia wiem, że na tak małej przestrzeni bardzo trudno utrzymać porzadek i osiągnąc minimalizm, który lubicie - brakuje miejsca na szafy i to nie prawda że większy to więcej sprzątania.

Pomysl tylko o wiatrołapie- on naprawdę się przydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam witam zwolenników małego budowania

:D :D :D

Ja właśnie się zaliczam do tej grupy budowlanych zapaleńców :wink: :wink: postawiłem sobie super budowlę, po podłodze ma nieco powyżej 90m2 a użytkowej 70 m2 i muszę powiedzieć że jestem zadowolony, mnie wystarczy.

Ale może tak kilka uwag

No więc na takich rzutach jakie widzimy na stronie internetowej nic tak dokładnie nie widać, proponuję zatelefonować do nich co by nam przesłali rysunki z dokładnymi wymiarami, następnie przeglądamy i analizujemy, analizujemy i przeglądamy, myślimy jak tu można wykorzystać każdy metr przestrzeni jaka nam pozostanie, o ile w domu dużym nie ma problemu z tym o tyle w małym domu wszystko musi być przemyślane, pamiętajmy że dom ma być funkcjonalny nie wierzmy temu co widzimy na rysunkach, architekci tak rysują np. szafa na poddaszu tylko ja się pytam jaka szafa jak ściana kolankowa ma powiedzmy80 cm ????

tak mały domek oczywiści, kupujcie projekt po wnikliwym zastanowieniu, to nie może być decyzja pochopna,

powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl tylko o wiatrołapie- on naprawdę się przydaje

 

Kasiu, ten wiatrołap, a raczej jego brak, to jeden z elementów, które najtrudniej było nam ogarnąć w wyobrażeniach. Problem z wiatrołapem czy gankiem jest taki, że zmienia się obrys domu i z czterech prostych ścian robi się już bardziej skomplikowany kształt. Patrzyliśmy na wyceny tego domku z wiatrołapem i bez i koszt zwiększa się dość istotnie. Będziemy jednak rozmawiać jeszcze na ten temat z tym miłym, cierpliwym wykonawcą, który zawsze ze stoickim spokojem odpowiada na setki pytań, które mu zadajemy ;)

 

Pozdrawiam,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja właśnie się zaliczam do tej grupy budowlanych zapaleńców :wink: :wink: postawiłem sobie super budowlę, po podłodze ma nieco powyżej 90m2 a użytkowej 70 m2 i muszę powiedzieć że jestem zadowolony, mnie wystarczy.

 

Jesteś zadowolony z 70 metrów, autorka wątku mówi o 53 m, dlatego ją namawiamy, żeby to przemyślała, dodała wiatrołap. O ile przy metrażu powyżej 200 metrów kolejne 20 może nie zmienia wiele, to 50 a 70 to duuuża róznica.

 

pamiętajmy że dom ma być funkcjonalny nie wierzmy temu co widzimy na rysunkach, architekci tak rysują np. szafa na poddaszu tylko ja się pytam jaka szafa jak ściana kolankowa ma powiedzmy80 cm ????

tak mały domek oczywiści, kupujcie projekt po wnikliwym zastanowieniu, to nie może być decyzja pochopna

 

Dlatego wyżej napisałam, żeby rozważyć podniesie ściany kolankowej, bo przy takim rozwiązaniu jak w projekcie, gdy dach opiera się na stropie strata powierzchni jest naprawdę duża i na poddaszu robi się naprawdę ciasno i to, co jest fajne w domku letniskowym może być utrapieniem w całorocznym.

 

pozdrawiam

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiaa29 napisała

zezo witaj , a możesz zdradzić na podstawie jakiego projektu budujesz sój dom

miło mi :D

oczywiście wszak to nie jest tajemnicą, proszę bardzo

http://male-domy.com.pl/projekty_domow/45/45.html

oczywiście troszkę go powiększyłem ale nie dużo, coś pozmieniałem ale po wnikliwej analizie i jest super :D :D

ogrzewanie z kominka, na dole elektryczne akumulacyjne, na piętrze konwektory

 

droga kasiu ja już można tak rzec wybudowałem, w 2005 był stan surowy, w roku 2007 wykończeniówka, :oops: no może nie całkowicie :oops: pozostało mi jeszcze do zrobienia

tarasy, dom mam ocieplony ale bez tynku cienkowarstowego, podbitka, okiennice

zainteresowanym powiem że na dzień dzisiejszy łącznie z wyposażeniem kuchni i innymi drobnymi zakupami wydałem nie cale 120 000 zł, potrzebuję jeszcze około 20 000, ale ja już mieszkam :D :D

dom stawiany systemem gospodarczym to znaczy gospodarz pije piwko i pilnuje majstrów :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok domu, w którym w tej chwili mieszkamy mamy działkę budowlaną - nic wielkiego, raptem 600 metrów kwadratowych z hakiem o dość nieustawnym kształcie. Ale to zawsze dobry początek

 

To rewelacyjny początek :D . Ale nad powierzchnią to się jeszcze zastanówcie. Dom budujecie na dość długo (jeżeli nie na całe życie) i musicie wszystko dokładnie przemyśleć.

