Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika Ewy i Łukasza


Luk_Ewa

Recommended Posts

Bardzo ładnie wyszedł Wasz domek. :D Nasz sie mysli i projektuje. Widzę, ze macie podobna działeczkę do naszej. Tez mamy lekki spad w kierunku pólnocnym i widok z pięterka bedzie na czantorię :D :p :D Generalnie widoki z naszej działki może nie sa powalające, ale widać z niej trochę gór, a mysle ze z parteru, a z pietra juz na pewno bedzie pieknie :D Kiedys w dzienniku wkleje zdjecia.

Jesli moglibyscie napisac, ile kosztowały Was te fundamenty? My stoimy przed podobnym problemem. Ciekawa jestem jaka roznica jest pomiedzy fundamentami a piwnica. Poki co, jestesmy na etapie domu z piwnica, ale nie ukrywam, ze boje sie kosztów :roll:

 

Witam sąsiadkę :D

 

Na pytanie robić czy nie robić piwnicę każdy musi sobie odpowiedzieć sam, po dogłębnym przemyśleniu sprawy. To zależy od wielu czynników. Od projektu, od ukształtowania terenu i warunków np. wodnych na działce. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja mogę Ci napisać, dlaczego my nie zdecydowaliśmy się na piwnice.

 

1. spadek terenu - niby piwnica sama wychodzi, ale... od północy mielibyśmy jeszcze o jakieś 60-70 cm wyżej, czyli już nie 6 schodów, jak teraz, ale 10!!! Dzięki piękne... nie po to się z bloku wyprowadziłem, żeby wchodzić do własnego domu jak na pierwsze piętro. Poza tym wygląd takich schodów nas nie zachwyca, a koszt ich wykończenia (ładnego, np. w klinkierze lub piaskowcu) wręcz przeraża.

 

2. Nie chcieliśmy pieca na węgiel, bo mamy w okolicy gaz, więc nie potrzebujemy dużej kotłowni z pomieszczeniem na węgiel. Wystarczy nam mała kotłownia za garażem, ergo: nie wiem co bym zrobił z 76 m2 piwnic. Owszem, 30 m2 bym zagospodarował, ale 76 już nie.

 

3. U nas na głębokości metra pod powierzchnią terenu była woda i podczas kopania fundamentów zalewało wykopy. W przyszłości chyba wykopiemy nawet studnie w jednym z rogów działki. Nie chcieliśmy ryzykować zalewania piwnic.

 

4. Idea garażu pod domem też do nas nie przemawia, z różnych względów. Garaż doklejony do domu można oddzielić od części mieszkalnej zamkniętą klatką schodową, można też, tak jak u nas, między częścią garażową a mieszkalną zastosować ścianę o takiej grubości, jak ściany zewnętrzne. Po prostu woleliśmy mieć garaż "z boku", a nie "pod" domem, ale to jest kwestia indywidualna.

 

5. Jeśli chodzi o koszty - może na etapie budowy nie ma wielkiej różnicy, choć też jest, bo jednak bloczek betonowy kosztuje 4 zł./szt., a u nas poszłoby ich jednak znacznie więcej (tak jak pisałem, ok. 60-70cm trzeba było murować wyżej - razy cały obwód, plus ścianki działowe), a zamiast chudego betonu na gruncie trzeba zrobić strop zbrojony krzyżowo, bądź strop terrivy, a to jest jednak naprawdę większy koszt niż chudziak - to.... dodatkowe koszty powstają na etapie wykańczania. No bo przecież w piwnicy trzeba wprawić okienka - parę stów więcej, trzeba zrobić instalację elektryczną - następnych parę stów, czy nawet tysiączek, podciągnąć wodę, i to co najdroższe - zrobić wylewki i tynki!!! U nas to byłoby ok. 300 m2 tynków po 22 zł./2 to wychodzi jakieś 6600 zł. Nie mówię już o tym, że dobrze byłoby w tej piwnicy jakoś wykończyć posadzki i schody (np. płytki).

