Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa sauny krok po kroku


CoolaTT

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...
  • 4 weeks później...
  • 4 months później...

Witam, przejrzałem wątek ale swojej wątpliwości nie rozwiałem więc pozwolę sobie dopytać. Jak uważacie:

Mam pomieszczenie 2,5x2,5x2,3. Chcę w nim umieścić saunę 2,0 x 2,0 x 2,0. Będzie więc w sumie naturalna dylatacja. Pytania są dwa. Czy ścianki konstrukcyjne mogę zrobić z profili aluminiowych "C" i do tego przykręcić łaty drewniane jako podkonstrukcje do boazerii ? ściany planuję zrobić wełną 5 a sufit 10 cm. Drugie pytanie: czy jak podniosę podłogę na kantówkach o 5 cm nad beton to też go ocieplać, dać wełnę ? czy zostawić wolną przestrzeń dla dylatacji ? Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość grend

Coś takiego wyszło po1,5 roku a tak naprawde po 10 dniach dłubaniny

 

DSCN2159.jpgDSCN2156.jpgDSCN2157.jpgDSCN2158.jpg

 

drzwi polecam szklane bo nie ma sie odczucia bycia w klatce, mam zwykła żarówke w oprawce, ławka drewno topolowe - super drewno nie peka przy wysuszeniu, ma tendencje do zginania przy słojach. Zrobiłem tez z tego meble ogrodowe - REWELACYJNE drewno

 

Koszty

łaty 100

folia 100

boazeria 500

drzwi 600

piec 600

wełna 200 (na dachu 30cm)

termometr, osłona zarówki 200

ławka 50

wkrety sruby 50

narożniki drewniane 100

 

SUMA 2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Budując nową chałupę, na poziomie -1 (dokładniej -0,5) specjalnie pod saunę przygotowaliśmy 1 pomieszczenie

 

Powierzchnia nieco ponad 15mkw

 

Wysokość od betonu do sufitu około 219cm

 

Wymiar tylko po otynkowaniu około 375x420

 

Przyłącze wody i odpływ z myślą o prysznicu oraz gniazdo 3-fazowe wykonano

 

Jest też okienko do otwierania lub uchylania oraz blisko do ciągu wentylacyjnego

 

Piec, elementy wyposażenia, szklane drzwi, deski, izolacje itd chcę sam, indywidualnie pokupować i wykonać za pomocą zaprzyjaźnionej, złotej rączki własnym sumptem

 

Proszę o porady, podpowiedzi, linki do polecanych stron, projektów, literatury, zdjęć itd

 

Sauna w zamyślę ma mieć na jednej ścianie 2 ławeczki - górna i dolna o długości pozwalającej położenie się wysokiej (około 187) i niższej osoby (170)

 

Na drugiej ścianie jedna lub 2 ławeczki krótsze aby szło usiąść

 

Planuje wejście w ściętym pod katem 45 stopni narożniku, markowy piec ze sterownikiem zewnętrznym (dziwi mnie bardzo wysoka cena tych sterowników). Do tego oczywiście jakieś nagłośnienie i ładne oświetlenie (raczej nie tradycyjne kinkiety pod sufitem)

 

W pomieszczeniu gdzie będzie sauna 2 jej ściany będą przylegać do ścian tego pomieszczenia a 2 będą całkowicie widoczne. Zastanawiam się czy chce mieć je również z zewnątrz drewniane czy może Płyty KG a na nich jakieś kafle czy coś innego, sam nie wiem

 

Mam też zaprzyjaźnionego, dobrego stolarza ze sprzętem. Tu myślę o wykonaniu np. ławek lub innych prac. Mniemam, ze wyjdzie mnie to taniej niż kupno gotowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej saunobudowicze

Chciałem Was spytać na jakiej wysokości od podłogi macie zamontowane piece.

Pytam ponieważ znajomi mają dół pieca na wysokości ok 40 cm i narzekają, że jest im zimno w nogi.

Dodatkowo chciałem spytać o umiejscowienie wywiewu wentylacji.

Ściana czy sufit ?

 

z góry dziekuję za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej saunobudowicze

Chciałem Was spytać na jakiej wysokości od podłogi macie zamontowane piece.

Pytam ponieważ znajomi mają dół pieca na wysokości ok 40 cm i narzekają, że jest im zimno w nogi.

Dodatkowo chciałem spytać o umiejscowienie wywiewu wentylacji.

Ściana czy sufit ?

 

z góry dziekuję za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Piec montuje się tak jak jest wskazane w instrukcji konkretnego modelu :)

 

Kratka zwykle jest na suficie a jak ktoś chce na ścianie to w najwyższym punkcie

 

Wlot oczywiście na dole, zwykle pod piecem i leci też szpara pod drzwiami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień, dobry.

 

To mój pierwszy post na forum. Dotąd byłem jego aktywnym czytelnikiem.

 

Chciałem zapytać w kwestii prowadzenia instalacji elektrycznej (oświetlenie, sterpowanie, czujnik temp, głośniki). Kupiłem przewody w osłonie silikonowej, jednak teraz naszło mnie, czy w konstrukcji one powinny jeszcze iść w peszlu (jeśli tak to jakim), czy można je po prostu ułożyć "nagie" i przymocować??

 

Sauna jest wewnątrz mieszkania, a konstrukcja sauny z drewna konstrukcyjnego - samonośna. Wypełnienie ścian będzie z wełny mineralnej.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...