Zastanów się czy przy takiej powierzchni nie lepiej byłoby wybrać parterówkę. Popatrzcie na to praktycznie. Skosy zabierają sporo miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zezo ekstra chata, fajnie rozwiazany rozkład pomieszczeń, a szcególnie odzielona kuchnia i schody w fajnym miejscu, musze się mu dokladnie przyjżeć :wink:

My do tej pory znależliśmy coś takiego

http://www.agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=573&usid=1

i te schody w salonie , ehhh, ale trzeba iść na kompromis bo w koncu nic nie będzie pasowało, a na poczatku wszystkie projekty były fajne, po głębszej analizie coraz mniej się podoba :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom budujecie na dość długo (jeżeli nie na całe życie) i musicie wszystko dokładnie przemyśleć.

 

Nie budujemy tego domu z myślą o całym życiu :) Właśnie dlatego nie chcemy brać dużego kredytu. Naszym marzeniem jest wyprowadzenie się za jakiś czas gdzieś w totalną głuszę (w tej chwili mieszkamy niedaleko trasy szybkiego ruchu Warszawa-Katowice).

 

Pozdrawiam,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie ściany kolankowej to bardzo trafna sugestia - z pewnością chcielibyśmy ją wprowadzić w życie. Dzięki temu, gdybyśmy jednak zdecydowali się na wersję bez wiatrołapu, będziemy mogli przedłużyć daszek nad wejściem.

 

Dzięki :)

 

Iza

 

 

Mój dom jest murowany, od początku dość duży, ale mimo to podnosilismy ścianę kolankową, żeby lepiej wykorzystać powierzchnię na poddaszu i nigdzie nie chodzić z pochylonymi plecami. Jesteśmy w trakcie wykańczania, przeprowadzka mam nadzieję do wielkanocy.

Za drzwiami wejściowymi jest korytarz spełniający rolę wiatrołapu ale mimo to przed kolejną zimą chcemy dobudować drewnianą werandę, żeby osłonić drzwi wejściowe przed bezpośrednim uderzeniem wiatru, deszczu, śniegu i zyskać miejsce choćby na postawienie butów 'roboczych' (do pielenia ogródka:-)

 

Porozmawiajcie z tym potencjalnym wykonawcą, może w waszym przypadku da się postawić dom prostokątny a później "dowiązać" ganek?

 

pozdrawiam

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basiu,

 

Trzymam mocno kciuki, żeby marzenia o wprowadzeniu się do nowego domu na Wielkanoc się spełniły :)

 

'Dowiązanie' ganku to też niezły pomysł. Chcemy też 'dowiązać' zadaszenie części tarasu, tej od strony wschodu. Takie prace można pewnie wykonać po jakimś czasie od wprowadzenia się. Porozmawiamy z wykonawcą, czy mógłby przygotować jakoś dom do takiej 'rozbudowy' - może np. zostawić jakieś wsporniki konstrukcyjne wychodzące ze ścian, do których możnaby przymocować te zadaszenia.

 

Pozdrawiam,

Iza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mi się miło z wami rozmawia

:D :D

może jeszcze taka uwaga

piszecie o ścianie kolankowej, oczywiście można podnosić ale trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy np. czy nie zmienimy ogólnej formy budynku a najlepiej zrobił kumpel podniósł sobie ściankę kolankową prawie o 80 cm /majster go namówił/ i teraz biedak aby otworzyć okno dachowe musi drabinkę przystawiać :wink: :wink:

co do szkieletu drewnianego, nie wierzcie firmom, w naszym kraju ta technologia wcale nie jest najtańsza,mało tego okazuje się że aby znaleźć dobrą firmę to trzeba mieć szczęście jak w LOTTO, przy technologi szkieletowej nie można pozwolić na odstępstwa technologiczne, czyli jak drewno ma mieć wilgotność 27% to tyle ma mieć a w naszym kraju wygląda to tak że dzisiaj w lesie a jutro na budowie, a inwestor się męczy do końca życia :evil: :evil:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...