 

Reasumując: przez długi czas myśleliśmy czy zrobić piwnice. Rozważaliśmy wszelkie za i przeciw (szwagier wybudował parę lat temu dom z piwnicą na podobnej działce, tylko nieco mniejszy) i doszliśmy do wniosku, że w naszym przypadku, z tym projektem i na tej działce to nie ma sensu. U szwagra piwnica się sprawdza, ale on nie ma w domu żadnych pomieszczeń technicznych, spiżarki, pralni i jest ich czwórka, a nas będzie (na razie) tylko trójka :)

 

A co do kosztów fundamentów bez piwnicy - nas fundamenty pod dom z garażem o wymiarach 15x8.5 m, głębokości od 1m do prawie 2 metrów w najgłębszym miejscu, szer. 50 cm, bloczki układane "na szerokość" (czyli ściana ma 38 cm, a nie 25 cm) wyszły 42 tys. zł. Koszt robocizny to 15 tys. zł., betonu poszło masę - 30 kubików do ziemi, i 12 na ławy schodkowe, stali też b. dużo. Ale beton i tak był tańszy od bloczków.

Jeszcze raz powtórzę - pytanie piwnice czy fundamenty należy zawsze rozpatrywać w kontekście indywidualnej, konkretnej budowy i potrzeb przyszłych mieszkańców domu.

 

Pozdrawiamy i życzymy wytrwałości!

LukEwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 65
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam ciepło w ten zimowy piękny snieżny wieczór

mam pytanie o stolarza od drzwi wewnętrznych (ceny drewnianych drzwi sa rzeczywiście szokujące no i cena ościeżnicy często przekracza cenę drzwi), czy widziałeś jakies jego drzwi i ewentualnie mozna by poprosic namiar, my bowiem jeszcze nie mamy pomyslu na drzwi (kolor i forma)

pozdrawiam cieplo

ps

zaczelismy elektryke, ale musielismy przerwac, byle do wiosny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam ciepło w ten zimowy piękny snieżny wieczór

mam pytanie o stolarza od drzwi wewnętrznych (ceny drewnianych drzwi sa rzeczywiście szokujące no i cena ościeżnicy często przekracza cenę drzwi), czy widziałeś jakies jego drzwi i ewentualnie mozna by poprosic namiar, my bowiem jeszcze nie mamy pomyslu na drzwi (kolor i forma)

pozdrawiam cieplo

ps

zaczelismy elektryke, ale musielismy przerwac, byle do wiosny :D

 

Hej,

przepraszam za zwłokę, ale ostatnio nie zaglądałem do dziennika. Namiary na stolarza wysyłam na PW. My od jutra zaczynamy robić instalację elektryczną na poddaszu i jak dobrze pójdzie, to pod koniec tygodnia wchodzą tynkarze! A z ciekawości spytam: macie już zamówioną ekipę tynkarską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
czesc my jestesmy wlasnie w trakcie robienia tynków (troche nas martwią te nocne mrozy, ale w srodku w domku jest na plusie)

mamy juz instalacje elektryczna i ogrzewanie ścienne

pozdrawiam cieplo

Witaj,

jednak zdecydowaliście się na ścienne? My też braliśmy to pod uwagę, jednak zwyciężyła podłogówka, bo to jestem w stanie zrobić własnoręcznie z pomocą jednego z sąsiadów, który już kiedyś robił taką instalację i zadeklarował chęć pomocy :D Hydraulików weźmiemy dopiero do kotłowni. Jeśli macie ścienne, to pewnie w wykonaniu firmy Baron, czyli jesteście naprawdę w dobrych rękach.

Powodzenia i Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje postepow :)))

Pieknie to wyglada. Scianka kolo schodow i nam spedza sen z oczu, potrzebujemy taka koniecznie zeby zalozyc drzwi do piwnicy! Dobrze, ze ktos udowodnil, ze sie to da zrobic :)

 

Pozdrowienia dla Waszego Bukowo!

