Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stryszek nad poddaszem użytkowym


Recommended Posts

Witam, interesuje mnie czy są jakieś konkretne wytyczne odnośnie ocieplenia - bądź nie - stryszka nad poddaszem użytkowym. U mnie zrobili to tak, że na jętkach podwiesili sufit, nad nim zrobili tzw podwójny ruszt i upchali wełne, 15cm między jętki a 10cm nad samą płytą g-k. Takie ocieplenie schodzi krokwiami w dół do murłaty. Natomiast wyżej, od podłogi stryszku do kalenicy jest tylko dachówka i membrana. Co szanowni forumowicze na to?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Stryszek jest nieogrzewany więc nic nie ocieplać! Tak jak jest jest bardzo dobrze! Pozdrawiam.

A czy taki nieocieplony, nieogrzewany i niewentylowany stryszek można szczelnie obić tzn na podłogę OSB i tanie panele na ścianę? czy za przeproszeniem szlak ich nie trafi (niektórzy tak robili, ale nie wiem jakie są efekty po paru latach użytkowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na strychu? Nie przesadzasz? Ja tam zrobie podloge z desek po szalunkach/deskowaniu i nic ponadto.

Przynajmniej nie będziesz słyszeć tupotu mysich nóg po panelach :D A tak ciut poważniej to teoretyzuję, gdyby kiedyś zachciało mi się doszykować na górze pomieszczenie kultralno-rozrywkowe :wink: Jakby nie było to kolejne drogocenne metry kwadratowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki nieocieplony, nieogrzewany i niewentylowany stryszek można szczelnie obić tzn na podłogę OSB i tanie panele na ścianę? czy za przeproszeniem szlak ich nie trafi (niektórzy tak robili, ale nie wiem jakie są efekty po paru latach użytkowania...

Nieocieplony i nieogrzewany może być, ale musi być wentylowany aby wilgoć z wełny odprowadzić. Z powyższego powodu nie można układać szczelnej podłogi z płyt OSB, najlepiej zwykłe deski - ażurowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele na strychu? Nie przesadzasz? Ja tam zrobie podloge z desek po szalunkach/deskowaniu i nic ponadto.

Przynajmniej nie będziesz słyszeć tupotu mysich nóg po panelach :D A tak ciut poważniej to teoretyzuję, gdyby kiedyś zachciało mi się doszykować na górze pomieszczenie kultralno-rozrywkowe :wink: Jakby nie było to kolejne drogocenne metry kwadratowe...

 

U mnie akurat odpada, bo wysokosc stryszku to jakies 150cm w najwyzszym punkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem,że każde pomieszczenie nz poddaszu powinno mieć swój kanał do wentylacji . U mnie niestety tylko łazienka ma ,a nie chcąc robić w dachu dziur na

kominki wentylacyjne pomyślałem czy na stryszek by nie dać ?

 

Nie jest to prawda do końca - tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej przy braku dopływu powietrza do pomieszczenia, ale zawsze można otworzyć okno np. w zimie na mikrowentylację. Natomiast w przypadku wentylacji wymuszonej mogą być tylko nawiewy w pokojach a kanały wywiewne w wc i łazience. Ja mam narazie coś pośredniego- czyli nawiewy z GWC w pokojach i kanały wentylacji grawitacyjnej w wc i łazienkach. Docelowo będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryszek jest nieogrzewany więc nic nie ocieplać! Tak jak jest jest bardzo dobrze! Pozdrawiam.

 

I tak, i nie ... Sprawa sie nieco kompikuje, jesli na tymze stryszku mamy rekuperator, kanaly wentylacji mechaniczej ...

 

Wszystko zalezy od konkretnego projektu z konkretnymi instalacjami i zastosowaniem. Osobiscie nei bylbym tak kategoryczny w opiniach nie majac potrzebnych informacji, a autor pytania ich nie podal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryszek jest nieogrzewany więc nic nie ocieplać! Tak jak jest jest bardzo dobrze! Pozdrawiam.

 

I tak, i nie ... Sprawa sie nieco kompikuje, jesli na tymze stryszku mamy rekuperator, kanaly wentylacji mechaniczej ...

 

Wszystko zalezy od konkretnego projektu z konkretnymi instalacjami i zastosowaniem. Osobiscie nei bylbym tak kategoryczny w opiniach nie majac potrzebnych informacji, a autor pytania ich nie podal....

...albo centralka alarmu lub inne e-ustrojstwo. No właśnie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieocieplony i nieogrzewany może być, ale musi być wentylowany aby wilgoć z wełny odprowadzić. Z powyższego powodu nie można układać szczelnej podłogi z płyt OSB, najlepiej zwykłe deski - ażurowo.

 

Przecież między płytami GK a wełną daje się paroizolację, to skąd wilgoć w wełnie? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, i nie ... Sprawa sie nieco kompikuje, jesli na tymze stryszku mamy rekuperator, kanaly wentylacji mechaniczej ...

 

Wszystko zalezy od konkretnego projektu z konkretnymi instalacjami i zastosowaniem. Osobiscie nei bylbym tak kategoryczny w opiniach nie majac potrzebnych informacji, a autor pytania ich nie podal....

 

Trzeba by sięgnąć do dokumentacji tych urządzeń, ale ja mam na ogrzewanym stryszku sporo elektroniki (router WiFi, wzmacniacze antenowe, itp.) i działa wszystko świetnie zarówno przy 30-stopniowych upałach, jak i 15-stopniowych mrozach.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że stryszek zamierzam ocieplić, bo przy ekstremalnych temperaturach nie da się tam wejść :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...