 

Cześć,

ta ścianka to prawie jak układanie puzzli :) - da się zrobić, ale potrzeba duużo cierpliwości. Widzę, że zabraliście się ostro do projektowania i urządzania ogrodu. U nas to niestety zeszło na dalszy plan, priorytet ma dokończenie budowy i jak najszybsza przeprowadzka, ale może uda nam się jeszcze w tym roku zrobić ogrodzenie i wtedy zaczniemy zalesiać naszą działkę.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Łukasz

oj jestesmy na podobnym etapie, jeszcze zostało nam położenie styropianu w przedpokoju i salonie (tam gdzie nie mamy podłogówki tylko ścienne musielismy sobie sami to zrobić) a juz w czwartek robimy wylewki (hurrrra!!!!) potem zostaną już tylko sufity (mamy drewniane stropy)

co do firmy Baron, na razie jest OK, (ale te rachunki!!!) mamy nadzieje, ze ta inwestycja sie zwróci

sciskam cieplo

i trzymam kciuki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Widziałam nowy wpis w dzienniku :D Piękna będzie ta skarpa, ale i chyba kosztowna, bardzo dużo tych jałowców :o Czym będziecie posypywać włókninę??? A domek w słoneczku wygląda wspaniale, jest niezwykle zgrabny :roll: :D I schody b. ładne, a wózeczkiem po łagodnej skarpie i nie trzeba się męczyć :wink:

Mam nadzieję, że jeszcze tu zaglądacie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam nowy wpis w dzienniku :D Piękna będzie ta skarpa, ale i chyba kosztowna, bardzo dużo tych jałowców :o Czym będziecie posypywać włókninę??? A domek w słoneczku wygląda wspaniale, jest niezwykle zgrabny :roll: :D I schody b. ładne, a wózeczkiem po łagodnej skarpie i nie trzeba się męczyć :wink:

Mam nadzieję, że jeszcze tu zaglądacie :-?

 

Witaj,

cieszę się, że Ci się podoba nasza skarpa, bo faktycznie sporo nas kosztowała pracy i kasy też. Początkowo mieliśmy zamiar kupić tylko parę berberysów i krzewuszek i zrobić jednorzędowy kolorowy żywopłot. Później okazało się, że skarpa jest jednak szersza, bo Pan "koparkowy" postanowił zrobić nam jednak całkiem równy teren wokół domu. W efekcie trzeba było posadzić 3 rzędy roślin w skarpie. W pierwszej wysokie krzewy, w drugiej niskie, a w trzeciej płożące iglaki. Łącznie z 47 tujami, agrowłókniną wszystko kosztowało ok. 2 tys. Nie licząc koparki... A co do posypywania agrowłókniny, to tam, gdzie są tuje będzie kora (przynajmniej na górze), natomiast tam gdzie jest kolorowy żywopłot będą wszędzie kamienie. Od wielkich głazów po drobne kamienie. Tak się składa, że ziemia na naszej działce na głębokości 30 cm jest pełna głazów i mniejszych kamieni z gatunku łupków. Postanowiliśmy je wszystkie spożytkować właśnie na tej skarpie :D a co zostanie, to pójdzie na podbudowę podjazdu.

A co się tyczy drzwi tarasowych, to jutro sprawdzę wymiary tego wypełnienia. Sprawdziłem w wycenie z Oknoplastu, ale tam te proporcje były trochę inne. Widocznie już po dokonaniu wyceny coś tam jeszcze zmieniliśmy.

Pozdrawiamy ludzi zakręconych na punkcie stylu dworkowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

różnie to bywa, jedni mają tak, inni inaczej. U nas akurat do wewnątrz, bo mamy dość mały podest przed drzwiami, a skrzydło jest ogromne i nie chcielibyśmy "zmiatać" gości stojących przed drzwiami na schody :D Łatwiej też wejść z jakimiś zakupami otwierając drzwi do środka niż na zewnątrz i last but not least myślę, że drzwi drewniane otwierane do środka mają mniejszą styczność z ewentualnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niż drzwi otwierane na zewnątrz.

Czyli, krótko mówiąc - względy praktyczne :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
  • 3 months później...

Wpadłam tylko zerknąć a utknęłam na dobre w tym waszym dzienniku! Po pierwsze zobaczyłam domek który jest bardzo podobny do naszego- garaż niżej z przejściem pod schodami- coś czego nie mogły wyobrazić sobie moje zwoje mózgowe - zobaczyłam na waszych fotach! Po drugie- chce mieć takie drzwi wejściowe! Po trzecie- przekonaliście mnie do drzwi wejściowych wykonanych przez stolarza a nie z płyty. Jak rozwiązaliście sprawę poręczy na piętrze? Będę tu wpadac i wam dopingować jeśli pozwolicie. Pozdrawiam

pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...